Kilingi-Nõmme Gümnaasium kuulub B. G. Forseliuse Seltsi ja meie kooli muuseumklassi juures tegutsev B.G.Forselisuse Seltsi Noortekogu on tuult tiibadesse kogumas.

forselius_logo


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2019

13.-16.august viibisid meie kooli 15 noort koos eestvedaja õpetaja Signe Vahtramäega Põlva- ja Setumaal kus toimus järjekordne Forseliuse Noortekogu suvekool.

Allpool õpetaja Signe reportaaž-kiiraruanne sündmuste käigust

Meie startisime Tartusse, sealt edasi juba noortekogu ühisbussiga Setumaale. Saab vahva olema!

Oleme jõudnud Maanteemuuseumisse.

Kambja kohvikust üks maitsev ja rikkalik lõunasöök, suund Karilatsi vabaõhumuuseumisse.

Karilatsi talurahvamuuseumis: “Üheksaks loe!” . Kiire postitus 1. päevast poni talus

1. päev lõppes hilja – ennem südaööd kohtusime Kauksi Üllega

FSNK suvekooli teine päev algas Piusa kordoni külastusega. Saime teada, et koerajuhi amet on täitsa vahva ja piirivalvuri töö on väga põnev, kuigi mõnikord ka väga raske.

Taarka Tarõ’s saadud tubli kõhutäie järel jätkuvad suvekooli tunnid. FSNK noored avastavad Obinitsat ja Setumaa kultuuripärandit.

G. Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekooli 2. päev jätkus Setumaa kultuuriradadel: kultuurihoidja Õie Sarv õpetas setu keelt, rääkis lauluemadest, kellest kuulsaim ehk Taarka ja paljust muust. Päev jätkus laevareisiga Lämmijärvel ja lõppes ühise pidutordi söömisega, kus kõnelesid seltsi asutajad. Suvekool on toimunud juba 30 korda!

FSNK suvekooli 3. päev algas AS Värska Vesi külastusega. Kuidas tervislik vesi pudelisse saab? Janused ümber suure ämbri – kaev, kust tuleb vesi tegelikult ka pudelisse. Soovitame soojalt nii originaali kui ka maitsevett.

FSNK 3. päev oli tegus, teadmiste- ja muljeterohke nagu kõik teisedki päevad: külastasime suurepärast Värska talumuuseumi, tegime ringkäigu Värskas asunud Petseri Rügemendi Põhjalaagriga seotud paikades, külastasime Vastseliina Ordulinnust (omal ajal Liivimaa võimsamaid kaitserajatisi) ja saime teada nii mõndagi huvitavat keskaegsest elust-olust, palveränduritest söögilauakommeteni, mis tänapäevalgi aktuaalsed. Sealt edasi suundusime vaatama muljetavaldavaid Piusa koopaid.

Päeva lõpu sisustas ringreis ikka Setumaal: Obinitsa Õigeusukirik, Taarka haud; kauges piiriäärses külas asuv kaunis tsässon (tilluke palvemaja, mis pakkus ränduritele kohta, kus palvetada, puhata, leida varju halva ilma eest jne.) ja mida võib leida igas külas. Lõpetuseks veel Meremäe vaatetorn ja jutt Setumaa saatusest.

FSNK suvekool hakkab lõpule jõudma – oleme koduteel. 4. päev algas kiire külaskäiguga Iti Leevaküüki, mille perenaine sai teist korda valitud Seto kuningriigi leevaküdsäjaks ja paljud kodud võivad oodata hääd Seto leebä. Seejärel asusime taas Setomaad avastama ülivahva giidi saatel. Käisime Jumalamäel ja jätsime maha mured ning palusime Peko’lt hääd õnne. Külastasime kohalikku seebimeistrit Silver Hüdsi, kes inspireeris meid oma looga ja mille mõte on, et kui tundub, et kõik on lootusetu, siis tahtejõu abil on kõik võimalik. Saatses külastasime muuseumit, kirikut ja kalmistut ning läbisime viperusteta Saatse Saapa. Lõunasöök pakkus meile rõõmsameelne Inara Luigas Vanavalgõ Kohvitares Mikitamäel. Sõime maailma parimaid käsitööpelmeene ja ülimaitsvat kukeseenekastet, peale jõime piparmündi-liivatee limonaadi ning maiustasime koduse rullbiskviidiga, mille vahel värsked marjad.


Hüvasti sõbrad ja peatse kohtumiseni! Oli ilus, vahva, põnev, tore…

Fotogalerii: Signe Vahtramäe


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2018

Ka sellel suvel olid B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu liikmed oodatud suvekooli, mis  viis meid Rannarootslaste radadele.  Õpilaste seas väga populaarne suvekool kandis juba järjekorranumbrit 29. Esindatud olid Haljala, Rakvere, Kolga-Jaani, Kambja, Mõniste, Tõstamaa, Mõisaküla ja Kilingi-Nõmme koolid. Meie  gümnaasiumist osalesid: Anete Lensment, Annika Vunk, Berit Vahter, Maria Peterson, Tuuli Marlen Järviste ja õpetaja Signe Vahtramäe.

