See, kes alati arvab, et on veel liiga vara, jääb ikka hiljaks.
Saksa vanasõna


23. veebruaril pälvis Pärnumaa Vapimärgi nr 134 meie kauaaegne töötaja, võimlemisklubi Githa asutaja ja iluvõimlemise hing treener Margit Schmidt! Aitäh Sulle, Margit, et oled kodukandi iluvõimlemise vankumatu tugisammas! Oleme rõõmsad ja uhked koos Sinuga!


SAIMA TÕIGAST Rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia 2023, käsitöö aastapreemia “Paeltega ehitud puud” projekti eestvedamise eest!


Saarde vald tunnustas 22. veebruaril möödunud aasta aktiivsemaid kogukonda panustajaid ning kultuuri- ja spordivaldkonna parimaid. Tunnustust jagus ka meie koolipere liikmetele:

  • silmapaistev noor – Markus Kaljur
  • parim mees noorsportlane (sünd 2005 – hiljem) – Elmar Jefimov
  • parim naissportlane (sünd. 1983 ja varem) – Reine Klettenberg

Aitäh teile ning jaksu edaspidiseks!

Fotod: Egon Ligi


Õpilasesinduse valik: kuu tegija on 11.klassi õpilane Markus Kaljur – Saarde valla silmapaistva noore tiitel!

Aitäh, et oled tegus mitmel pool, eeskujuks ja eestvedajaks!


Õpilasesinduse valik: kuu tegu on 8.-12. klassi võrkpallivõistlus!

Kaasahaarav ja hästi läbi viidud võistlus. Põnev oli nii osalejatel kui ka vaatajatel. Emotsioone jagus terveks päevaks. 
Aitäh võistluse peakorraldajale ja võrkpallitreeningute kaasjuhendajale – Margaret Klettenberg! 

Nagu eelmises kuukirjas said viidatud, ootasime põnevusega PISA 2022 testi tulemusi konkreetselt oma kooli kohta. Võrdlusandmed Pärnumaa, Eesti ja OECD keskmistega on allolevas tabelis:

KiNG Pärnumaa Eesti OECD
Lugemisoskus 524 508 511 476
Matemaatika 517 505 510 472
Loodusteadused 540 522 526 485

Rõõmustamiseks on põhjus täiesti olemas ning varasemate analüüside tulemused said PISA tulemuste näol kinnituse.


ÕPPETÖÖ

Emakeeleolümpiaadil tulemustega paistsid silma Merilyn Raba, kes saavutas 7. klasside arvestuses I koha (õpetaja Kersti Soomets) ja Anette Einmann, kes saavutas 10. klasside arvestuses III koha (õpetaja Ly Kuningas). Kooli esindasid tublilt ning oma teadmised ja oskused panid proovile: Ellen Hale ja Margot Klettenberg (7. klass, õpetaja Ly Kuningas); Hele-Mari Jalasto, Ann Marii Rattam ja Bianca Vaarik (8. klassid, õpetajad Kersti Soomets ning Ille Varner); Ester Kuru (9.klass, õpetaja Ille Varner); Maria Vilinurm (10. klass, õpetaja Ly Kuningas); Elisa Johanna Lindov ja Sandra Kivimurru (12. klass, õpetaja Ly Kuningas).

Aitäh tublidele eesti keele tundjatele ja hoidjatele – nii õpilastele kui õpetajatele!


Lingvistikaolümpiaadil tegi toreda üllatuse Anette Einmann, kes 10. klassi õpilasena võitis maakonna olümpiaadi väga tugeva punktisummaga kõigi gümnasistide hulgas! Aitäh, õpetaja Ly Kuningas ning Anette kodu!


Matemaatikaolümpiaadil 7.-9. klassidele panid oma nutikuse proovile ja paistsid silma 8. klasside õpilased Grete Lume ja Liis-Marie Kaljur, kes jäid maakonnas võrdse tulemusega jagama II-III kohta (õpetaja Eha Kukk ja meisterõpetaja Anne Aasamets). 8. klasside õpilaste matemaatikaolümpiaad oli väga rohke osavõtuga ning tublid tulemused saavutasid ka Emma Tammist ja Villem Tallo (õpetaja Eha Kukk) ning Ann Marii Rattam ja Bianca Vaarik (meisterõpetaja Anne Aasamets).

7. klasside õpilaste tihedas konkurentsis tulid Merili Aru, Aleksandra Vaarik, Kalle Kask ja Margot Klettenberg tagasi kohtadega maakonna esimeses pooles (õpetajad Eha Kukk ja Moonika Ringas) ning samuti 9. klasside arvestuses Aaron Pernits, Ester Kuru, Rico Kalde ja Seleri Sutt (õpetaja Eha Kukk).

