Kilingi-Nõmme Gümnaasium

eKoolHuvitav KoolKilingi-Nõmme Gümnaasiumi veebiõppekeskkondKilingi-Nõmme Gümnaasiumi YoutubeKilingi-Nõmme Gümnaasiumi Facebook grupp

september 2018

Tulevik algas eile…


2018/19. õppeaasta üldinfo

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õppekava üldosa.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi ainekavad.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi loovtöö juhend.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi uurimistöö juhend.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi koolieksami eristuskiri 

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi päevakava

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi tunniplaanid

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevus

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kalender

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi avalik grupp facebook’is


Riigieksamite vormid ja ajad, ühtsete põhikooli lõpueksamite ning tasemetööde õppeained, vormid ja ajad 2018/2019. õppeaastal.


2018/2019. õppeaasta koolivaheajad on järgmised:

1) I vaheaeg 22. oktoober 2018. a kuni 28. oktoober 2018. a;
2) II vaheaeg 24. detsember 2018. a kuni 6. jaanuar 2019. a;
3) III vaheaeg 25. veebruar 2019.a kuni 3. märts 2019. a;
4) IV vaheaeg (v.a 12. klass) 22. aprill 2019. a kuni 28. aprill 2019. a;
5) V vaheaeg (v.a lõpuklassid) 12. juuni 2019. a kuni 31. august 2019. a.


Sündmused septembris

Traditsioonilisel avaaktusel, mis sel aastal toimus 3. septembril, alustas kooliteed 341 õpilast, neist 32 esimese klassi last võtsid vastu Öökull Öösikese aabitsad. Ühisel pildil 1. klassid ja 12. klass koos klassijuhatajatega.

Fotod: Margit Jaanson


Juba enne õppeaasta pidulikku avamist, 2. septembril,  jõudsid oma esimesele selle aasta klassimatkale 6. klassid. Sügisene matk Nigula rabas oli meeleolukas, mõnusalt väsitav ja selle käigus said vahetatud suur hulk suvemuljeid ning nii saab juba kooliaasta alguse tundides keskenduda õppetööle 🙂


7. septembril toimus III koolispordi mitmevõistlus. Sportlikul päeval osalesid Surju Põhikooli õpilased ja lasteaia “Krõll” vanema rühma lapsed. Kokku veetsid kauni sügispäeva sportlike tegevustega 364 last, lisaks kõik abilised ja õpetajad. Soe supp maitses värskes õhus sedavõrd, et kokatädid pidid vahepeal paja uuesti tulele panema 😛

Fotod: Maria Mägi


Turvalisus ja ohutus liiklemises, oli, on ja jääb üheks meie kooli turvalisuse põhimõtteks. 10. septembril said I klasside õpilased politseinik Heidi Sosi’lt veel ühe aabitsa – üle anti Liiklusaabits.


13. septembril saavutas 11. klassi võistkond kooseisus Hannarin Melnits, Triin Kovalevski, Madis-Markus Lind, Joosep Lünekund, Oliver Kielas, Rait Pääsuke “Koolinoorte tuletõrje mängudel” Türil kokkuvõttes I KOHA!


Tuletõrje teatejooks 3. koht, mootorpumbaga hargnemine päeva absoluutne rekord ja esimene koht.
4. klassi õpilased tulid 33. võistkonna hulgas kiiduväärsele 14. kohale. Võistlesid Reimo Janop, Rico Kalde, Claudia Klaas, Kristor Laius, Patricia Lanna, Aaron Pernits, Seleri Sutt ja Liisbeth Vunk. 8. klassi võistkond saavutas 22 võistkonna hulgas väga tubli IV koha! Võistkonda kuulusid: Karl Kielas, Eliise Mändmets, Hans-Kristjan Raid, Jaan-Markus Raid, Rasmus Rist ja Hanna Tali. Võistkondi juhendas Nils Grün ning toetas 4. klassi klassijuhataja Sirje Jakobson.


Kogukonna tunnusürituse, Saarde Seenefestivali, avamisel on juba traditsiooniks saamas, et õpetaja Mare Tallo laululapsed loovad meeleolu.


15. septembril osalesid meie noored kergejõustiklased koos olümpialastega XI Tõrva kergejõustikupäeva. Eduka võistlusega hakkasid välihooaega kokku tõmbama Grethe Karoline Kaljaste, Kristor Laius, Gert Martin Muttel, Caspar Pärn ja Nora Pärn ning kiiduväärse esinemise olüpialaste silme all tegid Elmar Jefimov, Laura-Liis Kaljur, Liis-Marie Kaljur, Maria Kaljur, Kärt Mia Kingla, Tauri Kovalevski, Crystal-Eliis Krapp, Anne-Mai Post, Martha Pärn, Ketter Reinhold, Seleri Sutt ja Tõnis Hendrik Tallo. Noori juhendavad Mikk-Mihkel Arro, Kuro Link, Romet Mihkels, Grete Udras.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilaste esindus osales 15. septembril Eesti-Läti ühisprojektis Euroopa koostöö päev 2018.

