Te peate ise olema see muutus, mida maailmas näha tahate.
Mahatma Gandhi


KUU TEGU JA KUU TEGIJA

Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane või koolitöötaja, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.

Õpilasesinduse valik: kuu tegija – Thea Perm!

Aitäh, Sulle, Thea, et oled toonud majja Rakett 69 ning veedad õpilastega loodust ja teadust avastades nii nädalavahetusi kui koolivaheaegu!


„Kuu tegu“ on tegu, mis väärib esiletõstmist ja tunnustamist (hea tulemus koolis, huvitegevuses või tehtud eriline tegu).

Õpilasesinduse valik: kuu tegu –  1.a klassi õpilaste helkuripuu.

Aitäh, 1. a klassi õpilased ja klassijuhataja Terje Pahk! Turvalisus, koos tegemine ning andmise läbi hea tegemine – need on meie kooli väärtused!

Aitäh 1.a klassi õpilased ja Terje Pahk!
pildid: Terje Pahk

ÕPPETÖÖ

Aastate, täpsemalt 26 aasta, järjepidev tegevus GLOBE programmi raames, toob jätkuvalt üllatusi 🙂 Nii oli Kilingi-Nõmme Gümnaasium 4. novembril kutsutud rahvusvahelise firma Globalstar tänuüritusele seoses maajaama (satelliitide juhtimissüsteem) valmimisega. Tervitusega Globalstar juhtidele, U.S. Embassy Tallinn, Estonia esindajatele, projekti valmis ehitajanud Merko Ehitus töötajatele ning külalistele esines muusikalise tervitusega Maarit Juhkamsoo.

Taas sai kool tänusõnad seoses aastatepikkuse Eesti GLOBE Eesti projektis osalemise ja eestvedamisega.

Aitäh, Johannes-Aleksander Raid, Elli Alin ja Reine Klettenberg projekti GLOBE vedamise eest!

Lisaks selgus 15. novembril, et jätkuvalt on Kilingi-Nõmme Gümnaasium GLOBE tegevustes Eesti kõige tublimate koolide hulgas! Seda tänu õpetaja Reine Klettenbergile, kes pere ja õpingute kõrvalt oma 3. klassiga sellega suurepäraselt on hakkama saanud!


Pärnumaa tehnoloogiaõpetuse konkurss on aastaid olnud õpetaja Raivo Tõnissoni vedada. Seekordsel konkursil tuli osalejatele 90 min jooksul valmistada mudel, mis veereks ning oleks koostatud juhendi kohaselt. Töid valmis tervelt 54 tk! 🙂

Žürii tänamatud rolli täitis seekord loodusjõudude koosmõju (gravitatsioon, hõõrdumine, veeretakistus jmt) ning edetabeli kriteerium oli lihtne – kelle mudel kaldteelt alustades kõige kaugemale veereb? Tulemused said sellised:

Vanem rühm
Nimi Klass Kool Tulemus (m) Koht
Kuldar Vreimann 8 KING 11,56 1.
Kunder Pärn 8 KING 10,08 2.
Rico Kalde 7 KING 8,61 3.
Noorem rühm
Nimi Klass Kool Tulemus (m) Koht
Andri Tomp 5 KING 8,54 1.
Keijo Mohnja 5 Surju Kool 7,12 2.
Kaspar Tamm 5 KING 6,61 3.


Õpihuvilaager “Rakett69” tegi 5.-7. november teise stardi. Seekord olid pardale 7.-12. klassi õpilased, kel huvi reaal- ja loodusainete vastu ning olid valmis nädalavahetusel panustama endasse läbi ägedate tegevuste. Meie koolis on Rakett69 juhiks õpetaja Thea Perm.


Novembri teisel nädalal lõpetasime kaheaastase KIK projekti.
KIK projekti raames toimusid 1.-9. klassidele kahe aasta jooksul SA Tartu Keskkonnahariduse Keskuse, MTÜ Aasavili ning putukateadlase Urmas Tartese juhitud programmid.
Sügiseste programmide teemad olid: matkamine, putukad, järvevee elustik, mulla uurimine ning jääaja mõjud. Õppeprogramm „Elu pärast veeuputust“ raames räägiti 6. klassidega jääajast ning selle mõjudest Eesti aladel.


11. novembril tähistas Kaitseliit oma 103. sünnipäeva. Sel puhul olid koolis Kaitseliitu tutvustamas vilistlased Arvi Laasme ja Raiko Pärtel ning Triini Viks.

