Elus on alati kaks võimalust – kas leppida tingimustega, milles oled, või võtta vastutus muutuste eest.
Denis Waitley


2. septembril, õppeaasta avaaktusel, alustas kooliteed 331 õpilast. 31 esimese klassi last võtsid vastu Öökull Öösikese aabitsad, neid toetasid esimesel koolipäeval 14 auväärset abiturienti.

Fotod: Margit Jaanson

4. septembril võeti kõik klassid kenasti üles Pildikompanii poolt 🙂


Õppetöö ja -käigud

Ilusad sügisilmad on õuesõppeks loodud. Kevadel Metsaviktoriinil võidetud preemiareisid saavad järjest teoks ning Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel toimuvad õpitoad lausa kooliümbruses.

5. septembril veetsid huvitava ja päikeselise päeva Kablis RMK õpprajal 8.a klassi õpilased. Üle vaadati rähnide restoran, kuradi hambajäljed pilliroo lehtedel ja looduse skulptuurid. Meie kooli vilistlase Meelis Leivitsa vestis juttu lindude rõngastamisest ja ilus ilm oli nautimiseks.

9. septembril viibisid 3.a ja 4.a klass RMK preemiareisil Soomaal. Soomaa rahvuspargi külastati keskuse maja ja tutvuti väljapanekutega. Sealse eelinfo põhjal loodi teadmine, et Riisa raba matkarajal juba ise loodust avastada.
Raba pakkus palju elamusi, punapõsksetest jõhvikatest said vitamiinide akud taas laetud, lauka veetemperatuur sai testitud ja räätsad võimaldasid lastel omal nahal kogeda raba salakavalat pinnast.
Tarkusi jagasid Soomaa külastuskeskuse töötajad, kellest üks, Triin Saluste, on KiNG 39. lennu vilistlane.


Fotod ja tekst: Kätlin Laur ja Eve Sinijärv

11. septembril toimus KIK programm “Putukapraktikum Kilingi-Nõmmes” kooli ümbruses. Putukateadlane Urmas Tartes tutvustas 9.a klassile putukate määramist. Välipraktikumis otsiti putukaid, klassiruumis uuriti neid luubiga ning määrati liigid. Õppeprogrammi “Minu kodukoha putukad” toimumist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

18. septembril tegid oma Metsaviktoriini preemiareisi Soomaale 6.a ja 6.b klass. Rabas oli vaadata, ära tunda, uudistada, õppida ja pildistada.

18. septembril avastasid 5. klassid kooli ümbrust. Annelie Ehlvest Tartu Loodusmajast tutvustas 5.a ja 5.b klassidele tigusid. Vaatluste ja katsete käigus saadi teadmisi tigude eluviisi, ehituse ja kohastumiste kohta. Mõõdeti tigude liikumiskiirust ja toimus tigude võidujooks. Õppeprogrammi “Teod ja karbid looduses ning inimese elus” toimumist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus.

23. septembril tegid pärast kooliümbruse tigude uurimist RMK Metsaviktoriini preemiatuuri Soomaale 5. klassid

26. septembril lõpetas 9.a klass Metsaviktoriini preemisõitude seeria. Külas oldi Kabli looduskeskuses. Reisipäevale juhtunud tõeliselt ilus ilm tegi nauditavaks nii retke loodusõpperajal kui ka mere ääres. Eriti põnevaks kogemuseks osutus aga Meelis Leivitsa juhendamisel teostatud lindude rõngastamine.

Tekst ja fotod: Kadri Karon


Sport

6. septembril toimus IV koolispordi mitmevõistlus.  Aitäh tublidele võistlejatele! Kiitus õpilastele, õpetajatele, kohtunikele ja abilistele spordipäeva õnnestumise eest!

Fotod: Hedvig Annast

8. septembril võistlesid õpilased vibuspordis Kajamaal Klubide Karika 8. etapil. Tulemused on kenad: Sandra Liisbet Lilleste 1. koht, Dagne Oriehov 1. koht, Toomas Kovalevski 2. koht. Tore näha, et ka metsast leiavad õpilased sõpru ning mitte kõik noored ei istu ainult kodus nutivahendeid näppides! Aitäh maastikuvibu ringi eestvedajale Reimo Loorentsile!

