Kooli mõjul ei ole piire


Õpetajate päev

3. oktoobril tunnustas Pärnumaa Omavalitsuste Liit maakonna haridustöötajaid. Kaheksast võimalikust leidsid kogunisti viis kaunist klaaskaru kodu meie koolis:

2018. aasta Pärnumaa Aasta gümnaasiumiõpetaja HELLE BERG
2018. aasta Pärnumaa Aasta põhikooliõpetaja KADRI KARON
2018. aasta Pärnumaa Aasta noorsootöötaja LAINE ÜLEMAANTE
2018. aasta Pärnumaa Aasta õppeasutuse juht ERLI AASAMETS
2018. aasta Pärnumaa Aasta tegu hariduses KILINGI-NÕMME GÜMNAASIUM

5. oktoobril, rahvusvahelisel õpetajate päeval, pälvisid Saarde Valla tänukirjad Sirje Jakobson, Helle Kiviselg, Mare Lapp ja Ülo Liblik.

Kogu 5. oktoobri, mil pärisõpetajatel oli koolituse ja valla aktuse päev, võtsid enda kanda gümnasistid. Nagu fotolt näha, tundsid nad end õpetajate toas hubaselt 🙂

14. oktoobril esindasid Pärnumaad vabariiklikul Aasta Õpetaja galal finalistid Kadri Karon, Erli Aasamets ja Kilingi-Nõmme Gümnaasium ning tunnustuseks haridus- ja teadusministri tänukirjad.


Õppetöö

3. oktoobril olid ornitoloogiahuvilised õpilased õpetaja Thea Perm eestvedamisel Kabli Linnujaamas. Uuriti linnuvaatluse ja -rõngastamise põhimõtteid, saadi teada, kuidas pikaajalised linnuvaatlused annavad teadusele olulist infot ning otsiti meie kooli õpilastele juba tuttavat kohalikku raudkulli, kes seekord aga kohtumist ei soovinud.

8. oktoobril külastasid Tõravere observatooriumit Emma Vill, Maria Mägi, Johannes Aleksander Raid, Hans Kristjan Raid, Hanna Tali, Johanna Tammist, Eliise Mändmets. Olulisimaks oli kohtumine Ameerika Ühendriikide merejalaväelase ja endise astronaudi Heidemarie Stenfanyshyn-Piperiga, kes külastas eestit ülemaailmse kosmosenädala raames. Pikem jutt koolilehe “Kirjatark” veebilehel.

12. oktoobril toimus Pärnumaa õpioskuste olümpiaad. Maakoolide esikoha võistkond koosseisus: Maarit Juhkamsoo, Iiris Kangur, Nora Ly Saar, Tuule Lind, Margaret Klettenberg.
27. oktoobril vabariiklikus finaalis tulid meie tublid lapsed 12. kohale. Lisaks teadmiste ja oskuste proovilepanekule oli osalejatel võimalus teha põnevas KUMU’s. Juhendaja Mari Karon.

Traditsiooniliselt toimuvad veerandi viimasel nädalal viktoriinid. 5.-8.klasside I veerandilõpu viktoriini võitjaks tuli  7.b klass ja 9.-12.klasside seas olid võidukad 10. klassi õpilased.

16. oktoobril 2018 käis Kilingi-Nõmme raamatukogus algklasside õpilastega kohtumas kirjanik Markus Saksatamm.

18. oktoobril külastas üheksandate klasside ühiskonnaõpetuse tunde Pärnu Koidula Gümnaasiumi õpilane Kätlin Rapp, kes selgitas õpilastele, miks on oluline erinevaid kultuure tunda, läbi kaardimängu. Kui mujal reisides reegleid ei tea, ei tule mängust midagi välja. Tegemist on YFU haridusprogrammiga. Kätlin tutvustas ka vahetusõpilaseks olemise võimalusi.

23.-24. oktoobril toimus viiendat korda Pärnu maakonna matemaatikahuviliste laager. Laagrisse kutsuti õpilased eelmisel õppeaastal toimunud matemaatikaolümpiaadi tulemuste järgi. Kohal oli III kooliastme 30 õpilast. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist: Greete-Liis Krapp, Kärt Pärnat, Sandra-Liisbet Lilleste, Hanna Tali, Johanna Tammist, Birthe Lall, Laurits Meinson, Karl-Martin Krapp ja Gerrit Rattam. Esimesel päeval esines õpilastele loenguga fraktalitest Tartu Ülikooli Teaduskooli õppejõud Raili Vilt. Pärast loengut toimusid robootika töötoad, milles sai katsetada Pro-Bot’i ja Edisoni töövõimekust Helen Mitt’i ja Aile Jaansalu juhendamisel. Maakonna õpetajad osalesid samades haridusrobotite töötubades ja Raili Vildi töötoas „Jupike nööri“. Päeva teises pooles toimus seiklusmäng õues ning õhtune tegevus rühmades koos seltskondlike mängudega. Järgmisel hommikul saadi sõrmed soojaks kuubikuülesannetega Jõgeva Gümnaasiumi õpetaja Karin Tepaskendi juhendamisel.

