Parem pisut rahuga kui palju pahandusega.
Rakvere


KUU TEGU JA KUU TEGIJA

Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane või koolitöötaja, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.

Õpilasesinduse valik: kuu tegu – “Teadusteater” – 11. klass õpilaste Birthe Lall`i ja Berit Vahter`i väga põnev ja professionaalne teadusteatri läbiviimine 5.-6. klassidele. Aitäh, Birthe ja Berit! 🙂

Õpilasesinduse valik: kuu tegija – õppealajuhataja Kairi Kaldoja! Kogu koolipere igat sammu parimal viisil kavandav, korraldav ja kontrolliv naerusuine õpetaja, kes leiab lahenduse igas olukorras ning toetab iga koolipere liiget tema tegemistes. Aitäh, õppealajuhataja Kairi Kaldoja!


ÕPPETÖÖ

Õppeaasta 2021/22, II trimester.  Hinnatud õpilaste arv 245, edukus arvutatud õpilaste arvu 327 järgi – 91 %

Hinne 5.0 48 19,5 %
Hinne 4.5 66 27 %
Hinne 4 ja 5 16 6,5 %
Puudulik 28 11 %

 Võrdlus I trimestri õppetöö tulemustega 2021/22. õppeaastal:

  • Õpilaste arv, kes õpivad vaid hindele „5“, on vähenenud 1 õpilase võrra
  • Õpilaste arv, kelle keskmine hinne tunnistusel on „4,5“, on vähenenud 4 õpilased võrra
  • Õpilaste arv, kelle hinded tunnistusel on vaid „4“ ja „5“, on võrreldes I trimestri tulemustega suurenenud 4 õpilase võrra
  • Õpilast arv, kelle õppetöö tulemusi on hinnatud puudulikuga on suurenenud 2 õpilase võrra

Kõige suurema kasvu on teinud õpilaste hulk, kes õpivad hinnetele „4“ ja „5“. Teised näitajad on stabiilsed.


OLÜMPIAADID

Vabariiklikul muusikaolümpiaadil pälvis Maarit Juhkamsoo hõbediplomi. Juhendajad Piia Salomon ja Tiia Hermann. Palju õnne, Maarit! Suur tänu juhendajatele ja kodule!


Jätkusid Pärnumaa matemaatikaolümpiaadid erinevatele klassidele. Enim rõõmu pakkusid II kooliastme (4.-6. klass) õpilased. Suure hulga osalejate seas oli konkurents väga tihe.

4. klasside õpilaste hulgas võitis I koha Gerda Paukson (õpetaja Moonika Ringas) ja esikümnesse mahtus Johanna Maidlas, kes jagas 7.-9. kohta (õpetaja Moonika Ringas).

5. klasside õpilaste hulgas oli võidukas Kaspar Tamm (vanemõpetaja Mare Tallo) ning esikümnesse jõudsid Kalle Kask 5.-6. kohaga (õpetaja Eve Sinijärv) ja Merili Aru 8.-9. kohaga (vanemõpetaja Mare Tallo).

6. klasside õpilaste hulgas saavutas tihedas konkurentsis 3.-4. koha Grete Luma (vanemõpetaja Mai Seller) ja 8. tulemuse saavutas Liis-Marie Kaljur (õpetaja Eha Kukk).

Gümnaasiumiõpilaste hulgas oli maakonna olümpiaadil osavõtt tagasihoidlik, kuid eks enese proovile panek on igaühe isiklik asi.

10. klasside õpilastest võitis Mats Truija 1. koha ja 12. klasside arvestuses Gerrit Rattam 3. koha. Kooli ja gümnasistide au eest olid olümpiaadil võistlemas Kennert Rannamaa, Janek Mändmets ja Johannes-Aleksander Raid (kõiki õpilasi juhendab meisterõpetaja Anne Aasamets).


Piirangute leevendumise järel on teoks saanud mitmed ägedad õppetöö ettevõtmised.

