Teie ees on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 100. kuukiri.
Alates 2015. aasta septembrist on iga kuu viimasel päeval võimalik lugeda kokkuvõtet koolipere tegevustest ja sündmustest. Kõik eelmised kuukirjad on leitavad siit.
Aitäh kõikidele õpilastele, õpetajatele, juhendajatele ja koostööpartneritele, et aitate jäädvustada kiirelt mööduvat aega …
 


See, kes valitseb minevikku, juhib tulevikku. Kes juhib olevikku, valitseb minevikku.
George Orwell


KUU TEGU JA KUU TEGIJA. Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine. „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane, kooli töötaja või klass/grupp, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.


Õpilasesinduse valik: kuu tegu – Jõuluball “Old Hollywood”! 🙂 Alates 2010. aastast on gümnasistid ette valmistanud ja korraldanud oma jõulupeo ballina. Meie balli toetasid: OKOK. Vaba Aja Keskus, Õhtuleht, Ideal Kosmeetika, Tervisetera, Eesti Rahva Muuseum / Estonian National Museum, Ingame Quests, Petrone Print, Tootsi Turvas, Wendre AS, Eesti Vabaõhumuuseum / Estonian Open Air Museum, Eesti Maaülikool/Estonian University of Life Sciences, Nipi Rantšo, TV3, Renzo, Resto Baar, Eesti Tuletõrjemuuseum, @Cobra Forest, Linea Natura juuksehooldustooted, Uueparu Puhkekeskus, Ilusalong My Beauty Time, Ilusalong Beauty Lagoon, Keldri kohvik, Metsis OÜ, Politsei- ja Piirivalveamet, Kilingi-Nõmme Spordihoone

Aitäh kõigile ballil osalejatele! Aitäh kõigile balli korraldajatele ja toetajatele!

Õpilasesinduse valik: kuu tegija – KiNG 11.klass! 🙂 11.klassi õpilaste ja klassijuhataja meisterõpetaja Anne Aasametsa eestvedamisel kaunistati jõulukuuks koolimaja, valmistati ette ning korraldati ball ning – mida ei tohi üldse alahinnata – kaitsti 1.detsembril ka kooli lõpetamiseks vajalikud uurimis- ja praktilised tööd!

Aitäh, 11.klass ja klassijuhataja, et olete tegusad ja loovad!

ÕPPETÖÖ

I trimester õppetöös on selja taha jäänud. Detsembri alguse seisuga on esimesed andmed õppetöö tulemustest. Hinnatud õpilaste arv 237, edukus arvutatud õpilaste arvu 324 järgi – 91%.

Hinne 5.0 38 õpilast 16 %
Hinne 4.5 69 õpilast 29 %
Hinne 4 ja 5 32 õpilast 13,5 %
Puudulik 29 õpilasel 12%

Kommentaarid:

  • Ainult hindele „5“ õppivate õpilaste arv on veidi kahanenud
  • Õpilased, kelle hinnete keskmine on 4.5 – 4.9 on jõudsalt kasvanud. Võrdluseks võib tuua, et eelmisel (2022/23) õppeaasta I trimestril oli neid õpilasi 54
  • Puudulike hinnetega tunnistusel lõpetavad I trimestri 29 õpilast. Eelmise õppeaastaga võrreldes on puudlike hinnetega õpilaste arv vähenenud.

Sel aastal tähistatakse Lydia Koidula 180. sünniaastapäeva. Pärnu maakonna etluskonkurss “Koidulauliku valgel” toimus reedel, 1. dets kell 12 Pärnus Koidula muuseumis juba 27. korda. Igal õpilasel tuli esitada üks Lydia Koidula ja teine loetelust valitud autori luuletus või proosakatkend. Konkursil osalesid Kilingi-Nõmme, Are, Uulu, Tori, Sauga, Lihula, Vändra, Sindi ja Häädemeeste põhikoolide õpilased. Nooremas vanuserühmas (5.-6. kl) oli võidukas Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 5.a klassi õpilane Kaspar Rätsep (Koidula „Näe kõrged pilved…“ ja Sõelsepp „Vares“). Ka 7.-9. klassi arvestuses tuli esikoht meie kooli. Selles rühmas võidutses Margot Klettenberg 7.a klassist (Koidula „Kallim kingitus“ ja Kolla „Lumes“). Võime oma andekate etlejate üle tõeliselt uhked olla! Aitäh, õpetaja Ly Kuningas, õpilaste juhendamisel!


