Headuse ja rahu poole sirutub tark, sõja ja tülide poole sirutub rumal.
(Rudaki, Pärsia luuletaja ja muusik)


KUU TEGU JA KUU TEGIJA

Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane või koolitöötaja, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.

Õpilasesinduse valik: kuu tegu – 12. klassi poolt kooli juurde pandud 16 pesakasti 🙂 Sümboolne lõpetajate kingitus koolile: säästlik, keskkonnahoidlik, originaalne ja lihtne. Aitäh abituriendid, klassijuhataja Regina Arnemann ja õpetaja Thea Perm! Tänusõnad ka projekti algatajatele Estateguru ja Loodushoiu Fond!


Õpilasesinduse valik: kuu tegija – Marje Leets ! 🙂 Parim koristajatädi üldse! Parim koristaja, tore, sõbralik ja abivalmis – alati naeratav, nõudlik ja toetav! Tegutseb Ukraina noortega, toetab neid koolis, teeb eraldi ringitunde ning tegevusi nendega väljaspool kooli discgolfi rajal, Tihemetsa huvi- ja spordikeskuses. Aitäh, Sulle, Marje! 😉


ÕPPETÖÖ

Matimaatikavõistlusel Nuputa saatis maakonnavoorus edu meie 5.-6. klassi võistkonda koosseisus Liis-Marie Kaljur, Hele-Mari Jalasto, Romet Uljas, Kaspar Tamm. Õpetajad Eha Kukk, Eve Sinijärv ja vanemõpetaja Mare Tallo on teinud tõhusat tööd ning nüüd tuleb võistkonnal esindada Pärnumaad 14. mail vabariiklikul Nuputa võistlusel. Hoiame pöialt! 😉

Inglise keele olümpiaadi maakonnavoorudes võistlesid 6.–9. klasside õpilased. Tavapäraselt on inglise keele olümpiaad tasavägine ja kõrgetasemeline.Ligi poolesaja osaleja hulgas tuli esikümnesse Ann Marii Rattam (6.klass, õpetaja Kätlin Laur).


Õppetöö osana on oluline turvalisus ja teadliku liikleja koolitamine. Juba mitmeid aastad on gümnasistidel olnud võimalus osaleda liiklusohutuse koolitusel “Selge pilt”. Maanteeameti toel korraldatud koolitusel käsitleb Gunnar Meinhard väga põhjalikult riskikäitumist ja sellega kaasnevaid ohte liikluses.


11. ja 12. aprillil toimunud füüsika õpitubades tegeleti nii kiirete ja nii väikeste osakestega, et pildile õnnestus püüda vaid koolitaja inventari ja õppevahendeid vedav auto 🙂


Mida ja miks õpilased peaksid teadma kohaliku omavalitsuse tööst? Millega tegelevad vallamajas töötavad inimesed ning mida tähendab ja mida võiks üldse tähendada omavalitsus? Nendele ja muudele küsimustele käisid 13. aprillil Saarde Vallavalitsuses vastuseid otsimas 9.a ja 9.b klassi õpilased. Aitäh, vanemõpetaja Helle Berg, et ühiskonnaõpetuse tunnid on seotud noorte ja kodukohaga!


Riigikaitse on äärmiselt aktuaalne teema. 13. aprillil viis riigikaitse õpetaja Argo Tali õpilased Võrru ja õppepäev toimus Võru Kuperjanovi pataljonis. Kaitseväe igapäevase eluga tutvumine, reaalse väljaõppega tutvumine ning kaitseväelaste päris tegevuse nägemine andis mõtlemisainet…


Rahvusvaheline haridusuuring PISA on üks autoriteetsemaid teadusuuringuid ning 18. aprillil oli meie 15-aastastel õpilastel võimalus anda oma panus sellesse. Põhiliselt matemaatikale keskendunud testide tegemine õppealajuhataja vanemõpetaja Kairi Kaldoja valvsa pilgu all kestis päris mitu tundi.


Riigieksameid alustasid abituriendid 25. aprill. Eesti keele eksami kestus oli 6 tundi ning oli abituriente, kes oma teadmiste/oskuste/pädevuste tõestamiseks võtsid sellest ajast maksimumi.


