Tähtis ei ole see, mis koolis keegi õpib. Tähtis on see, mida koolis tehakse.


Aprillikuust ülevaatliku kokkuvõtte tegemine on keeruline. Kooli kalenderplaan oli väga tihe ja toimus palju eripalgelisi üritusi. 30 kalendripäeva sisse mahtus lisaks tavapärasele õppetööle sadakond kooli põhiväärtustest kantud erinevat tegemist nii õpilastele, õpetajatele kui kogukonnale. Jälgida tasub kooli kalendrit ja facebooki gruppi.


Õppetöö

world_championship_2017_kaunas

Pranglimine World Championship 2017 toimus 29. aprillil Kaunases. Helene Loorentsi II koht neidude arvestuses ja Triinu Kirschbaumi 10. koht tüdrukute seas on suurepärased tulemused!

world_II_koht

Vabariigi tasemel esindasid meie kooli õpilased Pärnumaad mitmes valdkonnas.

Matemaatikaviktoriini Nuputa vabariiklikule finaalvõistlusele kutsutud 34 kooli hulgas oli 5.-6.klassi võistkond 23. (õpilased Hanna Tali, Laurits Meinson, Hedvig Annast, Andri Rattam, juhendaja Moonika Ringas) ja 7. klassi võistkond 22. (Janek Mändmets, Gerrit Rattam, Karl-Martin Krapp, juhendaja Anne Aasamets).

Kunstiõpetuse vabariiklikus voorus võistles abiturient Pille-Riin Oja (õpetaja Kadri Karon) ja käsitöö ning kodunduse olümpiaadil Kendra Rosen (õpetaja Saima Tõigast).

Auhinnalisi kohti koju ei toodud, kuid seda korvavad saadud kogemused ja kasutatud võimalused ennast teostada.

Hardi Tiiduse nimelise III üleriigilise gümnaasiumite mälumängu „Uus hõbe“ finaali kutsuti 19 kooli. Pärnumaad esindas võistkond koosseisus Auris Aleksandrov, Allan Rist, Robert Tõnisson ning saavutuseks 12. koht vabariigi gümnaasiumite hulgas!

uus_hõbe1

Üleriigisele GLOBE projekti üritusele “GLOBE päev Narvas” oli Kilingi-Nõmme Gümnaasium kutsutud jagama oma pikaajalisi kogemusi. Kiitust pälvisid venekeelse ettekande ja aktiivse osalemise eest õpilased Kerdo Lensment ja Mauri Rein Lehikoinen ning tänusõnad õpetajatele Elli Altin, Regina Arnemann ja Ülo Liblik.

globe_narva globe_narva_4


Maakondlikud olümpiaadid jätkusid II ja III kooliastme õpilastele. Toimusid emakeele, vene keele, inglise keele ja arvutiõpetuse olümpiaadid. Parim 5. klasside emakeele tundja Pärnumaal on Hedvig Annast!

Pärnumaa kodunduse ja käsitöö konkurss-näitusel saavutas Anette Lensment (5. klass) tööga „Saarde vöömustriga padi“ 3. koha ja Helene Loorents’i tööd „Saarde kirivöö“ tunnustati eripreemiaga (õpetaja Saima Tõigast). Kunstikonkursil pälvis Johanna Tammist’e töö „Esivanemate ohverdused“ 3. koha ja Triin Närep’i töö „Lendav Hollandlane“ 1. koha ning Pille Riin Oja „Punamütsike“ 2. koha. Mehiselt tehnoloogiakonkursilt tuli Caspar Pärn (5. klass) koju 2. kohaga (õpetaja Raivo Tõnisson).

Pärnu linna ja maakonna õpilaste kodu-uurimistööde žürii tunnistas 2017. aasta parimaks tööks ja MTÜ Aino Lepa Ajaloopreemia Pärnumaa Noortele tunnuskirja ning preemia vääriliseks Pille-Riin Oja ja Luise Maria Tallo uurimuse „Filmiplahvatus Kilingi-Nõmme alevi II algkoolis“ (juhendaja Mari Karon).


