Kuu oli lühike aga kuukiri sai pikk 🙂

Mida kool inimesele annab, sõltub sellest, mida inimene võtab vaevaks koju kanda.


1. veebruaril oli kooli aula pidurüüs ning toimus Saarde valla kontsert-aktus Eesti Vabariigi 101. aastapäeva puhul.

Kooliperele ja eriti rahvatantsijatele tegi ürituse eriliseks asjaolu, et meie kolleegi Eve Sinijärv’e tunnustati Saarde Valla väikese vapimärgiga

22. veebruaril tunnustati Saarde valla kultuuri ja sporditöötajaid. Rõõmu kooliperele jagus ka seal. “Saarde valla aasta noor 2018” on abiturient Andres Zerel ning “Saarde valla sporditöötaja 2018” on Kuro Link.


Õppetöö

25. jaanuaril inglise keele olümpiaadi piirkonnavoorus saavutas Sander Saarpere (12.klass) tubli II koha (õpetaja Mare Lapp).

31. jaanuaril toimunud emakeele olümpiaadi tulemused on rõõmustavad. 7. klasside õpilaste hulgas pälvis Kärt Pärnat II koha (õpetaja Kersti Soomets), 8. klasside õpilaste seas tuli I kohaga koju Tuuli Marlen Järviste (õpetaja Ille Varner), 10. klassi õpilastest sai Merliin Kollamaa II koha (õpetaja Ille Varner), 11. klassi õpilaste hulgas tuli võitjaks Emma Vill (õpetaja Ly Kuningas) ning abiturientide seas saavutas II koha Kärt Välja (õpetaja Kersti Soomets).

2. veebruaril bioloogia olümpiaadi piirkonnavoorus olid tublid õpetaja Urve Jõgi õpilased. 7. klassi õpilaste hulgas oli parim Kaspar Vaikmaa ja II koha saavutas Hedvig Annast. 8. klassi õpilaste hulgas saavutasid Tuuli Marlen Järviste II ja Johanna Tammist III koha ning abiturientide hulgas oli võidukas Sander Saarpere.

6. veebruaril võistlesid õpilased matemaatikaolümpiaadil. Üks osavõtjarohkemaid olümpiaade maakonnas oli väga pingeline ning seda rõõmustavamad on tulemused. Andri Rattam (7. klass, õpetaja Moonika Ringas) III koht, Hanna Tali (8.klass, õpetaja Anne Aasamets) II koht, Janek Mändmets (9.klass, õpetaja Anne Aasamets) jagas II-IV kohta. Gümnasistide hulgas tuli Helene Loorents II kohale (10.klass, õpetaja Anne Aasamets) ning Sander Saarpere (12.klass, õpetaja Eha Kukk) I kohale.

9. veebruaril toimunud kunstiolümpiaadil paistsid silma õpetaja Kadri Karon õpilased. 7. klassi õpilaste hulgas saavutas Hedvig Annast III koha ning 8. klassi õpilasest Tuuli Marlen Järviste II koha. Gümnaasiumiastme õpilastest tuli võitjaks Maria Mägi (11.klass) ning II koha saavutas Triinu Saar (10.klass).

12. veebruaril toimus Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi arvutiklassis veebipõhise geograafiaolümpiaadi piirkonnavoor. Koduseinte toetus saatis õpetaja Elli Altini õpilasi. 7. klassi arvestuses saavutas Hedvig Annast II koha. Gümnaasiumiõpilaste hulgas tuli võitjaks Mauri Rein Lehikoinen.

Ootame veel veebruaris toimunud ühiskonnaõpetuse ja vene keele olümpiaadide tulemusi ning Pranglimise maakonna finaali jõudnute nimekirja.


Olümpiaadide kõrval rikastasid koolipäevi külalised, konkursid ning õppekäigud.

5. veebruaril oli ajalootundides külas Liisi Pabstel Tartu Rahvusarhiivist. 10. klassi õpilased tutvusid virtuaalselt arhiivivõimalustega arvutiklassis. 9. klassil oli võimalus analüüsida nõukogudeaegseid propagandistlikke allikaid ja 8. klass otsis 1869. a Tartus esimese laulupeoga seotud paiku.

Pärnu Ühisgümnaasium korraldas 7. veebruaril vene laulu festivali “Vene laul 2019” ning täiesti omal initsiatiivil sõitsid sinna esinema abituriendid. Mille muu, kui populaarse laulukesega “Голубой Вагон” mis oli pisut raskemas muusikalises võtmes 🙂

11. klassi õpilased seisid oma uurimis- ja praktiliste tööde eelkaitsmisel silmitsi komisjoniga, kellelt kuuldi nii soovitusi kui karme sõnu. Kuue nädala pärast tuleb valmis tööd esitada retsenseerimiseks ning pisut enam kui kahe kuu pärast on käes hetk, mil on gümnaasiumi lõpetamise tingimuseks olev töö tuleb kaitsta.

12. veebruaril osalesid Tartus ERM’is Õpifest’i konverentsil sinna kutsutud Rasmus Rist, Hans-Kristjan Raid ja Hanna Tali (õpetaja Kadri Karon) ning Riigikogus ja Filmimuuseumis käisid 9. klasside õpilased (õpetajad Ly Kuningas ja Regina Arnemann). 14. veebruaril õppisid füüsika raames astronoomiat Tõravere Observatooriumis 11. ja 12. klasside õpilased õpetaja Thea Perm’i eestvedamisel.

Paikuse põhikoolis toimus 19. veebruaril juba kaheksandat korda David Samoilovile pühendatud luulekonkurss ning taaskord esines südikalt Emma Vill (õpetaja Regina Arnemann).

Liikluskoolituse “Selge pilt” loeng gümnasistidele toimus 18. veebruaril ja loodetavasti pani see nii mõnegi noore mehe, kelle mitmete psühholoogiliste testide tulemused jooksid päris “punasesse”, mõtlema enda rolli ja vastutuse üle …

20. veebruaril toimus algklassides luuletuste lugemise võistlus. Silma paistsid kõik, kes luuletustega üles astusid ning kohad jagunesid sel aastal nii:

1.klassid
I koht         Elenor Alis 1.b
II koht       Johanna Maidlas 1.a
III koht     Mirelle Kurig 1.a
2.klassid
I koht         Margot Klettenberg 2.a
II koht       Johannes Ots 2.b
III koht     Robin Attim 2.a
3.klassid
I koht         Jakob-Kristur Kiis 3.b
II koht       Oskar Kingissepp 3.a
III koht     Grete Lume 3.a
4.klass
I koht        Kristor Laius
II koht      Mattias Rooden
III koht    Robin-Erik Kõrnas

19. veebruaril toimus Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis Pääste- ja karjääripäev. Päästepäeva idee autor ja tegevuste eestvedaja on Päästeamet.  Päästepäeva koostööpartnerid olid: Päästeameti Lääne Päästekeskus, Kilingi-Nõmme Päästekomando, Politsei- ja Piirivalveamet, Lääne prefektuuri merepääste patrull, Jaagupi Vabatahtlik Merepääste.
Päästepäeval osalesid ka Surju Põhikooli õpilased ja õpetajad.

Karjääripäeva koostööpartnerid olid: Pärnumaa Kutsehariduskeskus, Töötukassa Pärnumaa osakond, Mati Kose,
Triin Kallas, Silver Smeljanski, Morten Aasaroht, Irmeli Grönberg.

Oli sündmusterohke ja hariv päev! AITÄH kõigile! Fotod: Kadri Karon


Sport

5. veebruaril saavutasid KiNG tütarlapsed Pärnumaa kooliliiga võrkpallivõistlustel 6.-9. klasside arvestuses tubli 2. koha!!

11. veebruaril toimus mõttespordiolümpiaadi III etapp. Põhikooliõpilaste males on Kilingi-Nõmme Gümnaasium pärast III etapi vabariigis 5.kohal (osaleb 43 kooli)! Individuaalarvestuses on Randar Rätsep 19., Rauno Einmann 27., Anette Einmann 31. ja Ragne Gromov 37. Kokku osaleb 222 põhikooli õpilast. Õpilasi treenib Eiki Lehemets.

16. veebruaril  toimusid Tihemetsa spordihoones EMSL Jõud lauamängude mitmevõistluse meistrivõistlused ja oli ühtlasi Eesti karikasarja 2. etapp. Neidude kuni 18.a vanuses saavutas meistritiitli Ragne Gromov ja hõbemedali Anette Einmann. Noormeeste arvestuses sai pronksmedali Rauno Einmann. Peale 2. etappi juhivad karikasarja neidude seas Ragne ja noormeeste seas Rauno. Treener Eiki Lehemets

19. veebruaril osalesid noored kergejõustiklased Abjas Valter Külveti mälestusvõistlustel ning medalitega tulid koju Anne-Mai Post, Grethe Karoline Kaljaste, Markus Kaljur, Laura-Liis Kaljur, Tõnis Hendrik Tallo, Hendrik Saar, Nora Pärn, Henri Sireli, Sander Statsenko, Kristor Laius, Iiris Kangur ja Karl Kielas. Laste juhendajad on: Kuro Link, Grete Udras, Mikk-Mihkel Arro.


Huvitegevus

Kogu kuu kestsid pingelised proovid laste- ja mudilaskooril ning treeningud rahvatantsurühmadel – ikka ühe kindla eesmärgi nimel – saada ülevaatustel hea tulemus ning pääseda 2019. aasta laulu- ja tantsupeole!

Koolis oli külas Nipitiri teater

20. veebruaril toimus Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis Saarde valla noorte õppepäev „Saarde noor, mis teed?“.
Surju Põhikooli ja Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi noored arutlesid, mida noorel on Saarde vallas teha ja kuidas nad ise sellesse panustada saaksid, et nende elu oleks võimalusterikkam ja mitmekesisem. Õppepäeva juhtis koolitaja Harald Lepisk.

Traditsiooniline veerandilõpu viktoriin oli seekord teemal “Eesti 101” ning piltide ja muusikaküsimuste koostajaks oli vilistlane ja Paides ajalooõpetaja ametit pidav Jaanus Moppel. Tulemused: 5.-8.klass I koht 7.b klass ja 9.-12. klass I koht 9.b klass

Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva tähistamiseks toimus 22. veebruaril traditsiooniline kontsert-aktus. Tavapäraselt leoti seal ette käskkirjad, kus kiideti gümnasiste väga heade õppetöö tulemuste ning aktiivse kooliellu panustamise eest. Samuti avaldati tänu ning kiideti kooli töötajaid pikaajalise kohusetundliku ja tulemusliku töö eest.


Õpilaste tegemised

14. veebruaril tähistati koolis sõbrapäeva erinevate tegevustega: klassid meisterdasid kaarte sõprusklassidele.
Algklasside majas toimus sõbrapäeva sõnamäng. Algklasside majas jagasid 3.a ja 3.b klassi õpilased sõbrapostkasti kirjad saajatele. Suures majas jagasid 5.a klassi õpilased sõbrakirjad klassidesse.

Sõbrapäeva raames toimus klassides küsitlus, mille põhjal tunnustati 5.-12. klassides sõbralikumat klassiõde ja klassivenda.


Kõige sõbralikuma klassiõe ja klassivenna tiitli said:
5.a Anette Einmann ja Henri Sireli
5.b Julia Suur ja Elmar Jefimov
6.a Iiris Kangur ja Jass Välja
6.b Tuule Lind ja Stef Kristen Melnits
7.a Elisabeth Kask ja Andri Rattam
7.b Laura-Lissete Vunk ja Kaspar Vaikmaa
8.a Johanna Tammist ja Thomas Samuel Berg
8.b Annika Vunk ja Sander Juurik
9.a Ragne Gromov ja Janek Mändmets
9.b Luule-Mai Reiman ja Karl-Martin Krapp
10. klass Triinu Saar ja Johannes-Aleksander Raid
11. klass Maria Mägi ja Jimmy Trumberg
12. klass Anabell Nurmsoo ja Kristo Oks


Ujumise algõpetus kulgeb rõõmsalt ja plaanipäraselt, igal teisipäeval käivad 4. klassi õpilased oma kehalise kasvatuse ainekava pädevusi saavutamas ujulas.


Pärnumaal oli taas konkurss „Suhkur-sõber või vaenlane“. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis toimus selle raames 10.01-15.02 2019 kogu kooli haarav sündmuste sari „Suhkruvaba magus elu“ järgmiste üritustega:
• toitumisnõustaja Triin Muiste loengud 8.-12. klassile „Kas aju tõesti vajab suhkrut?“
smuutide degusteerimise vahetunnid
• puu-ja juurviljade vahetunnid
• küpsetamise töötoad õpilaskodu noortele
Nende sündmuste abil suurenes meie teadlikkus suhkrurikaste söökide ja jookide mõjust tervisele ja suhkru liigtarbimise kahjulikkusest. Saime proovida uusi retsepte, maitsta uusi maitseid.

25. veebruaril oli koolivaheaja sisutamiseks lastel võimalik osaleda jooga- ja loovuspäeval. Koostööoskuse arendamiseks prooviti paarisjooga harjutusi ning erinevaid loovusmänge. Sõrmeosavust lihviti keraamikat ja klaasikunsti tehes. Päeva lõpetas lõõgastav joogatund.

