Egas inimene enne tark ei ole, kui ta rumal ära ei ole olnud
Vanasõna


Kevadet lõpetame ja suve alustame lõpuaktustega. Käesoleva aasta lõpuaktused toimusid 20. juunil.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 12. klassi lõpetasid kuldmedaliga Birthe Lall ning hõbemedaliga Rasmus Rist ja Kennert Rannama.

Mitmed lõpetajad pälvisid ainekiituskirjad: 

 • Thomas Samuel Berg – kiituskiri väga heade tulemuste eest füüsikas, kehalises kasvatuses ja  ühiskonnaõpetuses;
 • Gertrud Liebenau – kiituskiri väga heade tulemuste eest kunstis, eesti keeles ja kirjanduses;
 • Jaan-Markus Raid – kiituskiri väga heade tulemuste eest kehalises kasvatuses;
 • Oliver Rätsep – kiituskiri väga heade tulemuste eest kehalises kasvatuses;
 • Sander Statsenko – kiituskiri väga heade tulemuste eest füüsikas, kehalises kasvatuses ja ühiskonnaõpetuses;
 • Berit Vahter – kiituskiri väga heade tulemuste eest kunstis ja kirjanduses.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi auraamatusse kanti:

 • Birthe Lall – kuldmedal, kooli esindamine maakonnas ja vabariigis;
 • Rasmus Rist – hõbemedal, aktiivne õpilasomavalitsuse liige, kooli esindamine spordivõistlustel ja projektides maakonnas, vabariigis ja rahvusvaheliselt;
 • Kennert Rannama – hõbemedal, kooli esindamine spordivõistlustel ja olümpiaadidel maakonnas ja vabariigis;
 • Gertrud Liebenau – aktiivne õpilasomavalitsuse- ja kooli hoolekogu liige, kooli esindamine spordivõistlustel, olümpiaadidel ja projektides maakonnas, vabariigis ja rahvusvaheliselt.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 9. klassi lõpetasid kiitusega põhikooli lõputunnistusel:
Anette Einmann, Kärt Mia Kingla, Dagne Oriehov, Kirke Pärnat, Ketter Reinhold ja Elmar Jefimov.

Ainekiituskirjadega lõpetasid põhikooli: Laura-Liis Kaljur, Kerot Luhaäär ja Henri Sireli (kehaline kasvatus), Maria Vilinurm ( keemia ja muusikaõpetus), Kuldar Vreimann (tehnoloogia ja kehaline kasvatus) ning Kristofer Raid (tehnoloogia).

Fotod: Raefoto. Videod: Asko Aru


Viiendat aastat antakse kodanikualgatusena üle stipendium “Südamega Saardes”. Selle pälvisid:

 • Sander Statsenko on positiivse ellusuhtumisega, sõbralik, abivalmis, kohusetundlik, viisakas, osavõtlik, aktiivne.  On esindanud kooli erinevatel spordivõistlustel ja olnud aktiivne tunnivälises tegevuses kaasalööja. Mees, kelle peale saab alati 100% kindel olla!
 • Anette Einmann on neiu, keda klassikaaslased on iseloomustanud nii: ta on osav, lahke, mitmekülgne, viisakas, korralik, ettevõtlik, tähelepanelik, abivalmis, sportlik, tark, sõbralik, andekas ja asjalik. Koolis on ta olnud väga aktiivne huviringides osaleja – mängib saalihokit, lauatennist, koroonat, malet.  Osales matemaatika huvilisena Nupulas ja koolilehe Kirjatark toimetuses, tantsib rahvatantsus. Eriliselt edukas on ta olnud nii koroonas kui males.
 • Elmar Jefimov on noorhärra, kel on esimesest klassist alates kõik õppeaastad lõpetatud viite ja kiituskirjadega. Tema saavutused spordis on märkimisväärsed: Eesti meister klassikalises jõutõstmises, meistritiitlid ja medalid Pärnumaa meistrivõistlustelt odaviskes, kuulitõukes ja kettaheites. Teda on iseloomustatud kui meeldiva käitumisega ja kaaslaste seas hinnatud noormeest.