Rahvatantsijad ja võimlejad laulu- ja tantsupeole!

Meie kogukonnast jääb mulje, et see, kes juba või veel jalgel püsib, kas tantsib või võimleb. 🙂 mina_jään

Pingeliste eelvoorude ja katsevõistluste tulemusel on selge, et kogukonda esindavad XII noorte laulu- ja tantsupeol „Mina jään“ 2.-3. ning 4.-5. klassi rahvatantsurühmad (juhendaja Eve Sinijärv ja muusikasaade Mare Tallo) ja 5.-7. klassi ning neidude võimlemisrühm Infinitum (juhendajad Margit Schmidt ja Eha Smolina).


Sport

Võimlemisrühmi saatis edu Tartus Spordiselts „Kalev“ võimlemisfestivalil „Kauni rühiga ellu!“. Kuldplaadi omanikuks sai 2.-4. klassi rühm (Laura-Liis Kaljur, Kärt Mia Kingla, Claudia Klaas, Isabel Kutter, Lauren Lensment, Loviisa Mägi, Gendra Pedoson, Anna-Liisa Raba, Ketter Reinhold, Sandra Saks, Seleri Sutt, Julia Suur, Liisbeth Vunk ja Roosi-Rella Õis), mida juhendab Margit Schmidt.

Kuldplaadi pälvis ka neidude rühm Infinitum (Triin Kovalevski, Kreete-Lisett Remmelgas, Merlin Tallo, Epp Loviisa Pärtel, Brita Pärna, Sairi Sutt, Kristin Rannama), mida juhendab Eha Smolina.

5.-7. klassi  rühmal Nameless (Tuuli Marlen Järviste, Sandra-Victoria Loonde, Merit Saluste, Hanna Tali, Johanna Tammist ja Berit Vahter) jäi kuldplaadist puudu vaid 1 punkt. Tubli esinemise eest tasuks hõbeplaat.

Pärnumaa kiirmale meistrivõistlustel olid võidukad Anette Einmann, Henri Sireli ja Kerot Luhaäär ning tubli esituse tegid Emma Tammist, Romet Kartau ja Elmar Jefimov. Juhendaja Eiki Lehemets. Lisaks võisteldi mõttespordi olümpiaadi males ja Pärnumaa kevadkrossil Jõulumäel.

31. märtsil olid õpilased spordiklubi Saarde ja juhendaja Toivo Tallo eestvedamisel Viljandimaal Hallistes võrkpalli pallilahingus “Mulgid platsile”. KiNG lähetas võistlema suisa kolm võistkonda. Nii suure esindusega vajasid meie juhendajad abi. Sedapuhku õnnestus noortega liituda värskel Balti meistril Karl Maidlel. Kokkuvõttes saavutaski just tema juhendatav võistkond turniiril esikoha. Võistkonnas mängisid Henri Sireli, Elmar Jefimov, Toomas Kovalevski, Romet Pähn, Rocco Kartau ja Kerot Luhaäär. Teise koha saavutanud KiNG võistkonnas mängisid Laura Liis Kaljur, Niglas Meinson, Tarmo Suur, Huko Sinijärv, Kunder ja Rander Pärn. KiNG tüdrukute võistkond saavutas kokkuvõttes neljanda koha (Lauren Lensment, Ketter Reinhold, Anette Einmann, Kärt Mia Kingla, Egle Karming ja Gendra Pedoson). Suur tänu eestvedajatele, korraldajatele ja peredele!