1. detsembril toimus taas Pärnumaa tehnoloogiakonkurss õpetaja Raivo Tõnissoni eestvedamisel. Seekordne teema oli noortele tehnoloogiahuvilistele Saarde valla tuuleparkidest tulenev. Ehitada oli vaja tuulegeneraatori mudel ja mõõdeti, millist pinget (mV) suutis kellegi kätetöö välja anda. Kokku oli võistlejad 12, Kilingi-Nõmme ja Lihula Gümnaasiumist ning Surju Koolist ja ilmselt seepärast platseerusid 1.-6. kohani meie õpilased: 1. Pärtel Pesti, 2. Reimo Janop, 3. Robin-Erik Kõrnas, 4. Rasmus Lember, 5. Oliver Jürgenson, 6. Villem Tallo.  Või on asi ikkagi selles, et meil juba generaatoritega kogemusi?


1. detsembril astusid esimese suurema sammu gümnaasiumi lõpetamiseks edasi 11. klassi õpilased. Uurimistööde kaitsmisel oli komisjon üksmeelel, et kaitstud tööd on väga laia ampluaaga ning eriti head on tulemused siis, kui gümnasist teeb oma töö endale kõige südamelähedasemas ning huvipakkuvamas valdkonnas.


11. detsembril toimus 1.b klassil veeohutusalane koolitus. Külas käisid Marieli isa Sven ning Väike-Maarja päästekoolis õppiv Harri. Räägiti erinevatest veekogudest ning ohtudest, mis neis varitseda võivad. Arutleti piltide põhjal, mis on nendel valesti. Räägiti ohutusest talvistel veekogudel. Uuriti üheskoos päästeveste ning saadi nende kohta palju põnevat teada. Selleks, et õpitud teadmisi kinnistada, said lapsed vahvad värvimise, arvutamise ja nuputamise lehed, mida edaspidi üheskoos täita. Aitäh teile, Sven Koovit ja Harri Kramm, et lastega nii vajalikul teemal arutlesite!


12. detsembril külastasid 1. klassid Teispere talu. Talus tutvuti erinevate lindude ja loomadega. Kõigi lemmikuks oli unine pesukaru Jasper. Lastel oli võimalik toita nii küülikuid kui lambaid ning neid paitada. Ühiselt matkati metsarajal, kus avastati nii mõndagi põnevat. Soovijatel oli võimalus suurte kilekottidega mäest alla liugu lasta. Mägirajal said lapsed puude otsas ronida ning kiikuda. Meisterdamistoas võis igaüks endale meelepärase eseme teha. Külaskäigu lõpetas ühine söömine ja teejoomine. Jõulutunnet aitas tekitada ka suurepärane talveilm. Aitäh peredele ja klassijuhatajatele Ruth Järvesaar ja vanemõpetaja Mare Tallo!


13. detsembril külastasid väikeklassi õpilased õpetaja Kristi Ollino eestvedamisel Lotte peret ja tema sõpru. Kõiki külalisi võttis sõbralikult vastu Lotte ema Anna, kes juhatas teed Lottemaale ja saatis õpilasi kogu päeva. Saadi osa etendusest, kus Lotte isa Oskari kohvrist tehtud aparaat aitas üles leida kõik Lottemaa elanike kadunud asjad. Osaleti talveolümpial, kus kass Mati tegi erinevaid võistlusi ja korraldas maratoni. Põrsapere aitas üleval hoida tuju oma naljadega. Tutvuti ka pardipere lapse Huberti kasvatusprobleemidega ning kuidas sõbrad aitasid probleeme lahendada. Talvisesse ilma tõi sooja tee ja pirukas ning Lotte ema Anna hoolitsus. Meeleolukas päev lõppes Lottemaa elanike kontserdi ja ühise tantsuga ning Lotte isa Oskari juures leiutamisega. Aitäh õpetaja Kristi Ollino! Kristi Ollino


15. detsembril läks teele kiri lausa kroonitud kuningale! 😉 Küll on tore, kui õppetöö saab ühendada millegi elulise, praktilise ja põnevaga! 5.a klass õppis inglise keele tunnis kirja kirjutamise- ja saatmise põhitõdesid ning vanemõpetaja Ly Rätsepa eestvedamisel otsustati saata jõulutervitus Inglismaa kuningas Charles III-le. Kaardi kujundamisel oli Maribelile, Reilile, Abigailile ja Kristellale abiks 5.a klassijuhataja vanemõpetaja Kadri Karon ning tervituse kirjutas kaardi sisse väga kauni käekirja omanik Lorete Lensment. Lisaks jõulutervitusele on kirjas toredad infokillud meie kooli-, kodulinna- ja riigi kohta. Kõik 5.a klassi õpilased said kaardile oma käega nime kirjutada.
Tervitused on Inglismaa poole teele saadetud. Jääme põnevusega ootama, kas saame ka vastuse.


