Distantsõppe dilemma: kas haridus antakse või haridus võetakse?Rahvusvahelised uudised

Peastarvutamise võistluse “Pranglimine 2021” rahvusvaheline finaal toimus online võistlusena 24. aprillil. Finaalis osalesid 6 riigi – Eesti, Läti, Leedu, Sloveenia, Ukraina ja Gruusia, parimad pranglijad.Finaalvõistlustel oli kavas viievõistlus, aega 50 minutit, võitlus toimus Zoomi vahendusel ja võistluse ülekanne toimus Youtube`is.Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis osalesid rahvusvahelises finaalis Helene Loorents ja Birthe Lall. Neidude võistlusklassis saavutas Helene 4. koha ja Birthe 15. koha. Aitäh neiudele Eesti ja kooli esindamise eest ning meisterõpetaja Anne Aasametsale!


Kilingi-Nõmme Gümnaasium on üks Eesti kolmest koolist, kes piloteerivad Islandi idufirma digitaalset õppelahendust Mussila muusikatundides. Meie kooli eestvedaja selles projektis on õpetaja Mare Tallo ja toeks on õpetajad Piia Salomon ja Tiia Hermann.

Mussila on loonud digitaalse muusikakooli, fookusega lastele vanuses 6-12 eluaastat, mis ühendab omavahel mängulisuse ja teaduspõhise muusikaõpetuse metoodika. Mussila tuumiktiim koosneb muusika- ja haridusekspertidest, kogemusega ärijuhtidest ja tehnoloogiainseneridest. Ettevõte on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu ja tunnustusi, mille hulka kuuluvad näiteks Nordic EdTech Award (2019), Academic Choice Award (2020) ja Mom’s Choice Award (2021).

https://mussila.com/

 


GLOBE projekti 2 tegevust

Eelmisel nädalal avaldati GLOBE vloggerite konkurssi tulemused ja esimene tutvustav video. Eesti õpilane Johannes-Aleksander Raid on üks regionaalsetest vloggerite konkursi väljavalitutest ja kajastab GLOBE olemust järgneva aasta jooksul erinevates GLOBE kanalites.
Esimene vloggereid tutvustav video on siin:
GLOBE sotsiaalmeediakanalitel saate silma peal hoida:
Õpetaja Reine Klettenbergi eestvedamisel järjekordne videosild dr Garik Gutman’iga, kus arutluse all ei rohkem ega vähem kui globaalsed teemad! Vaadake piltidelt, mis päevakorras!


Eesti uudised

Rahateaduste olümpiaad

Kuus kuud kestnud rahateaduste olümpiaad jõudis lõppu. Pikale teele asus 117 õppurit kuid visadust ja jaksu see tee läbi käia oli vähestel. Seda enam valmistab rõõmu, et edukalt lõpetajate hulgas on esikümnes neli meie õpilast, sh vahetusõpilasena Tšehhis õppiv noormees  ja üks vilistlane Eesti Maaülikoolist!

Gümnasistide ja tudengite hulgas saavutas I koha Jaan-Markus Raid, II koha Rauno Einmann ning III koha tulemuse sai kirja meie vilistlane Kevin Kuhi ning Tšehhit esindav Johannes-Aleksander Raid platseerus 4. (üldarvestuses 8.)

Põhikooli õpilaste hulgas saavutas III koha Elisa Johanna Lindov (üldarvestuses 7.)

Aitäh vanemõpetaja Helle Berg õppijate toetamise eest!


10. klassi õpilased Berit Vahter, Rasmus Rist ja Jaan-Markus Raid osalesid võistlusel “Noored Euroopa metsades” ja 120 võistkonna hulgas jäid jagama nad 20-25. kohta. Tulemus on tubli! Kahju, et vaid 2 punkti jäi puudu veebifinaali pääsemiseks, kuid juhendaja Thea Perm on optimistlik – uutel konkurssidel uuesti.


Tartu Ülikooli Teaduskooli poolt korraldataval inglise keele ja ajaloo integreeritud üleriigilise võistluse KeeleAeg tulemused. Vanemõpetaja Ly Rätsep’a 4 õpilast võtsid osa vabariikliku tõlkevõistluse eelvoorust, kus tuli tõlkida katkend “Kalevipoja” muistendist. Kirke Pärnat (7.a) läbis ülitiheda konkursi ja sai oma vanusegrupis vabariigis 10 finalisti hulka! Saame hoida pöialt!


