Kui ka maailm tervikuna edasi sammub, peab noorus ikka ja alati otsast peale alustama.
J.W. Goethe


Õpilasesinduse valik: kuu tegijad on tantsuringide juhendaja õpetaja Eve Sinijärv ja mudilas- ning lastekoori juhendajad Piia Salomon ning Tiia Hermann!

See, et kõik Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi tantsurühmad ja Saarde valla mudilas- ning lastekoor on kodukanti ja Pärnumaad esindamas XIII noorte laulu- ja tantsupeol “Püha on maa”, on teie töö ning lastega ühiselt loodud rõõm!

 Aitäh, et olete võtnud enda kanda ülima – kultuuri hoidmise ja edendamise! 😊


Õpilasesinduse valik: kuu tegu on kooli kõikide tantsijate ja lauljate pääs XIII noorte laulu- ja tantsupeole!

Väga äge on rõõmustada ühiselt loodud teekonna üle! 👍

Aitäh tantsijatele, lauljatele, juhendajatele, peredele, toetajatele, kaasa elajatele! 😊


Pärnumaa Omavalitsuste Liidu tänupäeval 30. mail esindasid Kilingi-Nõmme Gümnaasiumit kuus õpilast, kelle tulemused õppetöös ja huvitegevuses on suurepärased ning kes on kooli ja Pärnumaa esindamisel olnud  silmapaistvad.

Grete Lume on õpilane, kes peidab endas mitmeid andeid. Alati panevad tema silmad särama loodus ja matemaatika. Ta on saavutanud suurepäraseid tulemusi mõlemas aines ning osalenud keskkonna-teemalisel võistlusel „Prügiretseptid 2022“. Samuti on ta alati pjedestaalil spordivõistlustel ning osaleb aktiivselt ja edukalt Kodutütarde ridades.

Anette Einmann’i iseloomustavad klassikaaslased nii: Anette on osav, lahke, mitmekülgne, viisakas, korralik, ettevõtlik, tähelepanelik, abivalmis, sportlik, tark, sõbralik, andekas ja asjalik. Anette on ka väga aktiivne huviringides osaleja – ta mängib saalihokit, lauatennist, koroonat, malet. Osaleb matemaatika huvilisena Nupulas ja koolilehe Kirjatark toimetuses, tantsib rahvatantsus. Eriliselt edukas on ta olnud nii koroonas kui males.

Dagne Oriehov’i kohta on klassikaaslased öelnud, et Dagne on aus, lahke, osav, viisakas, mitmekülgne, huvitav, korralik, tähelepanelik, abivalmis, tõsine, tark, uudishimulik ja sõbralik. Dagne on väga aktiivne ka huvitegevuses. Ta osaleb koolilehes „Kirjatark“, Nupulas, laulab lastekooris, tantsib rahvatantsurühmas ja käib muusikakoolis. Eriliselt edukas on neiu olnud maastikuvibu võistlustel.

Laura-Liis Kaljur’it tunnevad klassikaaslased järgmiselt: Laura-Liis on aus, lahke, tagasihoidlik, viisakas, leplik, korralik, tähelepanelik, abivalmis, sportlik, tark, sõbralik, andekas, asjalik ja rahulik.  Laura on aktiivne osaleja erinevatel orienteerumisvõistlustel. Muidugi tulemuslikult. Samuti on ta tubli rahvatantsija ning aktiivne Kodutütarde liige.

Elmar Jefimov on kõik põhikooli õppeaastad lõpetanud kiituskirjaga. Lisaks on märkimisväärsed Elmari saavutused spordis: Eesti meister klassikalises jõutõstmises, meistritiitlid ja medalid Pärnumaa meistrivõistlustelt odaviskes, kuulitõukes ja kettaheites. Elmar on meeldiva käitumisega ja kaaslaste seas hinnatud noormees.

