Ajaga on võimalik raha teenida, raha eest aega osta ei saa …


Õppetöö

Rahvusvahelised ja vabariiklikud jõuproovid

Peastarvutajad Rico Kalde ja Helene Loorents lõpetasid oma hooaja 26. aprillil Ukrainas, Lvivis. Rahvusvahelisel Pranglimise võistlusel Eesti ja kooli au eest väljas olnud Helene saavutas taas auhinnalise koha, seekord neidude arvestuse III koht. Rico oli osavõistlustega konkurentsis kuni arvutitõrkeni, mis jättis tulemuse salvestamata ning Ricol rahvusvaheline debüüt lõppes 8. kohaga.

Vabariiklikul rahateaduste olümpiaadil korjasid reaalset preemiaraha oma arveldusarvele Armo Tann (II koht), Henrik Tali (III koht) ja Johannes Aleksander Raid (5.koht) põhikooli õpilaste arvestuses. 70 osaleja hulgas (sh TÜ, reaal- ja majanduskoolid) oli esikahekümnes kokku viis meie õpilast, lisaks raha teeninud põhikooli poistele ka Oskar Pärna (12.kl) ja Emma Vill (10.kl). Õpetaja Helle Berg väärib tänusõnad!


Pärnumaa aineolümpiaadid

Lõpusirgele hakkavad jõudma maakondlikud aineolümpiaadid.

06.aprillil toimunud 4.klassi emakeeleolümpiaadi võidu tõi koju Dagne Oriehov ning tubli 7. kohaga naases Kärt Mia Kingla (õpetaja Mai Seller).

6.klasside õpilaste hulgas oli võidukas Hedvig Annast (õpetaja Ly Kuningas) ja III koha saavutas Kaspar Vaikmaa (õpetaja Kersti Soomets)

Kunstiõpetuse konkurss oli edukas õpetaja Kadri Karon õpilastele.

5.klass – Eliise Junninen, II koht, töö “Mida ma hoian ja armastan”
5.klass – Margaret Klettenberg, eripreemia, töö “Pidupäev”

6.klass – Hedvig Annast, eripreemia, töö “Minu juured”

7.klass – Johanna Tammist, I koht, töö “Hoolin ja kaitsen”

9.klass – Triinu Saar, III koht, töö “Kui siit pilvepiirilt…”

gümnaasium – Hannariin Melnits, I koht, töö “Alati mul meeles ja mõtetes”

gümnaasium – Triin Närep, III koht, töö “Eestist. Südamega”

 

Käsitöö konkurssi tulemused õpetaja Saima Tõigast’i juhendamisel:

6.klass – Grete Karoline Kaljaste, III koht, töö “Pitsiline”

7.klass – Johanna Tammist ja Laura Simson, eripreemia, töö “Idee vanaemalt”

8.klass – Marie Kieals, I koht, töö “Päikesekiik”

 

 

 

 

 

 

 

 


24.apriili võttis Carolin Volt (8a, õpetaja Ly Kuningas) vastu Politsei- ja piirivalveameti ning Eesti Abipolitseinike Kogu luulekonkursi „Vabast tahtest, vabast ajast – algab Eesti igast majast” tänuüritusel siseministeeriumis oma auhinna. Luulekonkursi auhinna pälvinud luuletus…

Kanepimees

Naabrist saanud kriminaal
tal keldris kanepitavaar,
jointi keerab iga päev,
müüb neid maha küla peal

Algul läks tal päris hästi,
see tõi raha sisse kähku
Ostjaid oli palju päris,
üsna hästi läks ta äri.

Hiljem hirmus halvasti,
sest tema aeda valvati.
Istus vangis aasta-kaks.
Ehk sai sellest targemaks.