5. aprillil lõppes 4 etapiline mõttespordi olümpiaad males. 1.-4. kl seas sai Kilingi-Nõmme Gümnaasium koolide seas 11. koha 50 kooli hulgas. Üle Eesti osales 237 malehuvilist.

Selles vanuserühmas osalesid – Kren-Marten Krapp- parim tulemus 28. koht, Gregor Oriehov-parim 30. koht, Johannes Ots- parim 35. koht, Kaspar Tamm- parim 36. koht, Crystal-Eliis Krapp- parim 53. koht. 5.-9. kl seas oli koolide arvestuses Kilingi-Nõmme Gümnaasium 20. kohal 50 koolist.

Osales 231 õpilast. Osa võtsid Anette Einmann – parim koht 31 ja Henri Sireli- parim 44. koht. Anette lahendas ka sudokut ja sai 19. koha 70 lahendaja seas. Õpilasi juhendab ja toetab treener Eiki Lehemets – aitäh!


Kaheksateist Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilast osalesid aprillis üle-eestilisel koolinoorte karikatuurivõistlusel „Mida naerad, koolijüts?“, mida korraldab Tartu Variku kool juba alates 1992. aastast. Sellel aastal oodati õpilastelt ralli-teemalisi naljapilte. Tänavu laekus konkursile 263 tööd 24 koolist, välja valiti neist neli parimat. Kuigi KiNG õpilastel ei õnnestunud auhinnaliselt kohta saavutada, olid need sisu ja tehnilise taseme poolest kõik kiitust väärt!

Autor: Aaron Pernits, 6.a Autor: Ants Arumäe, 9.b
Autor: Leeke Lind, 6.a Õpilasi juhendab vanemõpetaja Kadri Karon

Tartu Ülikooli Teaduskooli e-õppekeskus korraldas 1.-3. klassi õpilastele 25. märtsist – 4. aprillini Jänku-Juta matemaatikavõistluse. Kõige väiksematele mõeldud matemaatikavõistlusel osalesid õpetaja Eha Kipri õpilased 2.a klassist. Kooli au hoidsid kõrgel Gregor Oriehov, Johann Lindov ja Kaspar Rätsep. Kõige tublim oli Johann, keda autasustati spetsiaalse Jänku Juta diplomiga!


Pärnumaal

Pärnumaa käsitööolümpiaad toimus meisterõpetaja Saima Tõigast’i eestvedamisel ning mitmete keerukate korralduslike asjaolude ületamisel selgusid parimad neiud. Meie kooli õpilastest saavutas parima, III koha, Anette Lensment.

Pärnumaa tööõpetuse ja tehnoloogiaolümpiaadi on aastaid raudse järjekindlusega korraldanud õpetaja Raivo Tõnisson. Kus tahe, seal tegu – nii võib sõnastada tööõpetuse olümpiaadi virtuaalse korraldamise. Aga tehtud on ning tulemused on järgmised:

I koht Kaspar Vaikmaa
II koht Kuldar Vreimann
III koht Markus Kaljur
Esikolmikut toetas veel Ants Arumäe oma 5. kohaga

Kiitus poistele ning õpetaja Raivo Tõnissonile!


Koolielu

Tutitund 2021, see viimase koolikella kõlamise päev… Juba teist aastat saavad abituriendid seda pidada virtuaalsuses ning kindlasti lootuses, et 19. juunil toimuv lõpuaktus oleks siiski reaalsuses.


Tutipäevale järgnes 19. aprillil abiturientidel eesti keele riigieksam. Sedapuhku maskides, mõtiskledes teksti, keele ja tuleviku üle.


Rahvatantsijad oma vääramatul teel 🙂 Rahvusvahelise tantsupäeva tähistamiseks lõi tantsuõpetaja Eve Sinijärv üle pika aja lastele võimaluse üheskoos tantsida! Kõik sai võetud videosse ning juba uue kuu alguses saame piltide kõrval nautida rahvatantsijate esitust ka videona 😉


Huvitegevus ja sport

Kevadine fotokonkurss on lõppenud. Meie koolipere leidis kevade märke koduõuelt, metsast, mere äärest, Eestimaalt ja Tšehhimaalt. Konkursil osales 23 pildistajat ning kokku saabus 45 fotot kevadest. Täname kõiki, kes oma jäädvustusi jagasid! Loosiauhinnad võitsid:
Elenor Anis
Hele-Mari Jalasto
Johann Lindov
Andri Saar
Sirje Laur

Ilusat kevadet!


