Küsimus on lihtne: kas teha nii palju kui võimalik või nii vähe kui vajalik?
2017/18. õppeaasta üldinfo
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õppekava üldosa.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ainekavad.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi loovtöö juhend.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi uurimistöö juhend.
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi koolieksami eristuskiri
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi päevakava
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi tunniplaanid
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevus
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kalender
Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi avalik grupp facebook’is
2017/2018. õppeaasta koolivaheajad on järgmised:
I vaheaeg 21. oktoober 2017. a kuni 29. oktoober 2017. a;
II vaheaeg 23. detsember 2017. a kuni 7. jaanuar 2018. a;
III vaheaeg 24. veebruar 2018. a kuni 4. märts 2018. a;
IV vaheaeg 21. aprill 2018. a kuni 1. mai 2018. a;
V vaheaeg (v.a lõpuklassid) 13. juuni 2018. a kuni 31. august 2018. a.
Sündmused septembris
Traditsioonilisel avaaktusel alustas kooliteed 344 õpilast, neist 32 esimese klassi last võtsid vastu Öökull Öösikese aabitsad. Ühisel pildil 1. klassid ja 12. klass koos klassijuhatajatega.
1. septembril täitus meie koolil 20 aastat rahvusvahelise kliimauuringute programmi GLOBE vaatluste ja mõõtmiste tegemisest. Selle aja jooksul on kogunenud GLOBE andmebaasi arvestatav andmerida. Kooli kogutud andmeid on kasutanud erinevate riikide õpilased uurimistööde koostamisel ja teadlased kliimamuutuste uurimisel. Suur tänu projekti eestvedajale õpetaja Elli Altinile! GLOBE’rite järelkasv uudistas juba 1. klassis, kuidas ilma uurida. Pikka iga, GLOBE!
8. septembril toimunud spordipäev koos SK Saardega tõi võistlema 312 õpilast ning ülejäänud koolipere abilisteks, kohtunikeks ja korraldajateks. Kooli kokkade poolt korraldatud välitoitlustusel maitses hernesupp oivaliselt! Meeleoluka ja sportliku päeva fotodel on eneseületusi, lendavaid patse ja kõrgeid vaateid drooniringi õpilastelt.
10. septembril toimus X Tõrva-Helme Peeter Kirdi kergejõustikupäev koos olümpialastega ja kooli esindasid tublilt Sander Statsenko, Kristor Laius, Liis-Marie Kaljur, Iiris Kangur, Laura-Liis Kaljur, Rasmus Rist ning Aaron Pernits. Kergejõustiklasi treenib Kuro Link.
Kevadisel RMK Metsaviktoriinil saavutad ülihead tulemused viisid preemiareisidele Taevaskotta 8. klassid, Nõvale 11. ja 12 klassi ning Matsallu 6. klassid ja 7.a klassi. Võtame siit kaasa kogemuse: kes palju teab see vähe maksab, aga palju reisib! 🙂
14. septembril Türil toimunud kaheksandatel üle-eestilistel tuletõrjespordimängudel, kus osales 540 last, osalesid ka meie kooli 4. ja 8. klasside lapsed. Kilingi-Nõmme kool oli edukas, kus 4. klass saavutas kokkuvõttes 31 kooli hulgas 2. koha ja 8. klassi lapsed kokkuvõttes 6. koha!
Võistkondadel tuli esmalt läbida tuletõrjeteatejooks. Kilingi-Nõmme 4. klass sai sellel alal 31 võistkonna seas 3. koha ja 8. klass 22 võistkonna seas 2. koha. Teiseks alaks oli 4. klassidel “Tuletõrjeolümpia”, kus erinevate tegevustega saadi 4. koht. Tuletõrjeteatejooksu ja “Tuletõrjeolümpia” mitmevõistluse tulemused liideti ja lõpptulemuseks saadi 2. koht. 8. klassidel oli teiseks alaks mootorpumbaga hargnemine, kus saadi 22 kooli hulgas 11. koht. Samuti esimese ja teise ala kohapunktid liideti ja kokkuvõttes saadi siis 22 kooli hulgas tubli 6. koht. 4. klassi võistkonda, kes saavutas vabariigis II koha, kuulusid: Laura-Liis Kaljur, Ketter Reinhold, Anette Einmann, Gendra Pedoson, Henri Sireli, Toomas Kovalevski, Huko Sinijärv ja Elmar Jefimov. 8. klassi võistkonda, kes saavutas vabariigis 6. koha, kuulusid: Lisanne Lensment, Brita Pärna, Karl-Martin Krapp, Andre Aasaroht, Joonas Kask ja Chris-Sten Kadakas. Õpilasi juhendab Nils Grün.
