«Muutuvas maailmas võidab see, kes maailmaga koos käib, käib natukene kiiremini kui maailm.
Jõuab maailmast ette, oskab ette näha neid probleeme, neid küsimusi, neid lahendusi, mida elu talle seab.»
President Lennart Georg Meri


Eesti Vabariigi 102. aastapäeva sündmused.

Kilingi-Nõmme Gümnaasium võttis 21.02 pidulikul aktusel vastu Tartu Ülikooli eetikakeskuse sertifikaadi selle kohta, et kool saab endale kasutamiseks väärtuste mängu esimese eksemplari.
Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ said esimesena vabariigis testida eetikakeskuse töötajate Helen Hirsnik ja Õnne Allaje juhendamisel meie 9., 10. ja 11. klasside õpilased.

  

Eesti Vabariigi 102. aastapäeva aktusel tegi koolipere eesotsas 12. klassi õpilastega kingi iseenda riigile – kooli aulat kaunistab nüüd uus ja majesteetlik Eesti Vabariigi sini-must-valge lipp!

Fotod: Margit Jaanson

Eesti Vabariigi aastapäevaaktusel on meie koolil traditsiooniks esile tõsta hea ja väga hea õppeedukusega gümnasiste ning tunnustada kohusetundliku, pikaajalise ja tulemusliku töö eest kooli töötajaid. Tavapäraselt leotakse nii õpilaste kui töötajate kiituskäskkirjad ette aktusel.

21. veebruari koolipäev möödust tavapäraste tundideta. 1.-8. klasside õpilased osalesid Eesti teemalistes õpitubades ja 9.-12. klasside õpilased said õpetaja Helle Bergi eestvedamisel teha ajarännaku aastasse 1920. Fotod Margit Jaanson

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi Forseliuse Seltsi Noortekogu oli külla kutsutud Surju Põhikooli pidulikul aktusele, kus tähistati õpilasesinduse Oma Riik 15. sünnipäeva.


22. veebruaril pälvis Saarde valla 2019. aasta sporditöötaja tiitli treener Kuro Link!


Õppetöö

1. veebruaril toimunud Pärnu maakonna bioloogiaolümpiaadil saatis edu õpetaja Urve Jõgi õpilasi. 8. klassi õpilaste hulgas saavutasid parimad punktisummad Hedvig Annast ning Kaspar Vaikmaa ja 9. klassi õpilaste hulgas Tuuli Marlen Järviste ning Johanna Tammist. Gümnasistide seas oli võidukas Helene Loorents.

5. veebruaril toimus Pärnu maakonna matemaatikaolümpiaad 7.-9. klasside õpilastele Pärnu-Jaagupis. 8. klassi õpilaste hulgas saavutas Greete-Liis Krapp II koha (õpetaja Eha Kukk).

8. veebruaril toimunud Pärnumaa ajalooolümpiaadil saavutas 8. klassi õpilaste hulgas ülekaaluka esikoha Kärt Pärnat  kes võitis ka kõiki Pärnu linna konkurente. Kärt esindab nüüd Pärnumaad vabariiklikus finaalis. 7. klassi õpilaste arvestuses saavutas Jass Välja II koha, Tuuli Marleen Järviste 9. klassi arvestuses III koha ning gümnasistide osas Gerrit Rattam II koha ja Aimar Sakala III koha. Kõikide õpilaste õpetaja on Helle Berg.

8. veebruaril võeti meie majas mõõtu maakonna kunstiolümpiaadil. Õpilastel tuli žüriile esitada kodutööna valminud joonistus, lahendada mahukas teooriatest ning panna end proovile kohapeal välja hõigatud praktilist ülesannet lahendades. Meie kooli õpilased olid taaskord väga edukad: Johanna Tammist 9.a klassist põhikooli arvestuses 1. koht, Hedvig Annast 8.a klassist põhikooli arvestuses 2. koht. Gümnaasiumiõpilastest oli parim meie 11. klassi õpilane Triinu Saar; Maria Mägi 12. klassist saavutas 3. koha. Väga tublilt esines olümpiaadil ka 7. klassi õpilane Tuule Lind. Kõigi õpilaste õpetaja on Kadri Karon.

