Teada, mõelda, unistada. Selles on kõik.
Victor Hugo


TUNNUSTUSED

Saarde Valla aastapäevapeol anti meie kooli kauaaegsele õpetajale ja õppealajuhatajale Mari Karon’ile üle Saarde Valla Suur Vapimärk!

Hariduses töötatud aastate jooksul on Mari Karon käivitanud ja ellu viinud õppe-kasvatustöö uuenduslikud suunad ning projektid: HEV laste tugisüsteemid ja kaasava hariduse kontseptsioon, õppekavade uuendamise, uurimistööde kogu, Huvitav Kool, Hea Kool, projekt Tuuliku, Forseliuse Seltsi suvekool jmt.

Mari eestvedamisel loodud muuseumiklassi on koondatud Saarde kihelkonna haridus- ja kultuuripärand ning haridusajalugu. Tema algatustes on traditsioonide jõudu!


TUNNUSTUSED KOLLEEGIDELE!

Kolm tunnustust Pärnumaa Omavalitsuse Liidult ning Vabariigi Aasta Õpetaja konkursi finalistid:

  • Pärnumaa Aasta gümnaasiumiõpetaja – vanemõpetaja Kadri Karon, vabariigis aasta gümnaasiumiõpetaja finalist;
  • Pärnumaa Aasta põhikooli aineõpetaja – meisterõpetaja Saima Tõigast, vabariigis aasta põhikooli aineõpetaja finalist;
  • Pille Kadak, vabariigi aasta tugispetsialisti finalist.

Saarde Valla haridustöötajate kontsert-aktus toimus 15. oktoobril ning valla tänukirja pälvisid Urve Jõgi, Inge Post, Kadri Vaet ning Olev Aal.


2022. aasta Saarde valla konkursil pälvis meie õpetaja Ly Rätsep‘a maakodu Pärnaoru talu Leipste külas kaunima kodu tiitli!


Kilingi-Nõmme Gümnaasium on Pärnumaa Aasta Õppijasõbraliku tööandja 2022 nominent.
Rõõmustame, et oleme õppijasõbralikud ja märgatud! 🙂


KUU TEGU JA KUU TEGIJA Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane või koolitöötaja, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.


Õpilasesinduse valik: kuu tegu – õpetajate päeva tähistamine!

Õpetajatepäeva tähistamine , mis pakkus rõõmu kogu kooliperele. Aitäh peakorraldajatele 12. klassile ja klassijuhataja vanemõpetajale Kadri Karonile ning toetavale ja abistavale 11. klassile!

Õpilasesinduse valik: kuu tegija – õpilane Anette Einmann!

Anette Einmann on aktiivne ja tegus noor sportlane, kes saavutanud maakonna ja vabariigi tasemel suurepäraseid tulemusi ning loomulikult on ka väga head tulemused õppetöös! Otsusele lisab veelgi kaalu 29. oktoobril Tallinnas Eesti noorte meistrivõistlustel kiirmales kuni 18.a. neidude hulgas kuldmedali ja vabariigi meistritiitli võitmine!

Aitäh, Anette, et oled meie kooliperes!


ÕPPETÖÖ

Oktoobris jätkusid tasemetööd ja -testid. Tsentraalsete testide puhul ei ole keskmes õpilase hindamine vaid pigem on see võimalus õpetajatel saada tagasisidet senisest õppimisest ning mõista võimalusi edasiseks. Meie koolis tegid oktoobris e-tasemetööd loodusõpetuses 4. ja 7. klassid, ettevõtlikkuspädevuses 6. klassid ning inglise keele testid III kooliastme õpilased. Novembris jätkame 🙂

Alanud on ka olümpiaadide ja viktoriinide hooaeg. Esimesena osalesid Tartu Ülikooli Teaduskooli e-viktoriinis 9. klassid ja seda majanduses. Rahatarkusteta jäädakse jänni – seega igati asjakohane on ka 31. oktoobril ja 6 kuud kestev rahatarkuste olümpiaad milles meie õpilased on varasematel aastatel saavutanud märkimisväärseid kohti. Ootame huviga! 😉


6. oktoobril oli registreerunud õpilastel võimalus osaleda Kilingi-Nõmme klubis toimunud Pärnumaa inspiratsioonipäeval “Investeering iseendasse”. Meie kooli 9.-12. klassi huvilistele meeldis päev ning kõik osalesid aktiivselt ja mõtlesid kaasa.  Inspiratsioonipäeva teemad olid vaimne tervis, kogemuslood, motivatsiooni leidmine ja kuidas end hoida.

