Maailm muutub üha väiksemaks ja meie võimalus on teha oma elu seeläbi üha suuremaks.


Jaanuarikuu on koolis justkui stardijoonele asumine. Algavad aineolümpiaadid, uurimis-, loov- ja praktiliste tööde esitamine, eksamite valimine lõpuklassides ning usukumatuna tunduv järgmiseks õppeaastaks ette valmistumine.


Õppetöö

19. jaanuaril alustasid teadmiste mõõduvõtuga füüsikahuvilised. 8. klasside arvestuses tegid tublid tulemused  Johanna Tammist ja Hanna Tali, 9. klasside arvestuses said Janek Mändmets II ja Gerrit Rattam III koha. (Õpetaja Raivo Tõnisson).

26. jaanuaril toimus keemiaolümpiaadi maakondlik voor. 8. klasside arvestuses jäi Hanna Tali jagama 3.-4. kohta. (Õpetaja Inge Post)

31. jaanuaril saavutasid noored matemaatikud Nuputa maakonnavoorus I ja II koha ning võistlevad 4. mail vabariiklikus finaalis! 5.-6. klasside esikoha saavutanud võistkonnas võistlesid Dagne Oriehov, Anett Einmann, Anne-Mai Post, Nora-Ly Saar. (Õpetajad Mai Seller, Anne Aasamets ja Moonika Ringas).

II koha saavutanud 7. klassi võistkonnas võistlesid Greete-Liis Krapp, Kärt Pärnat ja Andri Rattam. (Õpetajad Anne Aasamets ja Moonika Ringas).

Samuti olid tublid teised meie võistkonnad. 5.-6. klass: Markus Rätsep, Elmar Jefimov, Sten Ehala ja Toomas Kovalevski ning 7. klass: Hedvig Annast, Sandra-Liisbet Lilleste ja Kaspar Vaikmaa.
Kiitused ja tänud kodudele!

31. jaanuaril toimunud emakeeleolümpiaadi maakonnavooru tulemusi ootame.

Maakondlikult vene keele päevalt (15. jaanuaril Sindi Gümnaasiumis) naasid õpilased innukalt ja heatujuliselt.

Jätkub mõttespordi olümpiaad (veebipõhine, hõlmab malet, kabet, sudokude lahendamist), kus meie lapsed osalevad malevõistlusel ning jooksvas edetabelis on hetkel meie kool 5.kohal 40 kooli hulgas ning Rander Rätsep 11. 207 õpilase hulgas! Õpilaste treener on Eiki Lehemets.

Õppekäikudel käiakse ka talvel. 😉 23. jaanuaril tegid talvise tiiru Soomaal Riisa rabas 9.a, 8.a ja 7.b õpilased.  Omajagu lund, parajalt külma, laukad, älved, räätsad, laudteed, tarkuseterad giididelt, hea seltskond, kuum tee = SOOMAA ❄️

Abiturientidele oli 20. jaanuar tärminiks, mil pidi end registreerima kevadel toimuvatele riigieksamitele. Koolieksam, mis on gümnaasiumi lõpetamise kohustuslikuks osaks, sai vastavalt kehtivale eristuskirjale kokku. Selle aasta koolieksami ained on ajalugu, keemia ja B võõrkeel. Kõigil lõpetejatel, kes on olnud kohusetundlikud kolme gümnaasiumiaasta vältel, on vastavalt erituskirjas toodule õigus esitada avaldus eksamist täieliku või osalise vabastamise kohta.

11. klasside õpilased esitasid oma praktiliste ja uurimistööde referatiivsed osad eelkaitsmiseks 29. jaanuaril ning eelkaitsmiste päevadeks on kavandatud 11. ja 12. veebruar.

9. klasside õpilasi ootab 1. veebruaril ees ühe lõpueksami aine valimine.

Ujumise algõpetuse tundides käivad 4. klassi õpilased.