Gertrud Liebenau on sihikindel, kohusetundlik, loov ja väga tegus noor. Ta on õppinud gümnaasiumi aastatel ainult headele ja väga headele hinnetele ning jõudnud selle kõrvalt panustada õpilasesinduse töösse, olla kooli hoolekogus õpilaste esindaja ja tegeleda õpilaskodus selle töö korraldamisega. Gertrud on esindanud kooli aineolümpiaadidel, spordivõistlustel ja erinevatel konkurssitel ning on olnud alati aktiivne klassi ürituste eestvedaja.

Aitäh tublidele noortele, nende kodudele ja juhendajatele ning jaksu edaspidiseks! 🙂

Foto: Haide Rannakivi


OLÜMPIAADID ja KONKURSID

6. mail osalesid tublid noored kunstnikud Kirke Pärnat (9. klass) ja Gertrud Liebenau (12. klass) vabariiklikul kunstiolümpiaadil esindades seal Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ja Pärnu maakonda. Olümpiaadil tuli esitleda kodust tööd, täita mahukas teooriatest ning sooritada kohapealne praktiline töö. Ülesanded olid sarnaselt selleaastasele maakonna olümpiaadile pühendatud baroki ja rokokoo tundmaõppimisele. Olümpiaadil osalejaid oli kokku 90 ning tulemused selguvad paari nädala jooksul. Kõik osalenud õpilased said pika päeva eest preemiaks põnevad muuseumitunnid KUMUs ja Kadrioru Kunstimuuseumis, kus toimus ka olümpiaadi pidulik lõpetamine. Aitäh noortele ja juhendajale vanemõpetaja Kadri Karonile!


13. mail esindasid Pärnumaad vabariiklikul matemaatikavõistlusel Nuputa meie kooli 5.-6 ja 7. klassi võistkonnad. Tamsalusse oli kogunenud üle vabariigi 35 5.-6. klassi võistkonda ja 33 7. klasside võistkonda. Kõvas konkurentsis jagas meie 5.-6. klassi võistkond koosseisus Kristiine Mändmets, Emma Lume, Merili Aru ja Kaspar Tamm  19.-22. kohta  ning 7. klassi võistkond koosseisus Grete Lume, Ann-Marii Rattam ja Bianca Vaarik jagas 27.-28. kohta. Arvestades ülitihedat punktitabelit ja vabariigi taset, siis igati tublid tulemused! Aitäh juhendajatele õpetaja Moonika Ringas, vanemõpetaja Mare Tallo ja meisterõpetaja Anne Aasamets.


30. aprillil kell 23.59 lõppes kuus kuud kestnud rahatarkuse olümpiaad. Optimistlike alustajaid oli üle vabariigi 164 ja visasid võistlejaid, kes poole aastasele proovile vastu pidasid oli 132. Ülitugeva tulemuse tegi meie 9. klassi õpilane Anette Einmann, kes üldarvestuse saavutas 9. koha ja põhikooli õpilaste hulgas tähendas see vabariigi IV kohta!
Esimese 50 hulgas lõpetasid pineva võistluse veel Dagne Oriehov (30.) ja Kirke Pärnat (49.) Tubli töö! 🙂


2023. aasta veebruaris korraldas Eesti orhideekaitse klubi (EOKK) joonistusvõistluse. Klubi kutsus üles nii ajakirjas Täheke kui oma kodulehel üles joonistama aasta orhideed, milleks on tänavu valge tolmpea. Laekus 1008 vahvat tööd ning žürii hindas joonistusi erinevates vanuseklassides. Oma vanuserühmas sai I koha 2.a klassi õpilane Hebe-Triin Tali. Juhendaja on õpetaja Terje Pahk. Hebe-Triini töö on leitav maikuu Tähekeses.  Palju õnne tublile kunstnikule ja juhendajale! Fotod: Terje Pahk


5. mail panid oma emakeele alased teadmised proovile Pärnumaa 5. ja 6. klasside õpilased. Tihedas konkurentsis, kus 5. klasside õpilasi oli võistlemas 31, saavutasid tublid esikümne kohad Johanna Maidlas (õpetaja Terje Pahk) ja Andero Stig Saarpere (õpetaja Ille Varner). 6. klasside õpilasi oli olümpiaadil koguni 41 ning edu saatis Margot Klettenbergi (õpetaja Ly Kuningas), kes saavutas II koha! Esikümnesse võistlesid end Oliver Feliks Annast ja Kaspar Tamm (juhendaja vanemõpetaja Mare Tallo).