 


Oktoobris osalesid 3.a, 5.a ja 5.b klassid KIK õppeprogrammides Soomaal. Kuuraniidu õpperajal toimusid teistmoodi seeneretked, tutvuti erinevate puuseentega, uuriti seeneniidistikku, tehti rühmatöid ja kuulati vaikust. Fotod: Urve Jõgi, Eve Sinijärv, Thea Perm
Programmide rahastamine toimub Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnateadlikkuse programmist.


13. oktoobril said 10. ja 11. klassi õpilased teadmisi ja oskusi, kuidas anda esmaabi ning teostasid südamemassaaži elustamisnukkudel. Suured tänud Kilingi-Nõmme kiirabibrigaadi meeskonnale vajalike teadmiste ja oskuste õpetamise eest! Koolitus toimus SA Pärnu Haigla kiirabi projekti „Sinu käed päästavad elu“ raames.


Me läheme kosmosesse! 🛰 🙂 Mõne kuu pärast kuuleme kosmosest tervitust Kilingi-Nõmme abiturientidelt! Nimelt läheb aasta lõpupoole orbiidile Eesti tudengisatelliit EstCube2. Lisaks oma teadusmissioonile, lähetatakse kosmosesse ka Eesti koolide õpilaste tervitused, mis konkursi korras välja valiti. Kui Estcube2 on orbiidil, saadab ta tervitusi tagasi Maale, kus siis vastavate vastuvõtjatega on võimalik neid kuulata.
Eriline tänu: Jaan-Markus Raid, Birthe Lall, Anna-Maria Pervušina, Frederik Voolmaa, Sander Juurik ja kogu ülejäänud 12. klass ning õpetaja Thea Perm!


17. oktoobril tegi visiidi kodukooli vilistlane Mari Tikerpuu. Tunnid gümnaasiumiastmes olid meeleolukad ja algasid õpilastele väljakutsuvalt 🙂 Aga las seda arutlevad juba õpilased omavahel, kuidas nad mõistsid, et Mari on meie vilistlane, et ta ei ela enam kodukandis ning et ta on teel ületanud põnevaid väljakutseid 🙂


18. oktoobril toimus TalTechis 5.-9. klassidele loovtööde võistlus “Prügiretseptid 2022”. Kohal oli 12 võistkonda üle Eesti. Kokku jagati kolm auhinda, millest ühe “Kõige ilusam lahendus” pälvis just meie kooli võistkond koosseisus Liis-Marie Kaljur, Grete Lume, Ann Marii Rattam ja Emma Tammist. Tüdrukud ehitasid maitsetaimede trepi ning kasutasid selleks vineeri, plasti ja tekstiilijäätmeid.
Kõik valminud kaksteist tööd olid huvitavad ja näitasid noorte loovust. Näiteks valmisid veel multifunktsionaalne kandik, väärikate hoidja (vaegnägijatele mõeldud riiul), kastekann, aiatööriistade kott põlvitusalusega jpm. Kõik 12 tööd pannakse kokku üheks “retseptiraamatuks”, kust kõigil on võimalik tulevikus inspiratsiooni ammutada.
Palju õnne kogu võistkonnale ning juhendajatele Thea Perm ja Hele-Riin Kutsar!
Fotod: Hele-Riin Kutsar


Koostöö Sisekaitseakadeemiaga läheb edasi ning teise aasta valikaine “Politsei” kursused on alanud. Piirkonnapolitseinik Andris Avamere esimene tund oli tutvumiseks ja sissejuhatuseks kursusesse. Järgmised tunnid päevad lisavad praktikat, olgu see siis PPA Pärnu uues majas või kevadel toimuvates laagrites.


