Emakeelepäeva tähistamine algas meie koolis juba poolteist kuud tagasi, kui kõik õpilased, alates 2.klassist, kirjutasid loovtöid, et konkureerida traditsioonilisele Peet Vallaku nimelisele Ilusa Emakeele auhinnale, mille esmakordselt pälvis 10 aastat tagasi 2007.aastal Ilona Ringas.
Eelmisel nädalal tegid 5.-12. klassi õpilased 100 sõna tööd ja kunstiõpetuses joonistasid klassid teemal „Pilt näitab keelt“, mille vahvamaid ja kõnekamaid töid õpetaja Kadri Karon ka näitusel eksponeeris. Veerandi viimane nädal möödus algklassides emakeeleolümpiaadide tähe all ja 14.märtsil esinesid väikesed deklamaatorid edukalt Surju põhikooli luulepäeval, kust Maarit Juhkamsoo 4.b klassist tuli tagasi I kohaga.
Emakeelepäeva aktus oli seotud eesti keele, kirjanduse, ajaloo, infotehnoloogia ja muusikaga. Kuna aktuse juhtlause oli „Keel algab kodust“, siis keskendusid ka aktuse külalised koduloole. Esivanemate pärandit koguda ja säilitada soovitas koduloolane hr Olev Paukson, kes tutvustas oma kaht Kilingi-Nõmme ajalugu käsitlevat raamatut ning kinkis need ka meie kooli muuseumile.
Tihemetsa raamatukogu direktor pr Tiina Kuum rääkis Saarde valla ja Kilingi-Nõmme kohanimedest ning nende tekkelugudest.
Emakeeleõpetajad tutvustasid kaunimaid emakeelseid lauseid, väänasid keelt slängis ja võõrsõnades ning jõudsid välja selfideni.
Aktuse kulminatsiooniks sai parimate joonistajate ja kirjutajate tunnustamine. Kui tublisid kunstnikke oli lausa võimatu võrrelda, siis parimad 100 sõna kirjutajad oli võimalik pingeritta panna. 5.-6.klasside parim oli Hedvig Annast 94 punktiga. Gümnasistide parim oli 98 punktiga Carmen Lainela, kuid 7.-9. klasside arvestuses võidutses Kreete-Lisett Remmelgas 99 punktiga, mis oli ka kogu kooli parim tulemus.
Autasustamise järg jõudis Peet Vallaku nimelise Ilusa Emakeele auhinna nominentideni. Konkursi patrooni, väliseestlase Jüri Kurvitsa nimel andis auhinnad üle hr Avo Tursk.
1.-4. klasside õpilastest pälvisid magusa tunnustuse Mattias Rooden II klassist jutukese „Mina ise“ eest, Lauren Lensment 3.b klassist luuletuse „Kõik teed viivad koju“ ja Eliise Junninen 4.a klassist luuletuse „Mina ise“ eest.
Rahalised preemiad said keskastme parimana Tuuli Marlen Järviste 6.b klassist jutustusega „Internetis lõksus“ ja gümnaasiumi edukamana abiturient Allan Rist esseega „Haridus Eestis ja raja taga“
Käesoleva aasta laureaaditiitel ja peapreemia läks samuti abituuriumiklassi. Selle pälvis Robert Tõnisson ilukirjandusliku ulmejutustuse „Tundmatu suurus“ eest.
Emakeelepäevale pühendatud aktuse lõpetas päevakohane regilaul, mille eeslaulja Auris Aleksandrov kutsus kooli ette kaasa laulma ka kõik lõpuklassiõpilased.
Emakeelepäev annab meile põhjuse meenutada oma keele harukordsust. Eesti keelt räägib maailmas vaid umbes miljoni inimest, aga ometi on ta nii kõrgelt arenenud ja rikkaliku sõnavaraga, et selles pole võimalik mitte üksnes luua suurepärast ilukirjandust, vaid teha ka tippteadust ja õpetada ülikoolis mis tahes ainet. Eks me kõik võiks siis pingutada, et eesti keel laulu tuules võiks / taevani tõustes üles / igavikku omale otsida?
Fotod: Imre Vahtramäe