14. september alustas tantsuklubi “Tantsuhing” oma treeningutega meie õpilastele ENTK huvihariduse ja –tegevuse projekti raames. Treenerina teeb debüüdi meie oma vilistlane Sairi Sutt ja treeningute ajad on huvitegevuse plaanis.
15. septembril otsustas kunstiõpetaja Kadri Karon gümnasistide kunstitunni korraldada väljaspool klassiruumi. 11. klass külastas kunstiajaloo kursuse raames Kunstisalongi Kilingi ning tutvus Kaarel Kütase näitusega “Kas tunnete mu südame soojust?” Suur tänu kunstisalongi inimestele sellise imelise võimaluse eest!
15.-16. septembril Paluperas toiminud GLOBE uurimis- ja loovtööde konverents tõi tunnuskirjad Lilit Aldoja’le ja Greete Luhasaar’ele.
15.-16. septembril panustasid õpilased ja juhendajad Saarde Seenefestivali kordaminekusse nii laulu kui töötubades osalemisega. Seenefestivali meeleolukasse avamisse aitasid kaasa õpetaja Mare Tallo laululapsed Iiris Kangur, Margaret Klettenberg, Maarit Juhkamsoo, Eliise Junninen, Kärt Mia Kingla ja Meelika Raudberg. Töötubades meisterdati kaarte, õpiti tundma seeni ning saadi teadmisi hoidistest.
16. septembril kohtusid koolimajas 1992. a lõpetajad ja klassijuhatajad. Ikka leiavad vilistlased aega kokku saamiseks ja tee oma koolimajja. Eraldi väärib äramärkimist 1992. a lennu vilistlaste pikaajaline ja mitmekülgne abi koolile ning suurima kingitusena muidugi Kristi Kuninga poolt kirjutatud kooli hümni sõnad!
17. septembril tulid Pärnumaa kiirmale meistrivõistlustelt neidudele tagasi I kohaga Ragne Gromov ja III kohaga Anette Einmann, tublisid neide juhendab treener Eiki Lehemets.
18. septembril sai paika ja avanes registreerimine 24. oktoobril toimuvale Pärnumaa II kaasava hariduse konverentsile. Päevakava, esinejad ja registreerimine on leitavad konverentsi kodulehel.
Pikaajaline koostöö Kilingi-Nõmme Tervise- ja Hoolduskeskus SA-ga jätkub.
10. septembril, vanavanemate päeval, täitis 8.a klass oma lubaduse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul. Pärast spordipäeva lõppu küpsetasid nad kooli õppeköögis 100 muffinit. 8.a klassi esindus (Ragne ja Kevin) toimetas küpsetised ja tervituskaardi hooldusosakonda. Lubadus sai auga täidetud!
Taaskord olid õpilased abiks üritusel „Liigub noor ja liigub vana“ mis toimus 19. septembril. Aitäh sihtasutuse juhatajale Kristi Sutile võimaluse eest ning õpetaja Pille Kadakule ja õpilastele Kerdo Lensment, Kärt Välja, Kristin Rannama, Maria Visnapuu, Janno Talumaa, Joonas Kurig, Karl Prink, Andres Zerel, Sander Kuningas, Kristo Oks, Asko-Mikko Lehikoinen, Sander Tätte, Kaidi Pikner, Mauri Rein Lehikoinen, Anabell Nurmsoo, Ann-Mary Ruusmaa, Sandra Orav, Andreas Vahter ja Ele-Helina Sein.
21. septembril pühitseti auväärsesse abituriendi staatusesse 12. klassi õpilased. Olgu nad järelejäänud koolinädalatel eriti usinad, et juunikuisel lõpuaktusel oleks kõigil kätte saada heade tulemustega gümnaasiumilõpu tunnistused.
21. septembril saavutasid Pärnu maakoolide meistrivõistlustel jalgpallis kuni 7. klasside arvestuses Kristofer Robin Grün, Karl Kielas, Caspar Pärn, Kennert Rannama, Oliver Rätsep, Randar Rätsep, Sander Statsenko ja Milo Vill 2. koha. Konkurentidest võideti küll Vändrat, aga seekord tuli finaalis alla vanduda Paikuse poistele.
