Kilingi-Nõmme Gümnaasium kuulub B. G. Forseliuse Seltsi ja meie kooli muuseumklassi juures tegutsev B.G.Forselisuse Seltsi Noortekogu on tuult tiibadesse kogumas.

forselius_logo


21.veebruaril 2020 oli Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi Forseliuse Seltsi Noortekogu külla kutsutud Surju Põhikooli pidulikul aktusele, kus tähistati õpilasesinduse Oma Riik 15. sünnipäeva.

6.veebruaril 2020 oli 1.-6. klasside õpilastel võimalik kohtuda kooli aulas Lotte ja Klausiga :-). B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu eestvedamisel toimus 1.-6. klassidele projekt „Koos Lottega raamatusõbraks“. Õpilased lugesid erinevaid raamatuid ja koostasid nende kohta tutvustusi, mida on võimalik uurida II korruse koridoris. 6.02 toimus Eesti Kontserdi koolikontsert „Lotte ja Klausi muusikatund“. Kontserdi lõppedes jagas Lotte tublimatele lugejatele ja kirjutajatele tänukirjad ning uusi raamatuid lugemiseks.

Koolikontserdi toimumist toetas B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu.


Forseliuse Seltsi Noortekogu sügiskool 2019

G. Forseliuse Seltsi Noortekogu jõudis turvaliselt Tartusse. Oleme teel Avinurme, meie sügiskooli esimesse tundi.

FSNK jõudis esimesse tundi Avinurmes. Tunni teemaks on Eesti kitsarööpmelise raudtee ajalugu

Tehnoloogia ja käsitöö tund Avinurme Puidukojas

Forseliuse Noortekogu sügiskooli teine päev algas vara. Hommikusöök turismitalus, kus meid ootasid ka sõbralikud taluloomad, kellega juba eile õhtul tutvust tegime.
Sealt edasi, õigemini tagasi Illuka mõisa peahoonega tutvuma. Kohtusime kooli pikaaegse ja legendaarse direktori Villio Reinsaluga, kes järgmisel aastal tähistab auväärset, 90. juubelit ja praegu väljateenitud puhkusepõlve veedab. Inspireeriva mõisatuuri viis läbi Ene Raudar, mõisakompleksi hea haldjas. Hetkel jätkub ajaloo tund Kuremäe kloostris.
Lisaks veel Nii palju, et eilne kultuuriprogramm, jätkus Lohusuu kooli muuseumi tubades ning päeva tippsündmus, Improteatris etendus oli kirss tordil

Forseliuse noored on jõudnud praeguseks hetkeks külastada ainulaadset juustutöökoda Alutaguse Juust, kus kuulasime noore juustumeistri Triinu Arm’i lugu sellest, kuidas temast sai eraettevõtja ja kuidas tehakse hallitusjuustu. Nautisime Iisaku vaatetornist kaunist vaadet Alutaguse metsadele. Iisaku muuseumis saime aimu siinse kandi ajaloost ja nüüd toimetame Iisaku looduskeskuses.
Ei jõua kuidagi ära oodata lõunapausi.

Forseliuse noored veetsid sügiskooli teise päeva pärastlõuna Kukruse Polaarmõisas kuulates lugusid maadeavastusretkedest ning kehastusid sajandite tagusteks tegelasteks – see oli vahva. Päeva ametlik osa lõppes ujumistunniga Mäetaguse mõisa minispas.
Hetkel, kui kell näitab päeva viimseid minuteid, käib Illuka koolimaja saalis pallilahing.

Forseliuse noored avastasid täna linna, mis nõukaajal tegelikult oli olemas, aga ei olnud ka. Kus, suure riskiga ja ime kombel linna hiilinud külalised peitsid end riidekappidesse, kui uksekell helises. Miilitsal oli õigus vaadata, kes on kodus ja et võõraid ei oleks. Selles linnas olid ka nõukaajal poodide letid lookas ning keegi ei teadnud, mis on vorsti- või lihasaba, kus lapsed said suve lõpus osta poest isegi banaane – müstika tõepoolest!
Veel on selles linnas linnavalitsus, mis näeb välja täpselt nagu luterikirik. Ja see ehitati nn satalini-ajal. Miks? Aga sellepärast, et kui vaenlase luurelennuk peaks üle lendama, siis tunduks, nagu oleks tegu täiesti tavalise eesti linnakesega.
Selle koha nimi on Sillamäe. Tegelikult üks ilus ja huvitav linn. Paik, mis on olnud asustatud “aegade algusest” peale ja populaarne suvituskoht juba tsaariajal.
Nüüd vurab meie soe reisibuss läbi vihma Tartu poole, et jõuda õigeks ajaks bussijaam.


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2019

13.-16.august viibisid meie kooli 15 noort koos eestvedaja õpetaja Signe Vahtramäega Põlva- ja Setumaal kus toimus järjekordne Forseliuse Noortekogu suvekool.

Allpool õpetaja Signe reportaaž-kiiraruanne sündmuste käigust

Meie startisime Tartusse, sealt edasi juba noortekogu ühisbussiga Setumaale. Saab vahva olema!