15. detsembril külastasid 3. klasside õpilased koos õpetajatega Terje Pahk ja Svetlana Kielas Tuisuliiva päkapikkude maad. Lapsed said tuttavaks ranna-päkapikkudega. Põneval aaretejahil õpiti tundma Eesti loodust, arvati ära piltidel olevaid linde ja kalu. Jõulutelgis sooja lõkke paistel rääkis Jõulumoor tarkusi taimedest. Saadi õpetusi, kuidas külmal talvel ennast tervena hoida ning mida looduses käies silmas peaks pidama. Koos päkapikkudega sai mängida pilli, laulda ja keerutada tantsu. Igaüks sai jätta oma soovi pannes käed vastu tammepuud. Kõhud saadi täis maitsvate mannimookide ja võlumorsiga. Lahkudes lehvitati jõulumaa jänestele ja lammastele ning hing täitis rõõm, et oli võimalus külastada Kabli ranna-päkapikke. Aitäh peredele ja klassijuhatajatele! Terje Pahk ja Svetlana Kielas


Reedel, 15. detsembril käisid 2. klassid jõulumatkal koos klassijuhatajate Helina Pärnpuu ja Reine Klettenbergiga. Lõkkeplatsile jõudes ootas lapsi juba Magnuse isa Martti, kes rääkis palju huvitavat metsloomadest ja jahindusest. Näiteks said lapsed teada, kui suur on äsjasündinud karupoeg. Samuti saadi teada, et igal aastal on jõulupühade ajal jahirahu. Päev jätkus lõbusa laulmise, tantsu ja tähelepanumänguga. Lastele andis sooja maitsev tee ja grillplatsile tehtud lõke. Näljatunnet aitas peletada ise grillitud viiner ja vahukomm. Kuna väljas oli mõnus talveilm ja lastel energiat jagus, siis tagasiteel käidi ka kelgutamas. Meeleolukas matk lõppes lumeinglite tegemisega. Aitäh peredele ja klassijuhatajale! Fotod: Helina Pärnpuu

Tere, kallis aktiivse GLOBE koolipere! Suur tänu panustamast GLOBE tegevustesse aastal 2023. See aasta on olnud erakordselt tegus ja pakkunud meile väga erinevaid seiklusi – koostööpäevad, õppepäevad, GLOBE retked, Astronaut Nicole Aunapu Manni külastus, ekspeditsioon, mõõtmised… Manuses on teie aktiivse kooli sertifikaat, mille saavad vaid koolid, kes aasta jooksul saatnud andmeid GLOBE andmebaasi. Suur tänu selle panuse eest! NASA kasutab endiselt meie koolide andmeid enda satelliidiandmete täiustamiseks.Vahvat jõuluaega ja palju uusi GLOBE-seiklusi aastal 2024!

Lugupidamisega Laura Altin
GLOBE Eesti koordinaator


HUVITEGEVUS

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis toimus 8. detsembril KiNG koolipere JÕULULAAT. Sellel aastal läks jõululaada müügist saadav tulu õpilaste enda ürituste jaoks: 1.-5. klassid kogusid oma ühisürituse jaoks; 6.-8. klassid kogusid oma jõulupeo jaoks ning 9.-12. klassid jõuluballi läbiviimiseks. Laadamelu köitis nii pakkujaid kui ostjaid ning meeleolu lõid oma külaskäiguga ka jõuluvanad 😉
8.-10. detsembril toimus traditsiooniline noorkotkaste rühma “Saarde saarmad” jõululaager. Laagri korraldas oma loovtöö raames 8.b klassi õpilane Maibritt Pesti.
Kolme päeva jooksul toimusid erinevad tegevused ning töötoad ja võistlus, kus poisid said õpitu kohe praktikasse panna. Maibritil olid toeks ning abiks Anneli Pesti, Ivo Pesti ja Markus Kaljur. Auhindu käis üle andmas ka Pärnumaa noorte kotkaste malevapealik Alar Tamm. Laager sai rahastuse IHP (Isamaalise rahastuse raames). Anneli Pesti

