Et unenäod täituksid, tuleb ärgata.


12. KOLME KOOLIMAJA JOOKS  kuulutati Pärnumaa ja Pärnu linna spordi aasta tegijate tunnustuskonkursil „Tähesära 2022“ Pärnumaa Aasta rahvaspordiürituseks! 🙂
Aitäh idee eest Mari Karon’ile, eestvedaja Kuro Lingile, korraldusmeeskonnale, Kilingi-Nõmme Spordihoone`le ning koostööpartneritele!
Aitäh kõigile Kolme koolimaja jooksu osalejatele!

Õpilasesinduse valik: kuu tegijad on õpetajad Yuliia Panina ja Yutta Shabaieva, kes alustasid tööd meie koolis Ukraina õpilastega!

Õpetajad Yuliia ja Yutta on jaanuarist meie koolipere liikmed ning töötavad Ukraina lastega. Turvaline, toetav ja emakeelne õpetaja on abiks kõigile õpilastele erinevates ainetes. Mõlemad õpetajad on pälvinud laste, vanemate ning kolleegide usalduse ning juba külastavad meie õpetajate eestikeelseid tunde 😉

Aitäh, Yuliia ja Yutta, et olete väljakutse vastu võtnud ning toetate Ukraina lapsi!

Õpilasesinduse valik: kuu tegija on Crystal-Eliis Krapp, 5.b klassi õpilane!

Aitäh, Crystal-Eliis, et oled meie koolipere liikmena teistele eeskujuks!

ÕPPETÖÖ

Jaanuar on tavapäraselt olümpiaadide alguse kuu. Tartu Ülikooli Teaduskooli poolt ette valmistatud ja korraldatud olümpiaadid pakuvad õpilastele võimalusi enda akadeemiliste teadmiste võrdluseks üle maakonna ja vabariigi. Aineid ja vanusegruppe on palju ning jaanuaris toimusid ühiskonnaõpetuse, keemia, bioloogia ja eesti keele olümpiaadid. Tulemuste ootamine on kindlasti põnev 😉


Inglise keele Pärnumaa olümpiaadil tegi gümnasistide seas maakonna arvestuses võiduka tulemuse meie 11. klassi õpilane Ants Arumäe (juhendaja vanemõpetaja Ly Rätsep). Palju õnne ning ootame huviga, mida Ants saavutab 12. klassis olles 😉


Meie kooli 7. klasside õpilased osalesid oktoobris Tallinna Tehnikaülikooli Mektory maja võistluspäeval „Prügiretseptid 2022“.

Kohal oli 12 võistkonda üle Eesti. Kokku jagati kolm auhinda, millest ühe “Kõige ilusam lahendus” pälvis just meie kooli võistkond koosseisus Liis-Marie Kaljur, Grete Lume, Ann Marii Rattam ja Emma Tammist. Tüdrukud ehitasid maitsetaimede trepi ning kasutasid selleks vineeri, plasti ja tekstiilijäätmeid. Nüüd on saanud kogu see tegevus koos ülejäänud 11 võistkonna võistlustööga kokku värskesse trükisesse „Prügiretseptid 2022“. Aitäh juhendajatele Hele-Riin Kutsar ja Thea Perm!


KiNG valikaine Foto ja film õppegrupp teeb osa õppetööd koostöös Kilingi-Nõmme klubiga. Oma ala asjatundja Siim Kolla rääkis noortele kino näitamise ajaloost, tutvustas tänapäevaseid filmide näitamise seadmeid ning rääkis autorikaitsest ning sellega seonduvast. Aitäh jätkuvalt meeldiva koostöö eest, Kilingi-Nõmme klubi!


Eesti koolilaste metsapostkaart 2022 toimus juba 20. korda. Konkursi teemaks oli „Meil on sõbrad metsas“.

Konkursile saadeti 4426 metsapostkaarti üle Eesti. Žürii valis saja parema töö hulka ka meie kooli 2.a klassi õpilase Miabel Tolki postkaardi „Minu sõbrad linnud“. Detsembris lõppenud rahvahääletusel jõudis Miabeli töö 40 parema hulka. Eesti Lennuakadeemia kuulutas välja kooliõpilastele mõeldud joonistusvõistluse “Lennukad jõulud”. Konkursile esitati ligi tuhat joonistust. Kõigi osalejate vahel loositi ka auhindu ning õnn naeratas 2.a klassi õpilasele Hebe-Triin Talile. Ajakiri Täheke korraldas kassiaastale pühendatud omaloominguvõistluse „Kassid tegutsevad“. Võistlus toimus koostöös Kiievi lasteajakirjaga Maljuk Kotja, Odessa lastekirjanike sektsiooni ja Odessa lasteraamatukoguga. Tähekese toimetusse laekus ligi 800 tööd, mille hulgas oli nii jutte, luuletusi kui joonistusi. Parimad Eestis auhinnatud tööd saadetakse Ukrainasse ja kui võimalik on, siis ilmuvad ka seal. Joonistuste eest pälvisid auhinna 2.a klassi õpilane Nora Sinijärv ja Peeter Pärnat.  Aitäh lastele ja õpetajale Terje Pahk!


