Õpetajate töövari

“Ma kuulen ja ma unustan. Ma näen ja jätan meelde. Ma teen ja ma mõistan.”
Hiina vanasõna, ka Konfutsius

Novembris käivitus koolituskava, mis on väljakutseid pakkuv nii õpetajatele kui koolidele. Ühe päeva viibivad õpetajad töövarjuna teises koolis, osalevad tundides, vaatlevad kolleegide tööd ning tutvuvad kooli kui organisatsiooniga. Koolitusmudeli juurde kuuluvad tunnivaatluse kaardid, tagasisided, vestlusringid ja eneseanalüüs. Koolidel, kellega koostöö käib, on kõigil oma nägu ning kogemused, mida teistega jagada.


Uueks õppeaastaks on uued mõtted, plaanid ja juba ka kokkulepped


„Praktikult praktikule: õpetaja töövarjupäev“ 2015/16 õppeaastal:

10.mail osalesid meie kooli töös õpetajad Kiviõli 1.Keskkoolist. Mõtte- ja kogemuste vahetus, võrdlusmoment ning ideed – nii võtsid päeva kokku õpetajad Eve Sinijärv ja Mare Tallo ning Jaanika Merirand ja Aili Rohtla.

IMG_1435 IMG_1426


6.mail olid meil külalised Kuressaare Vanalinna Koolist. Eesti keele õpetaja Erina Küüra, saksa keele õpetaja Anne Noot, kehalise kasvatuse õpetajad Tiiu ja Edgar Haavik ning direktor Tõnu Erin. Päev möödus mõtteid ja ideid vahetades väga kiiresti ja arutlusi jätkus hetkeseisust järgmiste ühisprojektideni.

 4 kehalist IMG_1422


13.aprill veetsid töise päeva Kilingi-Nõmmes Rakvere Reaalgümnaasiumi bioloogiaõpetaja Tiina Sirelpuu, logopeed Kaie Kender, klassiõpetaja Erika Bauer ja looduainete õpetaja Laura Herm. Meie kooli töid ja oma tunde tutvustasid Ly Kuningas, Mare Tallo, Eha Kipri, Mai Seller, Urve Jõgi ja Raivo Tõnisson. Kokkuvõtvas vestlusringis tõdeti, et kummalgi poolel on väärt kogemusi mida teistega jagada. Mõtteid lubati vahetada suvises murakametsas ja valmistuda sügisesteks põnevateks ettevõtmisteks.RRG_KiNG-s DSCN5569


30.märtsil toimus Tartus algatuse Huvitav Kool raames Tartu Ülikooli ning Haridus- ja Teadusministeeriumi eestvedamisel “Parimate praktikate päev” kus meie kogemused õpetaja kaasamisel õppimisse oli ühe töötoa teema ning vahekokkuvõte projektist tekitas elavat huvi.

 


19.märtsil tegid meie õpetajad omapoolsed kokkuvõtvad ettekanded õpetajate töövarju projekti raames külastatud koolidest. Saaremaal toimunud seminari materjalid on leitavad siit.


3.märtsil tutvusid Ida-Virumaa haridusasutuse tööga Kiviõli 1. Keskkoolis meie õpetajad Regina Arnemann ja Ly Lünekund ning direktor Erli Aasamets. Oma tunde tutvustasid sealne vene keele õpetaja Rimma Narkeliunaite, inglise keele õpetaja Valentina Anger ja saksa keele õpetaja Ingrid Liiva ja kooli arenguid tutvustas direktor Heidi Uustal.

KiNG_Kiviõli_2 KiNG_Kiviõli_1

Kiviõli 1. Keskkoolis toimub osa õppetööd keelekümbluse põhimõttel ja vaja on õpetada nii eesti kui vene koduse keelega lapsi. Kool on aastaid pälvinud „Ettevõtliku kooli“ tiitli, suurt rõhku pannakse koostööle kohalike ettevõtjatega ja õpilaste loovuse arendamisele. Kooli võiks iseloomustada enim sõnadega „vabadus“ ja „vastutus“, seda nii õpilastele kui töötajatele. Loodame, et lõimingualane projektitaotlus saab Haridus- ja Teadusministeeriumi heakskiidu ning meie ja Kiviõli 1. Keskkooli koostöö jätkub septembris-oktoobris.


