Elu ei ole lugu,
elu on loomine.
Kas on nii, et me saame
kõik, mida soovime?
Doris Kareva

KUU TEGU JA KUU TEGIJA Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane, kooli töötaja või klass/grupp, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.


Õpilasesinduse valik: kuu tegu – Heategevuslik Laternamatk Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule ❤️

Hingedepäeval toimunud heategevuslikul üritusel annetati kogumisämbritesse 308,14 eurot ja veebis kogunes annetusi 609,00 eurot!
Annetusi saab teha jätkuvalt I advendini!
Aitäh kõigile osalejatele!
Aitäh kõigile annetajatele! Kogu annetus läheb Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule.
Aitäh B. G. Forseliuse Seltsi KiNG Noortekogu korraldusmeeskond ja õpetaja Signe Vahtramäe!
Lisaks saab lugeda:Eesti Kirik” ja Pärnu Postimees

 Õpilasesinduse valik: kuu tegija – KiNG 1.b klass ja klassijuhataja vanemõpetaja Mare Tallo!

1.b klassi laste, klassijuhataja vanemõpetaja Mare Tallo ja vanemate koostööna toimus mitmekülgne, kaasav ja õpetlik isadenädal, mis hakkas silma nii koolimajas kui koolimaja ümber 🙂
Aitäh, 1.b klass, õpetaja, kõik kaasa löönud isad ja toetavad vanemad! On rõõm, et koolelu põnevaks teete!

ÕPPETÖÖ

Pool aastat kestev rahatarkuse olümpiaad sai 1. novembril alguse. Osalejaid on sel aastal kirjas 228, üks suuremaid läbi aastate. Kogu olümpiaadi käik on jälgitav veebis ja rõõm on tõdeda, et esimese kuu lõppedes on väga heal positsioonil meie abiturient Elisa Johanna Lindov hoides II kohta. Olgu jaksu aprilli lõpuni! 🙂


Isade nädala raames käisid 1.b klassil külas isad, kes rääkisid oma töödest, näitasid masinaid millega töötavad ning viidi vaatama isegi töökohta 😉  On väga palju väikeseid, aga ka suuri asju, mida isad teavad, oskavad näidata ning selgitada. Suur aitäh teile, Tarmo Tamm ja OÜ Saarde Kommunaal, Sven Koovit ja Kilingi-Nõmme päästekomando ning Indrek Likk ja Tallinna Kiirabi, et laste nädala nii põnevaks ja meeldejäävaks tegite!  Päris artikkel on loetav Saarde Sõnumites 🙂 Fotod: vanemõpetaja Mare Tallo


Talvel on hea teha tubaseid tegevusi, eriti kui need on ettevalmistuseks suveks 🙂 3.a klass alustas ujumise algõpetuse tundide Abja ujulas ning ujulakäigu järel on alati väga hea söögiisu – nii kinnitavad kõik lapsed, kes treener Kuro Lingiga on ujulatundidest tagasi 🙂


7. novembril said 9.a, 9.b ja 10. klassi õpilased teadmisi ja oskusi, kuidas anda esmaabi ning teostasid südamemassaaži elustamisnukkudel. Suured tänud kiirabibrigaadi meeskonnale vajalike teadmiste ja oskuste õpetamise eest! Koolitus toimus SA Pärnu Haigla kiirabi projekti „Sinu käed päästavad elu“ raames.


Turvalisus ja liiklusohutus vajavad pidevat meelde tuletamist, nagu ka pimedal ajal helkurite kandmine. 3.a klass ja klassiõpetaja Terje Pahk on siinkohal teistele eeskujuks ja abiks. Juba mitmes aasta on õpetaja Terje eestvedamisel ehitud kooli juurde helkuripuu – seda nii meeldetuletuseks kui ka abiks neile, kel helkurit ei ole… Aitäh, 3.a klass ja õpetaja Terje Pahk!


Progetiigrid on konkreetsed – kui ei ole programmijupi kirjutamist, siis piisab piltidest küll 🙂 Vanemõpetaja Mai Selleri eestvedamisel toimetavad 2.-4. klassi õpilased Progetiigri programmis.


Novembris toimunud Pärnumaa I-II kooliastme majandusviktoriini tulemused jõudsid kooli. 5.-6. klasside arvestuses jäid 1.-6. kohta jagama kuus õpilast, nende hulgas meie õpilased Tobias Murulauk, Raigo Grandberg ja Karlis Orm Kangur.


