Looming algab baastaseme ületamisel.
Ivo Lille


TUNNUSTUSED

Saarde Vallavolikogu otsusega 21. septembrist 2022 omistati meie kooli kauaaegsele õpetajale ja õppealajuhatajale Mari Karon’ile Saarde Valla Suur Vapimärk!

Hariduses töötatud aastate jooksul on Mari Karon käivitanud ja ellu viinud õppe-kasvatustöö uuenduslikud suunad ning projektid: HEV laste tugisüsteemid ja kaasava hariduse kontseptsioon, õppekavade uuendamise, uurimistööde kogu, Huvitav Kool, Hea Kool, projekt Tuuliku, Forseliuse Seltsi suvekool jmt.

Mari eestvedamisel loodud muuseumiklassi on koondatud Saarde kihelkonna haridus- ja kultuuripärand ning haridusajalugu. Tema algatustes on traditsioonide jõudu!


KUU TEGU JA KUU TEGIJA Kooli õpilasesindusega koostöös jätkub „KUU TEGIJA“ ja „KUU TEGU“ otsimine, leidmine ja märkamine.  „Kuu tegija“ on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilane või koolitöötaja, kes väärib seda tiitlit, sest on silma jäänud mõne erilise teoga, tulemusega või oma tööga.


Õpilasesinduse valik: kuu tegu – projekt “Liikumisüritus koostöös Kilingi-Nõmme Tervise- ja hoolduskeskusega”.

Liikumisürituse koos hoolduskeskusega õnnestumise eest suur tänu 10. ja 11.klassi õpilastele! Aitäh klassijuhatajatele, KiNG tervisenõukogule ning projekti eestvedajale Pille Kadakule!

Õpilasesinduse valik: kuu tegija – Regina Arnemann, Ukraina õpilaste ja vanemate kontakt- ning tugiisik.

Aitäh, Regina, et oled meie koolipere muukeelsetele õpilastele ning vanematele toeks ning alati abivalmis kolleegidele! 🙂


30.september on meie maja sünnipäev 🙂 Gümnasistid soovisid koolimajale 61. sünnipäeva puhul õnne loominguliste tööde kaudu.

 Näitust töödest saab näha koolimaja saalis. Õpilaste juhendaja vanemõpetaja Kadri Karon

Kuukirja lõpuni lugedes leiate ka meeleoluka koolimaja 61. sünnipäevaks koostatud videoklipi 😉


1. septembril, õppeaasta avaaktusel, võtsid 30 esimese klassi õpilast vastu aabitsad, neid toetasid esimesel koolipäeval 20 auväärset abiturienti. Kokku alustas kooliteed 349 õpilast. Ühisel pildil on 1. klassid ja 12. klass koos klassijuhatajatega. Fotod: Margit Jaanson

Loomulikult on suur rõõm, et kooliperega on liitunud uued õpetajad 🙂


ÕPPETÖÖ

2. septembril kogunesid AHHAA Teaduskeskusesse Vabariigi Presidendi Alar Karise mõttekoda, mis toimus teaduskeskuse sünnipäeva raames. Seal osales ka GLOBE Eesti programmi aktiiv ning meie kooli esindas Margaret Klettenberg ning vilistlane Hans-Kristjan Raid. Jaksu GLOBE meeskonnale – et ikka ilm oleks vaadeldud ja kliimauuringute andmed koguneksid! 🙂

Fotod: Laura Altin GLOBE Eesti koordinaator ja mõistagi Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi vilistlane


5. septembril said huvilised gümnasistid tutvuda Pärnu Kolledži poolt pakutavate valikainetega Pärnus ning 6. septembril tuli teha valik koolis sees. Taas oli väga populaarne riigikaitse kursus.

14. septembril seisid meie gümnasistide ees Maksu- ja tolliameti töötajad Sirja Patrick, Airi Lepassar, Kunnar Keres, Voldemar Linno ja Peeter Paisuots. Juhtivad spetsialistide oma alal valgustasid töö tagamaid ning lepiti kokku, et järgmine valikkursuse koolitus toimub Pärnus otse tollilaos – keset igapäevatööd, mis on samas põnev.

28. septembril oligi valikkursuse praktikapäev juba Pärnus – spetsialistid, tehnika ja koer – kõik töised ja töös 🙂

Fotod: Anna-Maria Pervušina


19. september ja ikka asjad elust endast… Eesti kohtutäiturid ja pankrotihaldurid viivad koolides läbi loengusarja „Tagasi kooli“, mis puudutab laenamist, kohustusi, võlgu, nende tasumist jne.
Koolis toimus pankrotihaldur Ly Müürsoo loeng 8.-9. ja 10.-12. klassidele.