ÕPPETÖÖ

5. mail avati aula ees ja aula sees väike kuid kaunis kokkuvõtlik õpilastööde kunsti- ja käsitöönäitus. Aitäh kõigile õpilastele ning tänu juhendajatele: meisterõpetaja Saima Tõigast, vanemõpetaja Kadri Karon, õpetaja Reine Klettenberg ning teistele panustajatele. Kaunitest töödest pildigalerii jäädvustas Laine Ülemaante


Kõik huvilised saavad külastada Pärnumaa kunstiõpetuse ja käsitöö virtuaalnäitust, kus vaatamiseks ja tagasiside andmiseks väljas parimad õpilastööd 😉


17. mai ja juba viimane viimane riigieksam, matemaatika. Jaksu noortele!


KiNG valikaine foto ja film grupp külastas Kilingi-Nõmme klubis eksponeeritavat Eesti Pressifoto 2021 näituse II osa. Tore, et ka KiNG-i õpilastel on võimalus efektiivseid näitusetunde läbi viia. Aitäh koostöö eest, Kilingi-Nõmme Klubi!


16. ja 18.-19. mail, toimus järjekordne Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi Rakett69 teaduslaager. Osales 14 5.-7. klassi õpilast. Laagri kolm päeva olid jaotatud erinevateks  väljakutseteks – loodusnähtused, kriminalistika ning inseneeria.  Lemmikülesanneteks oli paadi ehitamine ja kriminalistika ülesanne, kus tuli määrata millise vildikaga on teade kirjutatud. Ja nagu ikka lisaks ülesannetele lahendamisele sai mängitud ja maiustatud 🙂 Aitäh särasilmsetele teadushuvilistele ja toetavatele peredele! Täname õpetaja Thea Perm´i laagri ettevalmistamise ja läbiviimise eest!
📸Kadri Karon

23. mail toimus B. G. Forseliuse Seltsi Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi noortekogu eestvedamisel noortekogu liikmete ja ukraina õpilaste ühine, projektipõhine õppereis Tartusse. Laulupeomuuseumis saime teada palju uut meie laulupidude ja rahvusliku ärkamisaja kohta, osalesime ka põnevas muuseumitunnis. Päeva teine pool möödus märkamatult Teaduskeskuses AHHAA. Soovijad said külastada teadusteatrit “Avasta valgus” või meisterdada keskkonnasõbraliku miniaia oma kodusele aknalauale. Palju avastamisrõõmu pakkus uus näitus “AHHAA MEELED” ning püsieksponaadidki pakkusid lõputut rõõmu ja uusi avastusi. Päev oli tegus ja täis uusi teadmisi!

Soovime tänada Saarde valda ja noorsootöö juhte, kes otsustasid toetada meie keeleõppe ja lõimumisprojekti. Projekti vedamise vastutuskoorma võttis enda kanda Merilyn Raba, nõu- ja jõuga aitas noori ringijuht, kellel oli seekord kanda, lisaks kokkulepete sõlmimisele ka mentori roll. Aitäh õpetaja Signe Vahtramäele ja õpetaja Yutta Šabajevale! 🙂

   


27. mail toimus koolis MORSIPIDU ja kooli külastasid sügisel 1. klassi astuvad lapsed ning nende vanemad. Toimus tutvustav infotund, ringkäik maja peal ning ühine kringli söömine. Kohtumiseni septembris! Eriti ootel on klassijuhatajad õpetaja Ruth Järvesaar ja vanemõpetaja Mare Tallo 😉