Laagri lõppedes sai iga osaleja loosi teel kingikoti, kuhu olid poetanud sponsorite üllatused. Sponsorid: Maanteeameti Ennetustöö osakonna Pärnu esindus, Wendre AS, AS Kalev, ESTONIA Medical Spa&Hotel, Valgeranna Seikluspark, AS Kuma, Tartu Ülikooli Teaduskool, Kilingi-Nõmme Gümnaasium ja Pärnu-Jaagupi Põhikool. Laagrit korraldas Pärnu maakonna matemaatika aineühenduse aktiiv.

Code Week ja kooliõpilastest IT-tulevikuspetsialistide töö kannab vilja. 🙂 Ventspils IT Challenge 2018 C-alagrupi finaalis on võistkond BlackPuma (8.a klass Rasmus Rist, Hans-Kristjan Raid, Jaan-Markus Raid). Eelmisel aastal valiti igast riigist (Läti, Eesti, Leedu) kuus võistkonda, kuid sellel aastal toimus üldine konkurss ning C-vanuserühma finaalis on ainult kolm Eesti võistkonda ning need kõik Saarde vallast (üks meilt ja kaks Surjust). C-vanuserühmas esitati eelvooru 192 tööd. Hoiame 7.-9. novembrini võistlustel omadele pöialt!

25. septembril sooritasid meie kooli 7. klasside õpilased elektroonse tasemetöö loodusõpetuses. SA Innove tagaside:
Teadmiste puhul on kõige sagedamini saavutatud tipptase.
Analüüsioskuste puhul on kõige sagedamini saavutatud kesktase.
Kavandamisoskuste puhul on kõige sagedamini saavutatud kesktase.
Tõlgendamisoskuste puhul on kõige sagedamini saavutatud kõrgtase.


Turvalisus

Eelmisel sügisel kinkis praegune 4.klass Eestile sünnipäevaks helkuripuu. Helkuripuu eest hoolitseti kevadeni ja kokku riputasid lapsed puule üle 180 helkuri.
3. oktoobril pani uue helkuripuu „särama“ 1.a klass ja klassijuhataja Terje Pahk. Täna ripub armsal pihlakapuul 101 helkurit.  Kui sul on helkur üle, siis riputa see puule! Kellel helkurit ei ole, siis saab puult võtta. Aitäh Alenna, Emma, Lenna, Johanna, Karlis Orm, Carola, Risto, Kristiine, Reno, Raigo, Tobias, Joosep, Pärtel, Liselle, Keleri, Mirelle, Jane-Ly, Rico! Oleme säravad! Helkurpuu, KiNG 1.a klass ja ERR Terevisioon 9. okt 2018 kell 6:56:57

16. oktoobril alustas päästering 5.-6. klassidele. Esmane tutvustus ringi sisust ja tegevusest päästeringi korraldajate ja juhendajate poolt MTÜ Saarde Vabatahtlikud Pritsumehed.

6.a ja 6.b klassi õpilased osalevad Maanteeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti kampaanias PEATU, VAATA, VEENDU!, mille ülesandeks on juhtida õpilaste tähelepanu sõidutee ületamise ohutusele reguleerimata ülekäiguradadel.
18. oktoobril said klasside esindused Saarde Vallavalitsuse sekretärilt Mari Treialilt kätte loa markeerida maha sõnad PEATU, VAATA, VEENDU!
19. oktoobril alustati välitöödega ja 6. klassi õpilased markeerisid kooli ümbruses viite erinevasse kohta maha jalakäijale mõeldud sõnad: PEATU, VAATA, VEENDU! Nii on kooli ümber liikluses tähelepanu juhitud võimalikele ohtudele.

23. oktoobri õhtu tõi päästeringi huvilised kuulama ja vaatama demineerija tööd ning töövahendeid. Pooleteise tunnisest ringist kujunes 2,5 tunnine põnev õhtu, kus päästeringi korraldajad tuli lõpuks küsimuste eest päästa  😀


Sport

3. oktoobril 2018. a Pärnu maakoolide 8.-9. klassi poiste jalgpallivõistlustel III koha saavutanud võistkonda kuulusid: Chris-Sten Kadakas, Joonas Kask, Karl Kielas, Kris-Aller Kusmin, Kennert Rannama, Randar Rätsep, Milo Vill, Frederik Voolmaa. Juhendajad õpetajad Erki Kangur ja Ülo Liblik ning poisse treenib JK Poseidon treener Nils Grün.

Orienteerujatelt medaleid muudkui tuleb 🙂
13. oktoobril toimus Harju-Ristil kuue tunnine rogain “Libahundi Jälg”
JJ 15 vanuseklassis saavutasid I koha Markus Kaljur ja Kurmet Kutti (160 punkti, läbisid 29 km)
II koha saavutasid Laura-Liis Kaljur ja Ragne Gromov (135 punkti, läbisid 25 km)

14. oktoobril toimus Piirumis OK Westi Auhinnavõistlus koos Pärnumaa orienteerumise meistrivõistlustega.
M12 I koht Markus Kaljur (Pärnumaa meister)
N12 IV koht Laura-Liis Kaljur (Pärnumaa meister)
V koht Liis-Marie Kaljur (Pärnumaa II koht)
VI koht Emma Tammist (Pärnumaa III koht)
VIII koht Maria Kaljur ( Pärnumaa V koht)
M14 IV Tauri Kovalevski
M16 IV koht Toomas Meier (Pärnumaa III koht)
N18 II koht Triin Kovalevski (Pärnumaa II koht)


Treener Ville Vinkel, võistlemisi toetab perekond Kaljur.