Aitäh nutikatele õpilastele ning kodudele ja õpetajatele!


Matemaatikaolümpiaadil 4.-6. klassidele olid samuti osalejaid tavapäraselt palju ning seda enam on hea meel meie õpilaste tublide tulemuste üle!

4.klasside arvestuses osales Pärnumaalt 38 õpilast. I koha saavutas Kren-Marten Krapp (õpetaja Eve Sinijärv) ja VI koha Lauri Tamm (vanemõpetaja Mai Seller). Tublid tulemused neljandate klasside õpilaste hulgas tegid ka vanemõpetaja Mai Selleri õpilased Karmen Vaikmaa, Romet Teearu ja Axel Vaarik ning õpetaja Eve Sinijärve õpilane Maribel Rattam.

5.klasside arvestuses osales 23 õpilast. I koha saavutas Joonatan Vapper (vanemaõpetaja Mai Seller) ja II koha Jan-Henri Laidla (õpetaja Moonika Ringas). Edukalt esindasid kooli ka Krister Toomla (õpetaja Moonika Ringas) ja Gregor Oriehov (vanemõpetaja Mai Seller).

6.klassidest oli olümpiaadil osalemas 35 õpilast. II koha saavutas Emma Lume ja III koha Crystal-Eliis Krapp (õpetaja Moonika Ringas). Ka kõik teised õpetaja Moonika Ringase õpilased (Karlis Orm Kangur, Andero Stig Saarpere, Johanna Maidlas, Meribell Nõmm ja Gerda Paukson) said head tulemused.

Aitäh nutikatele õpilastele ning kodudele ja õpetajatele!


Lisaks maakonna olümpiaadile osalesid ja esindasid Pärnumaad vabariiklikul Nuputa viktoriinil meie kooli õpilased.

5. ja 6. klassidest olid Pärnumaad esindamas 2 võistkonda. Tublid matemaatikatundjad olid: Joonatan Vapper, Emma Lume, Crystal Eliis Krapp, Gregor Oriehov ning Krister Toomla, Meribell Nõmm, Andero Stig Saarpere ja Jan-Henri Laidla. Õpilasi juhendasid vanemõpetaja Mai Seller, õpetaja Moonika Ringas ja meisterõpetaja Anne Aasamets

Tihedas konkurentsis ja tulises võitluses esimesse poolde ei tuldud, küll tuleb aga arvestada, et vabariigi võistlustel seda ei olekski üldse lihtne saavutada. Aitäh õpilastele, õpetaja Moonika Ringasele ja meisterõpetaja Anne Aasametsale ning kodudele!


Keemiaolümpiaadil, kus 8. klasside arvestuses oli maakonnast ja linnast kokku osalemas 57 õpilast, tuli Villem Tallo kenasti osalejate keskpaika ja maakonna koolide arvestuse kaheksas koht pole ka üldse paha.


Geograafiaolümpiaadil esindasid kooli Kaspar Tamm, Aleksandra Vaarik, Ellen Hale, Ester Kuru, Gert Marten Sööt, Johannes Ots, Villem Tallo, Drevon Küttim, Jakob-Kristur Kiis, Rasmus Piibeleht ja Laura Kulbok. Kõiki õpilasi õpetab Märt Kütas. Seekord saavutas kõrgeima koha Jakob-Kristur Kiis, tulles 8. klasside arvestuses neljandaks.


Kunstiolümpiaadi selle aasta põhiteemaks oli klassitsismiperioodi kunstikultuur Eestis ja maailmas, kaasates ka romantismi ja realismi kunstivoole. Olümpiaad koosnes nagu ikka kolmest osast. Teooriatest mõõtis visuaalkunsti põhimõistete tundmist ning teadmisi proportsiooni-, perspektiivi-, ja värvusõpetusest. Koduse tööna olid õpilased ette valmistanud joonistuse mõnest Eesti mõisahoonest koos sealse kummituslooga (põhikool) või ajanihkes arhitektuurse fragmendiga (gümnaasium). Kohapealse ülesande lahendamisel tuli rakendada ohtralt fantaasiat ning demonstreerida maalimise oskust.
KiNG õpilased olid tublid: 8. klassi õpilane Hele-Mari Jalasto saavutas põhikooli arvestuses 1. koha ning 9. klassi õpilased Seleri Sutt ja Ester Kuru olid vastavalt 3. ja 4. Gümnaasiumide arvestuses saavutasid 11. klassi õpilane Rasmus Piibeleht 2. ja Miriam Ann Meltsas 3. koha.
Noori kunstnikke juhendab vanemõpetaja Kadri Karon.
Tublimaid ootab maikuus olümpiaadi vabariiklik voor Tartus.