Oleme jõudnud Maanteemuuseumisse.

Kambja kohvikust üks maitsev ja rikkalik lõunasöök, suund Karilatsi vabaõhumuuseumisse.

Karilatsi talurahvamuuseumis: “Üheksaks loe!” . Kiire postitus 1. päevast poni talus

1. päev lõppes hilja – ennem südaööd kohtusime Kauksi Üllega

FSNK suvekooli teine päev algas Piusa kordoni külastusega. Saime teada, et koerajuhi amet on täitsa vahva ja piirivalvuri töö on väga põnev, kuigi mõnikord ka väga raske.

Taarka Tarõ’s saadud tubli kõhutäie järel jätkuvad suvekooli tunnid. FSNK noored avastavad Obinitsat ja Setumaa kultuuripärandit.

G. Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekooli 2. päev jätkus Setumaa kultuuriradadel: kultuurihoidja Õie Sarv õpetas setu keelt, rääkis lauluemadest, kellest kuulsaim ehk Taarka ja paljust muust. Päev jätkus laevareisiga Lämmijärvel ja lõppes ühise pidutordi söömisega, kus kõnelesid seltsi asutajad. Suvekool on toimunud juba 30 korda!

FSNK suvekooli 3. päev algas AS Värska Vesi külastusega. Kuidas tervislik vesi pudelisse saab? Janused ümber suure ämbri – kaev, kust tuleb vesi tegelikult ka pudelisse. Soovitame soojalt nii originaali kui ka maitsevett.

FSNK 3. päev oli tegus, teadmiste- ja muljeterohke nagu kõik teisedki päevad: külastasime suurepärast Värska talumuuseumi, tegime ringkäigu Värskas asunud Petseri Rügemendi Põhjalaagriga seotud paikades, külastasime Vastseliina Ordulinnust (omal ajal Liivimaa võimsamaid kaitserajatisi) ja saime teada nii mõndagi huvitavat keskaegsest elust-olust, palveränduritest söögilauakommeteni, mis tänapäevalgi aktuaalsed. Sealt edasi suundusime vaatama muljetavaldavaid Piusa koopaid.

Päeva lõpu sisustas ringreis ikka Setumaal: Obinitsa Õigeusukirik, Taarka haud; kauges piiriäärses külas asuv kaunis tsässon (tilluke palvemaja, mis pakkus ränduritele kohta, kus palvetada, puhata, leida varju halva ilma eest jne.) ja mida võib leida igas külas. Lõpetuseks veel Meremäe vaatetorn ja jutt Setumaa saatusest.

FSNK suvekool hakkab lõpule jõudma – oleme koduteel. 4. päev algas kiire külaskäiguga Iti Leevaküüki, mille perenaine sai teist korda valitud Seto kuningriigi leevaküdsäjaks ja paljud kodud võivad oodata hääd Seto leebä. Seejärel asusime taas Setomaad avastama ülivahva giidi saatel. Käisime Jumalamäel ja jätsime maha mured ning palusime Peko’lt hääd õnne. Külastasime kohalikku seebimeistrit Silver Hüdsi, kes inspireeris meid oma looga ja mille mõte on, et kui tundub, et kõik on lootusetu, siis tahtejõu abil on kõik võimalik. Saatses külastasime muuseumit, kirikut ja kalmistut ning läbisime viperusteta Saatse Saapa. Lõunasöök pakkus meile rõõmsameelne Inara Luigas Vanavalgõ Kohvitares Mikitamäel. Sõime maailma parimaid käsitööpelmeene ja ülimaitsvat kukeseenekastet, peale jõime piparmündi-liivatee limonaadi ning maiustasime koduse rullbiskviidiga, mille vahel värsked marjad.


Hüvasti sõbrad ja peatse kohtumiseni! Oli ilus, vahva, põnev, tore…

Fotogalerii: Signe Vahtramäe


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2018

Ka sellel suvel olid B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu liikmed oodatud suvekooli, mis  viis meid Rannarootslaste radadele.  Õpilaste seas väga populaarne suvekool kandis juba järjekorranumbrit 29. Esindatud olid Haljala, Rakvere, Kolga-Jaani, Kambja, Mõniste, Tõstamaa, Mõisaküla ja Kilingi-Nõmme koolid. Meie  gümnaasiumist osalesid: Anete Lensment, Annika Vunk, Berit Vahter, Maria Peterson, Tuuli Marlen Järviste ja õpetaja Signe Vahtramäe.

Nagu juba traditsiooniks on saanud, on suvekooli „tunniplaan“ väga tihe ja sündmusterohke. Pikad päevad täis uut ja huvitavat võivad küll tunduda väsitavad, kuid vaprad reisisellid sellest ei heitu. Nelja päeva jooksul külastasime Läänemaad: Vormsi saart, Haapsalu ja Lihula linna, Noarootsi poolsaart, kuulasime, kuidas laulavad Nõva liivad ja randuvad lained… Kõiki paiku ei jõua siin üles lugeda – selleks läheks vast vaja eriväljaannet!  Nagu igas suvekoolis, õppisime tundma oma kodumaa kaunist loodust, tema aja- ja kultuurilugu. Lisaks sellele, kohtusime vanade sõpradega ja leidsime uusi. Meiega on tõenäoliselt liitumas väike Mõisaküla Kool.