27. oktoobril toimus Kernus Eesti karikavõistluste 6. etapp lauamängude mitmevõistluses, kus selgusid parimad 4. etapi kokkuvõttes. Neidude 2. koha sai Anette Einmann ja 4. koha Ragne Gromov, osales 11 neidu. Noormeeste 2. koha saavutas Rauno Einmann, osales 32 mängijat. Eelpool mainitud noored  aitasid ka SK Vaablasel võita võistkondlikult 3. koht 8  võistkonna seas. Lapsi juhendab Viire Talts, võistkonda korraldab ja esindab Eiki Lehemets.


Õpilased ja koolielu

Klassid jõudsid koos klassijuhatajatega koos pidada klassiõhtuid (6.a ja 6.b), käia Pärnu kontserdimajas (2.a ja 2.b) ja Viljandis teatris: fotol 1.a ja 1.b valmistumas teatrielamuseks 😉

Õpilaskodu “rebased” (nn uusikud, õpilased, kes on esimest aastat õpilakodus) said perre vastu võetud, karv kammitud ja vajalikud vaktsineerimised tehtud! 😛

Meie õpilased Marie Kielas, Johanna Tammist ja Hanna Tali ning õpetaja Saima Tõigast ajakirjas „Käsitöö“:
Päikesekiik – autor Marie Kielas 9.b klass (foto lk 39, tööjuhend lk 14)
Arhailise tikandi maagia – Johanna Tammist ja Hanna Tali, 8.a klass (foto lk 37, tööjuhend lk 14). See Käsitöö number valmis koostöös Eesti Käsitööõpetajate Selts ” Aita” ga ja on kingitus Eesti Vabariik 100 puhul.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Koolis ja koolist

20. oktoobril toimus vilistlaste kokkutulek ning endiste ja praeguste töötajate pidulik vastuvõtt

 


Oktoobri alguses vaatasime dokumentide kaudu tulevikku. Õpetajatel oli ülesanne esitada ainekaardid, kinnitati 12. klassi koolieksamit ette valmistav komisjon ja koolieksami päevaks määrati 31. mai 2019. Samuti kinnitasime 11. klassi uurimis- ja praktiliste tööde teemad ning ajakava. Juhtkonna ja kooliastmete nõukodade ühisel nõupidamisel planeeriti detsembrikuu tegevusi ning erinevate projektipäevade korraldamist.

Peahoones on turvalisema õpi- ja töökeskkonna nimel töös uued turvakaamerad.

Õpetajad jõudsid õppekäikudel käia Londonis ja Lübeckis, osaleda teabepäevadel Pärnus ja teha ettekanded Tartu Haridusfestivalil.


Koos paberraamatutega kaob lugemisoskus ja muutub maailmataju. Paberraamatut ja pikkade tekstide lugemist ei asenda ajurakkude teritamisel mitte miski.

Norras korraldas psühholoog Anne Mangen 50 üliõpilasega eksperimendi, milles palus neil lugeda huvipakkuvat 28-leheküljelist naljarikast armastuslugu. Eksperimendi sisuks oli võrrelda, kas lugemine raamatust mõjutab võrreldes elektrooniliselt lugerilt loetud loost meelde jäävat elamust. Selgus, et paberilt lugenud mõistsid märgatavalt paremini loo sisu, nad mäletasid rohkem detaile ja suutsid taastada juhtumite aegrida.


Novembris ootab:

algab peotantsukursus
02.11 – 3.a metsaviktoriini preemiareisil Soomaal
06.11 – Väike koolicanto 1.-5. klassi ansamblile õpetaja Mare Tallo juhendamisel
07.-09.11 – Ventspils IT-väljakutse 2018
08.11 – isadepäeva pidu spordihoones kell 18.30
10.11 – loodusteaduste olümpiaadi piirkonnavoor
11.11 – vabariiklik võimlemisfestival Gymnafest Lõuna-Eesti eelvoor Viljandis
15.11 – rebaste nädala finaal – naha parkimine
17.11 – Pärnumaa tehnoloogiakonkurss 6.-9. klass
20.11 – hoolekogu koosolek, arutlusel kooli kodukorra uuendamine ja sisehindamise aruanne
28.-29.11 – klassidevaheline KiNG III maleturniir
30.11 – luulekonkurss „Koidulaulik“
30.11 – lastekooride laager Jõulumäel


Kilingi-Nõmme Keskkooli

vilistlaste kokkutulek 1978

Foto: Lembit Nõmm erakogu

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi

vilistlaste kokkutulek 2018

foto Kilingi-Nõmme Gümnaasium