21. oktoobril osalesid 20 meie kooli õpilast, kellest 10 Ukraina ja teine pool eesti õpilased, GLOBE loodusretkel “GLOBE hiking/learning days” Lilli loodusmaja metsarajal. Uurisime, mida võib leida sügisel metsast, missuguseid jälgi jätavad endast maha loomad ja eesti õpilased õpetasid ukrainlastest koolikaaslastele uut sõnavara. Lisaks maitsvale lõunasöögile, milleks oli ülimaitsev mulgipuder ja mulgikorbid, küpsetasime lõkkel saia, jõime pärnaõitest valmistatud teed. Meenutamaks tänast päeva, otsisime värvilisi lehti, millest hiljem valmisid vahvad järjehoidjad “Hoian loodust, sest ta on minu sõber”. Metsarajalt looduskeskusesse jõudes kordasime veel kord uusi sõnu. Preemiaks saime võimaluse toita vahvaid loodusmajas elavaid koduloomi ning teha neile kõigile pai.
Avastamisrõõmu ja uusi teadmisi jagus kõigile kuhjaga. Aitäh meie toredale teejuhile Ly Laanemetsale Lilli loodusmajast! Aitäh õpetaja Signe Vahtramäele ja meie vilistlasele GLOBE Eesti koordinaatorile Laura Altin!

24. oktoobril saabus selline tore kiri Leedust, USA saatkonnast! 🙂

I recently learned of the significant contributions you made to the GLOBE Regional Learning Expedition in Käsmu in August.  I am writing to express my sincere appreciation for all you did to ensure Ukrainian students had the opportunity to participate in the Expedition and to support the successful participation of Ms. Jennifer Bourgeault, U.S. Country Coordinator and special guest for the Expedition.  On both fronts, your efforts made an enormous impact for students and the program overall.

The GLOBE Program is something truly special – an opportunity to learn about science and the environment while directly contributing to NASA’s understanding of Earth and its climate.  But the opportunity to do it in a setting like Käsmu, where kids from many different countries are learning together, is particularly unique.  GLOBE’s success in Estonia is owed to the commitment and dedication of teachers who volunteer their time to make it great, such as your 2020 coordination of our speaker program with Dr. Garik Gutman, the NASA Program Scientist for Landsat and Terra satellites.  For your continued commitment, I am grateful.

I look forward to seeing you at future GLOBE engagements.

Best regards;
Andrea K.S. Lindgren
Baltic Region Environment, Science, Technology & Health Officer
U.S. Embassy Vilnius


HUVITEGEVUS

1.-2. oktoobril oli kodutütardel ja noorkotkastel tegus nädalavahetus. Kaks Saarde Saarmate ja üks Harju noorkotkas osalesid Lätis Salduse linnas orienteerumisvõistlusel. Mõõtu olid võtmas kolm Läti ja üks Leedu tiim. Üksikarvestuses said Andero Stig Saarpere 6. koha ja Pärtel Pesti 12. koha. Aga tiimina said nooremate poiste arvestused 1. koha. Kodutütarde arvestuses said Saarde kodutütred Laura-Liis Kaljur 3. koha, Liis-Marie Kaljur 6. koha, Maria Kaljur 7. koha. Nooremate tüdrukute arvestuses saavutati tiimiga 2. koht. Noorte juhendajate/juhtide  arvestuses sai Mari-Liis Kaljur 1. koha.