Liikluskasvatus ja turvalisus võivad vahel tunduda liigagi räägitud. Täpselt senikaua, kui …

Tark on ennetada, seda õppida ja ka rakendada. 2.a klassi õpilased riputasid koolimaja ees oleva heki külge 25 helkurit. Kellel helkurit ei ole, siis saad heki küljest võtta. Aitäh 2.a klassi õpilased ja Terje Pahk!


Uuel veerandil alustasid ujumise algõpetusega 3.b klassi õpilased. Ujulatundide kohta ütlesid lapsed: “Ägedad, kasulikud ja teevad hea isu. Ainult et väga märjaks saab, juuksed ka” 😀 Igatahes olid õpilastel ja juhendajal Kuro Lingil ujulast saabudes näod naerused ja pidid kindlasti veel tahtma!


Esimesel Eesti kirjanduse päeval esitasid Ukraina lapsed koolikaaslastele lühinäidendi Silvi Väljali lasteraamatu „Jussikese seitse sõpra“ ainetel. 🙂
Õpetaja Mari Karoni arvates oli etenduseks valmistumisel lihtsaim tee selgeks õppida nädalapäevade nimetused ja tegusõnad. Lapsed ise kujundasid etenduse kava ja osalesid aktiivselt vahvate ideedega.
Peategelase rollis astus üles 2.b klassi õpilane Oleksandr Tsybrovskyi. Jussike kohtus öökulliga (Kyrylo Skrobach), riisus heina esmaspäevaga (Roman Korolov), ehitas maja teisipäevaga (Roman Kripak), karjatas lambaid kolmapäevaga (Anželika Kripak), kastis lilli neljapäevaga (Maryna Poromarenko). Reede (Lev Semenchuk) kutsus abilised pesu pesema ja laupäev (Maryna Poromarenko) tuba koristama. Pühapäevaga (Anhelina Tsapiuk) kohtumine oli rõõmus, tema kutsus lapsed tantsule. Etendusest said osa 5.-8. kl Ukraina õpilased ja väikeste näitlejate klassikaaslased (1.b, 2.b ja 4.a). Publik tänas esinejaid marulise aplausiga, õpetajad Reine Klettenberg, Svetlana Kielas ja Eha Kipri jagasid maiustusi.
Aitäh, Mari, loovate lahenduste eest! 🙂

HUVITEGEVUS

Valminud on fotogalerii Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huviringidest. Kõigil soovijail on võimalik liituda ja osaleda huvitegevuses! Vaata, vali ja tule tegijaks! 😉 Huviringide fotogalerii: http://kool.kng.edu.ee/kooli…/2022_23/2022-23_huviringid/
Fotod: Kadri Karon
Huviringide ajakava ja täpsem info: https://www.kilingi.edu.ee/noored/huvitegevus/


 SPORT

ILVESEPIDU 2023. Võimlejate uus aasta algas meeleolukate esinemistega! Aitäh kõigile võimlejatele, treeneritele, külalistele, publikule! Suured tänud, väsimatu Margit Schmidt!

 


13. jaanuaril toimusid Pärnu Kergejõustikuhallis Pärnumaa Koolinoorte meistrivõistlused sisekergejõustikus. Võisteldi edukalt auhinnaliste kohtade nimel ning kõik osalejad olid väga tublid.
Crystal-Eliis Krapp kõrgushüpe I koht, 600m jooks I koht ja kaugushüpe II koht (treener Romet Mihkels)

Karlis Orm Kangur kuulitõuge I koht
Kristor Laius 1000m jooks II koht
Aleksandra Vaarik kuulitõuge III koht
Hendrik Saar kuulitõuge 4. koht
Emma Lume 600m jooks 6. koht
Tublide tulemustega paistsid silma: Maria Kaljur, Lenna Lume, Liis-Marie Kaljur, Martha Pärn, Grete Lume, Bianca Vaarik, Kaspar Tamm. Õpilasi toetas, juhendas ja pildile jäädvustas treener Kuro Link.


16. jaanuaril toimus mõttespordi olümpiaadi online male 2. etapp. 1.-4. klassi arvestuses mängis 191 mängijat. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi maletajatest sai Gregor Oriehov 12. koha ja Sõren Liidres 46. koha. Kool on võistkondlikult 13. kohal 36 kooli seas.  5.-9. klassi seas mängis samuti 191 mängijat 53 koolist. Anette Einmann sai 31. koha, Henri Sireli 34. koha ja Dagne Oriehov 69. koha. Kool jagab 8.-9. kohta Paikuse Kooliga. Aitäh, Eiki Lehemets, väsimatu maleentusiast!


