Õnnelik olemine on valiku küsimus. Ole või mitte.
Tõnu Ots, psühholoog.


Vabariigis

16. mail anti koolile üle juba läinud aasta 2. detsembril pälvitud Tartu Ülikooli eetikakeskuse tunnustusprogrammi „Hea kooli eksperdi tiitel ja see on juba teine selline. Piirangud pidurdasid, seepärast anti tunnuskiri koos klassijuhataja käsiraamatuga koolile üle nüüd. Meeldivat on meeldiv meenutada! Aitäh kõigile, kes aitavad teha head kooli!


Apriili viimase päevaga lõppes 6 kuud väldanud vabariiklik rahateaduste olümpiaad. Tulemused olid rõõmustavad ja neid sai lugeda aprilli kuukirjas. Nüüd jõudsid kooli ka auhinnad. Kauneid klaaspüramiide on kolm ning need pälvisid Jaan-Markus Raid, Rauno Einmann ning Eliisa Johanna Lindov


19. mail jõudis kooli meeldiv teade, et õpilane Kaspar Vaikmaa koht vabariigi tehnoloogiavald-konna ainete olümpiaadil on 10.! Aitäh nii Kasparil kui õpetaja Raivo Tõnissonile!


20. mail tuli selline kena tänukiri vabariigi käsitööõpetajatele seltsilt õpilastele ning juhendajatele, kes panustasid üleriigilise virtuaalnäituse kordaminekusse. Aitäh kõigile ja eelkõige õpetaja Saima Tõigast’ile! Näitust saab külastada siin!


Metsaviktoriini tulemused vabariigist on järgmised:

1.-4. klassi arvestuses:
10. koht 2.a klass, juhendaja Eha Kipri

5.-9. klassi arvestuses:
1.-8. koht 8.a klass, juhendaja Urve Jõgi
1.-8. koht 6.a klass, juhendaja Urve Jõgi
1.-8. koht 8.b klass, juhendaja Urve Jõgi

Neile klassidele on Metsaviktoriini auhindadeks loodusõppe-programmid RMK külastuskeskustes. Tubli töö nii õpilastelt kui õpetajatelt! Meeldivaid preemiareise! 🙂


Pärnumaa

5. mail sai teoks Pärnumaa matemaatikaolümpiaad 4.-6. klassidele. 4. klasside arvestuses saavutas Kaspar Tamm III koha (õpetaja Mare Tallo) ja tihedas konkurentsis (igas klassis võistles maakonnas vähemalt 30 õpilast) jõudsid esikümnesse jõudsid Johannes Ots, Bianca Vaarik, Grete Lume ning Seleri Sutt.


Õppetöö

18. mail astusid 11. klassi õpilased sammu gümnaasiumi lõpetamiseks. Esitatud uurimis- ja praktilised tööd said kõik kenasti soliidse komisjoni ees kaitstud! Kogu õppeaasta kestel toimunud distants-, hübriid- ja kontaktõpet silmas pidades tubli töö õpilastelt ja aitäh juhendajatele!


28. mail alustasid lõpueksamitega 9. klassid. Tavapäraselt oli esimeseks eksamiks eesti keel. Tulemusi hinnatakse ja tehakse teatavaks käesoleval aastal teistmoodi kui varasematel aastatel. Viiepallise hindamisskaala asemel kasutatakse konkreetseid punkte 0-st 100-ni. Millised on meie noorte tulemused sõltub palju sellest, kuivõrd keegi end eksamiks ette valmistas ning seal konkreetselt panustas.


6. ja 20. mail toimusid NASA teadlase dr Garik Gutman’i virtuaalsed teadusloengud, järjekorras viies ning kuues ja sellega sai selle aasta loengusari ka läbi. 6. mail oli kesksel kohal maailma põllumajandus, selle arengud, võimalused ja murekohad. 20. mail võeti varasemate loengumaterjalide põhjal aasta kokku. Kordamine oli kasuks sest globaalses mastaabis on käsitletud teemad sedavõrd mahukad ja andmete rohked. Aitäh õpetaja Reine Klettenberg’ile eestvedamisele ja Johannes Aleksander Raid’ile Tšehhist selle projekti käivitamise eest!