4.b klass osales digikoristusnädalal. Tegeleti digiprügiga arvutites, telefonides, arutleti, miks see vajalik on, kui suure digitaalse jalajälje me oma prügiga jätame. Digikoristusega jõudsid õpilased ka kodusesse. Lõpuks tehti kokkuvõtte, mis kasu keegi selles osalemisest sai. Ja siis tuli Tartu Loodusmajast kena kiri 🙂
Meil on rõõm teatada, et Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 4.b klass on oma tubli töö eest võitnud Digikoristusnädal 2024 väikese ergutusauhinna, milleks on midagi tervislikku ja maitsvat! Suur aitäh osalemise eest ja põhjaliku tagasiside eest!  Parimate soovidega

Liina Vakrööm Tartu loodusmaja.


Meie kooli edukas sõnausel osaleja (lamar) 12. klassi õpilane Elisa Johanna Lindov


5. veebruaril toimus 9.-10. klassidele tõhusa õppimise töötuba. Töötoa viisid läbi Psühhobussi koolitajad.

12. veebruaril osales 8 meie kooli 5. klasside õpilast Goethe Instituudi poolt korraldatud võistlusmängul AUTOBAHN. ️   See on interaktiivne meeskonnamäng erinevates jaamades, mis annab õpilastele teadmisi saksakeelsete maade, nende kultuuri ja erinevate toodete kohta. Mäng viidi läbi Pärnu Keskraamatukogus, kus kokku osales ligi 85 viiendikku üheksast Pärnu linna ja maakonna koolist. Võistlusmängu üldvõitjaks tuli KiNG 5.a klassi tüdrukute tiim: Minna Tammist, Maribel Paimre, Reili Lilleleht ja Kristella Aasala! Fotod ja laste saksa keele õpetaja: Kätlin Laur


15. veebruaril toimus Tallinna Südalinna Koolis 3. saksakeelne “Luule+kunst luulekohvikus” konkurss õpilastele. Meie koolist osalesid 6. klasside õpilased Elenor Anis ja Kristiine Mändmets. Konkursi eesmärgiks on teistele saksa keele huvilistele jagada toredaid leide luulemaailmast ning esitleda omaloomingulisi illustratsioone. Tüdrukud esinesid luuletustega “Eine seltsame Kaffeegesellschaft” ja “Kindheit”, mida ilmestasid ka nende enda joonistatud temaatilised pildid. Õdusast luulekohvikust said nad kaasa suurepärase esinemiskogemuse ja kuhjaga kiitust hea saksa keele häälduse eest. Innustajaks on tüdrukutele õpetaja Kätlin Laur.
Fotod: Kätlin Laur


22. veebruaril oli 9.-12. klasside õpilastel võimalus kuulata inimkaubanduse teemalist loengut. Loengut viis läbi inimkaubandusohvrite tugiteenuse juht Sirle Blumberg. Õpilastele korraldas meeldejääva ettekande ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja, vanemõpetaja Helle Berg. Aitäh külalisele ja Hellele!


 SPORT

10. veebruaril toimus Jõgeval Eesti Maastikuvibu Liidu klubide karika 2. etapp vibulaskmises. Võistluse formaat: FLINT. Võistlusel osales erinevates vibuklassides kokku 99 vibulaskjat üle Eesti, neist 13 olid Vibuklubi Saarde võistlussärkides. Saarde klubi vibulaste tulemused olid järgmised:
Alenna Juhkamsoo CFFU klassi I koht ja lisaks uus Eesti rekord
Gregor Oriehov CMFU klassi I koht
Palju õnne kõigile heade saavutuste eest ja edu järgmistel võistlustel! Täname ka kõiki kodusid, toetajaid ja kaasaelajaid! Tänud Saarde Vibuklubile!