2017_MINIliiga_17

Esimest korda üle pika aja said meie õpilased võistlusrõõmu tunda uutes kooli ja valda tutvustavates särkides. On uhke tunne küll! 😉

2017_pallilahing-Hallistes_02

15. LIBA-Lihavõtteturniiril osales 9 võistkonda. Tüdrukute ülekaaluka turniirivõidu saavutas Saaremaa SK. KiNG poisid ja tüdrukud saavutasid väärika teise koha. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi võistkondades mängisid:

SK Saarde Pussakad: Tõnis Hendrik Tallo, Sander Statsenko, Rasmus Rist, Markos Maidle, Karl Kielas

Saarde DINOSOWER: Robin Vainlo, Robert Platais, Sander Saks, Tom Kalde, Romet Juht, Maitt Mendik

KiNG neiud: Annika Vunk, Anete Lensment, Tuuli Marlen Järviste, Marie Kielas, Luule-Mai Reiman, Eliise Mändmets

Saarde neiud: Nora Pärn, Hanna Tali, Sandra Kivimurru, Laura-Lissette Vunk, Carolin Volt, Grethe Karoline Kaljaste

võrk4 võrk3 võrk-1 võrk2

Kui maakonnas ja vallas kitsaks jääb siis otsitakse võistlusvõimalusi naabrite juures.

Nii võisteldi Karksi valla lahtistel meistrivõistlustel orienteerumises. KiNG õpilased tõid koju medaleid: N15 klassis I koht Ragne Gromov, II koht Laura-Liis Kaljur, III koht Liis-Marie Kaljur. M15 klassis III koht Markus Kaljur. N16 klassis I koht Triin Kovalevski, III koht Airiin Kaseväli. Aitäh perekond Kaljurile lastele võimaluste loomise eest!

Viljandimaa ja Saarde valla noorsootöö koostöögrupi ühise projekti raames viidi Viljandis läbi ühised discgolfi võistlused koolinoortele. Meie valda esindavad sellel võistlusel Rasmus Rist, Sander Statsenko, Krister Lensment, Tom Kalde, Andre Aasaroht, Karl-Martin Krapp, Sander Saks ja Gerrit Rattam ning neid juhendab õpetaja Erki Kangur.


Turvalisus

Kolmas Pärnumaa ohutusteemaline võistlusmäng ÖÖ KEAT (Kaitse End ja Aita Teisi) toimus 7. aprillil Sindis. Läinud aasta karikavõitu õnnestus ülimalt pingelises konkurentsis korrata ja rändkarikas on teist aastat hoiul meie koolis.

öö-KEAT_karikas_2017

Seekordne ettevalmistus oli põhjalik link ja teame moodustasid 10. klassist Andres Zerel, Anabell Nurmsoo, Karl Prink, Kristo Oks, Kärt Välja, Robert Ollo ja Mauri-Rein Lehikoinen; 11. klassist Rigmor Kidra; 12. klassist Allan Rist ja 9.a klassist Joosep Lünekund. Nende õpetajad, juhendajad ja abilised olid: Rait Juhkamsoo, Reigo Kanarbik, Arvi Laasme, Kirsti Luhasaar, Ly Lünekund, Dimo Oriehov, Mare Tallo ja Laine Ülemaante.

DSCN8592 DSCN8604

Märkimisväärne on, et ainus võistkond, kes KiNG võistkonda suutis edestada, oli Pärnu abipolitseinike team.

Väiksemad õpilased osalevad tuletõrje, kiirabi ja politsei poolt läbi viidavatel koolitustel KEAT ja valmistuvad mai lõpus toimuvaks laagriks.

Jalgrattakoolitused hõlmavad nii teooria kui praktikatunde, siin on abiks noorsoopolitseinikud Heidi Sosi ja Kairi Õilsalu. Vanematele meeldetuletuseks olgu öeldud, et õpitut on lapsed kohustatud jalgrattaga liiklemisel ka kasutama ning seda kontrollitakse…

jalgrattatund_2jalgratta_teooria-2jalgratta_teooria-1jalgrattatund_1


Kultuur

Meenutuseks veel tänusõnad 18. märtsil Kilingi-Nõmme klubis toimunud IV Vabariiklikul Meesansamblite festivalil esinejatele, kus meesansambel Nõmmela koosseisus astusid lavale Auris Aleksandrov, Ivo Ekbaum, Kalev Kaldmaa, Tauno Kase, Madis-Mattias Lind, Robert Tõnisson, Joonas Välja ning samuti KiNG poistekoor Õnnela Teearu juhendamisel.