14. septembril võtsid kergejõustiklased mõõtu XII Tõrva kergejõustikupäeval koos olümpialastega. Hõbemedali võitsid Crystal-Eliis Krapp, Elmar Jefimov ja proksmedali Iiris Kangur, Gert Martin Muttel. Kiitus ja tänu noortele sportlastele. Treener: Kuro Link. Fotol Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi noored kergejõustiklased ja Aleksander Tammert.

14.-15. septembril XXXI Suunto Gamesil, Vitipalus, saavutasid ilusaid tulemusi orienteerujad. Rahvusvahelisel orienteerumisvõistlusel saavutati kahe päeva kokkuvõttes: N12 Laura-Liis Kaljur II koht, N8NR Maria Kaljur III koht, M14A Markus Kaljur 5.koht ja N10TR Liis-Marie Kaljur 6.koht. Aitäh Ville Vinkelile ja perekond Kaljurile!

21. septembril läbisid Jõulumäel rahvusvahelise maastikuvibu maratoni “100 looma” treener Reimo Loorentsi õpilased väga edukalt: Dagne Oriehov 1. koht, Alvar Teder 1. koht, Toomas Kovalevski 1. koht, Hedvig Annast 1. koht.

27. septembril võistlesid meie õpilased Jõulumäel Pärnumaa koolide sügiskrossil.


28. septembril toimus IX kolme koolimaja jooks. Üritus on leidnud kindla koha nii tippjooksjate, tervisesportlaste ning kogukonna kalendris. Sel aastal laienes osalejate ring veelgi: kohal oldi Moskvast ja Mehhikost! 🙂 Kiitus ja tänusõnad kõigile abilistele!

26. september 2020 kell 12.30 X kolme kooli jooksu start 😉 


Noorte toimetamised

16. septembril kogunes oma avakoosolekule B.G.Forseliuse Seltsi noortekogu meie kooli haru. Usume, et uued noored ja uued ideed saavad olema värsked ning tegusad!

19. septembril tõsteti auväärsesse staatusse abituriendid. Kõik õpilased, koos klassijuhataja Saima Tõigastiga, läbisid katsed edukalt ning said õiguse kanda Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi abituriendi väärikat tiitlit!

20. septembril osalesid gümnasistid ohutusteemalisel võistlusel P.Õ.M.M – Paikuse Õhtune Matkamäng. Kokku võistles rajal ligi sadakond seiklejat. Erinevaid harivaid ja põnevaid tegevusi leidus igas punktis – kus tuli panna proovile oma täpsuslaskmise oskused, kus osata lahiguväljal NATO koodi kasutades sõnumit edastada ja vastu võtta, kus kustutada tuletekiga põlengut, kus pandi proovile kogu meeskonna teadmised ja oskused jne. KiNG võistkond P.Õ.M.M (is, us, utamas, imas) 🙂

21. septembril viis Saarde noorkotkaste juht Arvi Laasme läbi Pärnumaa noorkotkaste ja kodutütarde maakondliku matkamängu “Porgandijaht”. Kuuendat korda toimunud võistlusel selgitasid ligi poolsada osalejat välja võistkonnad, kes esindavad Pärnumaad vabariigis. Kodutütarde arvestuses saavutas parima tulemuse Saarde kodutütarde võistkond kooseisus Maria Vilinurm, Liis-Marie Kaljur ja Emma Tammist. Lapsi juhendab rühmajuht Karme Tammist.

21. septembril toimus järjekordne Euroopa Koostööpäev, kus osales ka Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastest ja õpetajatest koosnev delegatsioon. Tänavune koostööpäev oli pühendatud teadlikkuse tõstmisele jäätmete sorteerimisel, taaskasutusele ja energiasäästlikkusele. Lisaks arutleti koostöövõimaluste üle ning mõeldi sellest, kuidas me võima paista kosmosest vaadates. Meid võõrustasid Tipu Looduskeskus ja Tartu Observatoorium, kus sai osaleda töötubades, loengutes ja näitustel. Samuti toimusid ekskursioonid ning päeva lõpuks tegid Eestist, Lätist ja Venemaalt kohale tulnud inimesed ühise droonifoto.