Kenad kevadised ilmad koos käepäraste vahenditega muusikatunnis. Tulemuseks käbidest kitarr või okastest ja raagudest noodistik. Õpetaja Mare Tallo muusikatunnid looduses 3.b ja 4.b klassi lastega.


29. mail leidsid oma kiirete toimetuste juures – oli ju eelmisel päeval alles toimunud lasteaia “Krõll” lõpupidu – mahti kooli külastada sügisel 1. klassi astuvad lapsed ning nende vanemad. Sissevaate kooliellu tegi õppejuht Kairi Kaldoja. Laupäeva hommikul nii suurt laste hulka nähes olid nii 1.a klassijuhataja Terje Pahk kui ka 1.b  klassijuhataja Svetlana Kielas muhedate nägudega 🙂 Kui juba 1. klassi astumise tutvustuse hommikul on saal rahvast täis, siis mis veel 9 aasta pärast lõpupeol saab? 🙂


Transpordiameti koostööprojekti raames toimub ka sellel õppeaastal jalgratturi koolitus 3. klasside õpilastele. Teooriaülesandeid ja teste on õpilased mitmed kuud lahendanud, 7. mail alustati esimeste praktiliste õppesõidu tundidega ja eksamipäevaks, 4. juuniks, peab sõidukindlus olema selline, et eksamikomisjoni ees end turvaliselt tuntakse.


Rahvatantsupäeva tähistamine jäi eelmisesse kuusse, kuid õpetaja Eve Sinijärv’e tantsulaste videot võib ikka vaadata 🙂


Sport

Kergejõustiklased pääsesid rajale ja medaleid tuleb. Pärnumaa meistrivõistlused kergejõustikus 21.-22.05.2021 Pärnus:

Anete Lensment: kuulitõuge I koht, odavise I koht, kettaheide II koht
Henri Sireli: 400m jooks I koht, kettaheide II koht
Gertrud Liebenau: 1500m jooks I koht, 400m jooks III koht
Iiris Kangur: kuulitõuge I koht, kettaheide III koht
Markus Kaljur 1500m jooks I koht
Tõnis Hendrik Tallo (juhendaja Toivo Tallo) odavise I koht
Laura-Liis Kaljur: 400m jooks II koht, 1500m jooks II koht
Sander Statsenko kaugushüpe II koht
Kuldar Vreimann kuulitõuge II koht
Grethe Karoline Kaljaste (treener Romet Mihkels): kaugushüpe II koht, 100m jooks III koht, teatejooks III koht SK Altius 2
Elmar Jefimov odavise III koht
Thomas Samuel Berg: kuulitõuge III koht, kettaheide III koht
Hanna Tali odavise (KiNG treeningrühmas) III koht
Õpilasi juhendas Kuro Link

Aitäh võistlejatele, toetatavatele kodudel ja treenerile!

28.-29. mai Leedus toimunud Baltimaade meistrivõistlustel orienteerumises esindas Eestit koos teistega Markus Kaljur (8.a). Esindamine läks kenasti, nii saavutati pjedestaalikoht teatevõistluses.

Õnnitleme Markust ja võistkonnakaaslasi ning täname peret ning treenereid!

Eesti meistrivõistlused teatejooksudes 2021.
29. mail Kääriku staadionil toimunud võistlustel pälvis U18 neidude vanuseklassis 100+200+300+400 teatejooksus SK Altius võistkond ajaga 2.20,50 esimese koha! Võistkonna koosseis: Grethe Karoline Kaljaste,  Anete Kirke Kadarik, Carlyn Pukk, Viola Hambidge. Samas toimunud  U18 neidude 4×100 m teatejooksus võitis SK Altius neidude võistkond koosseisus Grethe Karoline Kaljaste, Anete Kirke Kadarik, Mari Silvia Lauri ja Carlyn Pukk ajaga 49,50  kolmanda koha. Aitäh tüdrukutele, kodudele ja treeneritele!