Palju õnne, Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 2023. a 9. klasside ja 12. klassi lõpetajad! Aitäh teile, kodudele ja õpetajatele! Aitäh klassijuhatajad Saima Tõigast, Kersti Soomets ja Kadri Karon!

Kohtumiseni 21. oktoobril 2023 vilistlaste kokkutulekul! 🙂


Õppeaasta tublimad õpilased, kes pälvisid kiituskirjad ning kes esindasid kooli erinevatel aineolümpiaadidel, said tänutäheks #võtaminusteeskujuKiNG2023 meene. Tunnustusaktusele 9. juunil oli kutsutud 79 õpilast. Fotod: Margit Jaanson.

Õppeaasta tublimad õpilased, kes olid edukad spordis, konkurssidel ja mitmesugustel võistlustel, said tänutäheks #tegijaKiNG2023 meene. Tänuaktusele 6. juunil oli kutsutud koguni 133 õpilast. Fotod: Margit Jaanson.


Õppeaasta lõpus kuulub siiras tänu Saarde Kommunaalile – suurepärasele koostööpartnerile turvalise õpilastranspordi eest!


ÕPPETÖÖ

Esimesed õppetöö tulemused olid arutusel õppenõukogus ning hoolekogus. Heade ja väga heade õppetulemustega õpilaste arv hakkab jõudma pandeemiaeelsele tasemele. Puudulike hinnetega õpilaste võrdluses varasemate aastatega tuleb arvestada, et eelmiste aastate puhul on tegemist augusti lõpu seisuga ja selle õppeaasta juures on juuni alguse tulemused. Ehk siis – on päris mitmeid õpilasi, kellel tuleb pingutada pikendatud õppetööl veel ka augustis.

III trimester (õppeaasta esmane)
2020 2021 2022 2023
Õpilasi % Õpilasi % Õpilasi % Õpilasi %
hinne 5,0 91 27% 80 26,10% 62 21,00% 66 22,50%
hinne 4,5 – 4,9 79 23.7% 73 23,80% 67 22,50% 76 26,00%
hinne 4 ja 5 40 12% 24 7,80% 19 6,40% 28 8,50%
puudulik 16 4,70% 8 2,70% 19 6,40% 28 8,50%
õppeedukus 95% 97,50% 94,20%

Rõõmustavana saab välja tuua, et nii põhikooli lõpueksamite kui gümnaasiumi riigieksami tulemused eesti keeles ja inglise keeles ületasid vabariigi keskmiseid tulemusi. Lisaks ligi pooled gümnasistid sooritasid lõpetamiseks rahvusvahelise keeletesti ja saavutasid taseme C1!

Põhjalik õppeaasta kokkuvõtte tegemine ja selle tulemuslikkuse hindamine ning järgmise õppeaasta põhiliste teemade sõnastamine ja tegevuste kavandamine on juhtkonna suvine töö. Juba augusti alguses on valmis järgmise õppeaasta kalenderplaan ning hoolekogusse läheb arutlusele üldtööplaan.


2. mail tuli aulas eesti keele lõpueksami ülesannete kallale asuda 9. klasside lõpetajatel. Pingutus oli tulemuslik, sest punktisaak oli üle vabariigi keskmise.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis toimub 3. klassides valikaine Turvalisustund. Selle tunni raames toimus taas jalgratturi õpe ning valmistumine jalgratturi eksamiteks. Terve õppeaasta õpiti teooriat ning lahendati erinevaid ohutus- ja liiklusteemalisi ülesandeid ja teste. Mai kuus toimusid jalgratturi õppe praktilised tunnid. 5. ja 9. juunil toimusid teooria – ja praktilise osa eksamid. Õppeaasta viimasel koolipäeval said õnnelikud eksamisooritajad kätte jalgratturi load. Ohutut liiklemist kõigile!