17. jaanuaril toimus Pärnu Kergejõustikuhallis TV10 Olümpiastarti Pärnumaa II etapp.
Crystal-Eliis Krapp 60 m tõkkejooksus II koht
Kren-Marten Krapp teivashüppes II koht

Palju õnne tublidele sportlastele! Tänud treener Romet Mihkelsile ja toetavale perele! Fotod: Merje Krapp


28.01.2023. toimusid Tartus А. Le Coq Spordihoones Eesti Meistrivõistlused Kickboxingus K-1 reeglite (ringis,  täiskontakt) järgi. Pantrite esindus oli 10 liikmeline, kelle hulgast kahe jaoks olid need esimesed võistlused üldse ning vaid ühel võistlejal oli eelnev kogemus võistlemises K-1 reeglite järgi. Medaliväärilise soorituse suutsid teha kõik, tuues koju 10 medalit:

I koht: Kaia Toomla; II koht: Deivid Kukke, Robin Eamets, Krister Toomla, Abigail Kukke ja Kristor Laius; III koht: Eerik Vilistus, Enrico Kants, Kristen Vilistus ja Marten Särev.

Klubide arvestuses oldi seega üheteistkümne medaleid võitnud klubi hulgas 6. kohal. Noorte treener on Andrus Toomla.


29. jaanuaril toimusid Kalevi Spordihallis võimlemises Tallinna lahtised meistrivõistlused. Pikk ja pingeline päev oli rõõmustav – Seleri Sutt (8.a) oma Pärnu võimlemisklubi Rüht meistriklassi rühmaga Briiz edestas kõiki konkurente! Palju õnne Selerile ja aitäh perele!

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Kuidas mõjub ekraaniaeg laste kaalule?

Hiljuti avaldatud Soomes tehtud uuring näitas, et lastel, kes veedavad palju aega ekraani ees, on kõrgem ülekaalulisuse risk hoolimata füüsilise aktiivsuse tasemest.


6. jaanuaril võttis läinud aastat kokku ja pidas uueks aastaks Rakveres plaane Eesti Õpetajate Ühenduste Koostöökoda ja seal on tegevad meie kaks meisterõpetajat – Saima Tõigast ja Anne Aasamets. Kaasa rääkimise ja sõnumi viimise võimalus riigi tasandil on väga oluline, samuti annab see tagasi kiiresti olulise informatsiooni, mida koolielu korraldamise juures on kasulik teada.


9. jaanuaril oli tore võimalus võõrustada külalisi teisest nurgast 🙂 KiNG-s oli külas Võru vald: volikogu esimees Georg Ruuda, vallavanem Kalmer Puusepp, rahanduskomisjoni juht Aune Rehema, revisjonikomisjoni esimees Raul Tohv, abivallavanem Piret Otsatalu, haridusnõunik Siiri Konks ning kolleeg-koolijuht Tarmo Tammes. Laua taga ja ümber päevakajalised teemad: haridus- ja koolikorraldus, õpilaskodu tegevus ning kogemused, võimalused ja väljakutsed. Aitäh Kairi Kaldoja, Pille Kadak, Reili Reintam ning kõigile koolipere liikmetele, tänu kellele meil on rõõme, mida teistega jagada. 🙂


24. jaanuaril õppisid, harjutasid, mõtlesid ja reflekteerisid õpetajad sisekoolitusel väärtuste, uskumuste, hoiakute ja käitumise teemadel. Vaadati nii endasse kui võimalusi kuidas oma töös õpilastega neidsamu teadmisi ja oskusi rakendada.


30. jaanuari hoolekogus vaadati üle I poolaasta tulemused õppetöös ning arutati sisehindamise ja uue arengukava teemadel. Õhtu oli väga koostöine, rohkelt infot ja mõtteid.


31. jaanuaril täiendasid end õpigruppide juhid. Pärnu koolituspärastlõuna keskmes olid coach’iva vestluse võtted ja metoodikad ning toimetulek uskumuste ja hoiakutega. Koolitajateks oma ala meistrid Piret Jamnes ja Tiiu Allikvee firmast Fontes.


Lahkunud on armastatud koolijuht AARNE LINK (2. august 1940 – 27. jaanuar 2023)

Mälestusraamatusse on kõigil soovijatel võimalus teha sissekanne alates 30. jaanuarist Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis.

Aarne Link saadetakse viimsele teekonnale 4. veebruaril 2023 kell 11.00 Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi aulast.