24. ja 28. novembril toimusid koolis üle-euroopalise keskkonnanädala raames õppeprogrammid: Jäätmed ringlusesse!
Sellel korral oli põhiteemaks pakend. 5.-7. klassi õpilased said teadmisi ja oskusi, kuidas jäätmeid, taarat, pakendeid sorteerida või mida saaks suunata taaskasutusse.
Töötube viis läbi Pärnu Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Kalle Kõllamaa.

27. novembril jõudis 11 entusiastlikku TalTechi tudengi ning vilistlase projekti “Geeks on Wheels” meie kooli. Eesmärk on jagada ja äratada koolinoortes huvi tehnoloogia valdkonna vastu. Tuuritajad õpetasid kooliõpilastele programmeerimise, küberturbe ja testimise algtõdesid ning jagasid uusima tehnoloogia kohta teadmisi.

Geeks on Wheels on 2013. aastal Microsoft Student Partner programmi algatatud ettevõtmine, kus erinevate ülikoolide tudengid käivad sügisel ja kevadel Eestimaa väikekoolides, et tekitada õpilastes huvi tehnoloogia vastu ning jagada neile teadmisi ja vaimustust selle põneva valdkonna kohta. Käesoleva aasta tudengite ettevõtmise toetajad on Nissan, TalTech, Euronics ja Glia.

Tekst ja fotod: Geeks on Wheels & TalTech


28. november startis Rakett69 noorema vanuserühma laager. Kolmel päeval toimub erinevate nuputamisülesannete lahendamine ja meisterdamine. Aitäh peredele, kes lapsi raketile saadavad 🙂 ja õpetaja Thea Permile!


Kuu viimasel päeval olid võistlustules 5.-6. ja 7. klasside Nuputa võistkonnad. Sindi Gümnaasiumis toimunud pingelise võistluse tulemused on väga rõõmustavad. Meie kooli 5.6. klasside mõlemad võistkonnad tegid ülikõvad tulemused ning võistlevad uuel aastal edasi vabariigi finaalis! 5.-6. klasside õpilased võistlesid järgmistes võistkondandes: Joonatan Vapper ja Gregor Oriehov (5.a), Crystal-Eliis Krapp (6.b),  Emma Lume (6.a) ning Krister Toomla ja Jan-Henri Laidla (5.b), Andero Stig Saarpere (6.b) ja Kristiine Mändmets (6.a).

7. klassi võistkonnad võistlesid järgmistes koosseisudes: Kalle Kask, Romet Uljas ja Margot Klettenberg (7.a) ning Aleksandra Vaarik, Merili Aru, Kaspar Tamm (7b). Päris keeruliste nuputamisülesannete puremis tulemusel said meie võistkonnad tublid 4. ja 6. koha ning rõõmu saame tunda oma valla Surju Kooli 7. klassi võistkonna üle, kes võidutsesid selles vanuses 🙂  Kõiki meie õpilasi juhendasid õpetajad Moonika Ringas ja Eha Kukk ning vanemõpetaja Mai Seller ja meisterõpetaja Anne Aasamets


HUVITEGEVUS

2. novembri Heategevuslik Laternamatk tõi 308,14 eurot kogumisämbrisse ning veebis on kogunenud 505,00 eurot! Annetuslink on avatud esimese advendini. Kogu annetus läheb Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule. Pikemalt saab lugeda Saarde Sõnumitest ning Pärnu Postimehest! Aitäh kõigile osalejatele! Aitäh kõigile annetajatele! Aitäh B. G. Forseliuse Seltsi KiNG Noortekogu korraldusmeeskond ja õpetaja Signe Vahtramäe! ❤️


9. novembril toimus taaskord Saarde valla isadepäeva kontsert. Juba 10. kord on eestvedajaks väsimatud tantsujuhid Mari Karon ja Eve Sinijärv ning korraldajaks naisrahvatantsurühm Kilingi koos spordihoonega. Lisaks tantsudele oli meeleolukal õhtul külas mardisandid ning õpetaja Eve Sinijärv võttis vastu oma sünnipäeval hulganisti õnnitlusi 😉


Isadepäevaks pühendasid 1.b klassi õpilased isadele ka laulu 😉

Aitäh, vanemõpetaja Mare Tallo, et sellega kõiki isasid rõõmustate!


Pidžaama stiilipäev oli õpilasesinduse valik ja korraldada, et sügishämarasse ja -halli koolipäeva tuua kaisukate, pidžaamade, mõnnakate natuke värve ja elevust 🙂 Hommik algas hommikvõimlemisega, kooliraadiost tuli unejutt ning päeva jooksul sai saali fotonurgas pilte teha.


14. novembril toimus Pärnu-Jaagupi koolis traditsiooniline KooliCanto. Aitäh õpilastele ja juhendajatele Piia Salomon ja Tiia Hermann!


