Kui Sul pole aega asja õigesti teha, siis peab Sul olema aega seda uuesti teha.
ÕPPETÖÖ
27. aprillil toimus meie koolis rahvusvaheline peastarvutamise võistlus “Pranglimine” kuue riigi osavõtul. 14. korda toimunud rahvusvahelisel jõuproovil olid Eesti kõrval esindatud Läti, Leedu, Gruusia, Ukraina ja Sloveenia. Võistluspäeva lehekülg.
Kuues võistlusgrupis panid oma võimed proovile kokku 143 võistlejat, täpsed tulemused on avaldatud ürituse eestvedaja OÜ Miksike lehele.
Eesti koondisesse kuulus meie õpilane Helene Loorents, kes saavutas neidude arvestuses 4. koha
Toimekas KiNG õpilaste meeskond hetkeks fotostendi ees.
Збірна України готова до міжнародного фіналу змагань з усного рахунку “Прангліміне-2019” (Kilingi-Nomme)
Vabariik
5. aprillil olid Johanna Tammist (8.a kl), Triinu Saar (10. kl) ja õpetaja Kadri Karon kutsutud Kohtla-Järve kultuurikeskusesse juba viiendat korda toimuvale üleriigilisele noorte kunstiturniir, mis kandis tänavu pealkirja “Parimad asjad elus”. Võistlejatel tuli etteantud teemal 3,5 tunni jooksul maalida pilt. Finaali pääsenutel avanes võimalus oma teost žüriile ja pealtvaatajatele ka lühikese kõne kaudu tutvustada. Kokku osales võistlusel 27 kooli ja 55 õpilast. Mõlemas vanuseastmes anti välja 4 laureaaditiitlit. Meie noored kunstnikud olid ülitublid – Johanna saavutas põhikooli osas 3. koha ja Triinu gümnaasiumi osas 4. koha! Väga hästi korraldatud ning muuhulgas muljetavaldava auhinnalauaga kunstiturniir ootab meid järgmisel aastal tagasi!
12. aprillil esindas kooli ja Pärnumaa vabariiklikul käsitööolümpiaadil Tallinnas Ingeliina Kore (7.b kl). Koju tulid Ingeliina ja tema juhendaja õpetaja Saima Tõigast suurepärase tulemusega – vabariiklik esikoht!
Maakond
Märtsis toimunud veebipõhise arvutiolümpiaadi tulemused olid rõõmu pakkuvad. 4.-5. klasside õpilaste hulgas pälvis Anette Einmann I ja Rasmus Tamm III koha (õpetaja Mai Seller). 6.-7. klasside arvestuses tuli maakonna olümpiaadi võitjaks Hedvig Annast.
5. aprillil toimusid Pärnumaa emakeele olümpiaadid. 4.klasside arvestuses oli osalejaid üle maakonna 40 ja tugevas konkurentsis meie lapsed seekord esikolmikusse ei mahtunud. 5.-6. klasside arvestuses saavutas Dagne Oriehov (5.kl) III koha (õpetaja Mai Seller).
10. aprillil viidi läbi üle-eestiline veebipõhine inimeseõpetuse olümpiaad 5.-8. klassidele. Tegemist oli vist suurima osavõtejate arvuga olümpiaadiga vabariigis, võistelnud lapsi oli sadu. Meie õpilastest saavutas vabariigis kõrgeima koha Birthe Lall (8.b kl) olles ca 300 õpilase hulgas ja tihedas konkurentsis vabariigis 29. kohal.
16. aprillil toimunud 6. klasside inglise keele olümpiaad oli osavõturohke, osalejaid 40 ning auhinnalised kohad läksid seekord teistele koolidele. 8. klasside arvestuses osales 27 õpilast ning Tuuli-Marleen Järviste (õpetaja Signe Vahtramäe) saavutas tubli III koha.
12. aprillil Pärnumaa Varia viktoriinil 5.-9. klassidele jäi meie kooli võistkond napilt neljandaks (osales 21 võistkonda) ja gümnasistidel tuli samuti leppida seekord 4. kohaga.