1.märtsil jõudis esimese koolina Saaremaalt Kilingi-Nõmme Gümnaasiumisse Kärla Põhikool rahvas. Alati rõõmsatujulise direktor Jaan Lemberi ja õppealajuhataja Anne Pildrega koos olid eripedagoog Triinu Järvalt, kunstiõpetaja ja huvijuht Külli Luup ning tehnoloogiaõpetuse õpetaja Paul Tohv. Saarlase ootas tõsine tunniplaan. Töövarjudeks oldi õpetajatel Kairi Kaldoja, Pille Kadak, Svetlana Kielas, Moonika Ringas, Terje Pahk, Saima Tõigast, Kadri Karon, Ly Kuningas ja Margit Jaanson. Pikad jutud aeti maha majandusalajuhataja Ülle Tammela, õppealajuhataja Mari Karoni ja direktor Erli Aasametsaga.

Kärla_KiNG-s_2 Kärla_KiNG-s_1

Oli mida vahetada, nii kogemusi kui dokumentide näidiseid, ideid ja plaane. Koostööpäevast jäi mulje, et meie koolide väärtused ja eesmärgid on vägagi sarnased ning kõlama jäi põhimõte – iga laps on väärtuslik.


 

19.veebruaril võõrustasid Kuressaare Vanalinna kooli direktor Tõnu Erin ja õppealajuhataja Anne Pruul ning õpetajad Anne Noot, Vauri Priske, Erina Küüra ning Tiiu ja Edgar Haavik meie õpetajaid Kersti Soometsa, Kätlin Lauri, Ülo Liblikut ja Erki Kangrut.

töövari_KiNG_KVK-s_6 töövari_KiNG_KVK-s_2

Koolipäeval kogetust tõstsid meie õpetajad esile:

heas mõttes hubane kool, sopiline ehitis, kus võimalus üsnagi omaette olla, lapsed kadusidki kuskile ära, polnudki nagu märgata. Armas oli lauamängudenurk, kus sai malet mängida.

aineõpetajad on kompetentsed, klassides valitses distsipliin ja samas sõbralik õhkkond. Ei häirinud, aga üllatas kesine tehniliste vahendite võimalus. Oleme vist oma koolis väga ära hellitatud ja eeldame, et kõikjal on nii.

sain veelkord kinnitust, et lapsed on paljuski sarnased – olenemata sellest kus koolis nad käivad. On rahulikke ja töökaid ning  on rahutuid ja tähelepanu püüdvaid õpilasi.

ühe üürikese külastuse põhjal ei oskaks küll kohe oma töös midagi muuta või kasutusele võtta. Iseenesest meeldis töökorralduses, et reedel oli kõigil vaid viis tundi. Seda on võimalik rakendada põhikoolis, gümnaasiumiosas ilmselt mitte.


11.veebruaril said ühe Eesti suurema munitsipaalkooli, Kuressaare Gümnaasiumi, tööga tutvuda õpetajad Signe Lensment, Mare Lapp, Eha Kukk ja Raivo Tõnisson. Neile oli direktor Toomas Takkise ja õppealajuhataja Maidu Variku poolt tehtud tunniplaan, mille alusel vaadeldi õpetajate Madli-Maria Naulaineni, Anni Haandi, Heidi Carolina Martinsaari, Ulvi Vahteri, Merike Kivilo, Riina Haljase, Andres Kolgi ja Olle Araku tunde.

töövari_KiNG_KG-s_4 töövari_KiNG_KG-s_5

Muljetavaldav oli kooli 11. klasside poole stuudiumi tähistamiseks gümnaasiumi sõrmuste üleandmistseremoonia. Austus oma kooli suhtes avaldus 11. klasside õpilaste väärikuses, soliidsuses, oli tajuda gümnasistiks olemist kui seisust.