On rõõm tõdeda, et noorte huvi oma armsa Eesti vastu on suur, sest meie reisibussis ei olnud ühtegi vaba kohta ja Kilingi-Nõmme Gümnaasium täiendab jõudsalt noortekogu ridasid.


5.aprillil 2018 oli meie kooli korraldada B. G. Forseliuse Seltsi vabariiklik uurimistööde konverents. 8. klasside õpilased esinesid oma uurimis- ja loovtöödega ning teemad ulatusid kohanimede ajaloost ujuvsauna maketini 🙂 Põneval päeval oli esindatud Eesti 14. kooli 24 õpilastööd – KiNG-st Keilani ja Räpinast Haljalani. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit esindasid Helene Loorents ja Greete Luhasaar. Kooli Forseliuse noortekogu liikmetest olid korraldajad Emma Vill, Oliver Kielas, Madis-Markus Lind, Annika Vunk, Kärt Välja ning töötajatest Kairi Kaldoja, Mari Karon, Ülle Tammela, Signe Vahtramäe ja Laine Ülemaante.


Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekool 2016

26.– 29. juuli toimunud Forseliuse Seltsi Noortekogu suvekoolis esindasid sellel aastal Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit Mauri-Rein Lehikoinen ja Imre Vahtramäe. Tänavune “tunniplaan”, pühendatud Eestimaa kaunitele paikadele meie lõunapiiril ja meie rahva ajaloole ning saatusele okupatsiooniaastatel, oli väga mitmekülgne. Võõrustajaks oli lahke Mõniste kooli pere eesotsas huvijuhi Romet Pazuhanitš’iga. Lisaks ringreisidele toimus ka kohtumishommik Mõniste vallavanemaga. Noorte algatusvõime ja ideede genereerimise ning elluviimise tähtsusest oma kodukohas, Rõuge valla näitel, rääkis riigikogu liige Kalvi Kõva. Kolme kooli õpilased tutvustasid oma loovtöid. Õhtuid täitis rõõmus rahvatantsu õppimine ja mängud.

Mida võib näha Võrumaal, Eestimaa lõunapiiril ja Lätimaa põhapiiril?

Mõniste vald on rikas külastamist väärivate paikade poolest: Mõniste muuseumis saab näha Eesti kodu läbi aastatuhandete, mälestusmärk hävitatud kodudele räägib meie rahva kurvast saatusest okupatsiooniaastatel, Metsavenna Talus Vastse-Roosas võtab külalisi vastu peremees Meelis Mõttus, kes räägib lihtsalt ja liigutavalt metsavendade, aga eelkõige nende pereliikmete – emade, naiste, tütarde ja õdede saatusest ja võitlusest ellujäämise nimel, Alaveski loomapark avab lahkelt uksed ja näitab oma hoolealuste, kes kindlast surmast päästetud, toimetamisi, Karisöödi park lummab kaunite liivakivipaljandite- ja ilusa loodusega. Mõniste naabervallas, Rõuges, asub monument Eesti Emale – kaunis ja sirgeselgne, oma pilgu on ta suunanud, nagu ka teiselpool orgu kiriku vastas asuv Eesti sõjamees, Rõuge Suurjärvele. Võrumaal olles, ei saa käimata jätta Suure Munamäe tipus ning jalgu puhata vahvas Suure Muna söögimajas. Ja palju-palju muud.

Põha-Läti kutsub avastama kauni järve kaldal olevat Aluksne linna, kus asub muuhulgas ka maailma esimene Piiblimuuseum, Koivalinnas ehk Gaujienas saab jalutada von Wulff’ide uhkes mõisapargis ning uudistada Põhjasõjas hävinud ordulinnuse varemeid. Ape on lihtsalt üks väike, piiriäärne linnake, kus Mõniste valla rahvas sisseoste tegemas käib.

Neli päeva möödusid ruttu – kokkusaamine uute ja vanade sõpradega oli südantsoojendav ning lahkudes sai antud lubadus kohtuda aasta pärast taas.

2016_Fors_4 2016_Fors_3 2016_Fors_2 2016_Fors_1

 


Noored on võtnud oma südameasjaks hoida korras Kantsi tänava koolimaja kunagine asukoht. Fotod Mari Karon, 22.04.2015

10_valmis_riisuma 10_ongi_tehtud 9b_rivistus 9b_riisujad 9b_lehed_kotti 9b_edeneb


Noortekogu on kooli uurimis- ja praktiliste tööde konverentsi ettevalmistajad ning korraldajad. Fotod Laine Ülemaante, 14.05.2015

IMG_8767 IMG_8729 IMG_8680 IMG_8610 IMG_8609 IMG_8597 IMG_8594