Laulukonkurss “Kaunim Metsalaul 2019”  on selja taga. Sellise ürituse ettevalmistus ja korraldus on tõsine teadmiste, tahte, kogemuste ja koostööoskuse proovilepanek. See on kümnete (eks lugege kokku 😛 ) õpilaste, juhendajate, õpetajate ja haldustöötajate ühine üritus. Aitäh teile:

 • I koht 5.-6. klassi solistide arvestuses Maarit Juhkamsoo;
 • Eripreemia I koht 5.-6. klassi solistide arvestuses Maarit Juhkamsoo;
 • III koht 7.-9. klassi solistide seas Andreas Pärn
 • KULDDIPLOM Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 5.-6. klassi ansambel:
  Maarit Juhkamsoo, Iiris Kangur, Kärt Mia Kingla, Margaret Klettenberg, Tuule Lind, Ketter Reinhold;
 • Eripreemia „Kaunim metsalaul“ laul “Mets heliseb ja tantsib” K. Levin, esitaja Maarit Juhkamsoo (õpilaste juhendajad Elon Miisna ja Mare Tallo)
 • 2.-3. klassi ansambel: Hele-Mari Jalasto, Lena-Liisa Kiviselg, Mariliis Pata, Ariana Pikk, Kristina Pärn, Ann Marii Rattam, Emma Tammist.
 • Solistid: Hele-Mari Jalasto, Alenna Juhkamsoo, Iiris Kangur, Tuule Lind.

Auhinnad kaunistasid ja viimistlesid:

 • Maalisid: Hedvig Annast, Tuuli Marlen Järviste, Sandra-Liisbet Lilleste, Maria Mägi, Triin Närep, Triinu Saar, Johanna Tammist;
 • Lakkisid: Hans-Kristjan Raid, Jaan-Markus Raid, Kennert Rannama, Rasmus Rist;
 • Pingid valmistasid: Rauno Einmann, Roomet Juht, Janek Mändmets, Raiko Pärtel, Sander Saks (õpilasi juhendasid: Kadri Karon ja Raivo Tõnisson)

õpilased, kes aitasid ette valmistada ja läbi viia laulukonkurssi: Marie Kielas, Merliin Kollamaa, Toomas Meier, Luule-Mai Reiman, Triinu Saar, Kaspar Vaikmaa.

personal, kes aitasid ette valmistada ja läbi viia laulukonkurssi: Mari Karon, Laine Ülemaante, Heli-Vaike Aal, Margit Jaanson, Sirje Jakobson, Kairi Kaldoja, Kadri Karon, Hille Kiviselg, Siim Kolla, Kätlin Laur, Merle Statsenko, Aile Tammela, Ülle Tammela, Saima Tõigast, Ehte Vabrit ja  Tiiu Vill.


Sport

Jaanuaris tegid tulemusi põhiliselt kergejõustiklased. Juba 5. jaanuaril saavutas Valga-Valmiera lahtistel võistlustel U18 vanuseklassis kõrgushüppes II koha Sander Statsenko.

Pärnumaa koolinoorte sisekergejõustiku meistrivõitslustelt toodi koju palju auhinnakohti:

 • Thomas Samuel Berg – kuulitõuge I koht
 • Greete-Liis Krapp – kuulitõuge I koht
 • Tõnis Hendrik Tallo – kuulitõuge II koht, 60m jooks II koht
 • Sander Statsenko – kõrgushüpe II koht
 • Anete Lensment – kuulitõuge II koht
 • Rasmus Rist – kõrgushüpe II-III koht
 • Grethe Karoline Kaljaste – 60m jooks III koht, kaugushüppes III koht

Juhendajad: Kuro Link, Romet Mihkels, Grete Udras. Aitäh õpilastele, kodudele, juhendajatele!