/Carolin Volt   8.a klass/


Õppekäigud

Kas mul on mutatsioon, mis muudab mu resistentseks teatud HI-viiruse tüvede suhtes?
Sellele küsimusele otsisid 2.aprilli TÜ geenitehnoloogia laboris vastust 11. klassi õpilased. Bioteaduste üliõpilaste seltsi tudengite juhendamisel eraldas igaüks iseenda DNA, et geelelektroforeesil lahutada see komponentideks ning saada vastus eelpoololevale küsimusele. Õppekäigu korraldas õpetaja Urve Jõgi.

  

Sagadi Looduskeskuses käisid Keskkonnainvesteeringute Keskuse  poolt rahastatud õppekäikudel 4., 5. ja 6.klassid. Mõisamaja, mets, meri koos sinna kuuluva kultuuriloo ja loodusega olid vaatamist ja õppimist väärt. 4. klasside õppeprogramm oli „Puud püüavad päikest“, 5. klassidel „Mets kui kooslus“ ning 6. klassidel „Keskkonnaseiklus Sagadi mõisas“.

Viiendad klassid tutvusid Pärnus Villa Amendes etiketiga, viisakusnõuetega söögilauas ja käitumiskultuuriga üldisemalt. Koolitaja Erika Kolbakov’i sõnul võib  meie kool oma laste käitumise üle rõõmu tunda! Suur hulk nuge ja kahvleid tekitas alguses küll ärevust kuid annab pikaks ajaks kindlustunde – kasvõi kooli sööklas 😉

6.b klass käis kaasa elamas klassivenna Kaspar Vaikmaa esinemisele Pärnu teatris Endla kontsertetendusel “Klaveriloomad” ja oli ikka uhke tunne saalis istuda küll, kui täiesti oma klassi poiss laval esineb ning tunnustatud saab! Aitäh Kaspari juhendajale Piia Kajandole!


Kui märtsikuus korraldasime vabariikliku Pranglimise võistluse, siis 5.aprillil oli meie kooli korraldada B. G. Forseliuse Seltsi vabariiklikul uurimistööde konverents. 8. klasside õpilased esinesid oma uurimis- ja loovtöödega ning teemad ulatusid kohanimede ajaloost ujuvsauna maketini 🙂 Põneval päeval oli esindatud Eesti 14. kooli 24 õpilastööd – KiNG-st Keilani ja Räpinast Haljalani. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit esindasid Helene Loorents ja Greete Luhasaar. Kooli Forseliuse noortekogu liikmetest olid korraldajad Emma Vill, Oliver Kielas, Madis-Markus Lind, Annika Vunk, Kärt Välja ning töötajatest Kairi Kaldoja, Mari Karon, Ülle Tammela, Signe Vahtramäe ja Laine Ülemaante.


Turvalisuse ja ohutuse õppimisega tegelesid 6. klassid. Osaledes programmis “KEAT” (Kaitse End ja Aita Teisi) said õpilased tutvuda Punase Risti ning Päästeameti loengute ja praktiliste tegevustega. Veebikonstaabli loeng 9. klassidele käsitles internetisõltuvust, -ohutust ja võimalusi. Õpilaste Teadusfestivalil Tartus käisid koos õpetaja Signe Lensmendiga 7.a klassi õpilased Eliise Mändmets ja Sander Statsenko ning Rico Kalde kontrolli peastarvutamise võistlusvormi vabariiklikul Nutispordi finaalvõistlusel Jõgeval.

Paljude teiste uuringute ja testimiste seas oli Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 15.aastased õpilased valimi hulgas ka 2018. aastal korraldatud PISA testis. 12.aprillil said 30 õpilast kolme tunni vältel lahendada mitmesuguseid ülesandeid. PISA testi omapära seisneb selles, et samal ajal ja sama testi lahendasid veel umbes 60 riigi sama vanad õpilased ning eesmärk on analüüsida riikide haridussüsteeme.


Sport

21.aprillil Tallinnas vabariiklik võimlemisfestivalil „Kauni rühiga ellu!“ saatis edu võimlemisklubi Githa võimlejaid ja treenereid! Säravate naeratuste ja suurepärase esitusega võitis rühm Infinitum saja punktiga kuldplaadi!