Pärnu teatris Endla lõppesid noortestuudio Libahunt etendused, kus hindamatud lava- ja esinemiskogemused said meie õpilased Helen-Carol Sepp, Madis-Markus Lind ja Auris Aleksandrov.

Kool ja kirik ühises kultuuri- ja komberuumis. Nii võib kokku võtta 19. aprillil kirikus toimunud kooli mälestusaktuse, mis oli pühendatud 1937. aastal Kantsi tänava koolimajas toimunud õnnetuse mälestustahvli ümberpaigutamisele Saarde kirikusse. Saarde kalmistu ausamba juurde asetati vanik, lilled ja küünlad.

kirik1 kirik2 kirik3 kirik4

Aitäh kooliperele, kogudusele ja kogukonnale!

Rahvusvahelise tantsupäeva tähistamiseks toimus 28. aprillil kogukonna rahvatantsurühmade kontsert kooli aulas. Oma tantsulusti demonstreerisid 1. klassi, 2.-3. klassi, 4.-5. klassi, C-segarühm, Tõstamaa Keskkooli tantsurühm ning naisrühm „Kilingi“ ja Memmede rühm. Tänusõnad Eve Sinijärvele ja kõigile tema abilistele: Mari Karon, Aime Vilu, Pilvi Kase, Ly Kuningas, Mare Tallo, Õnnela Teearu, Kadri Karon, Saima Tõigast, Laine Ülemaante! (http://www.errs.ee/)

IMG_1470 IMG_1358 IMG_1348 IMG_1335

Abituuriumi tutipäeva traditsiooni lasi neil nautida viimast koolitundi. Seejärel alustakse riigieksamitega.

tutipäev_2017 tuti_2017-3

20. aprilli lustile järgnes 24. aprillil eesti keele eksam. Ees ootavad inglise keele, matemaatika ja koolieksam. 12 kooliaasta meenutamiseks on olemas eriväljaanne.


Koostöö

Eesti Noorsootöö Keskuse projektide raames toimusid väitlusklubi kokkusaamised,

DSCN8621 DSCN8625

meedipäevad Tarvastus ning noorte motoring on valmis minema Lauri rajale. Gümnasiste külastasid Tallinki juhatuse liige Aimar Pärna ning osa tudengisateliidi ESTCube-2 meeskonnast.

estcube-2

10. aprilli lastevanemate õhtu tõi majja oodatust vähem vanemaid, kuid kohale tulnud said arutada aineõpetajate ning klassijuhatajatega just neid olulisi teemasid, mida lapse arengu toetamiseks on koolil ja kodul koos võimalik ette võtta.

Saarde 100 tamme salu talgupäeva valmistavad koos vallaga ette Anne Aasamets ja Ly Lünekund, selline võimalus on 100 aasta jooksul vaid üks kord.


Õpetajad

Kooliastme kojad pidasid aru eneseanalüüside uuendamise osas ning kuigi pikk koolitusprojekt sai läbi 10. aprillil, siis ees ootab mahukas individuaalne töö. Toimus 13 personaalset coaching’ut, mis toetavad õpetajaid kutseoskuste arendamisel.

Tööd jätkusid projektide taotlustega ning nende ajahorisont on september, detsember ja jaanuar 2018. Seega mõtted liiguvad juba järgmisse õppeaastasse. 😉

Tervisenädalal õpetajad matkasid Pille Kadaku eestvedamisel,

tervisenädala_matk_õpetajad tervisenädala_matk_õpetajad_2

õppisid Elli Altini juhendamisel tundma oma kodulinna ning said Kadri Karoni nõustamisel valmistada endale energiat andev, meeleolu turgutav või tervist parandav poolvääriskividest käevõru.

kivivõru2 kivivõru


OECD avalikustatud võrdlusuuringutega lõhuti veel üks vana müüt: Eesti koolilapsed pole sugugi nii õnnetud, nagu aastaid on räägitud. Pigem kuuluvad nad Euroopa Liidus rahulolevamate hulka.