28.-29. mail käis 6.b klass viimasel reisil koos praeguse klassijuhatajaga. Leppneeme sadamast sõideti laevaga Prangli saarele. Saarel tehti vahva ekskursioon veoauto kastis, mis oli elamus omaette. Autosõit viis lapsed tähtsamate vaatamisväärsuste juurde. Üheskoos uuriti loodusliku gaasi puurauku, roniti hiigelsuure kivi otsa, kuulati põnevaid lugusid Prangli mereröövlitest ning käidi armsas väikses kirikus. Iseseisev saarega tutvumine toimus veel hilistel õhtutundidelgi. Hommikul saatis koer Aaron kogu seltskonna kenasti sadamasse. Tallinnas väisati Lennusadamat ja osaleti põnevas muuseumitunnis, kus räägiti allveelaevadest. Koju tagasi jõudsid väsinud, kuid rõõmsad reisisellid, kes nende kahe päevaga väga rahule jäid. Aitäh ja rõõme uue I klassiga, vanemõpetaja Mare Tallo!


29. mail tõmbasid oma igapäevasele kooliskäimisele joone alla üheksanda klassi õpilased. Ees ootavad lõpueksamid. Jätkates eelmisel aastal alanud traditsiooni tulid nad täna kooli stiilis “Minu tulevane amet”. Head 9. klasside õpilased – edu eksamitel!


Mai kuus lõppes selle õppeaasta KIK projekt.

15.mail olid väljasõidul 1.a klassi õpilased koos klassijuhataja Helinaga ja 18. mail 1.b koos klassijuhataja Reinega Riisa rabas Sisalikuretkel.

16.mail tutvustasid „Seeneretkel“ 3.b klassi õpilased koos õpetaja Maiga erinevate puuseentega Kuuraniidu matkarajal.

Nemad tõid välja oma retkelt märksõnad: ürgne mets, puuseened, palju sääski, ülesanne – kuidas on seened meile kasulikud ja milliseid puuseeni võib vanas metsas kohata.

 


 SPORT

5. mail toimus traditsiooniline maakondlik kevadkross Jõulumäel. Palju õnne medalivõitjatele!  Aitäh kõigile osalejatele, õpetajatele, treeneritele ja kodudele!
📸Merje Küttim, Erki Kangur


10. mai õhtu oli kesklinnas COOP Maijooksul näha lusti, ilu ja sporti 🙂 Eredalt eristus võistkond “Põgenev pruut”, kes kogu teatejooksu etapid läbis äärmiselt elegantselt ja stiilselt unustamata seejuures ka jooksu 🙂

Kogu pildigalerii jäädvustas Laine Ülemaante


12. mail toimusid Pärnumaa koolinoorte meistrivõistlused kergejõustikus. Meie kooli esindasid ja tegid tubli tulemuse: Kristor Laius, Henri Sireli, Elmar Jefimov, Kuldar Vreimann, Grete Lume, Liis-Marie Kaljur, Crystal-Eliis Krapp, Maria Kaljur, Lenna Lume, Emma Lume,  Andero Stig Saarpere, Karlis Orm Kangur. Täname kõiki võistlejaid, toetavaid kodusid ja juhendajaid! 📸Kuro Link


13. mail korraldas Võimlemisklubi Githa 32. Emadepäeva võimlemispeo. Suur tänu treener Margit Schmidtile ja kõigile võimlejatele nii Saarde vallast kui ka kaugemalt.

Pildigalerii läbi Laine Ülemaante fotoaparaadi 🙂


20. mail toimus XT kevad rogain Viimsis, kus meie tublid orienteerujad kõik pjedestaalile jõudsid. Osalesid Robin Kaljur, Romet Kaljur, Liis-Marie Kaljur, Maria Kaljur, Laura-Liis Kaljur.

27-28. mail toimusid Balti MV orienteerumises Värskas, kus Eesti Noortekoondisesse kuulus Laura-Liis Kaljur.  Balti MV open võistlusel saavutas Liis-Marie Kaljur II koha.
Pildid: Edith Madalik, Reigo Teervalt
Pühapäeval 28. mail toimus Tallinnas Kadrioru staadionil TV 10 olümpiastarti IV vabariiklik etapp. Crystal-Eliis Krapp osales 600m jooksus, kus ta saavutas 62 jooksja seas neljanda koha. Isiklik rekord paranes enam kui 5 sekundi võrra ja uueks rekordinumbriks sai 1.52.51. Suured tänud treener Romet Mihkelsile ja toetavale perele! Foto: Merje Krapp

Pärnumaa koolinoorte meistrivõistlused heidete aladel toimusid 26.05.2023.