Aitäh õpetaja Kadri Karonile ja juhendajale Raili Lillelehele!


Õpetajate tegemised

4. veebruaril ootasime lastevanemate õhtule kõiki vanemaid. Kohale jõudnutele suur tänu – kindlasti toetame üheskoos lapse arengut kõige paremini siis, kui oleme ühte moodi mõistnud oma ülesandeid ning võimalusi!

15. veebruar Uulu Põhikooli lehelt: “Täna olid meie kooli direktor ja õppealajuhataja tööl Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis. Olime töövarjud Kilingi-Nõmme kooli direktor Erli Aasametsale ning õppealajuhataja Kairi Kaldojale. Aitäh sooja vastuvõtu ning kaasa antud teadmiste ja kogemuste pagasi eest!”

Inglise keele õppekäiku ettevalmistav visiit Londonisse langes Eesti Vabariigi 101. sünnipäevale ning Eesti Majast saadeti kodu-eestlastele tervitused 🙂 ning avaldati lootust, et koostöö võiks olla jätkuv ja tihedam 😉

Õpetajate käigud viisid ennast ja teisi täiendama Tartusse, Tallinna, Viljandisse, Väätsale, Rakveresse ning Pärnusse.

Pikem sõit koolivaheajal hõlmas kultuuri-, kodu- ja ajaloo ning inimese-, kodaniku- ja karjääriõpetuse valdkonnas enesetäiendust. Külastati Eesti Piimandusmuuseumi, Moe mõisa, saadi teada riigi strateegilistest varudest, vaadeldi linnalahingu õppust Tapa lähistel. Näitleja Tarvo Sõmeriga kohtumisel ulatused küsimused koolipõlvest uute etendusteni ja Põltsamaal saadi ülevaade Orkla kontsernist, toiduainetetööstuse karmidest hügieeninõuetest ning nähti häälestatavaid tööstusroboteid. Leiti üles seni avastamata kohad, sealhulgas alles augustis avatav muuseum, kohtuti kooliväliste inimestega, kellelt on ka koolitöötajatel õppida ning vahetati kogemusi.

28.veebruaril olid kooli muuseumklassis koos kohaliku koduloohuvilised. Vaadati, arutati, vahetati mõtteid, teadmisi ja materjale.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Väga paljudes peredes on probleemiks laste nutisõltuvus. Selle leevendamiseks tuleb üle vaadata kogu pere nutiharjumused. Head nõu jagab Kätlin Konstabel, psühholoog, paari-ja pereterapeut.


Märtsis ootavad ees:

01.03 – 1.-3. kl saalijalgpall Kilingi-Nõmmes
04.03 – juhtkonna ja kooliastme nõukodade juhtide ühine koosolek
07.03 – Prantsuse ansambel kooli aulas (klubi poolt)
08.03 – klubi taidlejate sea-aasta pidu kooli aulas
09.03 – matemaatikaolümpiaad 4.-6. klass
09.03 – EKSL võimlemisfestival Raplas
11.03-13.03 – Pärnumaa veebipõhine informaatikaolümpiaad 4.-9. klassidele
12.03 – Pranglimise piirkondlik finaal (KiNG arvutiklass)
14.03 – inimeseõpetuse viktoriin
11.-15.03 – II õppeperioodi hinded
14.03 – emakeelepäev
15.03 – ergomeetersõudmine „Sõudespinning“ Pärnus
18.-22.03 – KAK koosolekud
20.03 – Pärnu maakonna koolide saksa keele olümpiaad 6.-9. klassidele
20.03 – Professionaalsete õpikogukondade eestvedajate koolituspäev KiNG-s
20.03 – 1.-3. kl Varia viktoriin
20.03 – kevade algus kell 21.58
21.03 – Noorkotkaste ja kodutütarde tegevust tutvustav infopäev
21.03 – matemaatika võistlusmäng Känguru
22.03 – tehnoloogiavaldkonna ainete olümpiaadid
25.03 – metoodikanõukogu
25.03 – lastekooride ülevaatus
27.03 – Pranglimise Eesti meistrivõistlused Jõgeval
27.03 – spordimälumäng Bumerang Lääne regioon (Pärnus)


Vastlapäev Kilingi-Nõmmes 1982

Foto: Lembit Nõmm, erakogu

Vastlapäev Kilingi-Nõmmes 2019

Foto: õpetaja Terje Pahk