Suur maja oma soppidega pakkus võimalust nii ära eksimiseks kui ka majasiseseks orienteerumismänguks milles osalejaiks sattusime. Aitäh tundmatule noormehele, kes meid selles mängus lahkelt aitas ja tänu kellele lõpuks kodutee leidsime.  🙂


9.veebruaril jõudis töövarjuprojekt Saaremaal kui Kärla Põhikoolis viibisid meie õpetajad Saima Tõigast, Terje Pahk, Mare Tallo ja Sirje Jakobson. Mere taga võtsid meie õpetajad vastu direktor Jaan Lember, õppealajuhataja ja HEV koordinaator Anne Pildre ning õpetajad Maret Rei, Maarika Aarnis, Maret Arge, Triinu Järvalt, Õnne Kruusmaa ja sekretär-raamatukoguhoidja Laidi Lindau.

KiNG_Kärlas_1 KiNG_Kärlas_2

Kärla Põhikooli silmatorkav omapära on soojus, sõbralikkus, külalislahkus ning kindlast isiksuse austamine. Iganädalane kooli kogunemine ning parimate kiire tunnustamine väärib eeskujuks võtmist. Heatahtlikus kumas nii õpilastest, halduspersonalist kui õpetajatest ja see on kool, mida tahaks kindlasti veel külastada.


4.veebruaril olid meie kooli õppetööd ja elu-olu vaatamas Otepää Gümnaasiumi käsitöö- ja  loovusainete õpetaja Ave Kruusmaa, põhikooli eesti keele õpetaja Tiia Lehismets, matemaatikaõpetaja Kaidi Palmiste ning majandusjuhataja Kalev Aigro. Vastuvõtjate ringi kuulusid Kadri Karon, Saima Tõigast, Terje Pahk, Ly Kuningas, Kersti Soomets, Ille Varner, Eha Kukk, Anne Aasamets, Moonika Ringas ja Ülle Tammela.

Otepää_KiNG_s_2 Otepää_KiNG_s_1

Otepää Gümnaasiumi külaskäigu Kilingi-Nõmme tegi eriti põnevaks see, et meie koolihooned on ehitatud ühe projekti alusel ja edasised arendused on toimunud olusid, vajadusi ning võimalusi arvestades. Otepää Gümnaasium läbis paari aasta eest täieliku renoveerimise kuid ikkagi leiti palju sarnasust aga ka erinevusi nii sisus kui vormis. Oli uudistamist ja äratundmist, võrdlemist ja arutlust. Juba on teada koostöö jätkamine keraamikatoa juhtide vahel.


10.detsembril olid meie õpetajad Eve Sinijärv, Kairi Kaldoja, Margit Jaanson ja Elon Miisna varjutamas2015_töövari_Võru_Kr_K_1 Võru Kreutzwaldi Koolis. Oli võimalus külastada tunde, kus õpetajateks Marju Sarapuu, Ene Moppel, Liia Toomas, Triinu Uibo, Maire Piiroja, Külli Pihli, Helena Linnamäe, Karin Tepaskent, Silvia Valdmann, Eva Aader, Marju Purge, Erje Arop, Merle Kons ning kohtuti kooli juhtkonnaga.

Esimesed emotsioonid:

  • ilus maja, kaunilt ja läbimõeldult kujundatud, vastuvõtt oli soe ja meeldiv ning sain enese toimetamistele kinnitust;
  • kool renoveeritud, maitsekas sisekujundus, valgusküllane ja puhas õpikeskkond, toimiv ja oma eesmärki täitev ventilatsioon kogu koolis;
  • rahulikud ja mittenärvilised lapsed, seda oli näha hoitud lilledest;
  • vastutulelik ning abivalmis personal, hästi sisustatud, väga ilus ning kaunilt disainitud maja.