11. veebruaril mahutas meie arvutiklass võistema maakonna geograafia olümpiaadil osalejad. 7. klassi õpilaste hulgas saavutas Andri Rattam II koha, 8. klassi õpilaste hulgas Kaspar Vaikmaa I koha ja Hedvig Annast jagas II ja III kohta ning gümnasistide hulgas Gerrit Rattam II koha. Kõigi õpilaste õpetaja on Elli Altin.

13. veebruaril tuli taas meie kooli arvutiklassides võõrustada Pärnumaa võistlejaid, sedapuhku võtsid mõõtu linna ja maakoolide parimad Pranglimise peastarvutajad. Oskajate (4.-6. klass) vanuseklassis saavutas II koha Rico Kalde ja neidude arvestuses samuti II koha Helene Loorents. Pärnumaa klassidevahelises võistluses olid võitjateks meie 1.a klass (õpetaja Eha Kipri), 10. klass ja 11. klass. Punktiarvestuses jäime seekord Pärnu Mai kooli ja Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi järel kolmandaks.

19. veebruaril osalesid õpilased Emma Vill, Marie Kielas ja Maarit Juhkamsoo Paikuse Põhikoolis David Samoilovi mälestuseks korraldatud luulepäeval „Armastan tavalisi sõnu“. Üheksandal luulepäeval osales kümme kooli. Seekord etlejaid paremusjärjestusse ei pandud, aga seda tõdesid kõik, et õpilaste esitused olid tõesti säravad, veatud ja originaalsed. Tööd ja vaeva oli ohtralt nähtud ja tulemusega olid ka õpilased ise väga rahul. Aitäh õpetaja Regina Arnemann!

20. veebruaril toimus õpetaja Eha Kipri eestvedamisel taaskord Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud luuletuste lugemise võistlus I-IV klassidele. Tulemused:

1.klassid
I koht  Kaspar Rätsep 1.a
II koht Jan-Henri Laidla 1.b
III koht Maribel Paimre 1.a
2.klassid
I koht Johanna Maidlas 2.a
II koht Keleri Hiob 2.a
III koht Elenor Anis 2.b
3.klassid
I koht Margot Klettenberg 3.a
II koht Johannes Ots 3.b
III koht Kristina Pärn3.b
4.klass
I koht Hele-Mari Jalasto 4.b
II koht Ann Marii Rattam 4.a
III koht Jakob-Kristur Kiis 4.b

Sport

1.-2. veebruaril Tallinnas Lasnamäe kergejõustikuhallis toimunud Eesti U14 ja U16 talvistel meistrivõistlustel saavutas Greete-Liis Krapp kuulitõukes I koha! Juhendaja Romet Mihkels. Tänusõnad Greete-Liisile, juhendajale ja perele!

2. veebruaril toimusid Koerus EMSL Jõud MV lauamängude mitmevõistluses ja oli ühtlasi Eesti karikavõistluse 1. etapp. Noormeeste arvestuses võitis kuldmedali Rauno Einmann ja Randar Rätsep sai 4. koha. Neidude hõbemedali sai Anette Einmann. Nemad aitasid Pärnumaale võita võistkondliku esikoha karika. Treener Eiki Lehemets

4. veebruaril toimus Häädemeestel Skypark kooliliiga maakondlik võrkpalliturniir 6.-9. klassidele. Nii KiNG tüdrukud kui ka poisid võitlesid välja hõbemedalid!