Kui kergejõustiklased alusatavad hooaega, siis maletajad hakkavad osadel võistlustel joont alla tõmbama.

29. mail 2021. a toimusid Eesti noorte kuni 16.a meistrivõistlused online kiirmales. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane Anette Einmann saavutas neidude arvestuses 3. koha! Treener Eiki Lehemets – aitäh!

Õpilaste kõrval (või neile eeskujuks? 🙂 ) on sportlikud ka õpetajad. Ilma ning vihma trotsides ja kettide kõlinal lennutasid Saarde parimad discgolfarid kettaid. Õpetajad Kätlin Laur, Helle Berg, Reine Klettenberg, Erki Kangur ja Elisabeth Rõigas näitasid, et pikalt kestnud piirangud ja 2+2 reegel ei ole meeskonnavaimust jagu saanud!


Huvitegevus ja koolielu

25. mail tõmbasid oma 9 aastasele kooliteele joone alla nii 9.a kui 9.b klass. Mittetraditsiooniline tutipidu lõpetas tundis käimise ja kohe oli ees ootamas eesti keele eksam.


Projektist “Tule päästjatele külla” sai projekt “Päästjad tulevad külla”. 25. mail oli Kilingi-Nõmme komando õpilastele tutvustamas turvalisuse põhimõtteid.

Aitäh õpetaja Reine Klettenberg ja päästjate juht Sven Koovit!


Mõtted on ka suve teises pooles. 16.-19. augustil 2021 toimub HUVILAAGER Saarde valla 1.-12. klassi huvilistele. Osalejad jaotatakse vanuserühmadesse. Laager on päevategevustega, ilma ööbimiseta. Osalejatele pakutakse lõunasööki kooli sööklas. Laager on tasuta.

Korraldajad ning tegevuste läbiviijad on: Mare Tallo, Piia Salomon, Tiia Hermann, Õnnela Teearu, Eve Sinijärv, Kadri Karon, Mari Karon, Eha Kipri, Elisabeth Rõigas, Erki Kangur, Kuro Link, Thea Perm ja Reine Klettenberg. Õpilase registreerib laagrisse lapsevanem. Tähtaeg on 4. juuni 2021.

Registreerimise link: https://forms.gle/vV6qd9UtEZNZsDM6A

Laagrit korraldades arvestame valitsuse kehtestatud nõuete ning piirangutega. Korraldajatel on õigus vastavalt olukorrale laager ära jätta, registreerunutele jagatakse täpsem info.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.

Vaimse võimekuse arendamist lubavad videomängud tegelikult aju ei treeni, leidsid teadlased. See, mil määral need videomängud aga tegelikult vaimset võimekust arendavad, on siiski veel vaieldav, kirjutab Science News. Artikkel novaator.err.ee


20. mail oli koostöine ja inspireeriv poolteisttund koos kolleegide Kairi Kaldoja ja Ly Rätsepaga Alustavate koolijuhtide arenguprogrammi 6. lennu ees. 🙂 Mõttevahetus keskne teema: töötajate arengu toetamine. Arutasime meie kooli käidud teed, sh viite tõhusat aastat Hea Kooli programmis ning mentorite kaasamist. Kaalusime ja vaagisime võimalusi ning perspektiive, ka erinevaks koostööks. Jaksu ja edu alustavatele koolijuhtidele ning uute kohtumisteni! 😉


Eesti keele eksam kooli aulas 2001. aastal

Foto: KiNG arhiiv

Eesti keele eksam kooli aulas 2021. aastal

Foto: KiNG arhiiv

OLYMPUS DIGITAL CAMERA