Nagu juba traditsiooniks on saanud, on suvekooli „tunniplaan“ väga tihe ja sündmusterohke. Pikad päevad täis uut ja huvitavat võivad küll tunduda väsitavad, kuid vaprad reisisellid sellest ei heitu. Nelja päeva jooksul külastasime Läänemaad: Vormsi saart, Haapsalu ja Lihula linna, Noarootsi poolsaart, kuulasime, kuidas laulavad Nõva liivad ja randuvad lained… Kõiki paiku ei jõua siin üles lugeda – selleks läheks vast vaja eriväljaannet!  Nagu igas suvekoolis, õppisime tundma oma kodumaa kaunist loodust, tema aja- ja kultuurilugu. Lisaks sellele, kohtusime vanade sõpradega ja leidsime uusi. Meiega on tõenäoliselt liitumas väike Mõisaküla Kool.

On rõõm tõdeda, et noorte huvi oma armsa Eesti vastu on suur, sest meie reisibussis ei olnud ühtegi vaba kohta ja Kilingi-Nõmme Gümnaasium täiendab jõudsalt noortekogu ridasid.


5.aprillil 2018 oli meie kooli korraldada B. G. Forseliuse Seltsi vabariiklik uurimistööde konverents. 8. klasside õpilased esinesid oma uurimis- ja loovtöödega ning teemad ulatusid kohanimede ajaloost ujuvsauna maketini 🙂 Põneval päeval oli esindatud Eesti 14. kooli 24 õpilastööd – KiNG-st Keilani ja Räpinast Haljalani. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit esindasid Helene Loorents ja Greete Luhasaar. Kooli Forseliuse noortekogu liikmetest olid korraldajad Emma Vill, Oliver Kielas, Madis-Markus Lind, Annika Vunk, Kärt Välja ning töötajatest Kairi Kaldoja, Mari Karon, Ülle Tammela, Signe Vahtramäe ja Laine Ülemaante.


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2016

26.– 29. juuli toimunud Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekoolis esindasid sellel aastal Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit Mauri-Rein Lehikoinen ja Imre Vahtramäe. Tänavune “tunniplaan”, pühendatud Eestimaa kaunitele paikadele meie lõunapiiril ja meie rahva ajaloole ning saatusele okupatsiooniaastatel, oli väga mitmekülgne. Võõrustajaks oli lahke Mõniste kooli pere eesotsas huvijuhi Romet Pazuhanitš’iga. Lisaks ringreisidele toimus ka kohtumishommik Mõniste vallavanemaga. Noorte algatusvõime ja ideede genereerimise ning elluviimise tähtsusest oma kodukohas, Rõuge valla näitel, rääkis riigikogu liige Kalvi Kõva. Kolme kooli õpilased tutvustasid oma loovtöid. Õhtuid täitis rõõmus rahvatantsu õppimine ja mängud.

Mida võib näha Võrumaal, Eestimaa lõunapiiril ja Lätimaa põhapiiril?

Mõniste vald on rikas külastamist väärivate paikade poolest: Mõniste muuseumis saab näha Eesti kodu läbi aastatuhandete, mälestusmärk hävitatud kodudele räägib meie rahva kurvast saatusest okupatsiooniaastatel, Metsavenna Talus Vastse-Roosas võtab külalisi vastu peremees Meelis Mõttus, kes räägib lihtsalt ja liigutavalt metsavendade, aga eelkõige nende pereliikmete – emade, naiste, tütarde ja õdede saatusest ja võitlusest ellujäämise nimel, Alaveski loomapark avab lahkelt uksed ja näitab oma hoolealuste, kes kindlast surmast päästetud, toimetamisi, Karisöödi park lummab kaunite liivakivipaljandite- ja ilusa loodusega. Mõniste naabervallas, Rõuges, asub monument Eesti Emale – kaunis ja sirgeselgne, oma pilgu on ta suunanud, nagu ka teiselpool orgu kiriku vastas asuv Eesti sõjamees, Rõuge Suurjärvele. Võrumaal olles, ei saa käimata jätta Suure Munamäe tipus ning jalgu puhata vahvas Suure Muna söögimajas. Ja palju-palju muud.

Põha-Läti kutsub avastama kauni järve kaldal olevat Aluksne linna, kus asub muuhulgas ka maailma esimene Piiblimuuseum, Koivalinnas ehk Gaujienas saab jalutada von Wulff’ide uhkes mõisapargis ning uudistada Põhjasõjas hävinud ordulinnuse varemeid. Ape on lihtsalt üks väike, piiriäärne linnake, kus Mõniste valla rahvas sisseoste tegemas käib.

Neli päeva möödusid ruttu – kokkusaamine uute ja vanade sõpradega oli südantsoojendav ning lahkudes sai antud lubadus kohtuda aasta pärast taas.

2016_Fors_4 2016_Fors_3 2016_Fors_2 2016_Fors_1

 


Noored on võtnud oma südameasjaks hoida korras Kantsi tänava koolimaja kunagine asukoht. Fotod Mari Karon, 22.04.2015

10_valmis_riisuma 10_ongi_tehtud 9b_rivistus 9b_riisujad 9b_lehed_kotti 9b_edeneb


Noortekogu on kooli uurimis- ja praktiliste tööde konverentsi ettevalmistajad ning korraldajad. Fotod Laine Ülemaante, 14.05.2015

IMG_8767 IMG_8729 IMG_8680 IMG_8610 IMG_8609 IMG_8597 IMG_8594