Samuti kuldplaadiga autasustati rühmasid Zestika (94p) ja Päikesekiired (92p).

2.klassi rühm „Päikesekiired“ võistles koosseisus: Hele-Mari Jalasto, Liis-Marie Kaljur, Mariliis Pata, Maibritt Pesti, Lisete-Kristina Talts, Emma Tammist, Kristelle-Isabella Tamm, Bianca Vaarik, Mirtel Talts.

3.-5. klasside rühm „Zestika“ võistles koosseisus Eliise Junninen, Laura-Liis Kaljur, Claudia Klaas, Isabel Kutter, Lauren Lensment, Dagne Oriehov, Gendra Pedoson, Anna-Liisa Raba, Julia Suur, Seleri Sutt, Liisbeth Vunk, Roosi-Rella Õis.

Rühm „Infinitum“ võistles koosseisus Brita Pärna, Sairi Sutt, Johanna Tammist, Hanna Tali, Kristin Rannama, Triin Kovalevski.

Treenerid  Eha Smolina ja Margit Schmidt.


14.aprilli võistlesid maastikuvibu ringi noored Otepääl Klubide karika 3. ja Liivimaa karika 1. etapil Otepääl. Väsitavale päevale vaatamata hoiti Saarde valla lippu uhkusega! 😀

21.aprillil oli juba uus võistlus Kajamaa viburajal. Kõikide viburingi võistluste tulemustega saab tutvuda Eesti Maastikuvibu Liidu kodulehel


8.aprillil toimusid Raplamaal Valtu spordihoones Eesti meistrivõistlused lauamängude mitmevõistluses – male, kabe, koroona, lauatennis. Neidude arvestuses võitis meistritiitli Ragne Gromov ja 5. koha sai Anette Einmann. Noormeste arvestuses sai Rauno Einmann 6. koha ja Henri Sireli 7. koha. Õpilaste juhendajad on Viire Talts ja Eiki Lehemets.

Maakondlikul noorte maleturniiril „Tere, Kevad!“ 14.aprillil Paikuse Põhikoolis osales 16 neiut ja 31 noormeest. Neidude kolm parimat olid Kilingi-Nõmme gümnaasiumist: I koht Ragne Gromov; II koht Anette Einmann ja III koht Dagne Oriehov. Esikoha saamisel võeti aluseks omavaheline mäng, mille võitis Ragne Anette vastu. Noormeeste seas sai Randar Rätsep III koha. Tublilt võistlesid ka Kerot Luhaäär ja esmakordselt turniiril osalenud Kert Luhaäär ning Kaspar Tamm.

Kilingi-Nõmme jüripäeva maleturniiril olid edukad Anette Einmann, Ragne Gromov, Dagne Oriehov ja Randar Rätsep ning tublilt maletasid Kerot Luhaäär, Kert Luhaäär ja Kaspar Tamm.

30.aprillil 2018.a. toimusid Pärnu spordihallis Pärnumaa noorte kiirmale meistrivõistlused .

Osales 28 poissi ja 17 neidu. Esmakordselt toimusid need 3 vanusegrupis- kuni 10.a., kuni 14.a. ja kuni 18.a. poisid- neiud. Kuni 14.a. neiude seas sai hõbemedali Dagne Oriehov ja pronksmedali Anette Einmann. Kuni 18.a. poiste arvestuses sai pronksmedali Randar Rätsep. Tublilt mängisid ka Kaspar Tamm ja Rauno Einmann. Õpilasi juhendab Eiki Lehemets.

 

 

6.aprillil tulid Häädemeestelt III kohaga koju põhikoolide võrkpallivõistlustelt meie poisid Tõnis Hendrik Tallo, Rasmus Rist, Kris Aller Kusmin, Markos Maidel, Hendrik Tali ja Karl Kielas. Neid treenib Sven Saarpere.