20. veebruaril toimusid V. Külveti X mälestusvõistlused kergejõustikus ja tulemused pakuvad rõõmu:
Nora Pärn 50m jooks I koht, kõrgushüpe I koht
Isabel Rist kõrgushüpe I koht, 50m jooks II koht
Hendrik Saar 50m jooks I koht, kõrgushüpe II koht
Kendra Lehemets 50m jooks I koht
Robin Riis 50m jooks I koht
Lenna Lume kõrgushüpe I koht
Henri Sireli 50m jooks I koht
Merilyn Luik kõrgushüpe II koht, 50m jooks III koht
Maria Kaljur 50m jooks II koht, 50m tõkkejooks III koht
Emma Lume kõrgushüpe II koht
Liis-Marie Kaljur 50m jooks III koht
Laura-Liis Kaljur 50m jooks II koht
Tõnis Hendrik Tallo 50m jooks III koht, kõrgushüpe III koht
Romet Kaljur 50m jooks III koht
Tublid võistlejad olid: Lisette Lensment, Robin Kaljur, Lauri Tamm, Kaspar Rätsep, Gregor Oriehov, Andero Stig Saarpere, Aleksandra Vaarik, Margot Klettenberg, Bianca Vaarik, Martha Pärn, Kaspar Tamm, Kristor Laius! Täname õpilasi, kodusid ja juhendajaid! Kuro Link

 


KiNG 2024 võrkpallivõistlusel osalesid sel aastal 8.-12.klasside õpilased. 10. klassist pandi välja suisa kaks võistkonda, mis mõlemad said hinnatud ka auhinnalise kohaga. Esialgu võisteldi alagruppides, seejärel mängiti vahemängud ning päeva lõpetasid kohamängud.

Tubli seitsmenda koha saavutas 9.a klassi võistkond. Kuuenda koha saavutas 8.b klassi võistkond ja viienda koha 9.b klassi võistlejad. Kolmanda ja neljanda koha peale mängisid, ning võiks öelda, et suisa võitlesid, 11. klassi võistkond ja 10. klassi teine võistkond, millest väljus võitjana 10. klassi võistkond ning saavutas sellega nendel võistlustel 3.koha. Väga põnev ja pingeline finaalmäng esimese ja teise koha peale mängiti aga 12.klassi ja 10. klassi esimese võistkonna vahel. Eelmise aasta suur favoriit ning võitja – 12. klass tuli sel aastal teisele kohale ning esimese koha võitles endale 10.klassi esimene võistkond. Kõik võistkonnad said omale osalemise ja toreda võistlus elamuse pakkumise eest puuviljavaagna ning diplomi. 1.-3. koht said auhinnatud ka medalitega. Võrkpallivõistluse peakorraldaja oli 11. klassi õpilane Margaret Klettenberg. Aitäh Sulle, Margaret!


 HUVITEGEVUS

Värvide stiilipäev sõbrapäeva nädalal tõi maja täis päris erinevaid lähenemisi 🙂 Ka SINI-MUST-VALGE saadi kokku! 🙂 Lisaks veel muidugi väga rõõmsaid ja meeleolukaid värvilahendusi.


Sõbrapäeval oli punast ja südameid, nii klassides kui õpilaskodus  ❤️ 🙂


24. veebruaril, vabariigi sünnipäeval, võistlesid noorkotkad ja kodutütred suusatamises Kaitseliidu meistrivõistlustel, Kuningamäe ilusatel terviseradadel. Noorte kotkaste nooremas vanuseastmes saavutas I koha Romet Kaljur ja II koha Robin Kaljur. Suusarõõme nautisid veel Andero Stig Saarpere, Liis-Marie Kaljur, Maria Kaljur, Emma Tammist.
Noorkotkaid ja kodutütreid juhendavad Anneli Pesti, Markus Kaljur, Karme Tammst, Mari-Liis Kaljur.


Eesti Vabariigi 106. aastapäevale pühendatud aktus. Aitäh kõigile külalistele, esinejatele, juhendajatele, abilistele ja osalejatele! Pidupäevatunne saab olla meis igaühes! Margit Jaanson


28 veebruar toimus Kilingi-Nõmme klubis Saarde kodutütarde ja Saarde noorkotkaste pidulik koondus. “Pidasime ka Saarde noorkotkaste rühma Saarde saarmad 4. sünnipäeva. Vastu sai võetud nii uusi kodutütarde rühma liikmeid kui täiendust sai ka kotkaste read. Lisaks tõsteti järkusi. Kodutütred ja noored kotkad sia pluusid lisaks nii VI, V ja IV järgu täppe. Noored kotkad olid ka kõvasti vaeva näinud ja said lisaks endale erikatse märke (matkaja ja luuraja) ja moodustatud sai ka salgad. Salgapealikud ja pealike abid said endale lisaks ametitunnuse tärnid.

Õhtujuhid oli kodutütar Laura-Liis Kaljur ja noorkotkas Kaspar Tamm. Esinejad olid ka meie endi seast. Noortest kotkastest esines akordionil Pärtel Pesti koos juhendaja Õnnela Teearuga, Andero Stig Saarpere kitarril ja Kodutütred Emma Tammist, Maibritt Pesti ja Liis-Marie Kaljur laulsid kodutütarde laulu.
Pidu lõppes sünnipäevale kohaselt tordi söömisega.”
Noorkotkaid ja kodutütreid juhendavad Anneli Pesti, Markus Kaljur, Karme Tammst, Mari-Liis Kaljur.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.