12. detsembril viisid Kirjatarga toimetuse liikmed ellu vanemõpetaja Ly Rätsepa idee tähistada päkapikupäeva. Selleks korraldati PÄKAPIKUBINGO, mille jooksul said klassid koos tegutseda, et koguda 9 templit bingopileti täismängu nimel.  Klassidel oli võimalus end proovile panna kingituste pakkimises, meisterdamises, tantsimises, luuletamises ja muudes loovates ühistegevustes. 2. korruse seinal on nüüd kaunistatud kuusepuu ja kingikott lubadustega, mida paid lapsed jõuluvanale andsid. Õpetaja Ly klassi on aga end mõnusalt sisse seadnud trobikond päkapikke. ‍ Päeva kõige tähtsam moto on lastelt kuuldud lause: “Me peame ikka kokku hoidma!”
Aitäh Kirjatarga meeskonnale, õpetajale Anne Aasamets, Kätlin Laur ja Ly Rätsep! Kätlin Laur


Ajal, mil kõik suuremad õpilased kaunistasid  klasse, aulat, koridore ja fuajeed, aiatasid kõige väiksemad kaasa oma panusega valmistades lubehelbeid. Olgu öeldud, et seekordsed helbed – nii uskumatu kui see ka võib tunduda – tulid taaskasutusest 🙂 Selle aasta lumehelbed on vanadest ajalehtedest ning seeläbi sai korda ka koolilehe “Kirjatark” arhiiv. Lumehelveste valmistamise neist vanadest lehtedest pakkus avastamisrõõmu sest nii mõnigi kunagi paberkandjal ilmunud “Kirjatarga” number sisaldas põnevat lugemist tänagi 😉


18. detsembril pidasid meeleoluka jõuludisko 6.-8. klassid. Tempokas õhtu oli täis nalja, naeru, paroodiad ja head tuju – just täpselt nii, nagu selles vanuses noortele omane :).


19. detsembril toimus KiNG jõuluball “Old Hollywood”. Alates 2010. aastast on gümnasistide jõuluball olnud üheks detsembrikuu tähtsündmuseks koolis. Tavapäraselt on eestvedajad 11. klassi õpilased, kes selle suursündmuse ette valmistamise ja korraldamisega õpivad kõike, mida koolist kaasa saab võtta… Alates toetajate leidmisest lõpetades ballitantsu ning aja planeerimisega 🙂

Meie balli toetasid: OKOK. Vaba Aja Keskus, Õhtuleht, Ideal Kosmeetika, Tervisetera, Eesti Rahva Muuseum, Ingame Quests, Petrone Print, Tootsi Turvas, Wendre AS, Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Maaülikool, Nipi Rantšo, TV3, Renzo, Resto Baar, Eesti Tuletõrjemuuseum, Cobra Forest, Linea Natura, Uueparu Puhkekeskus, Ilusalong My Beauty Time, Ilusalong Beauty Lagoon, Keldri kohvik, Metsis OÜ, Politsei- ja Piirivalveamet, Kilingi-Nõmme Spordihoone, Saarde Vald.

20. detsemberil toimus jõulukontsert 1.-5. klasside õpilastele. Jõuluvana Eedu, kelle rinnas säras Eesti Jõuluvanade Seltsi märk ning vööl uhkeldas QR koodiga töötõend, kiitis väga-väga kõiki esinenud lapsi ning lubas ikka meie kontsertidele ka edaspidi jõuda. Jõuluvanale meeldisid meie lapsed sedavõrd, et ta tahtis iga lapse klassi näha ning sättis ennast igas klassis kenasti koos õpilastega ka pildile 😉

Fotod: Margit Jaanson


Jõuluaeg on heade tegude aeg! Väikeklassi lapsed küpsetasid ja kaunistasid Kilingi-Nõmme Hooldekodu perele piparkooke. Üheskoos õpetajaga viidi piparkoogid kohale ning anti koos heade soovidega üle hooldekodu juhataja Kristi Sutile. Imelist ja helget jõuluaega! Aitäh, õpetaja Kristi Ollino! Kristi Ollino


ÕPILASKODU

Jõulutrall õpilaskodus hakkas vaikselt tuure koguma juba siis kui seinale ilmus plakat. Nädala algul valmistasid kokaringi lapse piparkoogid ja Marjega koos vahvlid. Saabuvate üllatuste tulekut võis aimata ka sellest, et kasvatajad ja päkapikud toimetasid käsikäes.  Eilsele õhtule lükkasid hoo sisse värsket verd jõuluvanad koos särtsaka abilisega. Suur-suur tänu, armsad abituriendid! Lauldi, tantsiti, loeti luulet, rõõmustati kinkide, koosveedetud aja ja loosiõnne üle.