Õppimine ei käi vaid klassiruumis ja õpikuga. Kooli ohutusolümpial on pikk tradistioon ning see on teadlikult õppeaasta lõppu kavandatud päev, kus väga erinevates töötubades tuletatakse meelde, kuidas ning miks tegutseda ohutult. On ju suvi täis ahvatlusi, lusti ning sageli on lapsed päris pikalt omapäi. Peaasi, et ohutult! Fotod: Kadri Karon

Ohutusolümpia pildid läbi õpetaja Kätlin Lauri kaamera ning pildid õpetaja Anne Aasametsa silmade läbi 🙂

Käsitöötunnid on loovad ja ollakse ühtlasi abiks laulu- ja tantsupeo korraldamisel. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilaste ja õpetajate panus suviseks suurpeoks. Punume paelu! Noorte laulu- ja tantsupidu 2023 (https://folkart.ee/punume-paelu/)


7. juunil said õppeaastat kokku võtta ja klassireisi Pärnusse teha 5.-8. klasside Ukraina õpilased. Vaadati, kas kolledžisse juba astuda saab, tutvuti vanalinnaga ning hinge tõmmati bowlingus. Aitäh, õpetaja Yutta Shabajeva!

9. juunil külastasid meie 1.-4. klasside Ukraina õpilased Pärnu Käsitöö- ja kunstikeskust. Tutvuti Eesti käsitöökommetega, nauditi rahulikku päikeselist Pärnut ja harjutati eesti keelt. Aitäh, õpetaja Yulia Panina! 🙂

Ukraina lapsed said anda ka enda väikese panuse suure võidu nimel. Õpetaja Yutta Shabajeva eestvedamisel käidi punumas varjevõrke.

Õpetajad Yutta Shabajeva ja Yulia Panina pälvisid ühise tööaasta eest viimasel õppenõukogul kolleegida aplausi ja lilled. Aitäh, et olite toetamas Ukraina lapsi ning olite kolleegideks meie kooliperes!


12. juunil toimus Kilingi-Nõmme Suveaias KiNG koolipere laat. Laadal oli kokku 16 müügipunkti ja müümas 38 õpilast.  Laadal müüsid õpilased erinevat kaupa: käsitööd, kaardid, koolitarbed, kasutatud spordiriided ja jalatsid, mänguasjad, puzzled. Samuti head paremat söögikraami: värskelt kohapeal valminud praeräimed, hamburger, hoolega küpsetatud muffinid, kuivatatud kala, keedised ja erinevad koogid.  Aitäh kõigile osalejatele ning kodudele! Aitäh laada ettevalmistamise eest õpilasesindusele! Kohtumiseni uutel laatadel! Fotod: Laine Ülemaante


 SPORT

3.-4. juunil toimusid Pärnu lahtised meistrivõistlused rühmvõimlemises . Rühm Briiz osales esmakordselt juunioride klassis ja uue vabakavaga saavutati esikoht, vahendikavas II koht. Õhtusel kontserdil saadi võimlemiskooli õppeaasta lõputunnistused. Hooaeg jätkub siiski esinemistega ja saame Seleri Sutile jätkuvalt pöialt hoida.


Eesti meistrivõistlused teatejooksudes 2023 toimusid 03.06.2023 Tartu Tamme staadionil. Naiste võistkond 4×100 ajaga 47.16  teine koht (Emmeliine Meriste, Grethe Karoline Kaljaste, Anete Siman ja Ann Marii Kivikas) – SK Altius.  N U20 võistkond 100+200+300+400 ajaga 2.25,37 kuues koht (Martha Hiiesalu, Eliise Ellik, Grethe Karoline Kaljaste, Iiris Toomesoo) – SK Altius. Sportlaste treener on Romet Mihkels – aitäh Sulle ja toetavale perele!


Pühapäeval, 11. juunil toimusid Pärnu Rannastaadionil Eesti karikavõistlused. Grethe Karoline Kaljaste saavutas:

N 100 m 10 koht ajaga 12,72 (isiklik rekord)
N kaugushüpe 17 koht tulemusega 5,07

N 4×100  2 koht SK ALTIUS ajaga 48,36 (Emmeliine Meriste, Grethe Karoline Kaljaste, Viola Hambidge, Anete Siman). Treener Romet Mihkels


27.06-28.06 toimusid Rakvere Linnastaadionil Eesti U18, U20 ja U23 meistrivõistlused. Kahel päeva kolme alaga oli edukalt finaalides Grethe Kaoline Kaljaste!
U20 kaugushüpe  7. koht tulemusega 5.59, U20 100m 7. koht ajaga 13,08 ja U20 200m 8. koht ajaga 26,27. Aitäh treeneritele ja toetavale perele!
Foto autor Marko Mumm