Kas teadsite, et GLOBE Eesti korraldas üleriigilise BINGO-võistluse? Üks võitjatest, Kilingi-Nõmme Gümnaasium, kutsuti külla Tallina Tehnikaülikooli Mektory innovatsioonikeskusesse seal asuva Tallinna Ameerika keskuse poolt. Õpilased kuulasid saatkonna majandus- ja julgeolekukolleegide esitlust diplomaatide igapäevase tegevuse ja saatkonna toimimise kohta.
USA saatkonna külastusest jäi meelde, et paljud ameeriklased ei teagi sellist riiki nagu Eesti. Põnev oli kuulata saatkonna töötajate tegemistest. TalTechi ettevõtluse töötoas sai teha meeskonnatööd ja tutvuda Osterwalderi ärimudeliga.
Virtuaalreaalsuse töötoas sai disainida eluruume, demineerijatele vajalikke arvutusi teha, orienteeruda laoruumides, panna virtuaalselt mootorit kokku jne.
Teedeehituse töötoast jäi meelde, et teedeehitus läheb iga aastaga järjest kallimaks, sest materjali jääb vähemaks. Teedeehituse töötuba viis muide läbi meie vilistlane Hardo Pajus.
Did you know that GLOBE Eesti ran a country-wide BINGO competition in science protocols? Kilingi-Nõmme Gümnaasium was at the top of the list and got to visit TalTech – Tallinn University of Technology MEKTORY Innovation Center organized by American Space Tallinn located there. The Students also listened to a briefing from our Embassy’s economic and security colleagues on what diplomats do on a daily basis and how the Embassy operates.
 

Tänusõnad GLOBE eesti koordinaatorile Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi vilistlasele Laura Altinile ja õpetajatele Reine Klettenberg ning Märt Kütas!


SPORT
1. aprillil selgusid Pärnumaa meistrid sisekergejõustikus. Tiitlivõistlusel saavutasid medalikohad: Andero Stig Saarpere kaugushüpe I koht, 60m jooks III koht.

Crystal-Eliis Krapp (treener Romet Mihkels) kaugushüpe III koht.
Kooli esindasid ja panid end proovile: Maria Kaljur, Emma Lume, Lenna Lume, Aleksandra Vaarik, Grete Lume, Kaspar Tamm, Robin Attim, Hendrik Saar, Jako Kohv.
Juhendaja tänab kõiki võistlejaid! Täname kõiki toetajaid, kodusid ja juhendajat!


Vahel juhtub nii, et eneseteostuseks ja sportlike tulemuste saavutamiseks tuleb leida klubi ja võistkond Pärnust.

10. klassi õpilane Tõnis Hendrik Tallo saavutas 6. aprillil Eesti võrkpalli meistrivõistlustel Pärnu Võrkpalliklubi koosseisus II koha! Mehetegu! Aitäh perele ja klubile!
Võimlemise tipptasemel võistleb jätkuvalt Seleri Sutt. 2. aprillil saavutas Seleri võimlemisklubi Rüht Briiz võistkonna koosseisus I koha Elva lahtistel meistrivõistlustel. Õnnitlused! 🙂

10. aprillil toimusid Valtu spordihoones EMSL Jõud lauamängude mitmevõistluse meistrivõistlused. Neidude kuldmedali võitis Anette Einmann ja hõbemedali sai vilistlane Ingeliina Kore. Noormeeste pronksmedali sai Henri Sireli ja 4. koha Kuldar Vreimann.

Eeltoodud noored aitasid kaasa ka Pärnumaa esinduse võidule. Aitäh kodudele ja juhendale Eiki Lehemets’ale!


Võimlemisklubi Githa võimlemisrühma aprillikuised päevad möödusid harjutades. Tulemus on enne tööd vaid sõnaraamatus 🙂 ja 17. aprillil Tallinnas võimlemisfestivalil “Kauni rühiga ellu!” saatis esinejaid edu. Meie rühm sai žüriilt 83 punkti, esines hõbedasel tasemel! (40-70p. – pronks, kuni 89 p. – hõbe, kuni 100 p. – kuld). Kava kandis nime “Suve igatsedes” Aitäh piigadele ning treener Margit Schmidtile!


Tiitlitele ei saa puhkama jääda ja valmistuvad Githa võimlejad koos Ukraina tüdrukutega emadepäeva võimlemispeoks 6. mail. Siis tähistame võimlemisklubi Githa 30.sünnipäeva.