9.detsembril olid meie õpetajad Moonika Ringas ja Kadri Karon ning majandusala töötajad Ülle otepää3 Otepää1Tammela ja Olev Aal väisamas Otepää Gümnaasiumit – maja, mis on ehitatud sama projekti alusel mis meie koolimaja. Otepää Gümnaasiumi poolt olid vastuvõtjateks direktor Külle Viks, õppealajuhataja Anneli Vetka, majandusala juhataja Kalev Aigro, matemaatikaõpetaja Kaidi Palmiste ja kunstiainete õpetaja Ave Kruusmaa.

Enne Pariisi sõitmist käi ära Nuustakul! Seda sõna otseses mõttes…

Oli jälgida nii õppetöö kui õpikeskkonna asju. Ühisnäidendi ettevalmistamine, koolimaja stiilne jõulurüü, medalistide puu aga ka võimalused kooli ajaloo stendide kujundamiseks või saviklassi töö korraldamiseks. Igal koolil on oma nägu ja oma koolikultuur ning igalt poolt on õppida.


8.detsembril olid meie õpetajad Signe Vahtramäe, Ly Aasav, Elli Altin ja Eha Kipri Kääpa Põhikoolis2015_12_08_KiNG_Kääpa_PK-s_1 2015_12_08_KiNG_Kääpa_PK-s_4 töövarjudeks õpetajatel Anneli Nagel, Aiki Jõgeva, Merike Värs ja Aivi Ladva. Osaleti eesti ja inglise keele ning matemaatika, ajaloo ja geograafiatundides.

Kääpa kooli kodukandikesksus ja kogemused projektitöödes olid muljetavaldavad. Võru murdes ilmateade, viie koostööpartneri riigilipud, õpilasfirma töö Hauka laadal panid mõtlema lõiminguvõimaluste üle. Kõige kaalukam meie kooli õpetaja järeldus: peab õppima inglise ja vene keelt!


2.detsember võõrustajateks Signe Lensment, Anne Aasamets, Mare Tallo, Terje Pahk ja Eha Kukk ning IMG_0459 20151202_123108Võru Kreutzwaldi Koolist olid Kilingi-Nõmme külalis Aigi Laine, Erja Arop, Anne Reiljan ning Urmas Ott.

Kindlasti tahan kiita Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi töövarju ideed, läbi mille väga paljud õpetajad saavad oma teadmisi jagada ning oma silmaringi laiendada.
4. klassi arvutitunnist jäi meelde märksõna mäng. Meeldis kuidas läbi tänapäevaste võimaluste ning mängu, kus sees ka väike võistlusmoment, õpetati ja õpiti erinevaid arvutimaailmaga seotud teadmisi. Igati asjalik oli 2. klassi arvutitund, kusjuures võiks arvata, et lapsed on liiga väikesed arvuti kui töövahendi õppimise jaoks. Õpetaja oskas väga hästi ja huvitavalt õpilastele õpetada selgeks klaviatuuri erinevate nuppude funktsioone.


 26.novembril olid Signe Lensment, Pille Kadak, Helle Berg ja Ille Varner töövarjudeks Läänemaa töövari_KiNG_LÜGÜhisgümnaasiumis kus neid võtsid vastu Kalle Lõuna, Karl Hein, Tiiu Randmann-Mihkla, Tiia Brock, Mairi Grossfeldt, Annika Rouhiainen, Monika Undo ja õppealajuhataja Viire Hints. Läänemaa Ühisgümnaasium on riigigümnaasium, kaunis ajaloolises hoones mis on värskelt renoveeritud ning koolil on kujunemas oma ja jõuline nägu.

Otse Läänemaa Ühisgümnaasiumist: töövarjud Läänemaa Ühisgümnaasiumist tervitavad kodukooli, oleme positiivsed ja ideerikkad!

LÜG’i päeva järel esimesed emotsioonid: aktiivsete õpilastega sõbralik, akadeemiline, motiveeriv kool, kus oli palju vaadata, kuulata ja mille põhjal tuleb endal mõelda!

Kuulsin teie kooli õpetajate kohta palju head, meie omad arvasid, et said nendelt õppida.


