Keegi ei saa olla õnnelik, kui tal ei ole austust enda vastu.
Jean-Jacques Rousseau

Õpilasesinduse valik: kuu tegija on 10. klassi õpilane Markus Kaljur! Kaitseliidu Kikepera malevkonna noorliikme poolt korraldatud  ja noortele suunatud patrullvõistlus “Saarde Kõmin” tõi kokku 10 neljaliikmelist võistkonda! 👍

 Aitäh, Markus, et võtad asju vedada ja vastutada! 🙂


Õpilasesinduse valik: kuu tegu on KiNG 2023 Playbox!

Põnev ja äge õhtu täis häid emotsioone. Palju klasside koostegemise rõõmu!  Hea korraldus ja tubli meeskond! 😊

OLÜMPIAADID ja KONKURSID

Pärast pikka ootamist jõudsid kooli 1. veebruaril toimunud Pärnumaa gümnaasiumiastme matemaatikaolümpiaadil tulemused. 10. klasside arvestuses saavutas tubli II koha Andres Vunk ja 11. klasside arvestuses võidutses Mats Truija. Õpilaste juhendaja on meisterõpetaja Anne Aasamets.

Samuti on nüüd teada bioloogiaolümpiaadi (toimus 17.02) tulemused. 6.-7. klasside õpilasi võistles maakonnas 33 ja Grete Lume saavutas väga tubli 4. koha (õpetaja Urve Jõgi)

3. märtsil Tartus toimunud vabariiklikule põhikooli ühiskonnaõpetuse olümpiaadile oli kutsutud  üle vabariigi erinevate maakondade parimad ja 40 õpilase hulgas saavutas Kirke Pärnat auväärse 22.-23. koha! Aitäh Kirkele ja juhendajale vanemõpetaja Helle Bergile!

Pärnumaa matemaatikaolümpiaadil 4.-6.klassidele saavutasid suurepärase tulemuse 4. klasside arvestused 1.kohaga Joonatan Vapper (õpetaja Eha Kipri) ja Jan-Henri Laidla jagas 3.-5. kohta (õpetaja Moonika Ringas). 5.klasside hulgas tuli kolmandaks Johanna Maidlas (õp Moonika Ringas) ja 6- klasside arvestus saavutas 2.koha Kaspar Tamm (juhendaja vanemõpetaja Mare Tallo). Esikümnesse platseerusid meie õpilastest veel Kristel Toomla, Emma Lume, Andero Stig Saarpere, Kenneth Teearu ja Merili Aru. Aitäh kõikidele lastele, kodudele ja juhendajatele!

7. märtsil võtsid maakonnas mõõtu parimad inglise keele tundjad ning 9. klasside õpilaste hulgas tegi väga ilusa tulemuse Kärt Mia Kingla, kes jagas 29 õpilase võistluses 3.-4. kohta. (Juhendaja vanemõpetaja Ly Rätsep)

14. märtsil toimus Surju Koolis X Ilmi Kolla nimeline etluskonkurss. Meie koolist osalesid: Lenna Vaarak (juhendaja Ly Kuningas ja Reine Klettenberg), Hebe-Triin Tali (juhendaja Terje Pahk), Kaspar Rätsep (juhendaja Eha Kipri) ja Margot Klettenberg (juhendaja Ly Kuningas). Parima etleja tiitli nooremas vanuserühmas sai Kaspar Rätsep ning vanemas vanuserühmas Margot Klettenberg! Palju õnne etlejatele ja juhendajatele!

17. märtsil panid teadmiste kõrval proovile oma oskused Pärnumaa parimad tehnoloogikonkursil, mida juba aastaid korraldab entusiastlikult õpetaja Raivo Tõnisson. Kuuest koolist oli võistlemas 11 noormeest ja kindla võidu võttis Kuldar Vreimann. Õnnitlused noormehele ja juhendajale!

17. märtsil toimus Tallinnas holokaustiteemalise õppematerjali koostamise võistlus.  Meie kooli õpilased Anne-Mai Post, Lisete Lensment ja Elisa Johanna Lindov saavutasid võistlusel III koha! Palju õnne õpilastele ja suured tänud juhendaja vanemõpetaja Helle Bergile!