1. märtsil käisid karjääripäeva “Inseneeria” raames Tallinnas 10. ja 12. klasside õpilased, Tallinna Tehnikakõrgkoolis tutvuti erinevate insenerierialade olemustega ning sisseastumistingimustega.

7.-8. märtsi veetsid meie politseiõppe valikkursuse õpilased Tallinnas, kus osalesid Sisekaitseakadeemia poolt korraldatud politseilaagris. Noortelt laekunud reportaažide kohaselt tundus olevat väga hariv ning ekstreemselt põnev! 😁 Aitäh Sisekaitseakadeemia! Aitäh, Peeter Pau!

 

30. märtsi pärastlõunal külastasid päästeõppe kursuse õpilased Pärnus uut Politsei- ja Päästeameti hoonet. Päästekomando tutvustus, redelauto korvist linna imetlemine, demineerimise praktilised ja teoreetilised aspektid, päästekeskuse ametnike tegevused jne. Aega jäi pigem väheks. Õpetaja Priit Laos’e poolt korraldatud õppekäigul selgus, et 35 tunnise valikaine kursuse läbimise järel veel uude majja tööle ei pääse – küll aga on noored oodatud pärast Sisekaitseakadeemia lõpetamist.

 


Matemaatika valdkonnas oli märts väga sündmusterohke. Lisaks olümpiaadidele said 17. märtsil huvilised õpilased mõõtu võtta rahvusvahelisel võistlusel “Känguru“, kus varasemate aastate kogemusel on tuhandeid osalejaid kümnetest riikidest. Ootame põnevusega tulemusi 🙂 31. märtsil toimunud “Nuputa” maakonna võistlus oli tavapäraselt pingeline. Viie liikmelised 5.-7. klasside õpilaste võistkonnad lahendasid erinevaid matemaatikaalaseid ülesandeid. Meie kooli esindasid Kaspar Tamm, Romet Heljas, Hele-Mari Jalasto, Liis-Marie Kaljur, Rico Kalde, Ester Kuru ja Seleri Sutt. Nii “Känguru” kui “Nuputa” õpilastega töötab õpetaja Eha Kukk – aitäh talle! 🙂


Emakeelepäeva tähistasid õpilased ja keeleõpetajad tavapärase “100 sõna” tööga ning harjutati e-etteütlust. 100 sõna töö võitjad: Birthe Lall (11. klass), Anne Mai Post (9.b klass) ja Sandra Kivimurru (10. klass).

18. märtsil toimus Surju Koolis Ilmi Kollale pühendatud etluskonkurss. Žürii esimees ja toetaja oli Taavi Pukk ning kaalukas sõna oli luuletajal ja kirjanikul Heiki Vilepil. Meie kooli esindasid Margot Klettenberg 5.a klassist luuletusega “Jääkarussell” ja Maarit Juhkamsoo 9.b klassist luuletusega “Öine valu”. Õpilasi juhendab õpetaja Ly Kuningas. Margot pälvis teise koha ja Maarit noppis võidu! Palju õnne etlejatele ja juhendajale!


Terve nädala vältel said meie soovi avaldanud õpilased osaleda Tartu Ülikooli poolt korraldatud liikumisuuringus. Analüüs on põhjalik, lisaks sammudele mõõdeti mitmeid muid liikumisega seotud andmeid (trepid, istumine, liikumise intensiivsus jmt). Kõige ülevaatlikum diagramm näitab, et kehalise aktiivsuse arendamisega tuleb lastel (ja kodudel) tõsiselt tegeleda.


Õppeprogramme oli koolis märtsikuu jooksul kolm.

Kahel korral toimus füüsika töötuba gümnasistidele, abituriendid said osaleda kahe tunnises  keskkonnaprogrammis “Läänemeri” ning 10. ja 11. klasside õpilastel oli võimalik osaleda Riigikogu esimehe Jüri Ratas’e külalistunnis, kus kesksed teemad kodanikuühiskond ja sõda Ukrainas ning meie noorte võimalused neid teemasid sügavamalt mõista.


