50. kooli kuukiri 🙂

Varasemad kuukirjad


2. oktoobril tunnustas Pärnumaa Omavalitsuste Liit maakonna haridustöötajaid ja asutusi. Juba kolmas maakonna vapikaruga auhind “Aasta tegu hariduses” jõudis meie kooli.  KILINGI-NÕMME GÜMNAASIUM Pärnumaa haridusasutuse aasta tegu ja Eesti hariduse aasta tegu finalist: laulukonkurss “Kaunim Metsalaul”. Auhinna võttis vastu laulukonkursi ellukutsuja Mari Karon.

4. oktoobril toimus kooli aulas Saarde valla haridustöötajate aktus-kontsert ning Saarde valla tänukirja pälvisid KAIRI KALDOJA, MARE TALLO, SVETLANA KIELAS ja PIIA SALOMON.


Õppetöö ja -tegevused

1. oktoobril oli tähtaeg, kus hakkame valmistuma kevadel toimuvateks eksamiteks ning loov-, praktiliste- ja uurimistööde kaitsmiseks. Kinnitatud on gümnaasiumi koolieksamit ettevalmistav komisjon, loovtööde korraldamise töörühm ja 12. klassi koolieksami kuupäevaks on kinnitatud 28. mai 2020.

8. oktoobril viisid Tartu Ülikooli tudengid läbi selle õppeaasta esimese bioloogia õpitoa. Õpetaja Urve Jõgi eestvedamisel korraldatavas õppetsüklis osalevad lisaks meie kooli loodushuvilistele ka Uulu ning Surju põhikooli õpilased.

10. oktoobril toimus JA Eesti ja EBS Gümnaasiumi korraldusel üle-eestiline ettevõtlusteemaline e-viktoriin, millest võtsid osa ka KiNG 7.–9. klasside õpilased. Üle Eesti oli osavõtjaid kokku 2500. Lahendada tuli majandus- ja ettevõtlusteemalisi ülesandeid, kokku pidid noored vastama kolmekümnele küsimusele. Õpilastelt uuriti näiteks seda, kas nad teavad Thomas Cook´i pankroti kohta, milliseid Eesti iduettevõtteid nad nimetada oskavad, mis on kaheeurose laulupeomündi teisel küljel, mis aastal asutati Microsoft, kellele kuulub tsitaat „Selles maailmas ei ole midagi kindlat, väljaarvatud surm ja maksud“, millist riiki külastasid turistid 2019. aastal maailmas kõige rohkem jne. Lisaks olid viktoriinis ka mõned ülesanded, kus tuli leida õige vastus maksude teemalistele küsimustele. Meie kooli õpilastel õnnestus viktoriin suurepäraselt – esisaja sisse ragistasid end Hans-Kristjan Raid, Berit Vahter, Rasmus Rist, Eliise Mändmets, Hanna Tali, Johanna Tammist ja Randar Rätsep 9.a klassist ning Hedvig Annast 8.a klassist. Hans-Kristjan ja Berit jagavad koos teiste koolide õpilastega kohti 2.–13.! E-viktoriin oli esimene etapp võistlusmängust Creatlon, milles osalemist kolm õpilast ka jätkavad. Hoiame neile pöialt ning kiitus õpilastele ja korraldavale õpetajale Kadri Karonile!

 

Hans-Kristjan Raid, Berit Vahter, Rasmus Rist ja Hedvig Annast on kutsutud kolmapäeval, 13. novembril, preemiaekskursioonile ettevõttesse Starship Technologies! Starship on Eestist välja kasvanud maailma-ettevõte, mis tegeleb isesõitvate pakirobotite arendamisega. Robotid aitavad poodidest kauba ja restoranidest toidu klientidele kätte toimetada. Ettevõtte asutasid Skype’i loojad Ahti Heinla ja Janus Friis aastal 2014. Praeguseks tegutseb Starship Technologies üle maailma, peakorter on San Franciscos ja põnevam osa ehk inseneeria osakonnaga Tallinnas Mustamäel ongi meie õpilased kutsutud tutvuma.

11. oktoobril avati käesoleva õppeaasta veerandiviktoriinide sari. Fotodel 5.-8. klasside võitja 8.b klass ja 9.-12. klasside võitja 9.a klass. Aitäh osalejatele ja korraldajatele!

16. oktoobril ilmus kooli kuukirjale konkureeriv väljaanne 😀 . Nimelt alustas ilmumist 3.b klassi ajakirjanduslik väljaanne “Klassi Teataja” ning õpetaja Mare Tallo klassi laste lahkel loal võime ka kooli kuukirjas teha sellest väljavõtteid 😉

18.-19. oktoobril osalesid meie õpilased Pärnumaa matemaatikalaagris Sindis. Õppelaagrisse kutsuti õpilasi tänavu kevadel läbiviidud piirkondliku matemaatika olümpiaadi tulemuste põhjal ning meie koolist said kutsed Hanna Tali, Hans-Kristjan Raid, Johanna Tammist, Birthe Lall, Hedvig Annast, Sandra-Liisbet Lilleste, Greete-Liis Krapp, Margaret Klettenberg ja Andres Vunk. Õpilasi juhendavad Moonika Ringas ja Anne Aasamets. Fotod Anne Aasamets


18.-19. oktoobril korraldas Kilingi-Nõmme Gümnaasium koostöös partneritega üle-eestilise võistlusmängu ÖÖ-MARU

Suurepärase võistlusmängu tulemusega lõpetas KiNG võistkond koosseisus Kadri Karon, Raili Lilleleht, Terje Pahk, Mare Tallo ja Kuro Link. Koduradadel võistelnud võistkond oli suuremeelne ning võidukarikaga saadeti koduteele Tapa Gümnaasium.