SPORT

2. detsembril toimus Paides nüüd juba rahvusvaheline võimlemisfestivali Gymnafest eelvoor. Kõrgetasemelises võistluses esinesid Githa 3.-4.kl. rühm rõngastega ning osales ka Githa vilistlasrühm. Ootame põnevusega tulemusi ja loodame, et näeme omi rühmi ka finaalivõistlusel 😉


2. detsembril toimus Pärnumaa orienteerumisneljapäevakute hooaja autasustamine. Meie koolinoored saavutasid esikolmiku kohti oma vanuseklassides: Romet Kaljur I, Robin Kaljur I, Andero Stig Saarpere I,  Pärtel Pesti II, Markus Kaljur I, Maria Kaljur I, Liis-Marie Kaljur II ja Laura-Liis Kaljur II. Laste juhendaja on Mari-Liis Kaljur. Kohapeal käisid auhindu vastu võtmas Pärtel ja Andero Stig. Ühtlasi oli kutsutel võimalik külastada ka automuuseumi. Anneli Pesti


5.detsembril toimus 1.-3. klassi Pallilahing. Esimese koha sai võitmatu 3.b klassi võistkond. Teisele kohale tuli 2.b ja kolmanda koha sai 2.a. Neljandal ja viiendal kohal vastavalt 1.b ja 1.a. Aitäh korraldajatele! Foto: Margot Klettenberg


Enne jõule on õige aeg võimlemistrennides harjutajatel näidata oma uusi oskusi: painduvust, jõudu, elegantsust ja esinemisjulgust ning kõik see pealtvaatajate ja žürii ette tuua.
8.detsembril toimunud Githa Jõuluakro ’23 esinejaterida sai pikk – 37 noort võimlejat 1.- 9.klassi vanusteni. Kõik etteasted õnnestusid, näidati üllatavaid trikke ja eneseületusi. Võimlejaid toetas lapsevanematest arvukas publik.  Kõik osalejad märgiti ära innustusauhindadega, paremini õnnestunud esinejaid autasustati laureaadikarikatega.
Aitäh treener Margit Schmidt! Fotod: Margit Schmidt


16. detsembril noppis taas medaleid Seleri Sutt Võimlemisklubi Rüht rühma Briiz liikmena Tartus A. Le Coq Spordihoones toimunud Slonny Cupil. Nii vabakavas kui ka lühikavas saavutati esimene koht.


17. detsembril toimusid Tihemetsa spordihoones Eesti Koroonamänguliidu võistkondlikud meistrivõistlused klubidele. Võistkonnas mängisid 8 meest ja 2 naist. SK Vaablase võistkonna koosseisus võitis kuldmedali Anette Einmann.  Pilt Eiki Lehemets


29. detsembril toimus 15. korda Karel Leetsari mälestusvõistlus. Parima tulemuse saavutas Romet Kaljur 60m jooksus III kohaga. Treener Kuro Lingi juhendatavatest olid võistlustules veel Maria Kaljur ja Robin Kaljur.

Tublide tulemustega paistsid silma: Laura-Liis Kaljur, Grethe Karoline Kaljaste, Crystal-Eliis Krapp ja Kren-Marten Krapp (laste treener Romet Mihkels).

Täname kõiki võistlejaid, toetavaid kodusid ja juhendajaid!


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalendrist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


“Kirjatark” võttis põhjalikult ette intervjuu kooli rekonstrueerimise teemal ning Anette Einmanni ja Maria Vilinurme artikkel on nüüd luga ka “Saarde Sõnumite” detsembrikuu numbris.


Minutiloeng: kuidas tarbimine õnnetuks muudab?

“Järjekindlalt osutavad uuringud, et too esimene, materialismi-staatuse-välimuse püüdluste grupp on läbivalt kõigis mainitud heaolunäitajates viletsamas seisus. Teisisõnu on nad õnnetumad, ärevamad ja vähem rahul oma eneseteostusega. Vastupidiselt on aga suhetele, tervisele, õppimisele-arengule ja teiste aitamisele suunatud inimeste heaolutunne eri tahkude alt vaadatuna läbivalt kõrgem.”


KiNG I jõuluball aastal 2010

Foto: KiNG arhiiv

KiNG jõuluball aastal 2023

Foto: KiNG arhiiv