9.-12. klasside õpilased said sel tähtsal päeval ülevaate nii Kaitseliidust kui ajateenistusest. Aitäh teile riigikaitse teema tutvustamise eest!


25. novembril selgusid Tartu Ülikooli Teaduskooli inglise keele ja ajaloo võistluse KeeleAeg lõppvooru tulemused 7. ja 8. klassi arvestuses:  Kirke Pärnat oma vanuseklassis vabariigi kuue hulgas!

Aitäh, Kirke! Aitäh, õpetajad Ly Rätsep ja Helle Berg!


25.-26. november sai teoks kevadel toimuma pidanu. Nimelt on Sisekaitse Akadeemiaga koostöös õpetatavate valikainete ühes õppetöö osaks kahepäevased praktilise suunitlusega laagrid. Nüüd oli kooli gümnaasiumiastme õpilastel võimalus oma õppetööd teha Väike-Maarjas päästekursuse laagris.

Läbi erinevate tegevuste õpiti tundma päästjate tööd ning turvaliseks eluks vajalikku.
Aitäh koostöö eest, Sisekaitseakadeemia !

 


Ujumistunnid Abja ujulas jätkuvad ning treener Kuro Link on omal kohal minnes, ujulas ja tulles! 🙂
Eriti on laste õhetavaid põski ja head söögiisu märgata ujulast tulles koolilõuna lauas :), kus küsimustele vastamiseks peab aeg varuma – pole ju täis suuga viisakas rääkida 😀


Kool osales edukalt maakondlikul projektikonkursil „Muna õpetab kana“. Meie projekti „Tervislikud näksid“ eesmärk on suurendada puu- ja juurvilja osakaalu toidus ja jagada koolis saadud teadmist kodustele. Projekti toel ostsime koolile toidukuivati, mille abil saab muuta juur- ja puuviljad tervislikeks näksideks.
Klassid valmistavad koos õpetajatega kuivatatud tervislikke näkse, ühistegevuse juures saab arutleda puu- ja juurviljade tähtsusest toidus.
Projekti rahastab Pärnumaa Omavalitsuste Liit.


SPORT

16.novembril Paikusel toimunud Pärnumaa rahvastepalli meistrivõistlustel 4.-5.klassi tüdrukutele saavutasid meie tüdrukud tubli II koha!
Võistkond mängis koosseisus: Margot Klettenberg, Aleksandra Vaarik, Merilyn Raba, Martha Pärn, Ketlin Klaas, Katry-Mary Burk, Crystal-Eliis Krapp, Maria Kaljur,. Laste õpetaja: Elisabeth Rõigas. Aitäh! 🙂
17. novembril toimusid Kilingi-Nõmme spordihoones Pärnumaa meistrivõistlused rahvastepallis 4. – 5. klassidele. Meie poisid said teise koha! Kooli esindasid: Jako Kohv, Kert Luhaäär, Hendrik Saar, Kaspar Tamm, Romet Uljas, Gert Marten Sööt, Mikk-Oliver Soomets, Keith Kaljula.
Õpetaja Erki Kangur. Õnnitlused ning AITÄH! 🙂


20. novembril toimusid EMSL Jõud noorte online kiirmale meisrivõistlused. Kuni 18.a neidudest saavutas Anette Einmann 3. koha! 🙂

22. novembril toimus mõttespordi olümpiaadi online maleturniir. 1.-4. kl grupis sai Gregor Oriehov 34. koha 148 osavõtja seas. 5.-9.kl. grupis oli Henri Sireli 34. kohal, Anette Einmann 47.kohal ja Dagne Oriehov 65. kohal 213 osavõtja hulgas. Neidudest oli Anette 3. kohal ja Dagne 5. kohal. Koolide arvestuses on Kilingi-Nõmme Gümnaasium 10. kohal 50 kooli seas!
Aitäh Sulle, maletreener Eiki Lehemets!

TV 10 Olümpiastarti Pärnumaa etapp. 26.11.2021 Pärnu Kergejõustikuhall. Tulemused:

Crystal-Eliis Krapp kõrgushüpe II koht
Hendrik Saar 60m jooks II koht
Osalesid ja andsid endast parima: Maria Kaljur, Emma Tammist, Liis-Marie Kaljur, Andero Stig Saarpere, Kaspar Tamm, Kren-Marten Krapp.

Täname õpilasi, kodusid ja juhendajaid! Lapsi toetab treener Kuro Link.


Dagne Oriehov’il on silm täpne ning käsi kindel! 🙂 Nii sündiski 20. novembril Eesti meistrivõistlustel flint klassis uus eesti rekord ning loomulikult kaasnes sellega ka Eesti meistri tiitel! 🙂
27. novembril lisandus Eesti Vibuliidu sisemeistrivõistlustelt hõbemedal

Tubli Dagne ja aitäh kodule!