1. oktoobril toimus Harjumaal kodutütarde ja noorkotkaste matkamäng. Saarde Saarmad koosseisus Tristan Luik, Kaspar Tamm, Robin Kaljur ja Romet Kaljur saavutasid 2. koha. Palju õnne tublidele võistlejatele ja juhendajatele! Fotod: Anneli Pesti


5. oktoobril, õpetajate päeval, võtsid abituriendid vastutuse ning õpetajad saadeti üldse majast ära – õppima. Maja universaalvõtme koos multitööriistaga võttis vastu direktor-abiturient Frederik Voolmaa ning piltidel on näha uue põlvkonna pedagoogide stiilinäited 😀

 


16. oktoobril käisid Saarde Saarmad Soomaal räätsa- ja kanuumatkal. Räätsamatka oli umbes 6 km ja siis lõunaks mõnus tangu-kartulipuder, karask munavõiga. Joogiks õunamahla-piparmünditee ja õunapurukook magustoiduks. Kui kõhud täis siis jätkati teed kanuudega – distantsiks umbes 7 km. Osad tiimid leidsid, et sik-sakitades on põnevam sõita. Aga kõik kanuud jõudsid kuivalt kaldale. Ka ilmaga vedas, mõned vihmapiisad, aga muidu ilm supper.
Aitäh Anneli Pesti! Fotod: Anneli Pesti


18. oktoobril kihelkonna mälumängul tehtud piltidelt võib veenduda, et õpetajatel mitte üksnes ei meeldi küsida (mängu korraldajad Helle, Kätlin ja Kadri) vaid ka vastata – seda koos abiturientiga 🙂


21. oktoobril jagasid auväärsed abituriendid 10. klassi rebasekutsikatele ning nende klassijuhatajale kätte eesootava ristimisrituaali ülesanded ja kohustused. Novembris selgub, kas rebased on valmis täieõiguslikeks gümnasistideks saama! 🙂


21. – 22. oktoobril toimus Tihemetsas Kikepera malevkonna maja hoovil Saarde kodutütarde ja Saarde Saarmate ühine välilaager. Kokku osales 28 noort ning appi olid tulnud ka lapsevanemad.  Õppisime läbi praktiliste harjutuste metsatarkusi, esmaabi andmist, tuletegemist ja kustutamist. Fotod: Ivo Pesti, Eiko ja Karme Tammist

24.-26.oktoobrini viibis KING Rohelendurite meeskond auhinnareisil Brüsselis, kus kahe päeva jooksul külastati Euroopa Liidu institutsioone ja Brüsseli vaatamisväärsusi.

Esimene hommik möödus Euroopa Komisjonis, kust lahkusime kerge meelega, sest Euroopa keskkonnaprobleemid on töökate Eesti tütarlaste töölaual, kes seaduste koostamisel lähtuvad eelkõige teadlaste soovitustest ning populism püütakse ukse taha jätta.

Teine pool päevast veetsime Euroopa Parlamendis, kus oma tööd tutvustasid Andrus Ansipi assistendid. Ja nagu ikka ei saa Brüsselist lahkuda ilma Pissiva Poisi üle vaatamist ning vahvlitega maiustamist. Kuigi hoiatati, et Brüsselis sajab tihti, siis wow-elamus tuli ikkagi äikesevihmast, mille tagajärjel põlvini vees erakordses sügissoojuses hotelli poole lippasime.

Täname Kadri Kulli Euroopa Komisjoni Eesti esindusest ja seiklejahingega giidi, kes sujuvalt lahendasid kõik “prantslalslikud” segadused ning loomulikult Rohelennu konkursi meeskonda.

Aitäh õpilastele ja õpetaja Thea Permile! 🙂

#bruessels, #euroopakomisjon #kilinginõmmegümnaasium


SPORT

1. oktoobril toimusid Tihemetsa spordihoones Pärnumaa individuaalsed MV koroonas. Noorte arvestuses võitis kuldmedali Anette Einmann, hõbedale tuli Kuldar Vreimann ja pronksmedali sai Rasmus Tamm. Võistlus toimus ühes grupis ja Anette võitis kuldmedali ka naiste arvestuses.