20. septembril jätkas 4.b klass ujumise algõpetusega ning kui ujulas instruktori valvsa pilgu alla testid tehtud, siis saavad võimaluse järgmised klassid. Aitäh treener Kuro Link!


23.-24. septembril toimus juba 8. maakonna matemaatikalaager ja seekord käidi kõigepealt üle vaatamas Tartu Ülikooli Teaduskooli tegemisi ning jätkati meie koolis matemaatilis-meelelahutusliku osaga . Laagriga saadi täidetud läinud aastal piirangute tõttu tekkinud lünk ning selle sügise plaaniline sündmus on juba ette valmistatud.

26. septembril viis õppekäik 2.a klassi päris rappa 🙂 Retk Riisa rappa algas Soomaa rahvuspargi kaarti uurides. Mööda laudrada kõndides õppisime märkama rabataimi ja korjasime söödavaid marju. Nägime hanede rännet ja unist nastikut. Lugesime kaelakaartidelt rabas elavate loomade ja lindude põnevatest tegemistest. Mõõtsime rabajärve sügavust ning vee temperatuuri. Retkel kohtasime suurt haaba ning saime teada, et sellest saab teha ühepuulootsikut ehk haabjat. Kallistasime puid ning kuulasime loodushääli. Retke lõpus võtsime käest kinni ja meenutasime matkal nähtut. Fotod ja kirjatükk Terje Pahk


Olulised õppetööga seotud sündmused jaotuse kogu septembrikuu peale. Valikainete valimise ja nendele registreerumise kõrval toimusid 4. ja 7. klasside eesti keele ja matemaatika tasemetööd. Keskkonnainvesteeringute Keskuse õppeprogrammi raames käisid ka 2.b klass ning kolmandad klassid sisalikuretkel Riisa rabas. Loomulikult toimusid igapäevased koolitunnid 🙂


SPORT

Spordiringi lapsed jätkavad rõõmsalt kenade sügisilmadega treeninguid õues. Augustikuine palavus on taandunud, kuid treener Kuro Link juhendamisel saadakse alati sooja ja positiivseid emotsioone 🙂


3. septembril tegid vibusportlased ilusaid tulemusi. Tublid noored saavutasid Ilvese ABC 2022 võistlustelt järgmised kohad: Gregor Oriehov I koht, Alenna Juhkamsoo II koht. Kenad tulemused välishooaja lõpus ning ettevalmistuseks sisehooajaks.


10. septembril toimusid Tihemetsa spordihoones Pärnumaa meistrivõistlused koroona paarismängus. Naispaaride kuldmedali võitsid Anette ja Annely Einmann. Õnnitleme perevõistkonda ja aitäh! Foto Eiki Lehemets


10. septembril võistles Seleri Sutt võimlemisturniiril Sädelev Sügis ning saavutas esikoha ning Mall Kalve mälestusvõistlusel III koha. Aitäh Selerile, treeneritele ja perele!


10.-11. septembril tõid rajalt häid tulemusi orienteerujad. EMV tavarada 10.09.22 ja EMV noorte/veteranide teade orienteerumisjooksus 11.09.22 Lääne-Virumaal Põlula lähistel Rihulas. Tavarajal jõudsid esikümnesse kolm tüdrukut: N14 8. koht Liis-Marie Kaljur, N14 9. koht Maria Kaljur, N16 6. koht Laura-Liis Kaljur.

Noorte teates võitsid hõbeda M18/20 klassis: Kardo Kutti, Markus Kaljur, Kurmet Kutti.
N14/16 teates said 6. koha Maria Kaljur, Liis-Marie Kaljur, Laura-Liis Kaljur.
Juhendaja ja pilt Mari-Liis Kaljur


10. septembril toimus XV Tõrva kergejõustikupäev olümpialastega – Peeter Kirdi mälestusvõistlus, kus osalesid Kren-Marten Krapp ja Crystal-Eliis Krapp.

Crystal-Eliis saavutas tüdrukute kolmevõistluses kolmanda koha. Isiklikku rekordit parandas Crystal-Eliis kaugushüppes, kui hüppas tulemuseks 4.23.  Palju õnne tublidele sportlastele! Suured tänud treeneritele Kuro Link ja Romet Mihkels ning perele!