Kool
Aprillikuule andis hoos sisse teaduspäev. Tavapärase tunniplaani asemele toimusid töötoad, katsed, vaadati-kuulati-prooviti planetaariumist kala lahkamiseni, vahukommidest näpujälgedeni 🙂 Esinejaid jagus õpilastest (Rakett 69 saate finalist Gert Lees) akadeemikuteni, kusjuures astrofüüsik akadeemik Ene Ergma tegi väga nauditavas lihtsas keeles rühmamänguga paljudele selgeks musta augu olemuse 😛
15.-17. aprillini toimusid kooli õpetaja Eha Kipri eestvedamisel matemaatikaolümpiaadid kõige väiksematele – 1.-3. klasside õpilastele. Selle aasta tulemused on sellised:
1. klassid
I koht Karlis Orm Kangur (1.a)
II koht Johanna Maidles (1.a)
III koht Andero Stig Saarpere (1.b)
2. klassid
I koht Kaspar Tamm (2.b)
II koht Oliver Feliks Annast (2.b)
III koht Margot Klettenberg (2.a)
3. klassid
I koht Oskar Kingissepp (3.a)
II – IV koht Mattias Rull (3.a), Oskar Oks (3.a) ja Hele-Mari Jalasto (3.b)
Aprillis on õppetöös huvitav aeg. 8. ja 11. klassid tõmbasid joone alla ning esitasid oma loov-, praktilised- ja uurimistööd ning asuvad neid kaitsma mais. 12. klass alustas riigieksamite sooritamisega ja nende tulemused selguvad vahetult enne lõpupidu.
Juba 9. klassis on võimalik õppida ülikoolis ning saada edaspidiseks tudengiajaks vajalikke ainepunkte. Sellega tuli toime 9.b klassi Luule-Mai Reimann (Õpetaja Urve Jõgi), kes läbis Tartu Ülikooli Teaduskooli raames kursuse „Inimese anatoomia ja füsioloogia“
Koolielu aitasid huvitavamaks muuta gümnasistidele suunatud loeng “Insenerid kooli” ja 9. klasside õpilastel oli kõigil võimalus kohtuda Pärnumaa Töötukassa karjäärinõustajatega.
Õppekäigud
Jätkuvad Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt finantseeritavad õppekäigud.
4. aprillil tegid õppekäigu 11. ja 12. klass TTÜ Särghaua õppekeskusesse: 11. klassil programm “Maavarad – uurimine, kasutamine ja keskkonnahoid” ja 12. klassil programm “Evolutsiooni tõendid”
16. aprillil olid 9.a ja 9.b klass TTÜ Särghaua õppekeskuses tutvumas programmiga “Eesti geoloogiline ehitus ja maavarad”
17. aprillil osalesid 8.a ja 8.b klass Lilli Looduskeskuses programmis “Ökoloogiline jalajälg ja savimaja”. Kui suur võib olla inimese ökoloogiline jalajälg? Kus on elu säästlikum ja mõistlikum? Kuidas toota energiat? Miks sorteerida prügi? Kuidas ehitada savimaja? Kõigile neile ja veel paljudele küsimustele said KiNG õpilased vastused KIK-i rahastatud õppereisil Lilli Looduskeskusesse. Oleme jälle targemad!
18. aprillil tegid 6. klassid tiiru peale Tallinnale. Alustuseks vaadati üle Eesti Rahvusringhääling, seejärel Riigikogu ja Pika Hermanni tornist terve pealinn ja lõpetuseks ka batuudikeskus.
Huvitegevus
Mudilas- ja lastekooride ning rahvatantsurühmade ülevaatused on lõppenud. Kes pääseb laulu- ja tantsupeole “Minu arm” ja kes peab esinemisi vaatama kõrvalt või telerist? Ootame põnevusega (häid) uudiseid otsustajatelt! Igatahes on tantsijatel tantsud jalges ja neidudel kenad kleidid valmis 🙂
26.aprillil Bauskas toimunud rahvusvahelisel laste laulukonkursil “Aprila pilieni” osalesid edukalt Alenna Juhkamsoo 1.a klassist ja Maarit Juhkamsoo 6.b klassist.
3. aprillil Pärnu Kontserdimajas Pärnumaa töö- ja karjäärimess tutvustasid gümnasistid Kärt Välja, Mattias Umal ja Markus Jakobson teiste koolide õpilastele võimalust oma karjääri alustada Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist. Meie noormeeste poolt rooside kinkimine neiudele oli veenvam kui kõik bännerid ja reklaamplakatid kokku ning tähelepanu saavutamiseks oli Mattias peaaegu valmis postitantsuks! 😛
12. aprillil külastas kooli vilistlane Ago Tominga. Mundris mees leidis kaitseväe teenistuse ajal mahti külastada oma kodukooli ning kõneleda noorematele elust pärast gümnaasiumi lõpetamist. Õpingutest Tartu Ülikoolis ja väeteenistusest J. Kuperjanovi Pataljonis.
17. aprillil jõudis enne filmi “Tõde ja õigus” linastust kooliperega kohtuda vilistlane Maiken Schmidt. Lisaks filmi valmistamise saladustele rääkis Maiken veel ühest lihtsast asjast – mida elus teha tuleb? Vastus oli väga lihtne: tea, mida tahad ja tee selle nimel tööd!
18. aprill oli päev, mil 12. klassile helises viimane koolikell, õppetunnid on lõppenud ja algas riigieksamite periood ning abituriendid said lustida tutipäeval.