Githa uued trennisõbrad Ukrainast on Angelina, Zlata ja Marina. 😉


22. aprill Jõulumäel toimunud Pärnumaa kevadkrossil pandi end proovile, lustiti ning nauditi auhinnalisi kohti medaleid vastu võttes!
1-3.kl tüdrukud: 3. koht Alisa Isand, 2. koht Kelli Vill
1-3.kl poisid: 2. koht Kaspar Rätsep
10.-12.kl tüdrukud: 1. koht Nora Pärn
Aitäh lastele, kodudele ja juhendajatele!

 


HUVITEGEVUS

1.-2. aprillil toimus Saarde valla lastekoori laululaager Jõulumäel. Laululembelised noored olid seda laagrit pikisilmi oodanud. Kaks laulupäeva möödusid imekiirelt ja põhieesmärgiks oli tutvumine noorte laulupeo repertuaariga. Aitäh Piia Salomon ja Tiia Hermann! Suured tänud laululaste kodudele!


7. aprillil toimus kooli draamaringi esimene etteaste! Luulepõimiku algussõnadest “Isamaa ilu hoieldes” saati publiku lummusesse viinud kava lõppes tõdemusega: noored ei ole hukas! Koolikaaslaste ja õpetajate marulist aplausi said nautida esimese lavadebüüdi teinud Kirke Pärnat 8.a, Ketter Reinhold 8.a, Dagne Oriehov 8.a, Arthur Nõmmann 9.b, Ants Arumäe 10.kl ja Kristi Zujeva 10.kl.

Siiras tänu Sulle, ringijuhendaja Katre Kaseleht! Aitäh julgetele noortele ilusate hetkede eest!


9. aprillil andsid Saarde valla pärimuspäeva õnnestumisele oma osa 1.-6. klasside rahvatantsijad ja 4.-9. klassi lastekoor. Aitäh esinejatele ja juhendajatele Eve Sinijärv, Tiia Hermann ning Piia Salomon!


On teada ütlus “Öös on asju…” 13. aprilli Kirjatarga toimetuse filmiööst saab kindlasti edaspidi lugeda Kirjatarga veebiväljaandest 🙂 kuid hommikul klassiruumis avanenud pilt oli rohkem kui humoorikas 🙂


Tihastele ja teistele värvulistele mõeldud pesakastid ootavad nüüd uusi elanikke.
14. aprillil paigaldasid abituriendid kooli ümbrusesse lindudele pesakastid.
Pesakastide paigaldamine sai teoks tänu Estateguru ja Loodushoiu Fond projektile.


22. aprillil lõpetasid oma igapäevase koolitee abituriendid. Tavapäraselt lustlik, lapsepõlve meenutav ning südamlik tutipäev. Meenutused esimestelt klassiõpetajatelt ja hilisematelt klassijuhatajatelt panid 12. klassi õpilasi nii naerma kui mõtlema …


31. märts-2. aprill toimus korp! Sakala mälumängu eelvoor abiturientidele. Eelvoor toimus veebis ja vastuste otsimisel võis kasutada nii raamatute kui ka interneti abi. Eelvoorus osales kokku 30 võistkonda. Küsimused jagunesid mitmesse kategooriasse ja olid üpris rasked. Sellest hoolimata õnnestus meie abiturientidel pääseda finaali 8 parema hulka. Finaal toimus  26.aprillil, korporatsioon Sakala Tartu konvendihoones. KiNG võistkonda kuulusid: Marie Kielas, Janek Mändmets, Gerrit Rattam ja Rauno Einmann. Aitäh kooli ja enda esindamise eest ning edu edasistel püüdlustel!


28. aprillist kuni 1. maini toimus koolis ÜRO matke.
ÜRO tööprotsessi matke (inglise keeles: Model United Nations) on hariduslik rollimäng, mille eesmärk on õppida isikliku kogemuse kaudu tundma ÜRO organite otsustusprotsessi. Tegemist on üle maailma korraldavate rollimängudega, mida on võimalik korraldada kesk- või ülikooli tasemel lisades traditsioonilisele rangele formaadile eripärasid vastavalt osalejate huvidele ning oskustele. MTÜ Mondo koostöös Eesti ÜRO matke noortega korraldab rollimängu nimega Estonian Model United Nations (lühendatud: EstMUN).