16. novembril said KING-i rebased 76. lennu poolt ristitud. Ristitud rebase staatuse saamiseks tuli läbida erinevaid katsumusi: teha jõu- ja ilunumbreid, lõbustada koolikaaslaseid ja vallarahvast, läbida takistusrada ja olla leidlik, et kooli sööklas mitte nälga jääda. Lisaks tuli rebastel külastada meie vallamaja, kus jänesed ja ilves neid lahkelt vastu võtsid.
Fotod: Anette Lensment


24. novembril tähistasid 1.-4. klass kadripäeva koolis. Vahvaid vahetunni tegevusi viisid läbi klassijuhatajad, toimusid viktoriinid klassides ning kogu päeva saab olla koolis toreda maski või kostüümiga. Aitäh kõigile osalejatele!

 


Selle aasta Saarde valla jõulukuusk jõudis kohale 1.b klassi õpilaste valvsate pilkude all 🙂 16.novembri hommikul sai 1.b klassi juhataja telefonikõne Kristo isa Tarmolt, kes kutsus lapsi vaatama, kuidas Kilingi-Nõmme jõulukuusk oma kasvukohast bussijaama platsile jõuab. Pärast 1. tundi oligi Tarmo bussiga koolimaja juures, et sõidutada nii õpilased kui õpetaja sündmuspaika Urve tänavale. Lapsed nägid, kui palju peab nägema vaeva, et saada üks suur ja ilus puu kraana abil autole ning see kahar kuusk veel läbi linna sihtkohta sõidutada. Et ootamine igavaks ei läheks, mängiti kohapeal erinevaid liikumismänge ning tegeleti nii loodusõpetuse kui matemaatikaga. Kui kuusepuu lõpuks pidurüüsse saab, läheb kogu klass uuesti juba tuttavat iludust vaatama. Aitäh, Tarmo Tamm, et taas 1.b klassi päeva nii põnevaks muutsid! Hea, kui isa töötab ametis, mille läbi sünnib teistele rõõmu 😉


Ei ole mõistlik jätta tegevusi viimasele hetkele 🙂 Nii on hoolekogu liige Aleksander Vilinurm võtnud oma südameasjaks juba suvel välja valida meie koolimaja jõulukuused. Kaunist kuuske ei olegi nii lihtne leida, sest meie fuajee nõuab kõrgust ja sihvakust. 2023. aasta jõulukuused said 28. novembril kohale ning 11. klass hakkab neid jõuluehteisse seadma.


SPORT

10. novembril toimusid Pärnumaa koolinoorte meistrivõistlused rahvastepallis. Meie kooli võistkond saavutas 4.-5. klassi tüdrukute rahvastepalli võistlusel III koha. Võistkonnas olid: Lorete Lensment, Kelli Vill, Lisandra Tomp, Kristella Aasala, Margaret Priilinn, Maribel Paimre, Minna Tammist, Reili Lilleleht, Juhendaja ja fotod õpetaja Kadi Teearu.


11. novembril toimusid Järva-Jaanis Eesti Maaspordiliidu Jõud meistrivõistlused kiirmales. Meie õpilane Anette Einmann tuli 4. kohale kuni 18.a neidude arvestuses. Aitäh, Anette, et ikka jõuad! 🙂

12. novembril toimusid Jõulumäel Pärnumaa meistrivõistlused krossijooksus. Väga heade tulemustega paistsid silma: 1 km M8 Romet Kaljur I koht,  2 km  N12 Maria Kaljur II koht,
9.8 km N16 Laura-Liis Kaljur I kohta ja M16 Romet Kaljur III koht! Treener Kuro Link. Aitäh perekond Kaljur! Pildid: erakogu.


16.novembril toimusid Pärnu maakoolide meistrivõistlused rahvastepallis 4.-5.kl poistele. KING poisid tulid tublile 2. kohale!
Võistlustel osalesid: Kris Kaljula, Ramon Kivisild, Johann Lindov, Gregor Oriehov, Kaspar Rätsep, Krister Toomla, Kristen Vilistus ja Kren-Marten Krapp. Õpilasi juhendas õpetaja Erki Kangur. Lisaks tulid edu soovima kenad rebased   Kadi Teearu

18. novembril toimusid Valtu spordihoones Eesti meistrivõistlused lauamängude mitmevõistluses. Noormeeste arvestuses võitis hõbemedali Henri Sireli ja pronksmedali Kuldar Vreimann. Meeste seas sai Uku Tominga 5. koha ja Kristjan Link 7. koha. Eelpool mainitud mängijad aitasid kaasa Pärnumaa esinduse esikoha karikavõiduni. Aitäh, Eiki Lehemets! Foto: Eiki Lehemets