Rännati mööda Ranniku matkarada, külastati Kabli linnuvaatluskeskust ja maitsti Kabli pagari ahjusooje saiakesi. Tarkust käidi ammutamas Ainaži/Heinaste merekoolis, saadi teada, et kolm on ülim hinne, mida õpilasel on võimalik saada, sest viie peale teab ainult jumal ja nelja peale õpetaja. Lõunasöögiks pakuti ehedat keskaegset einet imekaunis Valmieras. Ilus päev lõpetati Sangaste lossis, kus kultuuripärandi aasta raames esinesid suitid, liivlased, setod ja kihnlased. Üritusele sõideti kokku nelja bussiga (2 Eestist, 2 Lätist), igas bussis korraldati viktoriin, meie bussi võitjaks osutus 9.b klassi õpilane Marie Kielas. Meie kooli esindasid veel: Helene Loorents, Johannes-Aleksander Raid, Hanna Tali, Johanna Tammist, Hans-Kristjan Raid, Jaan-Markus Raid, Rasmus Rist, Sander Statsenko ja Thomas Samuel Berg.


Traditsiooniline abiturientide pühitsemine toimus 20. septembril. Auväärse žürii ees pidid oma valmisolekut viimase 27 koolinädala sooritusteks tõestama nii 12. klassi õpilased kui nende klassijuhataja Ly Rätsep. Katsumusega tuldi toime ja sellest õhtust alates võivad noored kanda auväärse abituriendi tiitlit ning sellega kaasas käivat lõpusõrmust.

Fotod: Eliise Mändmets ja Maria Mägi


Laupäeval, 22. septembril, toimus Tõstamaal Pärnumaa noorkotkaste ja kodutütarde matkamäng Porgandijaht 2018. Kokku läbiti sel tuulisel päeval 11 kontrollpunkti, kus sai nii joosta, nuputada, kui lihtsalt seigelda mööda põnevat maastiku. Kodutütardest tulid kõrgemaile kohale Saarde rühma tüdrukud (rühma esindasid Maria Vilinurm, Maibritt Pesti, Hele-Mari Jalasto ja Emma Tammist) ning neile järgnesid Ursa Majori ja Paikuse rühma kodutütred! Noorkotkaste hulgas noppis võidu Pärnu rühm, teise ja kolmanda koha hõivasid Audru rühma poisid.


24.-26.09 oli algklasside majas sügisandide näitus. Lisaks väikestele ja väga suurtele nunnudele, keerdukasvanud porganditele ja küpsetele sügisvärvidele võis vaadata mitmesuguseid kauneid kompositsioone kus tuli mõtelda: kas Karupoeg Puhh, jänes või kapsas 😀


24. septembril said 6.a ja 6.b klassi õpilased põneva õuesõppepäeva, kui käisid Soomaa Rahvuspargis. Tegemist oli Metsaviktoriini auhinnaprogrammiga. Loodusõpetuse õpetajate Urve Jõgi ja Elli Altini soovitusel valiti välja just II kooliastme õpilaste jaoks sobiv õppeprogramm „Soomaa Sood“. Riisa Rabas juhendasid õpilasi Soomaa Külastuskeskuse giidid Triin Saluste ja Urve Kolk. Lisaks üldteadmiste kuulamisele ja küsimustele vastamisele, võeti rabas pinnaseproove erinevatest paikadest, määrati puude vanust ja kõnniti räätsadega älvetel ringi.
Põnevaim osa päevast oli aga kanuumatk Halliste jõel. Matk algas Karuskoselt ning lõppes 5 km kaugemal Riisa Rantšo juures.


25. septembril toimus koostöös Kilingi-Nõmme Tervise- ja Hoolduskeskusega üritus „Liigub noor ja liigub vana“. Taoline sündmus leiab aset juba viiendat aastat. Gümnaasiumi noored liikusid koos eakatega linna tänavatel. Kilingi-Nõmme lasteaias „Krõll“ kuulati laste väikest kontserti. Aitäh õpilastele Triin Kovalevski, Madis-Markus Lind, Joosep Lünekund, Herman Menning, Maria Mägi, Maria Pulk, Rait Pääsuke, Gettrid Salujärv, Jimmy Trumberg, Mattias Umal, Emma Vill, Kerttu Visnapuu, Anabell Nurmsoo, Kristin Rannama, Ann-Mary Ruusmaa, Ele-Helina Sein, Andres Zerel, Maria Visnapuu ja Kärt Välja ning õpetajale Pille Kadak, Kilingi-Nõmme Tervise- ja hoolduskeskus juhile Kristi Sutt ning poni peremehele Andrus Teemantile!