Tavapäraselt lennutati kahel nädalavahetusel drooniringi poolt droone, pandi robootikaringis robomikud sõitma ja IKT ringis harjutati arvuti buutimist Linux’iga 😀
Sport
5. aprillil tehti kokkuvõte juba kolmandat korda toimuvast Lihavõtteturniirist. Käesoleval aastal võistlesid kuni 9-klasside poisid. Kolme võistkonna vahel toimunud võrkpalliturniiri võitsid Peeter Kaisi juhendmisel Pärnu spordikooli noormehed. Teise koha saavutas Häädemeeste keskkool (juhendaja Lauri Lepik) ning kolmanda Saarde Volletiim esindus. Meie valla au kaitsesid Markos Maidle, Tõnis Hendrik Tallo, Karl Kielas, Rasmus Rist, Kennert Rannamaa, Sander Statsenko, Kris Aller Kusmin, Robin Kahu ja Markus Kohtla, juhendaja Sven Saarpere. Aitäh SK Saardele!
10. aprillil toimusid Tallinnas, Merimetsas, Tallinna meistrivõistlused öises orienteerumisjooksus ning M14 vanuseklassis oli võidukas ja saavutas I koha Markus Kaljur! Õnne Tallinna linna meistrile! 🙂
12. aprillil toimusid Paikuse PK Pärnumaa noorte kiirmale meistrivõistlused. Osa võttis 89 mängijat 13 koolist. Kuni 14.a neidude seas sai kuldmedali Anette Einmann ja pronksmedali Dagne Oriehov. Kuni 18 aasta vanuses neidudest sai hõbemedali Ragne Gromov ja kuni 10 aasta vanuses tüdrukute hulgas mängis tublilt Liselle Lusti. Tublilt mängisid ka Rauno Einmann, Kaspar Tamm, Johannes Ots ja Kert Luhaäär. Laste treener on Eiki Lehemets
14. aprillil olid maastikuvibu harrastajad Kajamaa Cup’il ja välihooaega avamas ja nagu juuresolevatelt fotodelt näha siis edukalt.
18. aprillil osales KiNG võistkond koosseisus Mattias Umal, Oliver Kielas, Emma Vill, Maria Mägi, Madis Markus Lind, Triin Kovalevski, Kardo Koop, Rait Pääsuke, Henrik Tali ja õpeteja Ülo Liblik naabrite juures Abjas sõjalis-sportlik maastikumängul Keeristorm.
20. aprillil Tallinnas toimunud vabariiklikul võimlemisfestivalil Kauni rühiga ellu! saavutas rühm Infinitum kuldplaadi, saades kohtunikelt 97 punkti võimalikust 100-st. Rühma treener Eha Smolina. 1.kl rühm, 2.-3.kl rühm ja 4.-6.kl rühm pälvisid kõik hõbeplaadid! 4.-6.kl rühmal jäi kuldplaadist puudu vaid 2 punkti. Kõik rühmad esitasid oma kavad veatult ja rõõmsalt! Kõiki rühmi juhendab Margit Schmidt.
20. aprillil toimus Otepääl vibuklubide karikavõistluse 3. ja Liivimaa karikavõistluse-1. etapp. Meie lapsed: Toomas Kovalevski 1. koht, Hedvig Annast 1. koht, Albert Suur 1. koht, Sandra Liisbet Lilleste 2. koht, Tauri Kovalevski 2. koht, Tom Kalde 3. koht. Laste treener Reimo Loorents (2. koht) 🙂
Kogukonnas ja kogukonnaga
5. aprilli südapäeval toimus linna keskväljakul Asutava Kogu 100. aastapäeva mälestusüritus ja see algas õpetaja Mare Tallo laululaste poolt esitatud Eesti hümniga. Kuulati Saarde vallavanema Eiko Tammist’e ja Riigikogu liikme Annely Akkermann’i tervitusi, ajaloolist ülevaadet Peep Kaljustelt Saarde kihelkonnast pärit Asutava Kogu liikmetest ning õpetaja Arved Ollino õnnistust Eestimaale.
13. aprill tõi kogukonnas rõõmu, sest taasavati klubi suur saal. Ligi poolteise aasta jooksul oli koolil au olla lahkeks võõrustajaks taidlejatele ning mõnele suuremale ürituselegi. Klubi tänas kooli hea koostöö eest vahva keraamilise vaasiga 🙂
20. aprill, Kilingi-Nõmme Alevi II Algkool ehk “Punane” koolimaja. Mälestus püsib. Paigad on korras tänu muuseumiklassi juhatajale Mari Karonile ja tema abilistele Taurile, Markusele ja Robinile 4.klassist. Filmiplahvatus Kilingi-Nõmme alevi II Algkoolis 20. aprillil 1937. aastal. Pille-Riin Oja, Luise Maria Tallo uurimistöö leiate siit.