30. märtsil panid oma nutikuse matemaatikavõistlusel Nuputa proovile Pärnumaa 5.-6. ja 7. klasside võistkonnad. Sedapuhku KiNG I võistkond (Kristiine Mändmets, Emma Lume, Merili Aru, Kaspar Tamm) I koht. KiNG II võistkond (Andero Stig Saarpere, Crystal-Eliis Krapp, Aleksandra Vaarik, Margot Klettenberg) IV koht. 7. klasside hulgas saavutas KiNG II võistkond (Grete Lume, Ann Marii Rattam, Bianca Vaarik) I koha ja KiNG I võistkond (Emma Tammist, Liis-Marie Kaljur, Hele-Mari Jalasto) IV koha.

Seega tuleb minna maakonda vabariiki esindama suisa kahe võistkonnaga. Õnnitleme ja täname lapsi, kodusid ja matemaatikaõpetajaid: Moonika Ringas, Mare Tallo, Eve Sinijärv, Anne Aasamets ja Eha Kukk!

 


ÕPPETÖÖ

8. märtsil külastasid abituriendid kohaliku kunstniku Andrus Olderi näitust, mis on üles seatud Tihemetsa Huvi- ja Spordikeskuse suurde basseini. Näitusel võis näha joonistusi, maale, fotosid, kollaaže, installatsioone. Paljudes teostes olid esile toodud ühiskonna valupunktid ning Eesti- ja ajalooga seotu. Tähtsal kohal kunstniku loomingus on inimene ja tema eksistents. Tore, et nii mitmekesist ja huvitavat näitust sai nautida oma koduvallas! Aitäh, Andrus Older ja aitäh, Tihemetsa Huvi- ja Spordikeskus meeldiva koostöö eest! Tänusõnad vanemõpetaja Kadri Karonile nii sündmuse korralduse kui fotode eest!


16.-17. märtsil omandasid Väike-Maarjas päästelaagris kogemusi Sisekaitseakadeemia pääste valdkonna valikkursusel õppivad gümnasistid. Fotod ei kajasta päästetööde dünaamikat ja seepärast püüdsid noored oma tegevused saada videodele.


20.märtsil külastasid 9-ndad klassid Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskuse toel TalTechi. Osaleti töötubades, kus õpiti programmeerimist ja saadi teada milliseid ebatervislikke kemikaale võivad sisaldada meie rõivad. Päeva lõpus tutvustas Ameerika vahetusõpilane Jake meile Ameerika koolisüsteemi. Jake’i lemmik õppeaine on ühiskonnaõpetus ja huvi eri riikide vastu tõi ta Eestisse. Hommiku oli ta veetnud peaminister Kaja Kallase kabinetis ja suvepraktika ootab teda Valges Majas president Joe Biden’i administratsioonis. Kogu päeva võtsime kokku Jake’i sõnadega: ‘kui väga tahta on kõik võimalik’! Aitäh õpetaja Thea Perm eest vedamast!

   


6.a ja 6.b klass osalesid 21. märtsil Tallinnas vanalinna 8 muuseumi ja keskuse koostööprojektis “Koolipäev puust ja punaseks. Päev ajalehetoimetajana”. Külastati Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonet, Niguliste kirikut ning Eesti Lastekirjanduse Keskust. Lisaks saadud põnevatele teadmistele pandi oma oskused proovile ajalehetoimetajatena. Kolmes muuseumis valmis mõlemal klassil oma ajaleht, mille sisu loodi vastavalt külastatud kohtade temaatikale (intervjuu Püha Gertrudiga, päevauudised värsivormis, ajaloopildikesed, reklaamid, ristsõnad). Päeva põnevaimaks atraktsiooniks kujunes sõit klaasliftis Niguliste kiriku taevakorrusele, kus sai imetleda ainulaadset vaadet meie pealinnale. Oli põnev ja hariv päev ja nii selle kui fotode eest aitäh vanemõpetaja Mare Tallo ja õpetaja Signe Vahtramäe!


