Tammede kasvul hoiavad silma peal õpetajad Anne Aasamets ja Moonika Ringas koos oma klassidega. Selle aasta talgupäev kandus juunisse ning 10.juunil lõpetasid 7.a ja 7.b klass talgu klassijuhatatunniga et siis siirduda koolivaheajale.


2.mail vaatasid Eesi, Anne ja Siim üle tammepuud ning pidasid aru, mida eriolukorra järgselt üheskoos tegema saame hakata.
Seniks pisut kannatust ning jakus nii tammesalu rajajatele kui tammedel 😉


Saarde Saja Tamme salus avati leinapäeval, 14.juunil 2019, mälestusmärk 1941. ja 1949. aastal Saarde kogukonnast küüditatutele.

 


12.juuni 2019 Eesti Vabariigi Presidendi visiidist Saarde valda jäi jälg maha Saarde Saja Tamme salusse. President Kersti Kaljulaid istutas tamme, mis on pärit Saarde kihelkonna suurima sugupuu – Kuningate suguvõsa – kunagise Sookuninga talu maadelt. Sellest talust kujunes üks suurimaid ja võimsamaid talusid Jäärja piirkonnas ning Kuningate suguvõsast üks suuremaid sugupuid Saardes. Seda tugevust, jõudu, maalähedust istutatav tamm sümboliseeribki. 101. puu Saarde Saja Tamme Salus Eesti Vabariigi 101. aastal.

Tänud talunik Aleksander Vilinurmele, kes tammepuu leidmise ja toomise võttis oma südameasjaks ning kelle algatusel sai president kaasa ka väikese tammeistiku Saardest! Aitäh Eesi Kollale, kes tammesalus alati nõu ja jõuga abiks on olnud ning ajaloolise hetke fotodele jäädvustajale Kadri Karonile!


1.mai 2019. Teeme Ära talgute raames Saarde kogukonna koostööpäeval tegutsesid 50 last, õpetajat, vanemat ja partnerit 100 tamme salus, et paik oleks puhas ja puudel kasvuks hoogu.


15.aprill 2019 valmis Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi vilistlase, Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri tudengi Karin Rea poolt Saarde 100 tamme salu pargikujunduslik eskiisprojekt. Tööd jätkub pikaks ajaks 😉1.juuni 2018

Saarde 100 Tamme Salu avamine tõi kohale koolipere, talgulised ning huvilised. Pidulikult avati tammesalu juures maakivil Saarde rahva kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks.

 

Fotod: Margit Jaanson

 


26.mail 2018 said paika stend ning plaat kivile.

Infostendi aluse valmistas ja paigaldas Jaan Talts. Infostendi trükkis  Ring Ajas OÜ Pärnust ja kujundusega tegeles Artur Holland.

Plaadi viimistles ning paigaldas kivile perefirma Lova Talu ning Ülo Kirt oli abiks ka kogu kivi teisaldamine ja paigaldamise aja. Mälestusplaadi valmistas Plasma Pro OÜ Pärnust.

9.mail 2018 pandi paika tammesalu, kui Saarde rahva kingituse Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks, tähistamiseks kivimürakas. Ligi 3 meetri kõrgune rahn jäi ootama mälestusplaati „Eesti Vabariik 100. Saarde rahvalt.“ Peep Paimre ja Andres Ots ei andnud alla ka siis, kui masinate ramm ei tahtnud kivist üle käia, jõu kõrval kavalust kasutades saadi umbes 50 tonnine kivi paika.

Siinse piirkonna suguvõsad on teadnud rääkida, et sellel kivil käivat Maaema end soojendamas ja Päikesega kõnelemas ning siinsele paikkonnale küllust ja rahu palumas. Seda kivirahnu kutsutaksegi Maaema Päikesekiviks.


5.mai 2018 – Saarde 100 tamme salu talgupäeval vaadati kõik puuhakatised üks haaval üle. Rohiti, seoti uued numbrisildid, korrastati platsi ning tehti koos priitahtlike pritsumeestega heakorratöid.

Fotod: Laine Ülemaante

Video talguplatsilt: Sander Statsenko


6.mai 2017 – Saarde 100 tamme salu sada tamme said 101 talgulise poolt istutatud! Aitäh talgujuhid – Anne Aasamets, Ly Lünekund, Eesi Kolla ja Laine Ülemaante! Aitäh talgu toetajatele – Aivar Vint, Raul Tammist, Andres Annast, Morten Aasaroht!

AITÄH KÕIGILE TALGULISTELE!