U14 ja U16 vanuse Eesti meistrivõistlused 26.-27.01.2019 Tallinnas tõid taas medaleid:

 • Greete-Liis Krapp – kuulitõuge II koht.
 • Grethe Karoline Kaljaste – 60m jooks B-finaal

Aitäh peredele ja juhendajatele: Romet Mihkels, Grete Udras, Mikk-Mihkel Arro, Kuro Link

11. jaanuaril 2019 Pärnumaa koolide lauatennise võistlustel olid tublid tegijad Ragne Gromov, Elmar Jefimov, Chris-Sten Kadakas, Kardo Koop, Madis-Markus Lind, Robert Platais, Henri Sireli, Robin Vainlo. (Laste juhendajad: Erki Kangur, Kalle Koop, Ülo Liblik).

Kui 4. jaanuaril toimus võimlemisklubi Githa võimlejate uusaasta e Ilvesepidu, siis Margit Schmidti ja Eha Smolina kasvandikud teevad ilma juba ka teistest rühmades. 26. jaanuaril toimusid Tallinna lahtised meistrivõistlused rūhmvôimlemises. Lasteklassi 10-12 aastaste B-grupis saavutas esikoha Pärnu võimlemisklubi Rūht Briz lasterühm, kuhu kuulub Kilingi-Nõmme Gūmnaasiumist Seleri Sutt.

Maastikuvibu treeningud Tihemetsa spordihoones kannavad vilja.

Klubide karikaetapil Tallinnas oldi ausalt ja uhkelt väljas oma kodukooli ja -valla eest! Juhendajad Reimo Loorents ja Enn Lank.


Huvitavad toimetamised

Juba tavapäraselt töötasid pühapäeviti vaheldumisi robootika ja drooniring ning ka kõik uued huvilised on oodatud.

Palju aega ja energiat läheb praegusel etapil rahvatantsijatel (juhendaja Eve Sinijärv) ja koorilauljatel (juhendajad Piia Salomon ja Tiia Hermann) proovidele ning ülevaatusteks valmistumisel. Esimesed ettetantsimised tehti jaanuaris kuid laulu- ja tantsupeole pääsemise teavet tuleb oodata maikuuni. Seni kestavad proovid  😉

25. jaanuaril oli vilistlane Arvi Laasme 6.a klassi ees ja rääkis oma kogemuste põhjal teest noorkotkast kaitseväkke ning kõige lihtsamaid, kuid sageli ülemäära keerulisena tunduvatest mõistetest – hügieen, kord, viisakus…

30. jaanuaril said 8.-12. klasside õpilased nõuandeid toitumisnõustajalt ning kes soovis, siis ka teadmisi enda tervise ja vormi hoidmiseks.

Jaanuaris jõudsid kõik struktuurid läbi arutada ja ettepanekud teha kooli õppekavade uute projektide kohta ning 29. jaanuaril olid need esimesel arutlusel hoolekogus. Uued õppekavad on plaanis rakendada uuest õppeaastast.


“Külmapühade” pidamiseks on siiski piduriks sotsiaalministri määrus “Tervisekaitsenõuded kooli päevakavale ja õppekorraldusele” ja väljavõte on kooli kodulehel.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Kaebupunn on kodu peegel

Nagu rooste rauda, nõnda sööb kadedus hinge … Periandros

Kuidas ussikesest sirgub boa? Et ühiskonnas toime tulla, peab inimene ära õppima sotsiaalse käitumise ja tutvuma sinna juurde kuuluvate väärtushinnangute, tavade ja muude normidega.


Veebruari sündmuseid: 

01.02 – Saarde valla vastuvõtt (kooli aulas)
01.02 – koolieksami valikaine eksami valimise tähtaeg (9.klass)
04.02 – lastevanemate õhtu
11.02 – 11. klassi uurimistööde eelkaitsmine I
12.02 – 11. klassi uurimistööde eelkaitsmine II
17.02 – laskespordi päev Tihemetsa lasketiirus
19.02 – Karjääri- ja päästeameti ühendatud õppepäev eraldi tunniplaaniga
22.02 – EV101 aktus koolis, koolipäev lõpeb 13.30
23.02 – 03.03 – koolivaheaeg


Kilingi-Nõmme Keskkooli kokkutulek

1978

Foto: Lembit Nõmm erakogu

 

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi kokkutulek

2018

Foto: KiNG arhiiv