25.novembril viibisid meie koolis Kääpa Põhikooli direktor Igmar Matto ja õpetajad Aiki Jõgeva,töövari_Kääpa_KiNG-s Merike Värs ja Aiva Ladva ning vastu võtsid õpetajad Urve Jõgi, Ly Aasav ja Elli Altin. Kääpa Põhikool on linnalähedane maakool, oma kindlate traditsioonide ja suundumustega kogukonna keskus.

Päev, kus kõik olid õppijad, direktorist sai kuulaja ja vastupidi. Kääpa kooli kogemused õpilasfirmade, välisprojektide ning tehnoloogia arendamisel saavad olla vaid eeskujuks.

Järgmise koostöö teema sai lukku – abiks mõlemale koolile!

 


töövari_Haljala_KiNG-s

19.novembril viibisid meie koolis Haljala Gümnaasiumist õppealajuhataja Õnnela Lembke ja õpetajad Malle Veier, Maret Kivisaar ning Meliita Proosa ja „varjud“ said Mari Karon, Svetlana Kielas, Anne Aasamets ja Ly Kuningas.

Huvitav kogemus oli. Täna töökoosolekul jagasime kolleegidele muljeid ja tagasitee läks päris kiiresti. Olgu öeldud, et kogu teie suurepärane ettevõtmine korraldada õpetaja töövarju on andnud meie õpetajate kollektiivile uut sära silmadesse. Aitäh kaasamast Haljala kooli.

 


17.novembril viibisid meie õpetajad Urve Jõgi, Ly Kuningas, Mai Seller ja Raivo Tõnisson Rakvere töövari_KiNG_RRGReaalgümnaasiumis ning neid võtsid vastu Tiina Sirelpuu, Kaia Kender, Erika Bauer, Kaia Pajanen ja Laura Herm. Rakvere Reaalgümnaasium on Lääne-Virumaa suurim munitsipaalkool, juba II kooliastmes saavad õppijad hakata süvitsi õppima sobivaid aineid ning koolitelevisiooni intervjuus tituleeriti Raivo Tõnissoni direktoriks (tema oli rahul) 🙂

Aitäh erakordse võimaluse eest ennast kõrvalt vaadata. See päev oli tõesti väärt värk! Tulime ikka oma kooli tagasi ka, kaasas hulk positiivseid emotsioone ja pea mõtteid täis.

Meetodid vaheldusid, Keskenduti õpilasele, tema motiveerimisele ja individuaalsetele vajadustele. Positiivsus, järjekindlus ja nõudlikkus koos rõõmsameelsuse ja heatahtlikkusega, mis lubab palju ära teha nii õppetöös kui ka distsipliini osas. Loomingulisus metoodiliste võtete ja õppematerjalide osas.

Teie õpetajad olid väga toredad ja avatud inimesed.

Meie õpetajad esinevad televisioonis 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=T5hHaYZ14wM&feature=youtu.be&t=4m40s


12.novembril viibisid meie õpetajad Inge Post, Svetlana Kielas, Laine Ülemaante ja Erki Kangur Haljala töövari_KiNG_HaljalaGümnaasiumis ning neid võõrustasid Tiina Rannar, Merle Varek, Greete Toming ning Kersti Naarits. Fotod: Laine Ülemaante
Haljala Gümnaasium projekteerib uut koolimaja ning sel aastal alustas üleminekut põhikooliks. Koostamisel on valla terviklik hariduskava, mis hõlmab hariduse teemad lasteaiast huvihariduseni. Oli, mida kuulata ning mille peale mõelda.

Mõned arvamused:

Õpilased olid selles klassis väga sõbralikud ja õpivalmidus oli hea. Loodusõpetust on võimalik lõimida võõrkeele ja kehalise kasvatusega. Rohkem tuleb kiita, jääda igas olukorras rahulikuks.

Külastatud koolis tundsime, et meid oodati, kõik olid väga sõbralikud ja avatud. Õpetaja on nõudlik, austab õpilast, arvestab iseärasustega, on süstemaatiline. Selgub, et iga õppeaine tund võib olla emotsionaalne, loovust toetav, enese avastamist võimaldav. Oli tore ja õpetlik päev.