22.-23. septembril viibisid ENTK projekti raames Saarde, Abja ja Mõisaküla noored ühisel väljasõidul “Noorelt noorele” Valgamaal ja Võrumaal. Külastati Tõrva, Võru ja Rõuge koole ja noortekeskusi.
23. septembril osalesid KiNG 7.a ja 9. klasside esindused koos õpetajate Helle Bergi, Kadri Karoni, Terje Pahi ning Merle Statsenkoga Euroopa koostöö päeval, mis toimus seekord Apes (Läti) ja Vastse-Roosas. Pärast Ape mõisapargis toimunud talgutöid sai end proovile panna tõukerattamatkal ja külastada Metsavenna talu. Päeva lõpetas Würffeli kontsert.
24. septembril osalesid meie noored kaitseliitlased edukalt Kuperjanovlaste rajal ja vilistlane Arvi Laasme hoiab eestvedajana tihedat kontakti kodukooliga. Aitäh, Arvi!
25.-27. septembrini oli algklasside majas sügise alguse puhul sügisandide näitus. Kapsast ja porgandist jänes ning üle poolekilone tomat olid vaid üksikud põnevad eksponaadid, mida sai näha. Fotod sügisandide näituselt.
Liiklusaabitsate kätte andmisega lõppes 26. septembril 1. klasside liiklusohutuse teemaline tund, mille viisid läbi noorsoopolitseinik Heidi Sosi ja Maanteeameti esindaja Gerli Grünberg.
26. septembril tõestasid 10. ja 11. klasside õpilased Kristin Rannama, Emma Vill, Joosep Lünekund ja Robert Ollo, et loodus tühja kohta ei salli. Kevadel lõpetanute asemel astusid nad julge sammu ning moodustasid uue õpilastest koosneva võistkonna osalemaks Saarde kihelkonna mälumängusarjas.
5. klassid uudistasid uusi klassijuhatajaid väljaspool õppetööd 🙂 ning selleks leiti 27. september olevat sobiv paik Luitemaal Rannametsa – Tolkuse õpperajal. Pika pärastlõuna tulemusel oli õpilaste otsuses kindlad: jätame omale 😛
29. septembril esitles 3. klass enda Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks täidetud lubadust – helkuripuud. Rahvauskumustes on pihlakal suur vägi ja kaitsevõime. Sellepärast ongi pihlakas valitud helkureid kandma. Kui sul helkurit ei ole, siis võid lahkesti puult võtta. Et puu päris tühjaks ei saaks, võib helkureid ka juurde riputada. Hoia puud ja ole nähtav! Helkuripuu “kasvatajad”: Markus, Tanor, Reimo, Lisanna, Jane-Ly, Aaron, Karl-Erik, Claudia, Seleri, Mattias, Loviisa, Marten, Robin-Erik, Ester, Anna-Liisa, Rico, Kristor, Liisbeth, Tauri, Sarah Sofia, Stella-Marelle. Tänusõnad õpetajale Terje Pahk!
Kenasti on kasvamas ka Saarde 100 tamme salu, mis on kogu koolipere kingitus kogukonnale Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval.
29. septembrist kuni 2. oktoobrini viibivad Tallinnas Euroopa Parlamendi Eesti mudeli simulatsioonimängul Maria Mägi, Madis-Markus Lind, Emma Vill, Mauri Rein Lehikoinen, Sandra Orav, Martti Kollamaa ja Merlin Tallo. Ootame huviga, millise kogemuste pagasiga meie õpilased tagasi jõuavad!
30. septembril 1961. a avati aadressil Sambla 18 meie praegune koolihoone. Aitäh, hr Lembit Nõmm, et jagad lahkelt oma arhiivifotosid põnevatest sündmustest!
Maastikuvibu näidistreening toimus 8. septembril. 30. septembril toimus Otepääl Liivimaa Karika 4. etapil oli võistlejaid koos lõunanaabritega kokku üle 120 ning juba saavutas Helene Loorents juuniorite klassis plokkvibu arvestuses I koha! Mis siis veel saab, kui seljataga aasta treeningut? 😉 Aitäh juhendaja Reimo Loorentsile!
VII kolme koolimaja jooks toimus 30. septembril ja fotod, videod ning võistlusprotokollid tõestavad, et kool koostöös spordiklubiga Saarde korraldavad kogukonnale vajalikku üritust. Kõik on oodatud 29. septembril 2018 kell 12.30 taas starti!
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume ja sellega last mõjutame. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.