Inimese olemuse määravad otsused, mitte tingimused.
Viktor Frankl


Õpilasesinduse valik: kuu tegija on kunstiõpetaja ja 5.a klassi klassijuhataja vanemõpetaja Kadri Karon!  Super klassijuhataja ning suurepärane ideedest pakatav kunstiõpetaja!

 Aitäh, vanemõpetaja Kadri Karon, et oled meiega ja koolielu põnevaks teed! 🙂


Õpilasesinduse valik: kuu tegu on KiNG Playbox 2024 !

Põnev ja äge õhtu täis häid emotsioone. Palju klasside koostegemise rõõmu! Head esitused ning väga ägedad valgusefektid! Hea korraldus ja tubli meeskond!

OLÜMPIAADID ja KONKURSID

Veebruaris toimunud ajalooolümpiaadi tulemused on jõudnud kooli. Pärnumaa maakoolide arvestuses on meie õpilaste tulemused:
8. klass Jakob Kristur Kiis II koht ning 8. klass Grete Lume ja Villem Tallo jagasid III-IV kohta. Gümnaasiumiastmes Maria Vilinurm  I koht ja Anette Einmann II koht. Väga tublisid õpilasi juhendab vanemõpetaja Helle Berg. Aitäh! 🙂


Lingivistikaviktoriinil Kiil osales üle vabariigi 972 võistlejat 5.-8. klassini. Väga kõrge 27. koha saavutas vabariigis Ellen Hale! Väga heade tulemustega osalesid meie koolist veel Margot Klettenberg, Maribel Paimre ja Gregor Oriehov. Kõiki tublisi õpilasi juhendas õpetaja Ly Kuningas.


14. märtsil toimus Surju Koolis X Ilmi Kolla nimeline etluskonkurss. Meie kooli esindanud õpilased olid väga tublid. Lenna Vaarak (juhendajad Ly Kuningas ja Reine Klettenberg) pälvis nooremas vanusegrupis III koha ja Margot Klettenberg (juhendaja õpetaja Ly Kuningas) võitis vanemas vanusegrupis parima etleja tiitli!  Kaspar Rätsep oli tubli kooli esindaja  oma vanuseklassis.


15. märtsil panid teadmiste kõrval proovile oma oskused Pärnumaa parimad õpilased tehnoloogikonkursil, mida juba aastaid korraldab entusiastlikult õpetaja Raivo Tõnisson. Viiest koolist oli seekord võistlemas 13 noormeest, mida on juba pisut rohkem kui läinud aastal 😉 Seekord võidutses Oliver Jürgenson (8.a) ja teise koha jättis koju Rasmus Lember (6.b). Tublid tulemused tegid Reimo Janop, Robin-Erik Kõrnas ja Jakob-Kristur Kiis. Õnnitlused noormeestele ja tänusõnad õpetaja Raivo Tõnissonile!


ÕPPETÖÖ

13. märtsil oli gümnasistidel ja 9.b klassil võimalus kuulata Karl Mattias Seppa Eesti NATO Ühingust, noored said meelde tuletada NATO ja Euroopa Liidu toimimise põhimõtteid, esitada küsimusi ja saada näpunäiteid argumentide koostamise kohta. ja külalise kaasamise eest tänusõnad Sulle, vanemõpetaja Helle Berg!


14.-15. märtsil sooritasid meie politseiõppe valikkursuse õpilased Paikusel Sisekaitseakadeemia poolt korraldatud politseilaagri kursuse. Noortelt laekunud reportaažide kohaselt tundus olevat väga hariv ning ekstreemselt põnev! Aitäh, Sisekaitseakadeemia! Aitäh, politseikursuse õpetaja Andris Avamere!


18.-19. märtsil omandasid Väike-Maarjas päästelaagris kogemusi Sisekaitseakadeemia pääste valdkonna valikkursusel õppivad gümnasistid. Fotod kajastavad kahepäevase laagri hetki, kuid ei kajasta päästetööde keerukust ja dünaamikat 🙂 Aitäh, noortega tegelev õpetaja Eiko Tammist!


21. märtsil toimus järjekordne rahvusvaheline matemaatika võistlusmäng Känguru 2024  Üle poolesaja meie kooli õpilase osales ülemaailmsel võistlusel ning ootame tulemusi, mis peaksid selguma mai lõpus


On rõõm, et kooli kuukirja panustavad juba 1. klassi õpilased ja klassijuhataja, vanemõpetaja Mare Tallo 🙂

“”Õved käisid külas”

19.–22. märtsini toimus 1.b klassi õdede ja vendade nädal. Kolmel päeval toimetasid lastega nende vanemad õed ja vennad, viimasel päeval aga olid kooli kutsutud pisemad õed, kes muidu käivad lasteaias.

19.03 olid külas Sanderi ja Marieli õde ning Kristo vend 7. klassist. Kolm tundi oli täis põnevaid tegevusi. Kõigepealt kuulati muinasjuttu Pöial-Liisist ning seejärel joonistasid lapsed muinajutu lõpust pildid. Järgnes pallikeegel koridoris. Pärast vahetundi olid kõik aardejahil mööda koolimaja. Põigati nii garderoobi, keldrisse, arstikabinetti kui ka sekretäri juurde. Aardejahi lõpuks sai igaüks endale õhupalli. Kolmanda tunni ajal said kõik (kaasa arvatud õpetaja) meisterdada endale vahva kalendri. Aitäh Merilynile, Margotile ja Kasparile selle meeldejääva päeva eest!

20.03 sisustasid 1.b klassi kahte tundi Marieli ja Reanna vanemad õed. Koos tüdrukutega oli väga vahva võimalus klassis jäätist teha. Kui esialgu tundus see päris võimatu missioon, siis tunni lõpuks tõdesid kõik, et see ongi võimalik! Igaüks sai jäätise valmimisele jõudumööda kaasa aidata. Pärast söömist said kõik magustoiduks topsi endavalmistatud jäätist. Tahtis teine küll natuke vahvlist välja voolata, kuid see ei seganud kellegi maiustamist. Päeva lõpuks said kõik oma mõtted kirja panna ning joonistada ühe erilise unistuste jäätise. Aitäh Ragnele ja Margaretile selle erilise päeva eest!

21.03 korraldasid toreda äraarvamise võistluse Karolini ja Sanderi vanemad õed. Enne seda sai kumbki tiim oma kasti kaunistada ning pärast pandi sinna erinevaid asju, mida sai ainult katsuda. Mõlemad võistkonnad said ülesandega võrdselt hästi hakkama. Aitäh Claudiale ja Anna-Liisale vahvate tundide eest!

22.03 olid kooli oodatud pisemad õed Miia Mari, Iiris, Renate-Ly ja Birgit. Esimesed kolm tundi möödusid linnutiivul. Joonistati, lauldi, tehti rütmiharjutusi ja moodustati rühmadega tähtedest sõnu. Lisaks veel palju mängimist suuremate õdede ja vendadega. Vahva hommikupooliku lõpetas ühine söömine kooli sööklas. Kõik väikesed õed olid üksmeelselt nõus sellega, et kui õige aeg käes, tasub kooli tulla küll, sest siin on nii tore!

1.b klassi lapsed arvasid õdede-vendade nädalast ise aga nii:

Mirete-Ly Mulle meeldis kõige rohkem aaretejaht, sest saime käia koolimajas igal pool. Tavaliselt me ei saa seda teha. Veel jäi meelde jäätise tegemine, sest ma ei ole seda kunagi ise teinud.

Ott Mulle meeldis bowlingut mängida, sest see mäng meeldib mulle hirmsasti. Reede meeldis sellepärast, et mu õde sai kooliga tuttavaks.

Reanna Mulle meeldis kõige rohkem klassiga jäätise tegemine. Õppisin seda, et jäätist saab teha jää ja soolaga. Aaretejahis oleks võinud auhinnaks kaks kommi olla.

Karolin Mulle meeldis selle nädala juures see, et õed ja vennad üldse käisid. Õdedega oli väga tore. Mulle jäid kõige rohkem meelde aardejaht ning äraarvamismäng.

Mariel Mulle meeldis, et saime ise jäätist teha ja veel rohkem meeldis seda süüa. Kõige rohkem jäi meelde see, kui jäätis ära sulas. Saime osa kõige paremast päevast!

Juss Joosep Mulle meeldis koos tiimiga erinevatest tähtedest sõnu kokku panna, sest me pole varem seda teinud. Veel meeldis see, et õde oli esimest korda koolis. Jäätise tegemine oli väga tore, sest ma polnud seda ise varem teinud.

Jasper Mulle meeldis kõige rohkem see, et ma sain koos õega mängida. Birgit oli päris esimest korda koolis.

Arabella Mulle meeldis kolmapäeval jäätist teha. Eriti äge oli jäätisekarbi raputamine.” 😀


22.-23. märtsil toimus matemaatikalaager kodumaakonna koolinoortele. Pärnumaa matemaatikaõpetajate ainesektsioon korraldas matemaatikute õppelaagri 7.-9. klassi õpilastele Pärnu-Jaagupi põhikoolis. Laager oli osalejatele põnev ning arendav ja noortel oli võimalik kokku saada teiste maakonna koolide matemaatikahuvilistega ning saada juurde uusi teadmisi.


26. märtsil külastasid 9. klassid ühiskonnaõpetuse tunni raames vallamaja. Õpilasi võtsid vastu abivallavanem Külli Karu ja vallavanem Raivo Ott. vanemõpetaja Helle Berg


26. märtsil toimus 1. klassidel Lavi järve ääres jääohutuskoolitus. Saadi teada, kui ohtlik on tundmatus kohas jääleminek ja mida teha, kui kellegagi on õnnetus juhtunud. Päästjad panid selga veekindlad kombinesoonid ning näitasid, kui kerge on tegelikult läbi jää vajuda. Lisaks demonstreerisid nad erinevaid võimalusi inimese päästmiseks. Aitäh Kilingi-Nõmme päästekomandole! Oli väga õpetlik ning vajalik tund! Fotod: vanemõpetaja Mare Tallo


Tegemisi tihedalt täis kuu jooksul jõudsid veel:

 • õpilased sooritada inglise keele e-katseeksamit;
 • 5.-7. klasside õpilased osaleda ajaloo võistlusmängus Mammut;
 • huvilised tutvuda 10. klassi sisseastumise tingimustega ja külastada kooli;
 • piirivalve valikkursuse gümnasistid õppida ala eripärasid Luhamaa ja Koidula piirpunktis;
 • 4., 8. ja 11. klassi õpilased täita Haridus- ja Noorteameti rahuloluküsitlusi;
 • õpilased osaleda mõttespordiolümpiaadi etapil males;
 • 9. ja 12. klassi õpilased saada individuaalset karjäärinõustamist;
 • abituriendid sooritada C1 taseme eksamit (Cambridge Assessment English C1 Advanced);
 • õpilased osaleda piirkonna bioloogia ja maateaduse olümpiaadil. 😀

 SPORT

Võimlejate vaheaeg oli töine. Sai tehtud vajalik töö – vaibapuhastustalgud ja trenn korraga! Päeva lõpetas traditsiooniline Margiti rullbiskviit.   treener Margit Schmidt

Seleri Sutt osales 2. märtsil Võimlemisklubi Rüht rühma Briiz koosseisus Tartus rahvusvahelisel Miss Valentine võistlusel. Kanada rühma õnnestus võita, kuid hoolimata heast punktisummast jäi finaali pääsust puudu 0,3 punkti. Sellel  võistlusel osalemine on olnud paljude võimlejate unistuseks ning Seleri üks unistus on teoks saanud! Aitäh Selerile ja toetavale perele!


15. märtsil toimus TV10 Olümpiastarti 53.hooaja (2023/2024) III Pärnu linna ja maakonna etapp. Tulemused on taas rõõmu pakkuvad. Crystal-Eliis Krapp saavutas kõrgushüppes II koha ja kaugushüppes 6.koha. Finaali jõudsid Johann Lindov (kaugushüpe 4. koht; kuulitõuge 4. koht), Karlis Orm Kangur (kuulitõuge 4. koht), Hendrik Saar (kuulitõuge 5. koht), Kaspar Rätsep (kaugushüpe 5. koht). Südikalt võistlesid Kren-Marten Krapp ja Pärtel Pesti. Täname õpilasi, kodusid ja juhendajaid! Merje Krapp

16-17.03.2024 toimusid Jõgeva Virtuse Spordihoones Eesti Maastikuvibu Liidu sisemeistrivõistlused maastikuvibu laskmises. Tulemused jälle medaleid väärt:
Laura Paukson neidude jahi plokkvibu I koht
Gregor Oriehov poiste sihikuga plokkvibu I koht
Alenna Juhkamsoo neidude sihikuga plokkvibu III koht
Palju õnne ja edu järgmistel võistlustel! Dimo Oriehov


23. märtsil toimusid Tihemetsa Spordihoones Eesti MV koroonas nais-ja meespaaridele. Naispaare osales 10 ja meespaare 25. Esmakordselt võitsid kuldmedalid meie kooli 10. klassi õpilane Anette Einmann ja vilistlane Kristel Talvik. Noori juhendab ja paneb pildile Eiki Lehemets – aitäh Sulle!


23. märtsil toimusid Tartus Kalevi lahtised meistrivõistlused rühmvõimlemises. Pärnu võimlemisklubi Rüht rühma Briiz koosseisus saavutas Seleri Sutt I koha. Palju õnne Selerile ja perele!

30. märtsil osales Seleri Sutt võimlemisklubi Rüht rühma Briiz koosseisus Tartus Rütmika kevadturniiril, kus saavutades 1. koha tulemusega, mida selle koosseisuga ei ole veel saadud ja millest on nad kaua unistanud. 🙂

HUVITEGEVUS

22. märtsil peeti õpilaskodus kevade alguse pidu. Sel korral tuli algatus kõige noorematelt. Aitäh Ave Männik, Eliisa Janop ja Robin Eamets. Jätkugu teil ideid ja pealehakkamist! 🙂


KiNG Playbox 2024.  Playboxi parim esitus ja võitja 5.a klass! Eripreemiad:
Madis Perillus – esituse vedur ning ümberkehastumise meister
Margot Klettenberg ja Angeliina Janop – miimika, julgus ja ettevalmistuse iseseisvus
Kristor Laius ja Reimo Janop – Parim Barbie ja Ken
Maribel Paimre – autentne Maarja-Liis
Kaspar Rätsep – tõetruu esitus, parim emotsioonide edasiandja
Lev Semenchuk – hingestatus
Jan-Henri Laidla – parim lavaline liikumine
Kristen Vilistus – hea viipekeeletõlk
Markus Rätsep – parim kostüüm
Suur tänu ja kummardus kõigile KiNG Playboxi koostööpartneritele: Pildikompanii OÜ, OKOK. Vaba Aja Keskus, Beam OÜ, Kilingi-Nõmme klubi
Täname kõiki osalejaid, klassijuhatajaid, vanemaid, publikut ja korraldajaid. Kohtumiseni Playboxil 2025!
Maria Vilinurm

22-23.03 toimus Tihemetsa ümbruses teist aastat järjest võistlus Saarde Kõmin, millele sel aastal kirjutasid NOT projekti Saarde kodutütred Laura-Liis Kaljur ja Maibritt Pesti, ning aitas täide viia Kikepera malevkonna spordipealik Markus Kaljur. Osales 11 tiimi.
Võistlejaid kutsuti võistlema Kikepera malevkonna alalt ning lisaks veel ka Pärnust ja Paikuselt. Võimalust võistlemiseks pakuti ka Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kooliõpilastele.
Vanema vanusegrupi esimene tiim startis kell 03.45 varahommikul ning iga järgmine tiim 10min hiljem. Raja distants oli ~25km.
Noorema vanusegrupi tiimid startisid hommikul kell 8.00 ühisstardist. Nende rada oli sel korral ~15km.
Punktis lahendasid noored erinevaid ülesandeid, mis olid koostatud lähtuvalt järgukatsete ja erikatsete teadmiste põhjal.
Ülesanded, mille alla kuulusid näiteks koordinaatide määramine, meditsiini- ja sideülesanne, takistusrada jpt, said noored proovile panna oma teadlikkust ja meeskonnatööd.
Võistlusele andis oma panuse ka Saarde vald, kes toetas kodutütarde ja noorkotkaste esimest kohta valla meenega.
Esikolmikukohad jaotusid sel korral nii:
NK noorem: Noored Lõvid, Saarde NK, Uulu Siilid. NK vanem; Gudja Grupp (Saarde NK), Saarde Saarmad, Uulukad. KT vanem: Mustad Sõstrad, Pärnu Plikad, Kodutibud (Saarde KT).   Laura-Liis Kaljur, Markus Kaljur, Ivo Pesti


26. märtsil täitus õpilaskodu imeliste aroomide ja uudishimulike õpilastega 🙂 Õpilaskodu kokandusringis oli külalisjuhendajaks Haruyo Allikivi ning tema käe all õpiti tegema päris sushit. Kokkuvõtteks oli põnevust, avastamist, tööd ja häid maitseid! 🙂


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalendrist kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.

Kuukirjade lugejatel tasub olla tähelepanelik – koolilehe “Kirjatark” veebiaadress on nüüd https://kirjatark.kilingi.edu.ee/


Inimese laiskuse taga võib end peita hoopis psüühikahäire

Viimaste uuringute järgi esineb aktiivsus- ja tähelepanuhäiret ehk ATH-d neljal kuni kaheksal protsendil lastest ja kolmel kuni viiel protsendil täiskasvanutest. Kliiniline psühholoog Inga Grinberg nentis, et häire sümptomeid peetakse sageli pelgalt laiskuse märgiks, mis võib viia vaimsete probleemide süvenemiseni.


ÕPETAJAD TEGUTSEVAD

Õpetajate reflekteeriv töötuba koos märkmiku valmistamisega, mida juhtisid vanemõpetaja Reine Klettenberg ja 11. klassi õpilane Margaret Klettenberg, tõi ümber laua kokku klassi- ja aineõpetajad koos õppejuhiga ning laua taha jututeemad hariduse arengutest 🙂


Nordplus projekti raames jätkub koostöö Läti ja Leedu kolleegidega. Seekord oli võõrustajaks Alytuse Muusikakool. Keskseks teemaks oli social inclusion competence ehk sotsiaalse kaasamise kompetentsid ning selle valdkonna mudeli väljatöötamine. Toimusid mitmed põnevad töötoad. Oli võimalus olla toeks kompetentsimudelite väljatöötamisel Leedu haridustöötajatele ning see pani ka ennast reflekteerima. Ilmselt on sellealane koostöö tulevikku vaatav. Alytuse Muusikakooli konkursil „Giovani Virtuosi“ oli võimalus osaleda sealse žürii töös ja hinnata noorte muusikute lavameisterlikkust.


Meie kooli õpetajate naisrahvatantsurühm “Kilingi” osales  16. märtsil  XXIV Vabariiklikul Õpetajate Rahvatantsufestivalil Kanepis. Päeva esimeses pooles oli tantsijatel võimalus osaleda töötubades. Iga tantsija sai ennast kangastelgedel kudumise töötoas vaiba sisse kududa ja seal valmis päeva lõpuks üks uhke festivali  vaip.
Jalutuskäik Kanepi tuiksoonel kujunes üllatusterohkeks Weizenbergi tänava osalusetenduseks, milles ajaloolisteks isikuteks kehastusid ekskursioonil osalejatest vabatahtlikud.
Pärast kontserti jätkus pidu koos Nedsaja Küla Bändiga.

Õpetajad mahutasid oma töökuusse tundide andmise kõrvale veel:

 • kolleegilt-kolleegile tunnivaatlused ja osalemise Arengusammude programmi töötoas;
 • Tervisenõukogu töökoosoleku
 • osalemised vabariiklikes töörühmades õpetajate karjääri  ja koolijuhtide kompetentsimudeli väljatöötamisel, kutsehindamise ja kõrgkoolide kaitsmiskomisjonide töös;
 • osalemised veebikoolitustel, valla võrgustikuprogrammis, maakonna ja vabariigi aineühenduste töös. 😀


Õpetajad koolitusel 2014 Õpetajad koolitusel 2024