Fotod ja tekst: Helle Berg ja Kadri Karon

23. septembril algas sügis ning asjakohase näituse korraldasid kooli aulas 1.-6. klasside õpilased koos klassijuhatajatega. Aitäh ilu ja meeleolu eest!

24. septembril osales kool kultuuripärandi projektis „Sünnipaik“. Saarde vallas on Eesti suurkujud: novellist Peet Vallak, keeleteadlane Pent Nurmekund ja kunstnik August Jansen. Eesti Rahvamuuseumi ja Eesti Kultuurkapitali eestvedamisel toimub projekt „Sünnipaik”. Projektijuht on Peeter Volkonski. Suurkujude sünnikohal filmitakse tema loomingut või saavutusi iseloomustav videoklipp. Meie kooli õpilased Hanna Tali ja Kaspar Vaikmaa kandsid ette Peet Vallaku ja August Janseni loomingut iseloomustavad tekstid sünnikivide juures Suitsukülas ning Allikukivil.

24. septembril toimus liikumisnädala raames koostöös Tervise- ja hoolduskeskusega meie kogukonna jaoks juba traditsiooniline sündmus. Kuuendat korda oli noortel ja vanadel ühine liikumisüritus, kus gümnasistid olid abiks hooldekeskuse hoolealustel. Aitäh ja kiitus õpilastele ning nende juhendajatele Pille Kadak ja Kristi Sutt.

27. septembril jõudis Eesti Peakokkade Ühenduse (EPÜ) ja Maaeluministeeriumi projekt “Peakokad koolis” ka meile.  Meie kooli õppeköögis tegi näidismenüü, -toidu ja -tunni Peppersacki peakokk Madis Põld.

30. septembril tähistasime kooli maja 58. sünnipäeva. Foto Lembit Nõmme erakogust ja foto drooniringi kogust.


Õpetajate töised toimetused

5. septembri õhtupoolikul olid huvilised tunnistajaks õpetaja Terje Pahk’i fotonäituse avamisele. Terje objektiivi eest pole pääsenud üksi lind ega loom, olgu ta nii haruldane kui tahes. Aitäh, Terje, vahvate lugude ning imeliste jäädvustuste eest!

18. septembril panid ennast õpetajavahetuses proovile meie õpetaja Thea Perm ning Suure-Jaani õpetaja Tauno Tilk. Põnevust ja huvitavaid muljeid oli kuulda mõlemalt ning mis peamine – õpilased on ikka õpilased ja suurt vahet ei kus koolis 🙂

20. septembril viibis meie kooli esindus külas Suure-Jaani Koolis. Sõprussuhted koolide vahel on pikemad. Juba kevadel käidi vaatamas üksteise töid-tegemisi tundides ja nüüd vahetati kogemusi nii matkarajal kui koolimajas.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Pahatihti tekib lastel probleeme keskendumisel – tähelepanu on lihtsalt kõrvalejuhitav, nad võivad olla rahutud või hajevil, täidavad oma ülesandeid pealiskaudselt ning unustavad kergesti. TÜ Kliinikumi lastepsühhiaater Roman Balõtšev annab nõu, mida teha, et lapse tähelepanuvõimet parandada.


Oktoobris ootab ees:

04.10 – Saarde valla haridustöötajate aktus kell 13.30 KiNG-s
05.-20.10 – Euroopa Code Week 2019 programmeerimisnädal (https://codeweek.eu/ )
07.10 – lastevanemate õhtu aineõpetajate ja klassijuhatajatega
07.10 – hoolekogu koosolek kell 19.00
07.-13.10 – ettevõtlusnädal (PEAK)
16.10 – Pärnu Haigla elustamispäev KiNG-s
18.-27.10 – koolivaheaeg
18.-19.10 – Pärnumaa matemaatikalaager Sindis 7.-9. klassi
18.-19.10 – turvalisuse teemaline võistlusmäng ÖÖ-MARU Eesti haridusasutuste töötajatele KiNG-s
24.10 – SA Innove koolituspäev
25.10 – IKT alane sisekoolitus