Fotod: Laine Ülemaante
Fotod: Hendrik Raid
Video: Hendrik Raid
vaata ka kogukond “Saarde 100 tamme salu” facebookis

tammed_8 tammed_7 tammed_6 tammed_5 tammed_4 tammed_3 tammed_2 tammed_1


4.mai 2017 on ala ja maa valmis 6.mai talgupäevaks, mil tammed peavad saama mulda!

IMG_4240 IMG_4238

IMG_4237 IMG_4236


Puukoolis sirguvate tammede eest kandsid hoolt Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilased Helene ja Marili Loorentsi eestvedamisel.

rohimas1 rohimas2


9.oktoobril 2014 toimus oluline sündmus. Tõrudest sirgunud tammepuukesed lõpetasid kooli – puukooli – ja nad istutati Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilaste poolt avamaa peenrale.

puukooli
Fotod: Laine Ülemaantee


2.juunil 2014, pärast emakeele eksamit ja enne Eesti lipu päeva, käis Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 9. klassi esindus Maranal oma tammetõrude elu-olu kontrollimas.
AS Metsataim on tõrude eest väga hästi hoolitsenud ning kaks väikest tamme on juba mullast paistmas.
Koos sõpradega Sindi Gümnaasimi loodusringist anti AS Metsataime töötajatele üle tänukiri ja lepiti kokku, et tammede kasvul hoitakse silm peal ja üheskoos pöialt!

Fotod: Laine Ülemaante ja Anne Aasamets


30.septmebril 2013 said tõru mulda!

Õpilaste poolt Saarde valla 23-st külast ja Tihemetsast ning Kilingi-Nõmmest korjatud ja kokku toodud tõrud said AS Metsataim toel 30.septmebril 2013 mulda!

tõrud tõrud_mulda_1
Fotod: Laine Ülemaante


25.september 2013 lepiti Saarde Vallavolikogus kokku Saarde 100 tamme salu asukoht. Kooskõlas üldplaneeringuga saab selleks Pärnu – Muru – Vainu tänavate vahel asuv haljasala.

100_tamme_park_maaameti_kaart_KN-s

SAARDE VALLA 100 TAMME SALU ASUKOHT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Saarde Vallavalitsuse korraldus 16. september 2013 nr 16.2-3/262

100 tamme pargi rajamise töögrupi kinnitamine

Eesti Vabariigi 100 juubeliaastal on plaanis rajada üle Eesti 100 tamme tammikuid. Saarde vallas rajatakse Eesti Vabariigi 100 juubeliaasta tähistamiseks Saarde Vallavalitsuse ja Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ühisettevõtmisena Kilingi-Nõmme 100 tamme park. Ettevalmistustööde edukaks läbiviimiseks, annab

Saarde Vallavalitsus  k o r r a l d u s e.

1.Kinnitada töögrupp järgmises koosseisus:

Erli Aasamets            – Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi direktor;
Anne Aasamets         – Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpetaja, klassijuhataja;
Ly Kuningas               – Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpetaja, klassijuhataja;
Laine Ülemaantee     – Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvijuht;
Martti Rooden           – Saarde valla maanõunik;
Eesi Kolla                    – Saarde valla keskkonnaspetsialist.

allkirjad:
vallavanem Kalle Song
vallasekretär Marju Antson


5.juuni 2013 sai Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi koolipere järgmise kirja:
“Head koolipered, Käesoleval aastal tähistas Eesti Vabariik on 95. sünnipäeva. Selle aasta vältel on olnud fookuses kaks põhilist teemat – lapsed ja noored. Aga samuti ka tulevikku vaadates, meie riigi 100. juubelisünnipäevaks plaanide tegemine.
Ka 100 tamme salu rajamine haakub nende mõtetega. Olete andnud nõusoleku samuti osaleda ühe tammesalu, pargi või allee rajamisel – see on midagi, mida saame teha üheskoos ja Eesti heaks.
Esialgse plaani kohaselt tulekski üle Eesti vähemasti 15 sellist salu või alleed – igasse maakonda vähemalt üks. Pisut suuremaks eesmärgiks on see, et neid tammesalusid võiks üle Eesti olla kokku 100. Ja kõige suurem eesmärk on see, et Eesti Vabariigi juubeliaastal istutaks iga Eestimaa elanik ühe tamme.
Hetkel oleme jõudnud aga selleni, et igas maakonnas on oma tammesalu istutamise soovist teada andnud vähemalt üks kool ning omavalitsus, kes peaks koolilastel aitama seda rajada.”
Pärnumaa 100 tamme salu saab Saarde valda ja projektis osalejaks valiti Kilingi-Nõmme Gümnaasium.

100_veebibanner