Kilingi-Nõmme Gümnaasium kuulub B. G. Forseliuse Seltsi ja meie kooli muuseumklassi juures tegutsev B.G.Forselisuse Seltsi Noortekogu on tuult tiibadesse kogumas.

forselius_logo

Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2016

26.– 29. juuli toimunud Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekoolis esindasid sellel aastal Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit Mauri-Rein Lehikoinen ja Imre Vahtramäe. Tänavune “tunniplaan”, pühendatud Eestimaa kaunitele paikadele meie lõunapiiril ja meie rahva ajaloole ning saatusele okupatsiooniaastatel, oli väga mitmekülgne. Võõrustajaks oli lahke Mõniste kooli pere eesotsas huvijuhi Romet Pazuhanitš’iga. Lisaks ringreisidele toimus ka kohtumishommik Mõniste vallavanemaga. Noorte algatusvõime ja ideede genereerimise ning elluviimise tähtsusest oma kodukohas, Rõuge valla näitel, rääkis riigikogu liige Kalvi Kõva. Kolme kooli õpilased tutvustasid oma loovtöid. Õhtuid täitis rõõmus rahvatantsu õppimine ja mängud.

Mida võib näha Võrumaal, Eestimaa lõunapiiril ja Lätimaa põhapiiril?

Mõniste vald on rikas külastamist väärivate paikade poolest: Mõniste muuseumis saab näha Eesti kodu läbi aastatuhandete, mälestusmärk hävitatud kodudele räägib meie rahva kurvast saatusest okupatsiooniaastatel, Metsavenna Talus Vastse-Roosas võtab külalisi vastu peremees Meelis Mõttus, kes räägib lihtsalt ja liigutavalt metsavendade, aga eelkõige nende pereliikmete – emade, naiste, tütarde ja õdede saatusest ja võitlusest ellujäämise nimel, Alaveski loomapark avab lahkelt uksed ja näitab oma hoolealuste, kes kindlast surmast päästetud, toimetamisi, Karisöödi park lummab kaunite liivakivipaljandite- ja ilusa loodusega. Mõniste naabervallas, Rõuges, asub monument Eesti Emale – kaunis ja sirgeselgne, oma pilgu on ta suunanud, nagu ka teiselpool orgu kiriku vastas asuv Eesti sõjamees, Rõuge Suurjärvele. Võrumaal olles, ei saa käimata jätta Suure Munamäe tipus ning jalgu puhata vahvas Suure Muna söögimajas. Ja palju-palju muud.

Põha-Läti kutsub avastama kauni järve kaldal olevat Aluksne linna, kus asub muuhulgas ka maailma esimene Piiblimuuseum, Koivalinnas ehk Gaujienas saab jalutada von Wulff’ide uhkes mõisapargis ning uudistada Põhjasõjas hävinud ordulinnuse varemeid. Ape on lihtsalt üks väike, piiriäärne linnake, kus Mõniste valla rahvas sisseoste tegemas käib.

Neli päeva möödusid ruttu – kokkusaamine uute ja vanade sõpradega oli südantsoojendav ning lahkudes sai antud lubadus kohtuda aasta pärast taas.

2016_Fors_4 2016_Fors_3 2016_Fors_2 2016_Fors_1

Noored on võtnud oma südameasjaks hoida korras Kantsi tänava koolimaja kunagine asukoht. Fotod Mari Karon, 22.04.2015

10_valmis_riisuma 10_ongi_tehtud 9b_rivistus 9b_riisujad 9b_lehed_kotti 9b_edeneb

Noortekogu on kooli uurimis- ja praktiliste tööde konverentsi ettevalmistajad ning korraldajad. Fotod Laine Ülemaante, 14.05.2015