15. septembril toimusid Kilingi-Nõmmes Pärnu Maakoolide võistlused jalgpallis. Osales 5 võistkonda, korraliku vihmasajuga võistlustel õnnestus meie poistel saavutada hõbemedal, Sindi võistkond meie ees ja Lihula meie taga kolmandad.

Võistkonnas olid: Jako Kohv, Mikk-Oliver Soomets, Gert Marten Sööt, Keith Kaljula, Kaspar Tamm, Hendrik Saar, Pärtel Pesti, Karlis Orm Kangur, Kristen Vilistus. Kiidusõnad poistele ning aitäh õpetaja Erki Kangurile! Foto: Erki Kangur


24. septembril toimus 12. kolme koolimaja jooks. Tavapäraselt rikkalik auhinnalaud tänu toetajatele – AITÄH!

 

Kõigi aegade TOP10 mehed, naised. Varasemad tulemused. KÕIK Tulemused (Antrotsenter). Tulemused vanuseklassides 4,75 km  ja 9,5 km.

Pildigalerii autorid on Anette Einmann ja Laine Ülemaante.


26. septembril toimusid liikumisnädala raames orienteerumisvõistlus kodulinnas ning teatevõistlus staadionil. Päikeseline ilm, põnevus ja sõpradega koos ning pisuke füüsiline koormus – see kõik koos tõi valdavale enamusele õpilastest õhetuse põskedele.:)


27. septembril tegid oma liikumisnädala liikumistunde 5.-8. klassid ja fotod sündmuse tõestuseks 🙂

Aitäh kõigile vahvate piltide ja fotokollaažide eest!


28. septembril osalesid liikumisnädala sündmustes kõige väiksemad – 1.-4. klassi õpilase. Liikumistundides tutvustasid JK Poseidoni jalgpallitreenerid erinevaid mänge jalgpalliga ning jagasid infot JK Poseidoni kohta. Huvilistel võimalik liituda jalgpalli treeningutesse.

30.septembril toimus traditsiooniline maakondlik sügiskross Jõulumäel. Meeldivalt palju pjedestalikohti ning pendelteatejookus üldvõit – väga meeldiv sportliku kuu lõpetamiseks 🙂 Aitäh lastele, õpetajatele, treeneritele ja kodudele! Fotod: Erki Kangur

 


HUVITEGEVUS

16. septembril andsid vahvad 1. klassid 12. klassile üle Abituriendiks pühitsemise õhtu kutsed ning koduste ülesannete juhised. Ega ükski tiitel lihtsalt ei tule, seda tõestavad juuresolevad pildid 🙂 Aitäh 1.a ja 1.b klasside õpilastele ning õpetaja Helinale ja Reinele! 12. klassile tegusat valmistumist ja häid ideid!


16.-17. septembril toimus Viljandis Kodutütarde ja Noorte Kotkaste olümpia. Olümpial  osalesid 15 ringkonna ja maleva kodutütred ja noorkotkad. Pärnumaad esindasid  Saarde kodutütred ja Saarde Saarmate noorkotkas. Nooremas vanuseastmes 7-12 a olid väljas Maria Kaljur ja Tristan Luik. Vanemas vanuseastmes Liis-Marie Kaljur ja Maria Vilinurm. Kokku esindas Pärnumaad 6 kodutütart ja 6 noorkotkast.
Võistlusalad oli: ööjooks, pendelteatejooks, kilbijooks, kaugushüpe, granaadiheide, kuulitõuge. Noored kotkad saavutasid üldkokkuvõttes auhinnalise II koha ja kodutütred 13nda koha. Pildid tegi Alaris Kasesalu. Aitäh Anneli Pesti ja Karme Tammist noortega tegelemast!


22. septembril abiturientide pühitsemise õhtul joonistati klassijuhatajast 3D pilt, disainiti lõpukostüümid, sooritati taskulambivalgel klassijuhataja otsing ning selgitati osalejatele kui suure jalajälje jätavad abituriendid keskkonnale. Meie 12. klassi õpilastest said täna abituriendid! Jaksu koolielu korraldamisel ning õppimisel!


24. septembril osalesid üks Saarde kodutütarde ja kolm noorte kotkaste tiimi iga-aastasel maakondlikul matkamängul “Porgandijaht 2022” Pärnu linnas. Kõik olid väga tublid, aga eriline kiitus tiimile “Mägrad” koosseisus: Tristan Luik, Kaspar Tamm, Gert Marten Sööt ja Kennert-Allar Kusmin, kes võitsid porgandijahi noorte kotkaste arvestuses. Noori juhendasid ja toetasid Anneli Pesti ja Karme Tammist. Fotod: Anneli Pesti, Karme Tammist


26.-28. september olid saalis väljas sügisnäituse eksponaadid. Fantaasiaküllased vaagnad sisaldasid sel napil seeneaastal metsast leitut ning olid väga põnevalt kujundatud. Aitäh kõigile lastele ja kodudele, kes nii ägedad näituseeksponaadid kokku tõid!