SPORT

Vibuklubi Saarde osaleb aktiivselt klubide karikasarjas.
Pjedestaali kohad näitavad, kuidas meie õpilastel läks klubide karikasarja II etapil Jõgeval!
 
12. märtsil toimusid Põltsamaal Eesti Maastikuvibu Liidu meistrivõistlused siselaskmises. Taas tulemused silmapaistvad! Alenna Juhkamsoo I koht, Gregor Oriehov I koht, Dagne Oriehov I koht! Aitäh Vibuklubi Saardele!


Kergejõustiku sisehooaeg

TV10 Olümpiastarti Pärnumaa III etapp 16.03.2022 tulemused:

Crystal-Eliis Krapp, teivashüpe, I koht (treener Romet Mihkels)
Karlis Orm Kangur, kuulitõuge, III koht.
Finaali jõudis Hendrik Saar (kuulitõuge 4. koht). Osalesid ja kooli esindasid Martha Pärn, Liis-Marie Kaljur, Andero Stig Saarpere, Kaspar Tamm, Kren-Marten Krapp (treener Rauno Kirschbaum). Täname kõiki võistlejaid, kodusid ja juhendajaid ning alati lapsi toetatavat Kurot!


24.03.2022 toimusid Abjas 8. Valter Külveti mälestusvõistlused. Osales ligi sada võistlejat, neist 23 Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist. On, mille üle rõõmu tunda 🙂:
Laura-Liis Kaljur 50m jooks I koht
Sander Statsenko kõrgushüpe I koht
Grethe Karoline Kaljaste (treener Romet Mihkels) 50m jooks I koht
Nora Pärn 50m jooks II koht, kõrgushüpe III koht
Kaspar Tamm 50m jooks II koht
Andero Stig Saarpere 50m jooks II koht
Robin Attim kõrgushüpe III koht
Elmar Jefimov 50m jooks III koht
Laste treener ja juhendaja Kuro Link – aitäh Sulle!
Täname kõiki toetajaid, kodusid ja võistlejaid!


Laupäeval, 26. märtsil toimus Tartus TV 10 olümpiastarti III vabariiklik etapp.

Crystal-Eliis Krapp osales teivashüppes ning saavutas seal uue isikliku rekordiga 2.31 auhinnalise neljanda koha! Treener Romet Mihkels. Suured tänud perele ja treenerile!

30. märtsil toimusid Kilingi-Nõmmes Pärnu maakoolide meistrivõistlused saalijalgpallis 1. – 3. klassidele. Meie kooli võistkond saavutas tubli kolmanda koha! Võistlesid: 3.a klassist Johann Lindov, Kaspar Rätsep, Kennert-Allar Kusmin, Gregor Oriehov ja 3.b klassist Kris Kaljula, Ramon Kivisild, Jan-Henri Laidla, Kristen Vilistus. Õpilasi juhendavad: Erki Kangur ja Reine Klettenberg.

Võimlemine
5. märtsil Tartus A Le Coq spordimajas võttis taaskord diplomi vastu Seleri Sutt, kes võistleb Pärnu Võimlemisklubi Rüht Briis rühmas.
Meie kooli vilistlastest koosnev võimlemisklubi Githa rühm saavutas riigi suurimal võimlemisfestivalil GymnaFest taas laureaaditiitli vanuserühmas 30+. Juhendaja on rühma liige Siiri Linke. Eesti Spordiselts Kalev tunnustas eriauhinnaga võimlemisklubi Githat võimlemise järjepidevuse hoidmise eest väikekohas.
Kevadeootuses vaheaja võimlemistrennid. Mõlemas vanuseastmes valmimas uued kavad. Võimlemisklubi Githa 30. sünnipäeva tähistame emadepäeva võimlemispeoga 6. mail.