Fotod: Kristi Sutt


27. septembril olid Tartu Ülikooli geograafiatudengid läbi viimas projekti „Lahe geograafiatund“ ning nende esitluse järel võib kindel olla, et mitte üksnes geograafia vaid üldse – koolitund on lahe!


Jõulumäel, 27. septembril, peetud jooksukrossil saatis edu meie kooli võistlejad. Järgnevad õpilased olid kõik oma vanusegruppides ja võistkonnas panustajad, et saavutada maakonnas I koht: Kaarel Kahro, Gert Martin Muttel, Markus Aasala, Ann Marii Rattam, Grete Lume, Liis-Marie Kaljur, Henri Sireli, Kristor Laius, Kerot Luhaäär, Elisabeth Kask, Grethe Karoline Kaljaste, Greete-Liis Krapp, Ragne Gromov, Eliise Mändmets, Tuuli Marlen Järviste, Karl Kielas, Sander Statsenko, Joonas Kask, Herman Menning, Mattias Umal, Andres Zerel, Merliin Kollamaa, Triin Kovalevski, Anabel Nurmsoo. Õpilasi juhendasid õpetajad Reine Klettenberg, Erki Kangur ja Ülo Liblik.

Fotod: Greete-Liis Krapp


Muuseumiklassis avatud näitus “72. lennu pärandilaegas”. Näituse kuraator Helle Berg. Praegune 11. kl (tulevane 72. lend) tutvustab oma perede pärandit. Suurepärane väljapanek!


8. kolme koolimaja jooks tõi 29. septembril finišisse 325 võistlusnumbriga jooksjat, lisaks erinevates võistlusklassides osalejad. Päikeselise sügispäeva veetsid tervistavalt 352 inimest + kümned abilised. Suur aitäh kõigile! Kohtume 28. september 2019 kell 12.30!

Fotod: Maria Mägi

 


Maastikuvibu klubide karika 9. etapil 29. septembril Kajamaal olid tulemused meile taaskord rõõmustavad. Vibu- ja vanuseklassis: Toomas Kovalevski 3., Albert Suur 2., Tauri Kovalevski 1.,  Alvar Teder 1.  Lisaks esindasid Saarde valda Jaak Oks 3., Taivo Kovalevski 2.,  Reimo Loorents 1.


Kuu lõpetasid orienteerujad Ootsipalus, kus 29.-30.09 toimus kahepäevane orienteerumisvõistlus Suunto Games 2018. Tulemused ja tänusõnad perekond Kaljurile!

N8NR Maria Kaljur 4.koht
N9NR Liis-Marie Kaljur 2.koht
N12TR Laura-Liis Kaljur 2.koht
M12A Markus Kaljur 2.koht


Esimesel koolikuul toimusid evakuatsiooniõppused algklasside majas ja peahoones, kooliastmete nõukodade, hariduslike erivajaduste komisjoni, tervisenõukogu ning õpilasesinduse töökoosolekud.

Valmistame ette vilistlaste kokkutulekut, mis toimub 20. oktoobril ning muuseumklassis on ettevalmistamisel uued näitused.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Pinguta ennast õppimisel: mis kergelt tuleb, see kergelt läheb

“Üllataval kombel näitavad ka õppimise-alased aju-uuringud, et efektiivsem õppimine toimub pigem siis, kui see nõuab pingutust. Lihtsate asjade tegemine annab edenemise mõttes meile vähe juurde, ehkki paljud õppijad ise justkui tahaks teha asju, mis kergelt välja tulevad. Samas, asju, mis kergelt-kiirelt välja tulevad, ei saagi justkui õppida – kui tuleb välja, siis võib see olla midagi, mida me juba oskame,” kirjeldab Arro.


Oktoobrikuu põnevamad sündmused:

03.10 – ornitoloogiahuvilistele Kabli linnujaamas seminar-praktikum. Soovitav hea väli- ja füüsiline vorm!
03.10 – Pärnumaa õpetajate tunnustusüritus
05.10 – õpetajate päeva aktus Saarde valla haridustöötajatele kell 13.30 KiNG aulas
06.-21.10 – üleeuroopaline programmeerimisnädal Code Week
08.10 – lastevanemate õhtu
16.-18.10 – rebaste nädal
20.10 – KiNG vilistlaste kokkutulek


Kilingi-Nõmme Keskkooli aula 1978

Foto: Lembit Nõmm erakogust

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi aula 2017

Foto : KiNG arhiivist 

Uudised