20. novembril toimus mõttespordi olümpiaad online males. 10.-12. klassi arvestuses sai Anette Einmann 8. koha ja Henri Sireli 56. koha, osalejaid 87. Kilingi-Nõmme Gümnaasium on I etapi järel koolide arvestuses 10. kohal. Aitäh osalejatele ja treener Eiki Lehemetsale! 🙂


27. november 2023. a toimus Pärnu Kergejõustikuhallis TV10 Olümpiastarti 53. hooaja (2023/2024) I Pärnu etapp. Aasta esimesel etapil näidati väga häid tulemusi. Resultaadid, millega mõned aastad tagasi oleks saavutanud 1. või 2. koha, andsid seekord koha esiviisikus. Konkurents kasvab ja tulemused paranevad Sel korral jõudsid finaalidesse:

Robin Riis 60m jooks 4. koht
Hendrik Saar 60m jooks 4. koht
Margot Klettenberg kuulitõuge 8. koht

Kooli esindasid: Romet Kaljur, Robin Kaljur, Andero Stig Saarpere, Aleksandra Vaarik, Kaspar Rätsep, Maria Kaljur, Merilyn Luik, Crystal-Eliis Krapp, Kren-Marten Krapp. Täname õpilasi, kodusid ja juhendajaid! Aitäh treener Kuro Link!


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalendrist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Psühholoog: laste meeleoluhäirete taga kumab tihti digisõltuvus

Nutisõltuvus on ühiskonnas üha suurem probleem. Lastel, kes veedavad pikki tunde ekraani taga, võib langeda õpiedukus ja -motivatsioon, nendib Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi dotsent Riin Seema.

Dotsent märkis, et lääne ühiskonnal on raskusi digisõltuvuse aktsepteerimisega. Tallinna Ülikoolis hiljuti läbiviidud uuring näitas, et 19 protsendil teismelistest on nutisõltuvus. See tähendab, et koolipäevadel veedavad noored viis või enam tundi nutiseadmes, vabadel päevadel seitse või enam tundi. “Samal ajal on neil õpiraskused, madal õpimotivatsioon ja emotsionaalsed häired,” lausus Seema saates “Terevisioon”.


TEGUSAD ÕPETAJAD

Üle poole aasta vältas esimene Eesti õppejuhtide meistriklass ning läbi tiheda konkursi õnnestus selles osaleda meie õppealajuhatajal meisterõpetaja Kairi Kaldojal. Teiste Eesti õppeasutuste külastused ning õppekäik Hollandisse viisid tõdemuseni: “Programmis osalenud õppejuhtide sõnul muutis arenguprogrammis osalemine nende arusaama nii enda osatähtsusest koolis kui ka üldisemalt kaasaegse juhi rollist ja oskustest.”  Täpsemalt on võimalik lugeda pilootprogrammis osalejate blogist.


10. novembril kohtusid Saarde valla esindajad Riigikogu liikmetega, seekord koolimajas. Tuuleenergia ja valdade finantsvõimekuse arutelu kõrval oli jututeemaks ka koolihoone olukord ning rekonstrueerimisvajadus.


13. novembri e-õppe päev oli kooliperele pikem ja pingelisem kui tavaline koolipäev. Seekord ei mahtunud kõik teemad tavapärasesse kuude koolitundi ära ning lisa ampsati 7. ja 8. tunnist 🙂 Õpiampsud, kriisiplaanid, töökoosolekud, StepLab keskkond ja arengusammud – päeva sisu oli tihe.


17.-18. novembril Võru- ja Põlvamaal toimunud XLIX matemaatikaõpetajate päevadel oli meie kooli esindamas tugev delegatsioon 🙂 Kui õpetaja Moonika Ringas ja meisterõpetaja Anne Aasamets olid seekord kuulajate rollis, siis vanemõpetaja Mare Tallo tutvustas oma magistritöö teemat probleemülesannete lahendamise valdkonnas ning meisterõpetaja Saima Tõigast viis läbi töötuba matemaatika ja käsitöö lõimingust.


17.-18. novembril toimus Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidu sügiskonverents Tartus. Tihe konverentsiprogramm jättis õpetaja Kätlin Laur’ile võimaluse vaid osalt jäädvustada toimunut ning enim kõnetavat. Selge, et see on kaasaegne õpikeskkond.


Koolihoone ehitus 1961

Foto: Lembit Nõmm erakogu

Koolihoone rekonstrueerimisprojektist 2023

Vaade S, IBG-Ehitus OÜ