KOOLIELU ÕPILASTEL

Loodussõprade ringi õpilased osalesid UNESCO Läänemere projekti lindude ökoloogia viktoriinil. Kokku osales 93 kooli ja 878 õpilast.4.-6. klassi arvestuses saavutasid Ann Marii Rattam ja Grete Lume 3.-4. koha. Õpilasi toetas ja juhendas õpetaja Thea Perm.
Palju õnne tublidele loodussõpradele!


Autokooli esmaabikursuse teooriapäev möödus klassiruumis kuid praktikapäeval kääriti käised üles ja prooviti läbi kõik räägitud ning koolitaja Merike Jaaniste poolt ette näidatud. Oluline on seejuures täheldada, et esmaabikoolituse praktikapäev möödus traumadeta – järelikult võime edaspidi loota uutele liiklusse jõudjatele 🙂


Kas vaheldus või mitte kuid kõigil 4., 8. ja 11. klassi õpilastel oli võimalik osaleda rahuloluuuringus, mis viidi läbi Haridus ja Noorteameti poolt ning kus uuritakse õpilaste rahulolu koolielu väga mitmete tahkudega. Koolile on see äärmiselt kasulik ning vajalik tagasiside ning ootame tulemusi huviga, et saaksime järgmise aasta tööplaanis keskenduda nende teemade parendamisele, mida peavad oluliseks meie õpilased. Siinjuures on hea esitada näidist eelmise aasta 8. klasside rahulolu koondkokkuvõtet.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Miks tuleb vanad e-kirjad kustutada?

Inimkond saadab ühe aastaga keskmiselt 62 triljonit rämpskirja, milleks kulub 33 miljardit kilovatt-tunni jagu elektrit ja mille tagajärjel paisatakse atmosfääri 20 miljonit tonni CO2.


KOOLIELU TÖÖTAJATEL

Vastlapäev oli sel aastal märtsikuus ning eelmise kuu kooli “Kuu tegijad” – kokad, andsid endast jätkuvalt parima – seekord vastlakuklitega 🙂


21. märtsist liitusid kooliperega seitse õpilast Ukrainast ning nendega koos õpetajana abina töötav Daria.Lisaks ukrainakeelsele õppele arvutite vahendusel õpivad uued õpilased õpetaja Eha Kipri juhendamisel eesti keelt, vene keeles matemaatikat õpetaja Eha Kuke abil ning käivad kehalise kasvatuse, käsitöö, muusika ja kunstitundides oma klasside juures.

Aga kuna õpetajad ei taha end abituna tunda, siis viis õpetaja Regina Arnemann läbi vene/ukraina – eesti keele kiirkursuse.


Õpetajad ja kooli juhtkond peavad olema samuti järjepidevalt õppijad, uute teadmiste omandajad ja nende rakendajad, täpselt niisamuti nagu kooli õpilasedki. 🙂

Märtsis osales õppealajuhataja Kairi Kaldoja Tallinnas vabariiklikul õppejuhtide konverentsil, meisterõpetajad Anne Aasamets ja Saima Tõigast Rakveres Õpetajate Ühenduste Koostöökoja nõupidamisel ning Pärnumaa koolijuhtidega vaatasime üle Viljandis Cleveroni (kõrgtehnoloogiat arendav firma kus pildistada ei tohtinud) ning Eesti Rahvakultuuri Keskuse. Huvijuht Laine Ülemaante jõudis igapäevase koolelu korraldamise juures osaleda Tallinnas vabariigi noorsootöö temaatikat käsitleval nõupidamisel ning anda oma panuse eksperdina Narva Kolledži noorsootöö õppekavade arenduses. Tegelikult on tore, kui meie kool ei pea olema alati saaja rollis ning et meil on üha enam pakkuda ka teistele, sh Pärnumaal ning vabariigis. 😉

 


Kilingi-Nõmme Keskkooli õpetaja Maie Nõmm oma koduklassis aastal 1992

Foto: Lembit Nõmm, erakogu

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi klass 2022. a, kus oli õpetaja Maie Nõmme koduklass.

Foto: KiNG arhiiv