Õpetajate tegemised
3. aprillil toimunud metoodikanõukogus oli päevakorral põhikooli ja gümnaasiumi õppekavade uuendamine. Nimetatud dokument on kooli õppe- ja kasvatustegevuse aluseks ning pärast hoolekogu arvamuse ära kuulamist (plaani kohaselt 4. juunil) ja menetlemist õppenõukogus peab see olema meil uue õppeaasta alguseks kinnitatud.
Õpetajad Mare Tallo ja Eve Sinijärv käisid kogemusi vahetamas ning klasside sõprussidemeid loomas Keila Koolis. Osaleti koolitustel ning haridusvisiooni “Tark ja tegus Eesti 2035” töös. Koolivaheajal võõrustasime Luunja Keskkooli õpetajaid ja mitme tunniseks kujunenud vestlusringis jagasime kogemusi kooliastmete nõukodade tööst, hariduslike erivajadustega õppijate toetamisest ning muudest koolielu kümnetest nüanssidest.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi läinud aastal pälvitud väärtuskasvatuse kooli tiitel ja karikas toovad ka kohustusi. 23. aprillil korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus koolituspäeva teistele koolidele KiNG-s. Töisel päeval vahetati kogemusi ja keskenduti tagasiside saamise süsteemidele ja andmete kogumise ning analüüsimise metoodikatele.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.
“Kirjutage järgnevad seitse punkti paberile,” kõlab tema soovitus lapsevanematele, “kinnitage see paber oma voodi juurde seinale, lugege igal hommikul üle ning mõelge: kuidas saate te täna neid lapse omadusi tugevdada, säilitada ja toetada?”
Järgnev lugu põhineb intervjuul, mille Godi Keller andis Perele ja Kodule aprillis. Toona pidas ta Eestis loenguid, kohtus vanemate, õpetajate ja lastega.
Maikuus ootavad ees:
Eksamid, uurimis-, praktiliste- ja loovtööde kaitsmised: 06.05 – RIIGIEKSAM, 12. kl inglise keele kirjalik; 08.05 – 8. klasside loovtööde kaitsmise päev; 09.-10.05 – RIIGIEKSAM, inglise keel suuline; 14.05 – 11. klassi uurimistööde kaitsmine; 24.05 – RIIGIEKSAM, 12 kl matemaatika; 31.05 – KOOLIEKSAM, 12. klass.
Tasemetööde päevad: 08.05 3. kl eesti keel; 14.05 6. kl eesti keel; 15.05 3. kl matemaatika; 21.05 6. kl matemaatika.
Keskkonnainvesteeringute Keskuse poolt rahastatud õppekäigud: 2. mai 5. klassid, 7. mai 6. klassid, 9. mai 7. klassid, 15. mai 2. klassid, 16. mai 3. klassid, 22. mai 4. klass.
01.05 – kogukonna koostööpäev
01.05 – avatakse maakonna virtuaalne käsitöönäitus
02.05 – tantsulaste kontsert, kell 18.30
04.05 – kunstiõpetuse olümpiaadi vabariiklik voor Tallinnas
04.05 – Nuputa lõppvoor Jõgeval. Lähevad 5.-6. ja 7. klassi võistkonnad
06.05 – NASA ja GLOBE filmi linastus Kilingi-Nõmme Klubis Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastele ja kohtumine filmi produtsendiga
06.05 – lastevanemate õhtu ja 9. klasside vanemate üldkoosolek
06.05 – kantselei võtab I klassi astuvate õpilaste dokumente vastu kell 8.00 – 19.00
08.05 – Pargijooks
09.05 – 5. klassidel teise võõrkeele valik
10.05 – XXX Githa emadepäeva võimlemispidu
17.05 – kergejõustik 6.-9. ja 10.-12. klass, Pärnumaa koolinoorte meistrivõistlused
17.05 – KiNG-s külas Lihula Gümnaasiumi õpetajad
18.05 – Saarde kaitsepäev
21.05 – laululaste kontsert aulas
23.05 – KiNG-s töövarjuks Suure-Jaani õpetajad
28.05 – 1.a, 1.b Kabli looduskeskuses
28.05 – 9ab matemaatika proovieksam 1.-2. tund
29.05 – kergejõustik 1.-4. klass, Kati ja Mati mängud Vändras
30.05 – 1.klassi astuvate õpilaste vanemate koosolek kell 18
31.05 – kooli tänuaktus huvitegevuse ja spordi tublidele (kell 13.30)
Tutipäev 1982 | Tutipäev 2019 |
Foto: Lembit Nõmm, erakogu |
Foto: Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi arhiiv |