27. märtsil tegi külalisõpetajana gümnasistidele tunde Lindström Balti tegevjuht Kadrian Jaagund. Teemaks kõige lihtsam – elu ise ja elust enesest 🙂. See hõlmas aga noorte tulevikku tööturul, #tööandja #väärtused ja iseenda #areng ning väärtuse kasvatamine. Dialoogimentorluse partnerina tundi jälginud direktoril tuli tõdeda, et kogenud #mentor sobib 100 % klassi ette 🙂

Tegemisi tihedalt täis kuu jooksul jõudsid veel:

 • 9. klasside õpilased käia õppereisil Tallinna TalTech-i ja osaleda sealsetes töötubades;
 • maksu- ja tolliameti valikkursuse gümnasistid õppida ala eripärasid Tallinna Lennuväljal ja tollilaos;
 • 4., 8. ja 11. klassi õpilased täita Haridus- ja Noorteameti rahuloluküsitlusi;
 • nutikad õpetaja Eha Kuke eestvedamisel osaleda ülemaailmsel matemaatikavõistlusel “Känguru;
 • 5. klassid käia Viljandis teatris;
 • õpilased osaleda mõttespordiolümpiaadi IV etapil males;
 • 9. ja 12. klassi õpilased saada nii grupi- kui individuaalnõustamist Töötukassa karjäärispetsialistidelt;
 • 9. ja 12- klassi õpilased teha fotod lõpualbumite jaoks sest koolilõpp läheneb 😉

 SPORT

Vaheajal vahelduseks talvistele õuerõõmudele treenime rõõmsalt ka saalis. Võimlemisfestivalid ootavad! Jaksu lastele ja treener Margit Schmidtile! 🙂


4. märts toimusid Sakus Eesti Vibuliidu sisemeistrivõistluste finaalvõistlused vibulaskmises. Meie noored “snaiprid” näitasid jälle klassi:
Alenna Juhkamsoo plokkvibu U13 tüdrukute arvestuses I koht
Gregor Oriehov plokkvibu U13 poiste arvestuses I koht
Dagne Oriehov plokkvibu U18 tüdrukute arvestuses III koht
Tauri Kovalevski plokkvibu U21 arvestuses V koht


5. märtsil lõppesid Balti Liiga turniirid võrkpallis. Meie kooli 11. klassi õpilane Tõnis Hendrik Tallo saavutas Pärnu Võrkpalliklubi koosseisus 4. koha. Palju õnne Tõnis Hendrikule ja toetavale perele! foto: Pärnu VK/Aivar Kütt


11. märtsil toimusid Jõgeval Eesti sisemeistrivõistlused vibuspordis. Taas noppisid meie terava silmaga laskurid mitmeid kohti:
Alenna Juhkamsoo I koht
Laura Paukson I koht
Dayron Sutt III koht
Aaron Pernits I koht
Gregor Oriehov I koht
Tauri Kovalevski IV koht
Taivo Kovalevski II koht


11. märtsil toimus Tartus Võimlemisklubi Rütmika Kevadturniir, kus Pärnu Võimlemisklubi Rüht rühma Briiz koosseisus saavutas vabakavas Seleri Sutt esikoha.


17. märtsil toimus Pärnu Kergejõustikuhallis TV10 olümpiastarti III maakondlik etapp. Crystal-Eliis Krapp saavutas teivashüppes I koha (treener Romet Mihkels). Lisaks Crystalile olid võistlemas veel Kren-Marten Krapp (treener Romet Mihkels) ja Karlis Orm Kangur (treener Kuro Link). Aitäh tublidele sportlastele, treeneritele ning toetavatele kodudele! Fotod: Merje Krapp


25. märtsil toimusid Raasikul ESL Jõud meistrivõistlused novuses. Neidude kuldmedali võitis Anette Einmann ja hõbemedali Ingeliina Kore. Noormeeste kuldmedali sai Kuldar Vreimann. Nemad aitasid kaasa ka Pärnumaa esinduse esikoha karika võidule.

Noori juhendab ja paneb pildile Eiki Lehemets – aitäh Sulle!