Esimesel võimalusel ja lubatud piirides – nii tegutsevad kergejõustiklased treener Kuro Lingi käe all!


Rääma Nutiajud kabeturniiride hooaeg sai väärikalt lõpetatud. Aprilli teisel nädalal toimusid viimased võistlused 2020/2021. hooaja Rääma Nutiajud kabeturniiride sarjast, võistlustules oli 57 õpilast, õpetajat ja lapsevanemat. Tulemused, mis kõnetavad meie kooli, olid järgmised:

Gümnaasiumite ja kutsekoolide arvestuses olid tulemused järgmised:
II koht Rauno Einmann Kilingi-Nõmme Gümnaasium
Õpetajate, kooli töötajate ja lapsevanemate arvestuses olid tulemused järgmised:
I koht Eiki Lehemets Kilingi-Nõmme Gümnaasium


Pesakast “Korter 3” Saarde Kodutütardelt leidis kena paiga kooli pargis. Tasuta elamispinna pakkumine sotsiaalmeedias meelitas kohale kuldnoka, 2 rähni ja ühe orava. Kes kena ja kõrgel asuva kinnisvara omanikuks saab – eks näis 🙂


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Kogukonna uudised

Rõõmus üllatus! Meie kooli treener Kuro Link osutus Saarde valla Aasta ringijuhiks aastal 2020! Teame Kurot kui väga head meeskonna liiget ning südamega spordimeest. Jätkugu jaksu!


Traagilise filmiplahvatuse 84. aastapäeva eelõhtul ootas Saarde kalmistul mälestusküünalde süütajaid meeldiv üllatus. Hukkunud laste nimeplaadid on puhastatud aastate kattekihist ja saanud täiesti uue välimuse. Puhkepaik on kenasti hooldatud ja korras. Tänusõnad kiviplaatide puhastajale ja kalmistu korrastajatele.


Majas sees ja maja ümber…

Kui õpilastele koolimajja tulek piiratud, siis halduspersonalil käed-jalad tööd täis. On ju paraku nii, et reaalsete remondi- ja ehitustööde jaoks jääb kesksuvel napilt 5 nädalat aega. Seega kasutatakse distantsõppeperioodi maksimaalselt ära ning värksendust saab maja seest ning täiendust koolipark – ikka selleks, et õpi- ja töökeskkond oleks meeldiv.


Ajal, mil lapsed ja õpetajad töötavad distantsõppel ja viivad tunde läbi virtuaalkeskkondades, ei istu kooli juhtkond igavlevalt käed rüpes. Erinevad väljakutsed OECD projektide raames on selleks, et kool oma arengus ei suikuks ega jääks tänases tammuma! Ärge küsige kuidas ja kuhu me õppealajuhataja Kairi Kaldojaga sattusime, mis me seal kuulsime, miks meid, eestlasi, oli seal vaid 5. Igatahes OECD Learning Compass 2030 raames on meil nüüd uued tuttavad Taanist, Kanadast ja Kasahhis.


Kui rahvusvahelised projektid õpetavad/tuletavad meelde, et töökoosolekute korraldamisel tuleb arvestada ajavöönditega ja suveaja erinevustega ainuüksi Euroopas 3 tundi, siis riigieksamite eelne koroonatestide võtmine tuli korraldada minutilise täpsusega. Aga kooli medõde Kadri Vaet ja õppealajuhataja Kairi Kaldoja tundsid end pärast paari proovi ka ses valdkonnas peaaegu spetsialistidena 🙂 Elu õpetab!


Vahel tekib mõte, et on hetki, kus pilte ei pea otsima arhiivist ja ajaloost vaid meil on käes fotod, mis ise teevad ajalugu 🙂 Distantsõppe perioodil on õpetajatel kodukontorites toeks ja kvaliteedikontrolliks lemmikloomad. No et tunnid oleksid ikka mitmekülgsed ja põnevad ning  elevust jaguks kummalegi poole ekraani 🙂

Õpetaja Terje Pahk’i tegevustel hoiab silma peal kass Liisu 🙂 Vanemõpetaja Ly Rätsep’a tunnist on väsinud tema Hubert 🙂