7. veebruaril toimus KiNG 1.-3. klasside kolmevõistlus kergejõustikus, kus noored selgitasid endi seast välja iga klassiastme parimad poisid ja tüdrukud. Kavas oli 20m jooks, topispalli vise ja hoota kaugushüpe. Esimeste klasside parim poiss oli Jan-Henri Laidla, parim tüdruk Lorete Lensment. Teiste klasside parimad olid Joosep Grün ja Crystal-Eliis Krapp, kolmandates klassides Kaspar Tamm ja Martha Pärn. Foto: Terje Pahk

8. veebruaril võistlesid võimlemisrühmad Otepää 12. lahtistel meistrivõistlustel.  Meie õpilane Seleri Sutt osaleb vabariigi tasemel võistlustel võimlemisklubi Rüht rühma Sinilind koosseisus. Seekord saavutas Seleri esimese koha seitsme tugeva võistkonna seas.

9. veebruaril toimus vibuspordi Klubide karika 2.etapp Jõgeva spordikeskuses. Tulemused rõõmustsid meie õpilasi ning juhendajat Reimo Loorentsit: Sandra Liisbet Lilleste 1., Tauri Kovalevski 1., Dagne Oriehov 1., Alenna Juhkamsoo 2., Alvar Teder 2., Toomas Kovalevski 4., Karl-Ranet Kusmin 5. koht. Treener: Reimo Loorents

15.-16. veebruaril võisteldi Lasnamäe kergejõustikuhallis Eesti U18, U20 ja U23 talvistele meistritiitlitele. Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi esindasid:
Anete Lensment – kuulitõuge 5. koht (19 võistlejat)
Sander Statsenko – 60m jooks 8. koht (40 võistlejat) ja kõrgushüpe 10. koht (15 võistlejat)
Eesti meistrivõistlustel olid kohtunikud Greete-Liis Krapp ja Grethe Karoline Kaljaste. Täname kõiki, kes noori toetavad!

18.veebruaril toimusid Abjas Valter Külveti mälestusvõistlused kergejõustikus. Edu saatis meie noori kergejõustiklasi:
Gert Manilets 50m jooks I koht, 50m tõkkejooks I koht
Sander Statsenko 50m jooks I koht, kõrgushüpe II koht
Iiris Kangur kõrgushüpe I koht
Maria Peterson 50m jooks I koht, kõrgushüpe III koht
Markus Kaljur 50m jooks II koht
Laura-Liis Kaljur 50m jooks II koht
Rasmus Rist kõrgushüpe III koht
Hanna Tali 50m tõkkejooks III koht
Juhendaja Kuro Link

Greete-Liis Krapp 50m tõkkejooks I koht, 50m jooks II koht
Grethe Karoline Kaljaste 50m jooks I koht
Treener Romet Mihkels

19. veebruaril toimusid Kilingi-Nõmme Spordihoones Pärnu maakonna 1.-3. klasside saalijalgpalli meistrivõistlused. Võistlejaid oli kohale tulnud kaheksast maakonna koolist. KiNG poisid võitlesid vapralt ning said preemiaks kuldmedalid!

25. veebruaril toimusid Paikuse Põhikoolis Pärnumaa koolinoorte MV kiirmales. Kuni 14 aastaste neidude seas võitis kuldmedali Anette Einmann, kes sai 5 mängust 5 võitu. Tublid olid kuni 10.a. poiste seas 1. klassi õpilased – Gregor Oriehov, Kaspar Kingissepp ja Kristjan Ristisaar. Tublilt mängisid ka Dagne Oriehov, Randar Rätsep ja Rauno Einmann. Treener Eiki Lehemets


Huvitegevus

6. veebruaril oli 1.-6. klasside õpilastel võimalik kohtuda kooli aulas Lotte ja Klausiga :-). B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu eestvedamisel toimus 1.-6. klassidele projekt „Koos Lottega raamatusõbraks“. Õpilased lugesid erinevaid raamatuid ja koostasid nende kohta tutvustusi, mida on võimalik uurida II korruse koridoris. 6.02 toimus Eesti Kontserdi koolikontsert „Lotte ja Klausi muusikatund“. Kontserdi lõppedes jagas Lotte tublimatele lugejatele ja kirjutajatele tänukirjad ning uusi raamatuid lugemiseks.