Rahvusvahelise tantsupäeva eel toimus 7.-9. klassi rahvatantsurühma treening koos Pärnu rahvatantsuansambel “Kajakas” osalejatega. Oli tegus ja tore tantsupäev.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Nutivahendi liigne kasutamine süvendab depressiooni ja üksildust

Vanemad, kelle lapsel on probleeme impulsikontrolli ja eneseregulatsiooniga või esineb aktiivsus- ja tähelepanuhäire, peaksid ettevaatlikult suhtuma igasugusesse nutiseadme kasutusse ja teadlikult piirama selle kasutamist. Artikkel …


KOGUKOND

7. aprill olid Saarde Kodutütred koolis ja tutvustasid võimalust osaleda kampaanias “Anname Au“. Kandes sinilillemärki, toetad ja tunnustad kõiki kaitseväe ja Kaitseliidu veterane ning nende lähedasi. Sellel aastal toetame nii Eesti kui ka Ukraina veterane! 2022.aasta kevadel kogutakse raha, et toetada veterane ja nende lähedasi ning tervishoiu valdkonda laiemalt. Sinilille sümboolika müügist saadav tulu aitab ITK Taastusravikliinikul soetada vajalik käerobot ning toetab Ukraina veteranide ravi ja rehabilitatsiooni võimalusi.


Perekond Kaljur on võtnud südameasjaks toetada laste sportimist, aktiivset tegevust ja liikumisharjumuste kujundamist. Seekord ei midagi muud kui perelt buss ette, teised trennilapsed kaasa ning kergejõustikutreeningute vahel Abja ujulasse! 🙂 Suur südamlik tänu perekond Kaljurile ning treener Kuro Lingile! Kus tahe seal tegu!


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis vooliti 13. aprillil õpetaja Signe Vahtramäe juhendamisel vaprusehelmeid, mis on mõeldud krooniliselt haigete laste psühhosotsiaalseks toetamiseks. Voolimisse andsid oma panuse KiNG õpilased, õpetajad ning LC Kilingi liikmed.

    


Minevikule mõeldes…

Muuseumisõprade ringi eestvedamisel meenutasid täna 3.b klassi õpilased Kantsi tänava koolimaja mälestuskivi juures kurba sündmust 85 aastat tagasi. Asetasime lilled Saarde kirikusse mälestustahvli ette ja süütasime küünlad hukkunud laste kalmul. Aitäh, muuseumiklassi juhataja meisterõpetaja Mari Karon!


25. aprillil sai kooli poolt viidud esimene ports kogutud lastejalgrattaid ja tõukerattaid Tihemetsa Ukraina sõjapõgenike lastele. Suur tänu ja sügav kummardus panustajatele! Mai alguses plaanime viia selleks ajaks kogutud rattad.


Toetamiseks on vaja vaid tahet!
Kiri meie endiselt õpetajalt Elli Altinilt: “Olen tänulik kõigile, kes
tulid kaasa mõttega toetada Ukrainat sümboolse rahvuslille kandmisega. Lisaks moraalsele toetusele annan kogutud raha üle meie oma Tihemetsa ukrainlaste heaks.”


ÕPETAJAD TOIMETAVAD

12. ja 14. aprillil vaatasime taaskord sügavamalt sisse õppekavadele. Praegu, mil õppekavade uuendamine on Eestis päevakorras, on just paras aeg teha ettevalmistusi uue õppeaasta alguseks.


Kas vahetu kogemus loob vahetu emotsiooni või on vastupidi? Ei tea 🙂 Küll lõi aga vahetu emotsiooni õpetaja Märt Kütas, kui ta saabus tagasi kolmekuiselt töölt Dubaist, kus ta tegutses maailmanäitusel Eesti paviljonis giidina. Päev araabia riietuses koolitunde anda tekitas õpilastel huvi lausa maailmakaardi vastu! 🙂


21.aprillil said LC Kilingi-Nõmme eestvedamisel ja toel Kilingi-Nõmme klubis kinos filmi “Raya ja viimane lohe” vaatama käia ligi 150 õpilast. Muljeid ja emotsioone jagus terveks ülejäänud päevaks ning üleskutsega need ka sõnadesse või joonistusse panna tulid paljud lapsed kohe rõõmuga kaasa. Aitäh lionsitele Kätlin Laur, Kadri Karon, Reine Klettenberg, Õnnela Teearu, Anne Aasamets!


2007. aasta lõpukirjand

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis

2022. aasta eesti keele riigieksam

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis