Kool ja välisriigid, Eesti, Pärnumaa, kogukond ning uued võimalused õpilastele ja õpetajatele.


Kilingi-Nõmme Gümnaasium ja Leedu, USA, Saksamaa, Suurbritannia ning Norra

Novembris võõrustasime USA ja Suurbritannia saatkondade töötajaid ning Norra Buskerudi maakonna Arbeids Instituttet Buskerud kooli.

Gümnaasiumiastme õpilased kohtusid 3. novembril Briti Eesti saatkonna esindaja, Mrs Kathleen briti_saatkondLindseyga. Saadik rääkis oma tööst erinevate riikide saatkondades ja saatkonna töö olulisusest üldiselt. Teemadesse mahtusid nii hetke poliitiline seis Inglismaal kui ka Brexit mõju teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele. Ta tundis siirast huvi meie kooli tegemiste vastu ja vastas meelsasti õpilaste küsimustele.

 

11. novembril külastasid kooli Norra Kuningriigi Buskerudi maakonna Arbeids Instituttet Buskerud – AIB kooli direktriss Ingeborg Maeland oma kolleegide ning õpilastega. Kool tutvustab end “A SCHOOL EXPERIENCE THAT CONVEYS THE JOY OF LEARNING AND A SENSE MASTERY”. AIB metoodika on levimas Norra koolides ning keskendub positiivsele toetusele ning teekaardile eesmärkide püstitamisel. Huvitavad metoodilised materjalid jäid meie kooli tutvumiseks ning rakendamiseks. Kohtumisel osalesid õpilasesinduse liikmed ja Pärnu Maavalitsuse esindajad ning kohtumine toimus Pärnumaa ja Buskerudi maakonna sõprussidemete 25. aastapäeva raames.norra_aib_1 norra_aib_2

13. novembril külastas kooli Ameerika Ühendriikide Suursaatkonna poliitnõunik Sandra M. Jacobs. Kohtumise käigus gümnasistidega räägiti programmist GLOBE ja kliimasoojenemisest, Eestist ameeriklase pilgu läbi, poliitikast laiemalt ning julgeolekust.

_mg_2613 _mg_2630

Pikem intervjuu ilmub koolilehes “Kirjatark

Vilniuses toimunud Baltimaade saksa keele õpetajate konverentsil võidetud viktoriini auhind rõõmustas õpetaja Kätlin Lauri – selleks oli nädalane keeleõppe stipendium Lübeckis koos selle linna tunnusmärgi martsipaniga!


Kilingi-Nõmme Gümnaasium ja Eesti

Oleme võlgu tubli tulemuse oktoobrist. Nimelt saavutas 29. oktoobril Salme Kultuurikeskuses toimunud võistlustel kulturismis 3. koha KiNG 10. klassi noormees Janno Talumaa (Sparta Spordiklubi).

Novembri esimesel nädalas jätkasid meie 7. klassi õpilased Virumaa väisamist lõiminguprojekti raames koos sõpradega Kiviõli 1. Keskkoolist. Tutvuti kohalike ettevõtetega, vaadati ringi kaevandusmuuseumis, nähti ülisuuri karjäärimasinaid ning kaunist Põhja-Eesti pankrannikut. 14917230_1340450305999885_3119389196861879841_o 14917175_1996975453862762_8090930830823583946_o 14902731_1340446212666961_8626404527419588678_o 14882335_1340448639333385_2269212046922426402_o

Kogu projekti ülevaadet Marie Kielase poolt saate lugeda Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi Facebooki grupist ja kooli kodulehelt.

Nutiviktoriini “Nutt tuleb peale vol 1” ligi kolmesaja võistkonna tulemused ja auhinnasaajad on selgunud. Meie koolist osalesid 4., 6. ja 10.-12. klassi õpilased õpetaja Signe Lensment juhendamisel ning vanemas vanusegrupis pälvisid konkursiauhinnad võistkond Germu (12. klass – Tauno Kase, Martti Leppik, Auris Aleksandrov) ja Rõskemiin (10.klass – Andreas Vahter, Joonas Kurig).

GLOBE Eesti20 puhul korraldatud üleriigilisel fotokonkursil saavutasid Sirle Talts, Herman Menning, Madis-Markus Lind ja Imre Vahtramäe 1. koha põhikooli arvestuses.

15232327_1176309382446757_3462128094743560806_nglobe_sert_2016

Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi kogudest on võimalik leida ka meie koolilehe „Kirjatark“ vanemaid aga digitaliseeritud numbreid. 🙂

Töövarjupäeval käisid abituriendid hankimas kogemusi, loomas sidemeid ning näitamas iseennast. Allar Rist sai Teleport juhi Sten Tamkivi töövarjuna toetava tunnustuse, aga kiidusõnadega tulid tagasi ka Liis Lensment Maksu-ja Tolliametis, Marili Loorents Pärnu Haiglast ja Helen-Carol Sepp Endla Teatrist.

Vabariiklikul geograafia veebiviktoriinil noppis 38 osaleja ees esikoha Mauri Rein Lehikoinen, kõva sõna! 🙂


Kilingi-Nõmme Gümnaasium ja Pärnumaa

Pärnumaa aasta terviseedendaja tiitel kuulub tänavu Pärnumaa laste ja noorte vaimse tervise keskuse projektijuhile Toomas Kasele. Palju õnne, Toomas! Sa oled alati olnud olemas meie kooli, õpilaste ja vanemate jaoks kui oleme vajanud Sinu abi…

32. Jõulumäe metsajooksul 13. novembril saavutasid Laura-Liis Kaljur, Henri Sireli ja Triin Kovalevski kõik auhinnalised III kohad! Võistlusel osalemise organiseeris ja sõidu kulud kattis lapsevanem Mari-Liis Kaljur – AITÄH!

Maakonna Varia viktoriini võitsid meie gümnasistid ning põhikooli võistkond jäi jagama 2.-5. kohta.

19. novembril korraldas oma kelder-kabinetis järjekordse Pärnumaa tehnoloogiakonkursi õpetaja Raivo Tõnisson ja koju jäeti II (Rait Pääsuke) ja III (Imre Vahtramäe) koht.

25.-26. novembril osalesid õpilased Pärnumaa karjäärilaagris ja 30. novembril Eesti koolinoorte mälumängu meistrivõistluste eelvoorus, 28. novembril TV 10 Olümpiastardi I etapil Pärnus saavutasid Grethe Karoline Kaljaste  60 m jooksus I koha ja Henri Sireli 60 m jooksus III koha.


Kilingi-Nõmme Gümnaasium ja kogukond

10. novembril toimus spordihoones kolmas Saarde valla isadepäev. Kõiki tulevasi ja praegusi isasid, vanaisasid ja vanavanaisasid kutsus naisrahvatantsurühm Kilingi. Lisaks laste ja lastelaste tantsule ning sportlikule jõuproovile sai kaasa elada ka 1.a klassi line’tantsule ning poistekoorile, kes esines koos meeskoori gümnaasiumigrupiga. Jagati medaleid, meeneid ja meeleolu!

isade_1 isade_3

28. novembril toimunud lastevanemate õhtu eel pakkus kool kõigile välja võimaluse küsida, teha ettepanekuid ja avaldada arvamust koolielu korralduse kohta ning arutleda neid õhtul üheskoos kooli aulas. Kohal olid lapsevanemad ja õpetajad – ainuke, mida ei olnud, olid küsimused… Ehk järgmise lastevanemate õhtu eel ollakse aktiivsemad küsima ja vastuseid saama.


Kilingi-Nõmme Gümnaasium

Novembris algas koostöö Abja ja Karksi valla noortega Eesti Noorsootöö Keskuse projekti raames. entk_logoKilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastel on esmakordselt võimalik osaleda väitlusklubi töös ning käivitunud on motoring noortele. Siirad tänusõnad entusiastlikele juhendajatele Ats Lensmendile ja Aimar Kielasele, kelle nakatav eeskuju on motoringi ruumide rajamisse ning krossisõidu juurde toomas paljusid poisse.

motoring_2 motoring_1

Ideelabori töös osalevad meie noored Karksis, ootame huviga nende labori tulemusi 😉

ideelabor_1 ideelabor_2

Treener Eiki Lehemets’a eestvedamisel toimus maleaasta „Paul Keres 100“ tähistamiseks Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi võistkondlikud karikavõistlused kiirmales.

male_1male_2

 

 

 

 

 

 

Turniiri tulemused ja fotod leiate siit.

Vabariigi Mõttespordiolümpiaadi male võistluste sari kestab, ootame sealt ilusaid tulemusi.

Rahvusvahelise Shakespear’i aasta tähistamiseks korraldasid õpetajad Kadri Karon ja Mare Lapp loomekonkursi. Kõikidest klassidest oli osalejaid ja žürii märkis ära järgmised tööd:
1a Mattias Rull, Nora Karon
1b Hele-Mari Jalasto, Armando Mihhalaki
2. klass Jane-Ly Kartau, Seleri Sutt
3a Kärt Mia Kingla, Anete Semjonov
3b Martin Kuhi, Lauren Lensment
4a (ühistöö, kõik õpilased)
4b Meelika Raudberg, Nora-Ly Saar
5a Albert Suur, Hedvig Annast
5b Kaspar Vaikmaa, Caspar Pärn
6a Berit Vahter, Hanna Tali, Johanna Tammist, Randar Rätsep
6b Tuuli Marlen Järviste, Gregor Kuru
7a Sander Saks, Raiko Pärtel
7b Ketlin Paru, Chris-Sten Kadakas
8a Triinu Saar, Timo Teigar
8b Johanna Pääsuke, Liisi Voitra
9b Imre Vahtramäe, Maria Mägi
10. klass Maria Visnapuu, Andres Zerel, Anabell Nurmsoo, Karl Prink
11. klass Mari-Liis Orasmäe, Triin Närep, Kaisa Pinka, Maret Vilbaste
12. klass Tauno Kase, Kalev Kaldma, Joonas Välja, Robert Tõnisson, Allan Rist, Madis-Mattias Lind

Fotod loomekonkursi näitusest Kadri Karonilt.

Koostöös Tartu Ülikooli geograafiatudengitega toimus „Lahe geograafiatund“, 1.-6. klassi õpilased pidasid kadrikarnevali, 2., 3.ab ja 7.ab käisid teatris, 3.ab ja 5.a käisid KIK projektide raames õppekäigul Tallinnas Loodusmuuseumis ning klassides toimusid klassiõhtud.

lahe_geo_1 lahe_geo4 joulukalendrid_1 loodusmuuseum_1 karj_laager_2


Õpetajatel jätkub õppimist, tööd ja tegevust nagu õpilastelgi. Koostöös Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühinguga (ESCÜ) on 14-le õpetajale loodud võimalus individuaalseteks coach’ingu sessioonideks. Toimuvad koostöövestlused, eesmärkide seadmised ja kutsestandardi taotluste ette valmistamine ning tegeletakse uute projektidega.

innove_3_koolitus_3 innove_3_koolitus_2

Lisaks kõigele sellele toimusid õppetunnid plaanipäraselt. 😀


Tasub teada

Laste hiline magamaminekuaeg suurendab ülekaalulisuse riski

Hilja voodi, hiljem ülekaaluliseks. Nii võiks kokku võtta Ohio osariigi ülikooli teadlaste uuringu, mille kohaselt hilja magama minevatel lastel on tulevikus suurem risk ülekaalulisusele.