Tõnis Hendrik Tallo – odavise I koht, kuulitõuge I koht
Maria Kaljur – odavise I koht, kettaheide III koht
Nora Pärn – odavise I koht
Karlis Orm Kangur – odavise II koht, kettaheide II koht, kuulitõuge III koht
Iiris Kangur – odavise II koht, kettaheide II koht
Elmar Jefimov – odavise II koht, kettaheide III koht
Liis-Marie Kaljur – odavise II koht
Lenna Lume – odavise III koht
Aleksandra Vaarik – kuulitõuge III koht
Hendrik Saar – odavise III koht
Markus Kaljur – odavise III koht

Tublid olid Emma Tammist, Raigo Grandberg, Kuldar Vreimann, Henri Sireli.  Täname kõiki võistlejaid, toetavaid kodusid ja juhendajaid!


17. mail toimus TV10 Olümpiastarti neljas Pärnumaa etapp. Tublide tulemustega esindasid kooli: Maria Kaljur, Crystal-Eliis Krapp, Karlis Orm Kangur, Liis-Marie Kaljur, Romet Kaljur, Robin Kaljur, Tristan Luik, Kren-Marten Krapp, Reno Reinhold, Tobias Murulauk, Lenna Lume, Emma Tammist, Martha Pärn. Täname kõiki võistlejaid, toetavaid kodusid ja juhendajaid! 📸 Kuro Link


30. mai oli sportlik ja tervistav kevadpäev kogu kooliperele ning külalisvõistlejatele Surju Koolist ning lasteaiast Krõll! 😉 Toimus Kilingi-Nõmme koolispordi mitmevõistlus 2023. Aitäh kõigile osalejatele, kohtunikele ja abilistele! 📸Kärt Mia Kingla


Algklasside spordimängudel “Karu Kati ja Karu Mati” 31. mail Vändras:
Lorete Lensment pallivise II koht
Kelli Vill pallivise III koht
Kren-Marten Krapp 800m I koht
Kaspar Rätsep kaugushüpe II koht, 60m III koht
Pendelteatejooks võistkondlik III koht
Kõik osalejad esindasid tublilt kooli.
Esimese grupi arvestuses ( suuremad koolid ) saavutas KING võistkond tubli teise koha. Aitäh juhendajatele: Erki Kangur, Kadi Rüütli ja Kuro Link.📸 Erki Kangur

HUVITEGEVUS

4. mai õhtu täis tantsurõõmu! Kooli rahvatantsurühmad, kel suurim esinemine suvel tantsupeol, pakkusid rõõmu ja ilu kooliperele. Aitäh kõigile tantsijatele, toetavatele kodudele ning suured tänud juhendaja Eve Sinijärvele!


4. mai 2023. 10. ja 11. klasside õpilased ning mõned vilistlasedki toimetasid kuuendat aastat talgupäeval Saarde Saja Tamme salus 🙂 Rohimine, puhastamine ja esmakordselt toimus puudel võrade kujundamine. Talgupäeva juurde kuulub kringel 😃 Aitäh, väsimatud Eesi Kolla ja Anne Aasamets!


10. mail oli 1.-4. klassidel kontserdipäev! Kilingi-Nõmme muusikakooli õpilased esinesid oma klassikaaslastele muusikakooli saalis. Esitamisele tuli erinevaid lugusid ja kuulsime erinevaid pille kõlamas. Aitäh muusikakooli õpetajatele ja õpilastele!

Pildigalerii jäädvustas Laine Ülemaante


17. mai on noorkotkaste ja kodutütarde vormikandmise päev. Vormikandmise päev annab võimaluse tutvustada oma organisatsiooni kõigile koolikaaslastele.