HUVITEGEVUS

Meie koolielu juurde käivad gümnaasiumiastme õpilastele kaks lahutamatut sündmust. 12. klass võtab “rebaste ristimisega” väärikasse gümnaasiumiperre vastu 10. klassi õpilased ning õpetajad omakorda pühitsevad abituriendid nende väärikasse rolli. 🙂

Kuninglike abiturientide ees pidid “rebased” end manama tulevikus juba eaka inimese rolli ning suutma õhtupimeduses täita “rebase” lubadusi abituriendite ees.


Abiturientide pühistemisel tuli õpetajate poolt antud ülesannete alusel mõelda, teha koostööd, olla tähelepanelik ning teada-tunda kaaslasi ja kooli. Katse läbinud said sõrme panna Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi lõpusõrmuse.


Gümnaasiumiklasside suurte ja põhimõtteliste tiitlite ning tõotuste kõrval lustisid 24. novembril Kadripäeva karnevalil 1.-5. klasside õpilased. No küll oli karnevalile jõudnud tegelasi 🙂


23. novembril saatsid õpilaskodu õpilased üheskoos ära sügise ja valmistuvad vastu võtma advendiaega. Pärnu Kolledži sotsiaaltöö eriala üliõpilase Hardi Saatman’i tehtud viktoriin pani õpilasi pead murdma ning kasvatajaid muhelema 🙂


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.

Paar sõpra arendavad last rohkem kui toatäis mänguasju.

“Psühholoogid rõhutavad viimasel ajal, et paljud uued elektroonilised mänguasjad tihtipeale küll köidavad lapse tähelepanu, kuid vähendavad tema füüsilist aktiivsust ja igapäevast suhtlemist,” võrdleb ta. Graubergi sõnul on eriti just üksikule lapsele paar mängukaaslast arendavamad mistahes mänguasjast. “Võib-olla tänapäeva mure ongi pigem see, et lapsel oleks häid sõpru oma elukohas,” sõnab ta. “Kui on lapsi rohkem, siis on ka ideid rohkem.”


KOGUKOND

10. novembril tähistati ülemaailmset Lahkuse Päeva. Kilingi-Nõmme Gümnaasium tänab Lions Clubs ESTONIA D-120 algatuse “Lahke naeratus loeb” korraldamise eest, misläbi jõudsid kõikide meie 1. klassi õpilasteni suuhügieenikomplektid ning vahvad Leo helkurid!

Aitäh lionsitele nii kogukonnast kui piirkonnast!#lahkusloeb #weserve #lions #lõvitegu #headtehaonhea


ÕPETAJAD

Õpetajate tegevusest on põnevaim uudis seotud Eesti Korvpalliliiduga. Nimelt pälvis õpetaja Elisabeth Rõigas Eesti Korvpalli Liidu ja G4S/Alexela noore treeneri stipendiumi! 😀 Noorte korvpallile iga vaba minuti pühendav Elisabeth on oma entusiasmiga juba nakamas korvpallipisikuga juba ka meie väiksemaid õpilasi – seega ettevaatust! 😀

Õppetöö, huvitegevuse, projektide ja ca 3000 koroonatesti korraldamise kõrval jõudsid õpetajad ühel koolituspäeval ja kahes õpitunnis vaatluse alla võtta tagasiside saamise ja andmise erinevad fookused, toetada üksteist oma mõtete ning ideedega ja lahendada erinevaid näidisjuhtumeid.

   


Üllatusi saab ja tuleb võtta väljakutsetena.

1961. aastal rajatud kanalisatsioonitrass keeldus koostööst – lihtsalt, mis on pude see ikka pude on ka. Et kooli suures tiivas saaks õppetööga jätkata, tuli rajada uued trassilõigud, paigaldada 2 settekaevu ning pumpla.

 

Aitäh, Alar Oks ja Olio, et olite nõuga abiks ja jõuga töös! 🙂


“Mida rohkem õpid, seda vähem jooksed” 🙂 Üks muhe kodune videosalvestus selle tõestuseks aastast 2004 kui abiturient Andrus Teearu ja direktor Aarne Link vedasid kihla ning läbisid tervistavaid staadioniringe 🙂  Aktuaalne Kaamera juuni, 2004

Fotomeenutus toredast suvepäevast ning abiturientidele meeldetuletus, et riigieksamitele registreerimine algab 20.jaanuaril!