Kilingi-Nõmme Gümnaasium

eKoolHuvitav KoolKilingi-Nõmme Gümnaasiumi veebiõppekeskkondKilingi-Nõmme Gümnaasiumi YoutubeKilingi-Nõmme Gümnaasiumi Facebook grupp

august 2019

Keskööl saab alguse uus päev.
Õppeaasta lõppedes algab uus …


Augustikuu tööd koolis kandsid üht eesmärki – valmistada võimalikult hästi ette algav õppeaasta.

Lõppenud õppeaasta eesmärkide, rahuloluküsitluste, eneseanalüüside ja arengukava tegevuskava täitmise hindamine panid aluse uue õppeaasta üldtööplaanile ja põhieesmärkidele.


Õppetöö

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumipõhikooli õppekava üldosa.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi gümnaasiumiastme õppekava üldosa.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ainekavad.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi loovtöö juhend.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi uurimistöö juhend.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi koolieksami eristuskiri

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi päevakava

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi tunniplaanid

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevus

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kalender

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi leht facebook’is

Riigieksamite, põhikooli lõpueksamite ja tasemetööde õppeained ning ajad, samuti koolivaheajad, on leida kooli kodulehel ÕPPETÖÖ all.


Vahetult enne uue õppeaasta algust selgusid Pärnumaa haridusalased tunnustused.  Rõõm on tõdeda, et “Aasta haridustegu 2019 Pärnumaal” on maakondlik laulukonkurss „KAUNIM METSALAUL, Kilingi-Nõmme  Gümnaasium! :-). Üritus, mille algatas õpetaja Mari Karon 2005. aastal, kui Kilingi-Nõmme oli Metsapealinn.

Maakonna konkursi võitjad on kõik ühtlasi vabariigi konkursi finalistid ning 28.augustil haridus- ja teadusministri vastuvõtul esindasid kooli laulukonkursside aastatepikkused korraldajad Kätlin Laur ning Laine Ülemaante.


Õppekäigud ja suvekoolid

GLOBE õppe-ekspeditsioon

5.-8.august toimus Ida-Virumaal Remnikul GLOBE õppe-ekspeditsioon, kus osales  130 inimest Eestist ja välisriikidest sh GLOBE peakorterist USA-st. Korraldajateks olid GLOBE Eesti ja Rakvere Reaalgümnaasium. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist osales 5 õpilast: Johannes-Aleksander Raid, Hans-Kristjan Raid, Hanna Tali, Johanna Tammist ja Berit Vahter.

GLOBE training for Lithuanian teachers, Estonia

13.-14.august toimus Tartu Loodusmajas GLOBE õpetajate koolitus. Eesti GLOBE treenerid Elli Altin ja Aiki Jõgeva õpetasid 2 päeva jooksul 14-le Leedu õpetajale GLOBE vaatluste ja mõõtmiste tegemist ning andmete saatmist GLOBE andmebaasi. Koolituse käigus tehti ka välitöid ning külastati Kalmistu paljandit ja Emajõe Lodjakoda.


13.-16.august viibisid meie kooli 15 noort koos eestvedaja õpetaja Signe Vahtramäega Põlva- ja Setumaal kus toimus järjekordne Forseliuse Noortekogu suvekool.

Allpool õpetaja Signe reportaaž-kiiraruanne sündmuste käigust

Meie startisime Tartusse, sealt edasi juba noortekogu ühisbussiga Setumaale. Saab vahva olema!

Oleme jõudnud Maanteemuuseumisse.

Kambja kohvikust üks maitsev ja rikkalik lõunasöök, suund Karilatsi vabaõhumuuseumisse.

Karilatsi talurahvamuuseumis: “Üheksaks loe!” . Kiire postitus 1. päevast poni talus

1. päev lõppes hilja – ennem südaööd kohtusime Kauksi Üllega

FSNK suvekooli teine päev algas Piusa kordoni külastusega. Saime teada, et koerajuhi amet on täitsa vahva ja piirivalvuri töö on väga põnev, kuigi mõnikord ka väga raske.

Taarka Tarõ’s saadud tubli kõhutäie järel jätkuvad suvekooli tunnid. FSNK noored avastavad Obinitsat ja Setumaa kultuuripärandit.

G. Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekooli 2. päev jätkus Setumaa kultuuriradadel: kultuurihoidja Õie Sarv õpetas setu keelt, rääkis lauluemadest, kellest kuulsaim ehk Taarka ja paljust muust. Päev jätkus laevareisiga Lämmijärvel ja lõppes ühise pidutordi söömisega, kus kõnelesid seltsi asutajad. Suvekool on toimunud juba 30 korda!

FSNK suvekooli 3. päev algas AS Värska Vesi külastusega. Kuidas tervislik vesi pudelisse saab? Janused ümber suure ämbri – kaev, kust tuleb vesi tegelikult ka pudelisse. Soovitame soojalt nii originaali kui ka maitsevett.

FSNK 3. päev oli tegus, teadmiste- ja muljeterohke nagu kõik teisedki päevad: külastasime suurepärast Värska talumuuseumi, tegime ringkäigu Värskas asunud Petseri Rügemendi Põhjalaagriga seotud paikades, külastasime Vastseliina Ordulinnust (omal ajal Liivimaa võimsamaid kaitserajatisi) ja saime teada nii mõndagi huvitavat keskaegsest elust-olust, palveränduritest söögilauakommeteni, mis tänapäevalgi aktuaalsed. Sealt edasi suundusime vaatama muljetavaldavaid Piusa koopaid.