Meisterliku, oma kogemusi ära kasutades, võistlusmängu tegi KING2 võistkond koosseisus: Mari Karon, Sirje Jakobson, Eve Sinijärv ja Saima Tõigast.

Kiidame tegijaid ja täname abilisi!


Huvitegevus

24.-26. oktoobril tegi B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu sügiskooli raames tiiru Ida-Virumaal. Külastati Avinurmet, Iisakut, Polaarmõisa, juustukoda ja Sillamäed. Õpiti-kogeti koostööd ja taaskord leiti uusi sõpru.

29.-31. oktoober toimunud “Rebaste nädalal” oli auväärsed abituriendid toeks 10. klass õpilastele, et viia neid noorukesi gümnasiste kurssi koolielu võlude ja valudega 😛

31.oktoobril tegi Suure-Jaani Kooli “Halloweeni” üritusele külaskäigu meie Forseliuse Noortekogu ning ühtlasi arutati võimalusi edasiseks koostööks, sh Suure-Jaani õpilaste võimalikku osalemist meie jõuluballil.


Sport

1. oktoobril Vändras toimunud Pärnu Maakoolide Spordiliidu jalgpalli võistlustel 8.-9. klassi poistele saavutasid  Kilingi-Nõmme kooli noormehed I koha!  Võistkonnas olid:
Karl Kielas, Kennert Rannama, Milo Vill, Randar Rätsep, Oliver Rätsep, Kris-Aller Kusmin, Caspar Pärn ja, Frederik Voolmaa. Juhendajad: Ülo Liblik, Erki Kangur ja Nils Grün

3. oktoobril toimusid Rannapargis Pärnu linna ja maakoolide orienteerumise meistrivõistlused, kus koolide arvestuses saavutas I koha Kilingi-Nõmme Gümnaasium. Võistkonda kuulusid: Oliver Kielas, Toomas Meier, Triin Kovalevski, Markus Kaljur, Laura-Liis Kaljur, Liis-Marie Kaljur ning Maria Kaljur, Emma Tammist, Grete Lume, Emma Lume, Lenna Lume ja Andero Stig Saarpere.  Tulemused koolide kaupa ja tulemused klasside kaupa. Treener Ville Vinkel ning toetus perekond Kaljurilt!

14.-16. oktoobril toimusid õpetaja Erki Kanguri eestvedamisel KiNG klassidevahelised discgolfivõistlused.


Tegusad õpetajad

7.-9. oktoobrini olid meil külalised Hispaaniast, Valenciast. Hispaania õpetajad tulid Kilingi-Nõmme õppima, kuidas GLOBE programmi mõõtmisi ja vaatlusi teha, sest leidsid GLOBE kodulehelt kõige tublima Eesti kooli. Nende jaoks on täna tavaline Hispaania talveilm. Õpetaja Elli Altin, kui kogenud GLOBE programmi koordinaator, jagas koos õpilastega lahkelt külalistele kogemusi.

24. oktoobril alustasid õpetajad SA Innove toel korraldatava pikema koolitustsükliga. Esimese päeva teemadeks olid eneseanalüüsi osakused ja võimalikud mentorluse teemad õpetaja töös. Toeks oli koolitaja Martin Tiidelepp.


Majandame 🙂 

3. oktoobri hilisõhtul said kooli juures paika asfaldipaigad – ega pimedas peale emotsiooni midagi fotodel näha ei olegi 🙂


19. oktoobril toimus koostöös lepingupartneriga OilTerm kooli katla vahetamine. Kõik laabus sujuvalt, vaatamata sellele, et oli hetk, kus katel oli õues ja traktor toas 🙂

Hea, et 1. mai talgupäeval kooli ümbrusse uued männid kasvama said, tänane torm tegi juba oma.
1. mai 2019 (fotod Margit Jaanson). 27. oktoober 2019 (fotod Kadri Karon)  On ju hümnis …
:,: kui männid, mille keskel on me kool :,:
on me kool.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Üllatav põhjus, miks nii paljud lapsed ei suuda keskenduda ning käituvad ja õpivad halvasti. Kui lasteaialapse või koolilapse käitumine on halvemaks muutunud, tema päevi saadavad tujutsemine ja pahurus ning tekkimas on õppimisprobleemid, siis ei tasu teda kohe ennatlikult aktiivsus- ja tähelepanuhäire diagnoosiga kostitada. Põhjus võib olla hoopis muus.


Novembrikuus ootab ees:

01.11 – algab vabariiklik rahaoskuste olümpiaad
04.11 – Väike koolicanto Pärnu-Jaagupis
05.11 – bioloogia II õpikoda
07.11 – Saarde valla isadepäev (rahvatantsijad)
11.11 – „Hea kool“ konkursitöö esitamise tähtaeg
14.11 – Varia viktoriin
16.11 – Pärnumaa tehnoloogiakonkurss 6.-9. klass
17.11 – võimlemisfestival Gymnafest Lõuna-Eesti eelvoor
30.11 – võimlemisfestival Gymnafest finaal


Lavi järv. 1960-ndad Lavi järv. Ohutusolümpia 2018

Foto: Lembit Nõmm, erakogu

Foto: KiNG arhiiv