Laupäeval, 25. märtsil toimus Tartu Ülikooli Spordihoones TV 10 Olümpiastarti 52. hooaja kolmas vabariiklik etapp. Crystal-Eliis Krapp osales teivashüppes, kus hüppas oma uueks isiklikuks rekordiks 2.60. Tasuks oli auhinnaline neljas koht. Suured tänud treener Romet Mihkelsile. Fotod: Romet Mihkels ja Marko Mumm (EKJL)


26. märtsil toimusid Tallinnas Kalevi lahtised meistrivõistlused rühmvõimlemises. Võimlemisklubi Rüht rühm Briiz, mille koosseisus oli Seleri Sutt, saavutas nii vaba- kui vahendikavas esikoha!


25. märtsil toimus Tallinnas esimest korda võimlemisklubi Piruett festival “Liigume graatsiliselt”. Meilt osalesid 2.- 3. ja 5.- 8.k. rühmad, kes esitasid hästi kavad vahenditega. Festivali laureaadiks kuulutati 2.-3. klassi rühm! Võimlesid laureaatrühmas: Merilyn Luik, Meriliis Kaun, Marybel Vaarik, Annika Suur, Angela Kovalevski, Kaia Toomla, Reena-Liisa Laidla, Isabel Rist. Palju õnne tublidele võimlejatele ja juhendajale Margit Schmidt! Fotod: Margit Schmidt


HUVITEGEVUS

Saarde Valla Huvikeskuse eestvedamisel külastasid vaheajal meie kooli ukraina ja eesti õpilased koos Pernova Loodusmaja.  Aitäh Saarde Valla Huvikeskus Aitäh Yuliia Panina ja Yutta Shabaieva!  Fotod: Yuliia Panina


20. märtsil osalesid meie rahvatantsurühmad tantsupeo otsustaval ülevaatusel. Nüüd on endast kõik antud ja jääme põnevusega tulemusi ootama. Aitäh kõigile tantsijatele ja peredele ning juhendaja Evele!


20. märtsil toimus Kahe spordihoone matk. Õpilaskodu osales ka matkal – Allikukivil lennutati paberlennukeid, koguti kevadisi samme, saadi punased põsed, toredaid mälestusi ja otsustati, et see ei jää viimaseks retkeks. Päeva jooksul osalesid matkal teisedki gümnaasiumi õpilased. Aitäh korraldajatele! Fotod: Reili Reintal


23. märts KiNG Playbox 2023Aitäh kõigile esinejatele, osalejatele, õpetajatele, toetavatele kodudele ning parimale publikule! Fotod Anette Einmann


Märtsi keskel korraldas Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Markus Kaljur, kes on ühtlasi Kikepera malevkonna Kaitseliidu noorliige, oma koolitöö raames noortele patrullvõistluse “Saarde Kõmin”. Võistlus toimus Pärnumaal Tihemetsa ja Kilingi-Nõmme ümbruses ning osa võttis 10 neljaliikmelist võistkonda. Ka meie kooli õpilased olid võistlusel rohkearvuliselt esindatud. Noorte kotkaste osas olid tulemused järgmised:

I koht – Hobused (Saarde rühm)
II koht – Ikla Hundid (Häädemeeste rühm)
III koht – Saarde Oinad (Saarde rühm)
Kodutütarde tulemused aga sellised:
I koht – Kodukanamunad (Saarde)
II koht – Kodukanad (Saarde)
III koht – Ahjukanad (Saarde)
Aitäh Markusele ja kõigile abilistele toreda sündmuse läbiviimise eest! Vaata videot: https://youtu.be/AdicMOdz5ls
Fotod: Asso Puidet, Karri Kaas, Jaan-Markus Raid


Saarde valla lastekoor otsustaval ettelaulmisel 28. märtsil Pärnu Kontserdimajas.  Praeguseks on kõik  tehtud ning tuleb oodata otsustajate otsuseid ning loota, et koor esindab kodukoole ning -valda suvisel laulu- ja tantsupeol! Aitäh tublidele lauljatele ning juhendajatele!