Koolikontserdi toimumist toetas B. G. Forseliuse Seltsi Noortekogu.

Fotod: Margit Jaanson

14. veebruar – sõbrapäev. Seda osati oodata, ette valmistada ja läbi viia 🧡 Õpilaskodus meisterati ühiselt köögis ja koolimaja teise korruse koridori seinale sai õpilaste ühistööna valminud südamekollaaž.

Koolivaheajal oli huvilistel võimalik harjutada ning teadmisi koguda droonide alal. 28.-29.veebruaril olid droonilaagris osalejad harjutusraja maha märkinud kooli aulasse ja vilistlane Hendrik Raid jagas näpunäiteid, kuidas droone meetristest värvavatest läbi lennutada 🙂


Õpetajate tegevusi

25. veebruaril läbisid osad õpetajad koolituse Mentori ABC. Koolitajateks Eesti selle valdkonna tipptegijad Piret Jamnes ja Tiiu Allikvee Fontes PMP-st.  Üle vaadati mentorluse 4 põlvkonda, coachiva mentorluse alused, hea mentori tunnused, oskused ja omadused. Praktiliste harjutustena prooviti erinevaid kiircoachingu variante ja töötati GROW mudeliga. Osalejate hinnangul on mentorluse alused ja võtted rakendatavad nii õpetaja kui klassijuhatatöös.


26. veebruaril jätkati pikema koolitusprogrammi II päevaga, kus vaatluse all eesmärgistamine, sihipärane tegutsemine ja mentori roll õpetaja töös. Päeva ohjas koolitaja Martin Tiidelepp.


27. veebruaril olid rakkes juhtkond, kooliastmete nõukodade juhid ja struktuuriüksuste juhid. Kooli järgmiste perioodide uue arengukava struktuur, koolipere ning koostööpartnereid kõnetavad väärtused ja varasemate aastate märkamised said läbi vaadatud ning edasised tegevused said mitmeti selgemaks.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Traditsiooniliste õpimeetoditega on üha keerulisem õpilaste tähelepanu köita, noorte jaoks on palju kaasahaaravamad sotsiaalmeedia ja digitaalsed mängud, kirjutab Triinu Jesmin.

Vaba aja veedavad paljud õpilased nutiseadmes või mängukonsoolis, klassikaline mäng on paljuski asendunud digitaalse mängimisega. Kas mängimisel on oma koht ka kaasaegses Eesti koolis või peaks kool jääma tõsise töö tegemise kohaks?


Märtsikuus ootavad ees:

02.03 – hoolekogu koosolek
07.03 – vabariiklik EKSL võimlemisfestival Raplas
09.03 – Miksteatri etendus 1.-5. klassile II tunni ajal aulas
09.-12.03 – olümpiaad. Pärnumaa veebipõhine arvutiolümpiaad 4-5, 6-7 ja 8-9 kl
11.03 – jalgpalli osalusfestival 1-3, 4-5 kl
11.03 – vabariiklik pranglimise finaal
12.03 – Playbox aulas
14.03 – emakeelepäev
17.03 – 10.-12. klass õppekäigul Tallinna
18.03 – Pärnumaa ergomeetersõudmine 5-7, 8-9, 10-12 kl
19.03 – rahvusvaheline matemaatikavõistlus Känguru
21.03 – vabariiklik ajaloo-olümpiaadi lõppvoor
27.-28.03 – lastekoori laululaager Jõulumäel
31.03 – KiNG Pärnus infomessil


Eesti Vabariigi aastapäevaaktus

2001. aastal

Eesti Vabariigi aastapäevaaktus

2020. aastal

Foto: KiNG arhiiv

Foto: KiNG arhiiv