 


24. mail täitus aula laste ja lauluga. Õppeaasta jooksul selgeks saanud viisidega rõõmustasid iseend ja kõiki kuulajaid kooli laululapsed.


26.-27. mail toimetasid saarde kodutütred ja noored kotkad oma traditsioonilises kevadises metsalaagris Lauri karjääris. Alustati ikka tavalise telkide püstitamisega, tehti katelokis ise söögiks putru ja nuudleid. Mängiti sportmänge, tehti wc käepärastest vahenditest ja tehti valmis lõkkease, mis on õige ja ohutu. Oli suvine nädalavahetus looduses.


Meie kooli poisid esindasid kooli 27. mail Pärnumaa mudilaste laulu- ja tantsupeol “Edev ja võluv aastaring”.  Täname tublisid lauljaid! Aitäh peredele igakülgse toetuse ja abi eest ning suured tänud juhendaja Õnnela Teearu`le!

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandes


10. klassi vastuvõtt 2023/24. õppeaastaks

Vastuvõtu aluseks on Õpilase kooli vastuvõtmise tingimused ja kord Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis”

Vastuvõtu ajakava:

10. mai – vastuvõtuvestlused zoomis, registreerimiseks saata e-kiri aadressile direktor@kng.edu.ee

26.-28. juuni – vastuvõtuvestlused kell 9.00-14.00


10. klassi sisseastumiseks vajalikud dokumendid:

– põhikooli lõputunnistus ja hinneteleht;
– avaldus;
– sünnitõend;
– tervisekaart;
– õpilaskodu avaldus (soovi korral)
– isikuandmete töötlemise nõusolek


Meelelahutusega kaasnev muusika põhjustab kuulmislangust

“Kuna inimesed viibivad üha rohkem müra sees ja kasutavad agaralt kõrvaklappe, siis ähvardab järjest enam noori kuulmiskaotus. Tulemustest selgus, et 11–12 protsendil õpilastest on kuulmislangus 20 detsibelli või rohkem. …et kui suureneb kõrvaklappide kasutamine, suureneb ka noorte hulk, kellel on kuulmislangus või kes kurdavad tinnituse all. Tereping selgitas, et tinnitus on nähtus, kus pidev kohin või vile on kõrvades.”


ÕPETAJATE TÖÖDESSE MAHTUSID 🙂

Õpetajate maikuu tegevustesse mahtusid riigieksamid, 8. klasside loovtööde kaitsmised ja 10. klassi uurimistööde eelkaitsmised, õppekäigud, klassireisid ja -õhtud, konsultatsioonid ning töökoosolekud sisehindamise aruande ja uue arengukava koostamise teemadel. Saarde vanasõna: tegijal on tegemist ja magajal magamist! 🙂


Huvijuht Laine Ülemaante osaleb kolmandat aastat Tartu Ülikooli Narva Kolledži noorsootöö tudengite aineprogrammis. Aineprogrammi raames toimub koostöö noorsootöö õppekava üliõpilastega, kes suhtlevad noorsootöö valdkonnas tegutsevate mentoritega ning töötavad nendega koos ühisprojektide, ürituste, uurimuste ja muu kallal.

Sellel õppeaastal olid huvijuhi koostöö meeskonnas TÜ Narva Kolledži I kursuse noorsootöö tudengid Elina Sokolova ja Sireta Jürgens. 8.-9. mail külastasid tudengid koostöö raames Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi. Kogusid teadmisi huvijuhi tööst ning tutvusid kohalike noorsootöö asutustega.


Pärnumaa kunsti- ja käsitööõpetajad kogunesid ainesektsiooni juhtide vanemõpetaja Kadri Karoni ja meisterõpetaja Saima Tõigasti eestvedamisel 25. mail Tõstamaale, et lõppevale õppeaastale punkt panna. Ühiselt tutvuti Tõstamaa Käsitööpoe ja sealsete tublide tegijatega ning Tõstamaa Käsitöökeskuses meisterdati Anu Randmaa juhendamisel unikaalne võtmehoidja. Päevale pani punkti töiselt pidulik koosolemine Ermistu järve kaldal asuvas Võrgukuuris.