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


KiNG 75. lend sai märtsikuu viimasel päeval lõpusõrmuste omanikeks. Selle lennu viimase koolikellani jääb täpselt 21 päeva. Pärast seda ootavad ees lõpueksamid! Foto: 12. klassi klassijuhataja vanemõpetaja Kadri Karon


Ajal, mil olümpiaadidel toimuvad juba vabariiklikud voorud, õppetöö käib täie hooga, sportlased valmistuvad välishooajaks, rahvatantsijad ning koorilauljad ootavad pikisilmi otsuseid ja lõpuklassid valmistuvad eksamiponnistusteks, on käimas ettevalmistused pea poole aasta pärast toimuvaks sündmuseks – 21.oktoober 2023 toimuvaks vilistlaste kokkutulekuks 😉


Veebruaris viibis meie kooli külalisõpetajana Haiiti juurtega Kanadas kodu omav ning praegu Prantsumaal elav Stephani Bernier koos oma lastega. Oli töiseid tunde ja palju sõbralikke hetki. Stephani saadetud muljed:

“Thank you, Kilingi Nomme Gumnaasium for thé gréât cultural exchange expérience. I spent time in Kilingi Nomme in my youth and wanted not only my children to get to know the beautiful Estonian culture, but offer Estonian students a cultural experience in their school as well. We were very impressed by many things, especially the friendliness of the students and staff. We greatly appreciate the respect between the teachers and students that does not exist in France. Kilingi Nomme has a healthy balance of excellence  in school and student care. There were so many benefits that the students experience such as free healthy meals and  opportunities such as ceramics , handicrafts, sledding boarding, etc that we’re pleasantly shocking to us. Thank you for sharing your time and culture with us. We feel blessed that we were able to come during the time of your cultural holidays. We were wishing we could be here all the time. We look forward to see how the cultural exchange relationship blossoms in the future and are waiting to come back.”


ÕPETAJAD TEGUTSEVAD

Koolivaheaajal oli õpetajatel võimalik külastada Nissi Põhikooli, kuulata ja vaadata kuidas ning mida teeb üks maapiirkonnas asuv kool. Põnevaks tegi külaskäigu asjaolu, et 2006. aastal valminud uue hoone kontseptsioon, arhitektuur ja paljud lahendused olid sellel hetkel kümmekond aastat ajas ees ning seepärast saab koolipere 17-aastases hoones nautida vägagi kaasaegset töö- ja õpikeskkonda. Aitäh Annely Ajaots, Kadi-Ingel Kungla, Mauno Reinmann, Virve Pipar ja Reelika Väli meid võõrustamast!


Enesetäiendus ja kolleegide head soovid sünnipäeva puhul on võimalik ühitada 🙂 Nii õnnitleti talviseid sünnipäevalisi klubis ja ühtlasi vaadati ära uusversioon filmist “Suvitajad”. Tänusõnad toimkonnale!


Õppealajuhataja vanemõpetaja Kairi Kaldoja osaleb järgneva poolaasta jooksul Fontes Talent Advisory koolitusel koos teiste ägedate Eesti õppejuhtidega meistriklassis, kus teemadeks nüüdisaegne juhtimine, koolikultuuri areng ja meeskonnatöö. Jaksu Kairile! 🙂


Õpetajad mahutasid oma töökuusse tundide andmise kõrvale veel:

 • kolleegilt-kolleegile tunnivaatlused
 • hoolekogu koosoleku
 • Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsi aastakonverentsi
 • tervisenõukogu koosoleku
 • koolitusi ning seminare Tallinnas, Tartus, Pärnus ja veebis
 • õpirakkude ühistööd
 • õpikohviku teemal “Toimetulek uute mõtetega, lahti laskmine vanast”
 • arenguvestlused õpilaste ja vanematega

Märtsikuu tõi kurbi uudiseid.

Meie hulgast lahkus Elli Teras (06.01.1928-14.03.2023), kes töötas Kilingi-Nõmme Keskkooli õppealajuhatajana aastatel 1950-52 ning direktorina aastatel 1952-54. Oma meenutustes pidas Elli Teras suurimaks panuseks meie kogukonda 1961. aastal Sambla tänavale valminud koolihoone asukohavalikut.

Meie hulgast lahkus Asta Suss (18.06.1935-25.03.2023), kes töötas 48 aastat (aastatel 1958-2006) Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kunstiõpetajana ning kelle pikka töökarjääri jäävad ehtima sajad kunstist lugupidavad õpilased ja aunimetused “Vabariigi aasta õpetaja” ja “Saarde valla aukodanik”.