Huvitegevus

11. aprillil Pärnumaa viktoriinil Varia saavutas meie põhikooli võistkond 18. kooli seas II koha ja gümnasistide võistkond samuti II koha nelja osaleva kooli seas. Kooli eest võistlesid põhikooli arvestuses Sten Cristof Melnits 5.b, Kaspar Vaikmaa 6.b, Tuuli Marlen Järviste 7.b, Kristjan Luhasaar 8.b, Greete Luhasaar 9.b ning gümnaasiumi võistkonnas Emma Vill 10. kl, Kristin Rannama 11. kl ja Oskar Pärna 12. klass.

13.aprillil lustisid viimasel tundidega koolipäeval abituriendid. Käidi veel vaatamas oma klassiruume, kallistati väikseid sõpru I klassides ning söödi lemmikpannkooke enne riigieksamite sooritamist 🙂

18.aprillil saavutasid Tarmo Kovalevski, Madis-Markus Lind, Oskar Pärna ja Henrik Tali spordimälumängu “Bumerang” vabariiklikus finaalis Turbas tubli 13. koha, kusjuures piirkondlikes eelvoorudes osalesid vabariigis üle 60 kooli.

20.aprillil osalesime kahe võistkonnaga naabrite juures Abjas militaarmängul „Keeristorm 2018“. Pärnumaal tuntud öö KEAT võistlusmängu väiksema vennana võrreldav Keeristorm pakkus põnevust ja võistlusrõõmu kuid põhiliselt võtsid meie võistkonnad seda ettevalmitusena sügiseseks ööKEAT’iks, kus Kilingi-Nõmmel tuleb kaitsta karikavõite 🙂 . Kooli esindasid Greete Liis Krapp, Sandra Kivimurru (6.a), Ants Arumäe, Caspar Pärn, Ingeliina Kore (6.b), Johanna Tammist, Eliise Mändmets, Berit Vahter, Hanna Tali, Rasmus Rist (7.a) ja Emma Vill, Maria Mägi, Joosep Lünekund, Madis-Markus Lind, Hannarin Melnits (10.kl), Andres Zerel, Karl Prink, Robert Ollo, Andreas Vahter ning Annabel Nurmsoo (11.kl). Õpilaste juhendajad olid Kairi Õilsalu ja Ly Lünekund.


Koolimajas ei valitse vaikus ka nädalavahetustel – siis tiirutavad droonid ja keerutavad lapsed roboteid. 8. ja 22. aprilli droonide ning robootikaringides valmistutakse kevadhooajaks, üha rohkem on ilusaid vaateid mida kõrgustest filmida.


Sündmused

4.aprillil töötasid infomessil Suunaja kooli tutvustamise nimel Madis-Markus Lind, Emma Vill, Kärt Välja ja õpetaja Pille Kadak. Jagati teavet õppimisvõimaluste kohta KiNG-s ning võõrustati teiste hulgas ka minister Kadri Simson’it 🙂


9.aprillil toimunud kooli hoolekogu koosolekul andis hoolekogu oma toetava arvamuse kooli sisehindamise korrale ning arenguvestluste korraldamise tingimustele ja korrale


20.aprill süütasid mälestusküünlad G. Forseliuse Seltsi Noortekogu liikmed Anete Lensment, Annika Vunk, Maria Peterson ja Tuuli Marlen Järviste koos õpetaja Signe Vahtramäega tuleõnnetuse tagajärjel hukkunud laste haudadel ning muuseumiklassi ring Saarde Katariina kirikus paikneva mälestusplaadi juures.

Põlvkond järgneb põlvkonnale, kuid mälestus traagilisest õnnetusest ja selle tagajärjel hukkunud ammustest kooliõdedest -vendadest jääb. Mälestuseks on ajalugu jäädvustatud kooli kodulehel.


23.aprillil uurisid Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kogemusi õppe- ja kasvatustöö korraldamisel Võru Kreutzwaldi Kooli õpetajad. Kooli avatus, soov kogemusi koguda ja jagada vaatamata erinevatele koolikultuuridele – need on märksõnad, mis külalisi meile toovad.