6. oktoobril tulid meie kooli noormehed Vändras toimunud 6.-9. kl poiste jalgpallivõistlustelt tagasi II kohaga. Finaalis tuli tunnistada Vändra paremust. Väga tasavägiselt kulgenud poolfinaalis õnnestus penaltitega võita Sindit. 😉 Võistkond mängis koosseisus:
Henri Sireli, Kerot Luhaäär, Toomas Kovalevski, Rocco Kartau, Kaarel Kahro, Gert Manilets, Romet Pähn, Kristor Laius, Niglas Meinson. Aitäh õpetajatele Elisabeth Rõigas ja Erki Kangur!
Fotod:  Elisabeth Rõigas


8. oktoobril toimusid Pärnumaa meistrivõistlused orienteerumises ning maastikuks Uulu-Metsaküla. Meie kooli noored näitasid suurepäraseid tulemusi:
Markus Kaljur M16 I koht
Laura-Liis Kaljur N16 I koht
Liis-Marie Kaljur N14 I koht
Maria Kaljur N12 I koht
Robin Kaljur M12 VI koht
Romet Kaljur M12 III koht
Andero Stig Saarpere M12 I koht
Pärtel Pesti M12 II koht

Ehk M12 klassis võtsid meie poisid kolmik(võidu) Juhendajateks sel korral: Markus Kaljur ja Maido Kaljur (kes saavutas M60 klassis III koha) Õnnitlused ja tänu! 🙂


15. oktoobril toimusid Tihemetsa spordihoones Pärnumaa koroona MV segapaaridele. Anette ja Rene Einmann võitsid hõbemedali. Pilt Eiki Lehemets


22. oktoobril toimus Pärnu Spordihallis Taekwondo ITF turniir Pärnu Cup 2022, millest võttis osa ligi 50 sportlast kahest Pärnu ning Sindi, Uulu ja Kilingi-Nõmme treeninggrupist. Lisaks juba varem erinevatel võistlustel käinutele (Abigail Kukke, Deivid Kukke, Enrico Kants, Robin Eamets, Krister Toomla ja Kaia Toomla) astusid tatamile ka kaks alles sel sügisel treeningutega alustanud noort – Jake Pervušin ja Trevor Eller. Tulides (võitlus kujuteldava vastasega) osalesid Robin Eamets, Kaia Toomla, Enrico Kants ja Krister Toomla. Kaks esimesena nimetatut teenisid hõbemedalid. Sparringus (reaalne kahevõitlus) käisid platsil kõik kaheksa sportlast. 14-st matšist võideti 5 ning teeniti 4 medalit: Kaia Toomla – kuld, Krister Toomla, Robin Eamets ja Jake Pervušin – pronks. Aitäh treener Andrus Toomla! 🙂 Fotod: SK Partner


Kuu viimastel päevadel hakkavad hoogu sisse saama võimlejad. 29. oktoobril Tallinnas “Tublide turniiril” saavutas Seleri Sutt Pärnu Briizi rühmaga II koha! Aitäh perele, et Seleri kell 8 hommikul sai Tallinnas võistlustulle asuda!

30. oktoobril toimus Jõgeval Eesti Spordiselts “Kalev” harrastusvõimlemise festival. Meie võimlemisklubi Githat esindasid 5.-8. kl neiud ja 2.-3. kl tüdrukud, kes esitasid laitmatult ja publiku rohke aplausi saatel kavad vimplite ja rõngastega. Aitäh Margit Schmidt! Suured tänud võimlejatele! Fotod: Margit Schmidt.
29. oktoobril toimusid Tallinnas Eesti noorte meistrivõistlused kiirmales. Kuni 18.a. neidude kuldmedali võitis Anette Einmann. Aitäh ning õnnitlused Anettele ja treener Eiki Lehemetsale!

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Mõnus ja mürgine?!  USA teadlaste väitel sisaldavad energiajoogid piisavalt stimuleerivaid aineid, et põhjustada ärevust, unetust, dehüdratsiooni, seedeelundkonna ärritust, närvilisust, punastamist, suurenenud kuseeritust, südamepekslemist.