28. septembril jätkus aastaid kestnud traditsioon. Õpilased on toeks kohalikul hooldekodul, et aidata patsientidel olla osalised liikumisnädala ning nautida kaunist sügist õues.


30. septembril sõitis lastekoor laululaagrisse Jõulumäele ja kuna tagasijõudmine on plaanitud juba oktoobrikuus siis ka sellest sündmusest lähemalt järgmises kuukirjas 😉


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Minutiloeng: kuidas võõrkeel kiiremini selgeks saada?

Teise keele omandamine nõuab mugavustsoonist väljumist. Kiiremate tulemuste saavutamiseks on aga palju võimalusi, märgib Tallinna Ülikooli eesti keele kui teise keele didaktika lektor Kristiina Bernhardt.


Septembrikuus on õpetajatel, ringijuhtidel, treeneritel ja juhtkonnalgi tavapäraselt palju tegemist mitmesuguste organisatoorsete teemadega.
8. septembril peeti nõupidamised huvitegevuse osas, ringijuhid majast seest ja väljaspoolt kogunesid ning pidasid aru, kuidas jagada ruume, lapsi ning aega 🙂


Mis teha, kui meie maja inimeste kogemusi väärtustakse ning kutsutakse esinema, osalema ja kaasa lööma 🙂 Ikka ja jälle Saarde vanasõna: kus tahe seal tegu! 🙂

14.-16. septembril osales vanemõpetaja Helle Berg Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajate grupi koosseisus koolituspäevadel Brüsselis.

21.-22. septembril osales meisterõpetaja Saima Tõigast aineühenduste juhtide arenguprogrammi koolitusel Helsingis.

22. septembril toimus Tartus Eesti Rahva Muuseumis üleriigiliste ajarännakute 5. aastapäevale pühendatud konverents, kus esines ettekandega ka meie kooli vanemõpetaja Helle Berg. Tema fookuseks oli, miks tasub ajas rändamises kaasa lüüa. Lisaks avaldati konverentsil 2023. a ajas rändamise teema, milleks on Jüriöö ülestõus (1343). Üle Eesti tehakse koolides vastava teemalist ajarännakut 2023 maikuus.

Foto: Anu Ans

22. septembril osales direktor Erli Aasamets Tallinnas alustavate koolijuhtide arenguprogrammi avaseminaril ning teadaolevalt on avanemas uued koostöövõimalused partnerkoolidega.

23.-24. septembril Pärnus toimunud Eesti Õpetajate Liidu kutsehindajate seminaril tuli ettekandega üles astuda nii meisterõpetajal Mari Karonil kui Erli Aasametsal.

26. septembril kogunesid meie koolis Pärnumaa Omavalitsuste Liidu hariduskomisjoni liikmed, Pärnumaa Koolijuhtide Ühenduse juhatus ja maakonna aineühenduste juhid. Arutlusteemade ring oli lai, kuid kesksed teemad puudutasid maakonna aineolümpiaadide korraldamist ja õpetajate ühenduste koostööd.


26 .septembri õhtul oli aulas kuulda mitut keelt. Klassijuhatajatel ja juhtkonnal oli rõõm võõrustada Ukrainast pärit meie koolis õppivate laste vanemaid. Koosolek toimus konstruktiivses ja sõbralikus õhkkonnas. Lastele koolis meeldib, vanematest üks härra tänas Eestit, kogukonda ja kooli, mida oli väga meeldiv kuulda. Aitäh väsimatule Reginale, kes ohjab nii muukeelseid lapsi kui vanemaid 🙂


28. septembril toimus Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuskonverents „Klassijuhatajale ja klassijuhatamisest“. Meie kooli esindasid õpetajad Thea Perm, Moonika Ringas, Sirli Friedrichson ja meisterõpetaja Anne Aasamets – nagu näha, siis väga väärikalt otse laval.


30. septembril 1961 kolis koolipere vastvalminud koolihoonesse Sambla 18. Maja on armas vilistlastele ja kooliperele.

1961

Foto: Lembit Nõmme erakogu

2022

Video KiNG