24.aprillil oli kooli lipumastis Läti lipp, parkla täis politseivärvides autosid ning maja mundrikandjaid täis. Lääne prefektuur viis läbi maastinguotsingu koolituse, kus osalesid Pärnu politseijaoskond, PPA ja Läti Videzeme regiooni politseiametnikud ning Valmiera piirivalve esindajad. Lääne prefektuuri vanemkorrakaitseametnik Maksim Korzini sõnul oli koolituse eesmärk täiendada politseiametnike teadmisi maastikuotsingu valdkonnas ja rõhk otsingutel, mis leiavad aset Eesti – Läti piiril. Järelikult – kus siis mujal kui Saardes ja Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis 🙂

23.aprillil täitus kooli kolmas korrus tolmu ja ehitusmüraga. Kooli algusaegades tualettruumina, seejärel pioneeritoa, arvutiklassi ning kooli raamatukogu ülesandeid täitnud ruumidest peab saama puhas ja korralik klassiruum juba uue õppeaasta alguseks.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Tegevused ja tulemas …

Mitmed aprillis alustatud tegevused on päris pikka perioodi hõlmavad.

29.aprillil oli tähtaeg osalemaks üle-eestilisel konkursil 2018. aasta kõige ägedama kooli valimisel. Meediaringi õpilased õpetaja Signe Lensmendi juhendamisel võtsid nõuks koostada nõuetele vastav videoklipp ning see konkursile esitada! Ootame huviga tulemusi 😀

7.mail esitab kool taas oma konkursitöö Tartu Ülikooli eetikakeskuse poolt korraldatavale konkursile “Hea kool kui väärtuspõhine kool”. Kas Kilingi-Nõmme Gümnaasiumil õnnestub 2016. aasta tiitel “Hea kooli rajaleidja” ja 2017. aasta tiitel “Hea kooli edendaja” vahetada kõrgema järgu tunnustuse vastu – see selgub alles novembris.

13.mai on tähtaeg esitada kandidaadid Haridus- ja Teadusministeeriumi konkursile “Eestimaa õpib ja tänab” ja Pärnumaa Aasta Õpetaja konkursile. Nende tulemused avalikustatakse septembris.


Olulised koolielu kuupäevad:

3.05 – rahvatantsukontsert rahvusvahelise rahvatantsu päeva tähistamiseks
5.05 – talgupäev Saarde 100 tamme salus koos priitahtlike pritsumeestega
7.05 – LASTEVANEMATE ÕHTU (vmaja 17.00-18.30, suur maja 18.00 – 19.30)
9.05 – Pargijooks
11.05 – XXIX Githa emadepäeva võimlemispidu spordihoones
17.05 – KiNG-s külas Raplamaa koolijuhid
22.05 – laululaste kontsert
29.05 – kooli tänuaktus huvitegevuse ja spordi tublidele (kell 13.30)
31.05 – KiNG-s külas Põlvamaa koolijuhid
1.06 – lastekaitsepäeva tähistamine ning Saarde 100 tamme salu pidulik avamine
4.06 – kooli tunnustusüritus õppetöö tublidele ja kodudele kell 16.00
20.06 – LÕPUAKTUS põhikool kell 18.00
21.06 – LÕPUAKTUS gümnaasium kell 18.00
25.-27.06 – dokumentide vastuvõtt 10. klassi

3.september – ÕPPEAASTA AVAAKTUSED
14.-15.september – Saarde Seenefestival
29.september – Kolme Koolimaja Jooksu start kell 12.20

20.oktoober – KiNG vilistlaste kokkutulek


„Kas sa teadsid, et kui lähed valel ajal magama, siis jääd lolliks, arvatavasti lähed paksuks ja sured enne õiget aega?“ küsib Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi direktor Kristjan Port selles Ühe Minuti Loengu sarja videoklipis.Kilingi-Nõmme Keskkool 1981 (foto Lembit Nõmm erakogu)

Kilingi-Nõmme Gümnaasium 2015 (foto Ahto Kruusimägi erakogu)