TEGUSAD ÕPETAJAD

1.-2. oktoobril tegi kiire töise visiidi Tamperesse Soome Käsitööõpetajate Sügispäevadele meisterõpetaja Saima Tõigast ning viis Eesti Käsitööõpetajate Seltsi Aita juhina tervitusi üle lahe 🙂

6. oktoobril tegi direktor tutvust Võrumaal Haanja Kooliga ning aastane koostööprojekt Harno poolt koolijuhtide vahel sai selged raamid.

13.-14. oktoobril koolitusel “Supporting Multilingual Classroom” Tallinnas omandasid ja jagasid kooli nimel minimeeskonnana kogemusi vanemõpetaja Mare Tallo ja õpetaja Kätlin Laur.


20. oktoobril toimus Viimsi Artiumis Harno ja HTM’i konverents „Õppides tulevikku“, kus vaadati tagasi seitsmeaastasele tegevusele õpetajate ja koolijuhtide arenguprogrammides. Meie kooli esindus tundis end hästi, sest meid tuntakse hästi 🙂 Fotol meisterõpetaja Anne Aasamets, direktor Erli Aasamets, vanemõpetaja Kadri Karon ning meisterõpetaja Saima Tõigast.

24.-25. oktoober oli Tartu Ülikooli Teaduskooli aastapäevakonverentsil “Talendid tuleviku teenistuses” kahes rollis meisterõpetaja Anne Aasamets. Esindada Õpetajate Ühenduste Koostöökoja juhatust ning Teaduskooli Nõukogu liikmena tuleb kanda ka vastutust teaduskooli hea käekäigu eest.

25.-26. oktoobril toimus Saaremaa Gümnaasiumis haridusuuenduskonverents „Disainime koos“. Koolijuhil oli äratundmisi ja kinnitusi, kuid ka ägedaid ideid ja põnevaid väljakutseid edaspidiseks ning loomulikult kohtumisi heade kolleegidega igast generatsioonist 🙂


Tänu Erasmus+ programmile on meie õpetajal Thea Perm’il võimalus osaleda GLOBE2022 aastakoosolekul imelises Horvaatias. Õpetaja Thea esmane postitus 🙂
Täna toimub pidulik ürituse avamine ja pealelõunat algavad õpitoad. Aga tahan jagada ühte eilset toredat hetke, kui Spliti lähedal Kastelas ümbrust uudistasin. Nimelt jäi silma silt, et kuskil siin on kool, kuid mida ei näe seda ei näe 🙂 ainult suured puud ja muud kaunid taimed. Hiilisin mingist väravast sisse ja üllatus … kool asus botaanikaaias 🙂 PS Ilm on ilus, turiste enam ei tungle ja mandariinid on valmis.:)


Saarde valla kõige entusiastlikumad discgolfarid on loomulikult KiNG õpetajad – selles ei ole juba mitmendat aastat kahtlust! 🙂


Väljakutsetele väljakutsega vastamine on mehetegu! MasterCef Eesti võistlusel astub üles õpetaja Erki Kangur ning kõigil on võimalik kaasa elada aadressil https://www.masterchef.ee/

Kes on vabariigi parim munavahustaja, ah? 😁😎


27.-28. oktoobril osalesid loodusteaduste õpetajad Märt, Hele-Riin ja Reine Suure-Jaanis Klass+ projekti raames töötubades ja nagu näha, siis hoogsalt!


Koolivaheajal koolil vaheaega ei ole. Tänu Pärnu rotaritele jõudis kooli 40 ühekohalist lauda, mille kõrgused on reguleeritavad ning mis annavad õpetajatele võimaluse klassiruumis hoopis mitmekülgsemalt õppetegevust korraldada.  Aitäh Pärnu Rotary klubile!

61 aastat vana maja pelgalt krohviga koos ei hoia 🙁 Aga hädapärased töid tuleb teha, sest nõuded töö- ja õpikeskkonnale on karmid ning kasvavad ja tööruumide peavad olema ka ohutud. Siis on lahendus: pudenev savikrohv välja ja pisut kõvem täide suurematesse aukudesse. Nii püüame hoida vee väljas ja sooja toas 🙂