5.-6. juunil toimus Pärnu Rannastaadionil TV 10 olümpiastarti viies Pärnumaa etapp – mitmevõistlus. Crystal-Eliis Krapp saavutas I koha ja tagas endale pääsu vabariiklikule etapile, mis toimub juba uuel nädalal Võrus. Tänud treener Romet Mihkelsile. Hoiame pöialt vabariiklikuks võistluseks! Foto: Merje Krapp


Nii huvi-kui sporditegevuse juurde kuulub aktiivne liikumine. Tervisenõukogu eestvedamisel on kooli sisehoovis üleval rippumisrada, mida saavad I kooliastme õpilased kasutada vahetundides ning kehalise kasvatuse õpetajad kasutada tundide läbiviimiseks. Maikuus toimusid ka klassidele teemakohased kehalise kasvatuse tunnid, kus selgitati raja ohutut kasutamist.

HUVITEGEVUS

Mais toimus Liikumisbingo. Kuu jooksul oli võimalik teha 20 erinevat tegevust ja nende eest templeid koguda. Tublimad said auhinnatud: Krister Toomla, Angela Kovalevski, Axel Vaarik, Grete Koks ja Liis-Marie Kaljur. Aitäh osalejatele ning liikumisbingo korraldajale Kadi Rüütlile! Kadi Rüütli

XIII noorte laulu- ja tantsupeole kutsuti osalema meie kolm rahvatantsurühma ja Saarde valla mudilas- ning lastekoor. Kuigi peo kontserdid jäävad juulikuusse asusid esimestena juba 27. juuni hommikul teele tantsurühmad.  Varahommikuse väljasõiduga seoses oli küll võib-olla pisut unerähma silmis 🙂 kuid kohale jõudes olid kõik grupi valmis treeninguteks!

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandes


ÕPETAJATE TÖÖDESSE MAHTUSID 🙂

Kolm meie õpetajat lõpetasid ülikoolides magistriõppe. Reine Klettenberg ja Ruth Järvesaar Tartu Ülikoolis ning Mare Tallo Tallinna Ülikoolis. Igapäevase töö kõrvalt läbi kahe aastane magistriõppe kõrgkoolis nõudis pühendumist, väga head tööde planeerimist ning kõva enesedistsipliini. On rõõm, et meie õpetajad saavad sellega õpilastele eeskujuks olla!


Kolmele meie õpetajale oli 19. juuni õppenõukogu viimane.

Auväärsed õppealajuhatajad ja klassiõpetajad, kes on meie koolis ja kogukonnas jätnud märkimisväärsed jäljed. Õpetaja Eha Kipri ja meisterõpetaja Mari Karon andsid teatepulga üle noorematele. Aitäh, suurepärased kolleegid, nende aastate eest, mis olete meie koolielu rikastanud! Et kodukool oleks ikka silma ees, anti Ehale ja Marile meenena kaasa koolimaja pilt 😉

Õpetaja Regina Arnemann, kes kandis kümmekond aastat hoolt selle eest, et meie õpilastel oleks võimalus omandada vene keele oskused ning kes töötas klassijuhatajana, otsustas teha teatud kursimuutuse. Kooli logoga reisikott ja foto jäävad meenutama meie ühiseid tööaastaid!


Suvel reisitakse, palju ning huvitavates kohtades. Tavapäraselt autoga, bussiga, lennukiga, jalgrattal. Käiakse Eestis ja naabermaades ning soojade merede ääres.

Ühe väga isevärki reisi võttis ette aga õpetaja Erki Kangur.  Meil on harukordne võimalus kaasa elada, sest Erki startis purjelaevaga S/Y Admiral Bellingshausen ekspeditsioonile, kus seekord on sihiks Loodeväil ehk purjetamine läbi Kanada põhjaosa ääristava Arktika saarestiku Atlandi ookeanist Vaiksesse ookeani. Ja mitte lihtsalt reisijana vaid Erkil on au olla sellel retkel laevakokk! Jaksu, #masterchef_eesti #arktikaestonia

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi logoga põll purjelaevaga S/Y Admiral Bellingshausen ümber maakera! 🙂 Olgu või meeskonnaliikme Lauri Kurvitsa seljas! 🙂