Päeva lõpu sisustas ringreis ikka Setumaal: Obinitsa Õigeusukirik, Taarka haud; kauges piiriäärses külas asuv kaunis tsässon (tilluke palvemaja, mis pakkus ränduritele kohta, kus palvetada, puhata, leida varju halva ilma eest jne.) ja mida võib leida igas külas. Lõpetuseks veel Meremäe vaatetorn ja jutt Setumaa saatusest.

FSNK suvekool hakkab lõpule jõudma – oleme koduteel. 4. päev algas kiire külaskäiguga Iti Leevaküüki, mille perenaine sai teist korda valitud Seto kuningriigi leevaküdsäjaks ja paljud kodud võivad oodata hääd Seto leebä. Seejärel asusime taas Setomaad avastama ülivahva giidi saatel. Käisime Jumalamäel ja jätsime maha mured ning palusime Peko’lt hääd õnne. Külastasime kohalikku seebimeistrit Silver Hüdsi, kes inspireeris meid oma looga ja mille mõte on, et kui tundub, et kõik on lootusetu, siis tahtejõu abil on kõik võimalik. Saatses külastasime muuseumit, kirikut ja kalmistut ning läbisime viperusteta Saatse Saapa. Lõunasöök pakkus meile rõõmsameelne Inara Luigas Vanavalgõ Kohvitares Mikitamäel. Sõime maailma parimaid käsitööpelmeene ja ülimaitsvat kukeseenekastet, peale jõime piparmündi-liivatee limonaadi ning maiustasime koduse rullbiskviidiga, mille vahel värsked marjad.


Hüvasti sõbrad ja peatse kohtumiseni! Oli ilus, vahva, põnev, tore…


Ajal, mil Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool toimus Setumaal, leidsid matemaatikaõpetajad ennast täiendamas paikades, kus sündis eestikeelse rahvakooli ellukutsuja Bengt Gottfried Forselius 


Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel toimus kooli juures esmakordselt suvine looduspraktikum-laager. Eestvedaja õpetaja Thea ja abilised õpetajad Elli Altin ning huvijuht Laine Ülemaante. Kolmepäevase laagri põnevaim osa oli öövaatlus ajal, mil kõik teised juba magasid 🙂


Sport

Tipptreener Sairul Amar Malaisiast Tartu sulgpalluritega Kilingi-Nõmmes.

Juba aastaid kasutab üks Eesti suuremaid sulgpalliklubisid Triiton Tartust suvise treeningbaasina Kilingi-Nõmme gümnaasiumit ja spordihoonet. Treenimas on olnud olümpialased tõkkejooksus Jaak-Heinrich Jagor ja sulgpallur Raul Must. Et Sulgpalli saab mängida ka väljakutsuvates tingimustes, tõendavad allolevad fotod 😛


24.augustil toimus Kuremaal EMV orienteerumisjooks sprindis, kus Markus Kaljur saavutas 4.koha M 14 vanuseklassis, kaotus 3.kohale 14.sekundit. Laura-Liis N14 vanuseklassi 8.koht.
Liis-Marie N14 vanuseklassis 23.koha. 24.augusti hilisõhtul Palal starditi EMV öisele orienteerumisjooksule, kus Markus Kaljur saavutas 11.koha M16 vanuseklassis.
25.augustil Palamusel EMV sprinditeade MN14-16 vanuseklassis saavutasid suurepärase 4.koha Laura-Liis Kaljur, Markus Kaljur, Kurmet Kutti ja Liis-Marie Kaljur. Võistkondi oli kokku 18!

31.08 toimus Miilal EMV orienteerumisjooksu tavarajal, kus saavutused olid järgnevad:

M14 Markus Kaljur  I koha

N14 Laura-Liis Kaljur 10.koht.
Tänusõnad perekond Kaljurile ning treener Ville Vinkelile!


Margit Schmidt korraldab võimlemisklubi Githa linnalaagreid juba aastaid. Augustilaager 2019.  Kõik algab sirutusest. Esimese saalitrenni lõpetas taas ühine püramiid. Järgnes suplus karastavas Lavi järves.


Usinamad alustasid juba uue õppeaastaga 😛 7. a ja 7. b klass käisid Pärnus seikluspargis rulatamas ja trikitamas et pisutki suve jooksul kogutud rammu ja elevust enne õppetundide algust maandada 😉


Kuu viimast päeva jäi kaunistama rahvatantsurühma “Kilingi” 35-s sünnipäevakontsert. Läbi aegade on rühma tuumiku moodustanud õpetajad. Rühma kutsus 1984. aastal kokku õpetaja Mari Karon ning praegu on juhendaja õpetaja Eve Sinijärv. Aastaid on rühm esindanud kogukonda Euroopa Kultuurikülade projektis, valda ja Pärnumaad on esindatud enamustes Euroopa riikides ja mitmeid kordi on koju toodud õpetajate rahvatantsufestivalide auhindu. Jaksu järgmiteks tantsuaastateks!  🙂Kooliõde annab viis soovitust, kuidas hoida algaval kooliaastal lapse tervist

​Koolivaheaeg on peagi läbi ja taas kätte jõudnud aeg valmistuda uueks kooliaastaks. Audentese Erakooli kooliõde Zinaida Kendra jagab lastevanematele nõu, millele tuleks kooliks valmistudes ja algaval kooliajal tähelepanu pöörata.


Septembrikuu suuremad sündmused kooli kalendris:

2.09 – õppeaasta avaaktus
4.09 – koolipere pildistamine (pildistab Pildikompanii)
6.09 – koolispordi mitmevõistlus
28.09 – kell 12.30 kolme kooli jooksu start

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest. 

Uudised