Kuukirjade lugejatel tasub olla tähelepanelik – koolilehe “Kirjatark” veebiaadress on nüüd https://kirjatark.kilingi.edu.ee/


Pliiats turgutab mälu!

Kui tahame, et miski ei ununeks, paneme selle tihtipeale kirja. Tänapäeval hõlbustab kirjapanekut arvutiklaviatuur ja nutiseadme puutetundlik ekraan. Kuid Norra teadlaste uuringust selgub, et meelespidamise jaoks oleks palju olulisem kirjutada pliiatsiga, sest pliiatsit hoidva käe liigutamisega kaasnevad impulsid soodustavad ajuosade ühistööd ning seoses sellega ka meelespidamist.


Mitmed tööd ulatuvad uue õppeaasta alustamisesse. Koolil on rõõm teatada, et sügisel alustavad klassijuhatajatena tööd 1. klassiga õpetaja Eve Sinijärv, 5.a klassiga õpetaja Ly Kuningas ning 10. klassiga õpetaja Reili Reintal.


2. veebruari e-õppe päeval hakkasid valmima kooli õppekavade üldosad, mis on aluseks ainekavade koostamisel. Oli tore tõdeda, kui palju eripärasid on meie koolil üldiselt ning ainevaldkonniti. Kõik need ühistöös kirja pandud mõtted jõuavad juba uuel õppeaastal ainete kaudu ka õppetöösse!


Aktiivsetel õpetajatel tuleb töine olla ka nädalavahetustel, sest koolipäevadesse lihtsalt kõik vajalik ei mahu.  3. veebruaril ütlesid Õpetajate Ühenduste Koostöökoja koosolekul Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumis sõna sekka ning panid järgmiseid sihte paika meisterõpetajad Saima Tõigast ja Anne Aasamets.


5. veebruaril toimus veebi vahendusel hoolekogu, vanemate ja juhtkonna kohtumine. Arutluse all oli I poolaasta õppetöö tulemused ning jagati infot klassijuhatajate, PISA testi tulemuste, õppe- ja ainekavade uuendamise ning olümpiaadide ja konkursside perioodi kohta. Vanemate poolt tõstatati küsimusena koolis esinevad kiusamisjuhtumid. Ettepoole vaates jagati infot kevadpoolaastal juba kalendris olevate kuupäevade kohta


7. veebruaril võõrustasime Tartu ja Tallinna koolijuhte. Kesksel kohal meie kogemused õpetajate karjäärimudeli rakendamisel, kooli palgakorraldus ning läbi kooliastmete nõukodade jagatud juhtimise põhimõtted.


13. veebruaril tegid oma tööpäeva meie koolis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi juhtkond ja õpetajad. Huvituti samuti meie kooliastmete nõukodade tegevusest ning koolielu igapäevasest korraldusest ja strateegilisest planeerimisest.

Alati on kasulik külalisi võõrustada, sest see paneb järele mõtlema, analüüsima ja toob uusi ideid.


16. veebruaril osalesid tuulenergeetikast kantud õuesõppe- ja inspiratsioonipäeval õpetajad Thea Perm ja Raivo Tõnisson ning vanemõpetaja Reine Klettenberg. Ideid ja huvitavaid võimalusi pakkunud päev ei jää viimaseks, juba on paigas päevad järgmisteks ägedateks ühistegevusteks! Fotod: Keijo Koort


Osad meie õpetajad alustasid oma koolivaheaega esmaspäeval, 26. veebruaril Ares, kus kogunesid ühisele koolituspäevale Pärnumaa klassiõpetajad. Arutlusel oli põhiteemana “Õppimist takistavad raskused koolis”. Lektor Katrin Koger rääkis, mida õpetajal tuleb märgata ning millega tegeleda, et õpilasel oleks koolis vähem raskusi.


27.-28. veebruaril olid klassiruumid tuliseid arutelusid täis! Tavalisest palju pingelisemad ja pikemad koolipäevad olid õpetajatele koostöised – nii arutati ja loodi põhikooli uusi ainekavasid 😉 mida hakatakse 1. septembril 1., 4., 7. ja 10. klassides ellu viima.


Eesti Vabariigi sünnipäevaaktus 2001

KiNG arhiiv

Eesti vabariigi sünnipäevaaktus 2024

KiNG arhiiv