Vaadates tagasi veebruarikuule tuleb tõdeda, et kool töötab ja toimib justkui vääramatute jõudude kiuste!


31. jaanuaril teadsime, et veebruari alustame osalise distantsõppega.
28. veebruaril teame, et märtsi alustame osalise distantsõppega.
Millal ja milline on teadmine aprillikuu kohta?


Traditsiooniline Eesti Vabariigi sünnipäevaaktus toimus seekord kooliraadio vahendusel. Meie koolis on tavaks sel puhul avaldada käskkirjaga kiitust silma paistnud gümnaasiumiastme õpilastele ning kooli töötajatele.


Õppetöö

Piirkonnaolümpiaadide tulemused

Matemaatikaolümpiaad
7. klass Dagne Oriehov IV koht väga tihedas konkurentsis (õpetaja Eha Kukk)
8. klass Nora-Ly Saar IV koht väga tihedas konkurentsis (õpetaja Moonika Ringas)
9. klass Greete-Liis Krapp III koht (õpetaja Eha Kukk)
10. klass Gertrud Libenau III koht (õpetaja Anne Aasamets)
11. klass Gerrit Rattam II ja Janek Mändmets III koht (õpetaja Anne Aasamets)
12. klass Helen Loorents II koht (õpetaja Anne Aasamets)

Emakeeleolümpiaad
7. klass Kärt Mia Kingla II ja Dagne Oriehov III koht (õpetaja Ille Varner)
8. klass Maarit Juhkamsoo III koht (õpetaja Kersti Soomets)
10. klass Berit Vahter III koht (õpetaja Ly Kuningas)
12. klass Helen Loorents I ja Merliin Kollamaa III koht (õpetaja Ille Varner)

Inglise keele olümpiaad
10. klass Janely Salujärv III koht (õpetaja Ly Rätsep)

Bioloogiaolümpiaad
9. klass Kaspar Vaikmaa I koht (õpetaja Urve Jõgi)

Geograafiaolümpiaad
7. klass Dagne Oriehov III koht (õpetaja Märt Kütas)
9. klass Kaspar Vaikmaa I koht (õpetaja Märt Kütas)

Ühiskonnaõpetuse olümpiaad
põhikool Kärt Pärnat I ja Kaspar Vaikmaa II koht ja vabariigis vastavalt I ning XI koht (õpetaja Helle Berg)
gümnaasium Merliin Kollamaa I, Aron Tammemägi II ja Helene Loorents III koht (õpetaja Helle Berg)

Vabariiklikul rahateaduste olümpiaadil, kus võistleb 116 õpilast ja tudengit, on edetabeli esikümnes  meie õpilaste seis järgmine:
3. positsioon Rauno Einmann
5. positsioon Jaan-Markus Raid
7. positsioon Johannes-Aleksander Raid (vahetusõpilasena Tšehhi Blovice gümnaasiumis)
9. positsioon Elisa Johanna Lindov
Esimese poole sees sekundeerivad neile veel Greete-Liis Krapp (21.), Hedvig Annast (34.), Kärt Pärnat (40.), Tõnis Hendrik Tallo (41.) ja Kaspar Vaikmaa (56.) Olümpiaadi lõpuni on 65 päeva.

Kahjuks on selle õppeaasta olümpiaadide korralduses palju keerulisi hetki ning mitmel meie õpilasel, kes varasematel aastatel on olümpiaadidel edukalt esinenud, ei olnud osalemine sel aastal võimalik.


GLOBE projekt

GLOBE programmi tegevus kogub uuel ringil hoogu ja nii Eesti kui rahvusvahelisel tasandil on eestvedajaks meie kool 🙂

Uue ettevõtmise käigus avaneb Eesti koolidel võimalus teha koostööd NASA kliimateadlase Dr Garik Gutmaniga. Koostöö sai võimalikuks tänu USA saatkonnale Tallinnas ja idee autoriks on Johannes-Aleksander Raid ning tõhusat tööd meie kooli poolt teeb koordineerimisel õpetaja Reine Klettenberg!

Lisaks Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastele ja õpetajatele osalevad Rakvere Reaalgümnaasium, Miina Härma Gümnaasium, Viljandi Gümnaasium, Narva Soldino Gümnaasium, Narva 6. Kool, Narva Greenholmi Gümnaasium ja Narva Vanalinna Gümnaasium.

Koostööks vajalikku tuge pakuvad meie vilistlane, Eesti GLOBE koordinaator, Laura Altin ning Haridus- ja Teadusministeeriumi peaekspert Imbi Henno.

Esimene webinar kandis nime: “Introduction to Land Remote Sensing from Space: 1. Mission to Planet Earth”. Mida kõike põnevat NASA ekspert osalejatele tutvustas, on raske ümber jutustada, küll aga illustreerivad seda mõned juuresolevad fotod.

Kuni maini peaks veel toimuma kolm webinari. Edasised teemad on seotud andmeanalüüsi ja maakatte teemadega. Järgmisel korral räägitakse näiteks ka COVID-i mõjudest keskkonnale ning vahetusõpilasena Tšehhis õppiv Johannes-Aleksander Raid teeb tõsist tööd kaasamaks GLOBE projekti õpilasi teistest riikidest 🙂

Et Kilingi-Nõmme Gümnaasiumil täitub käesoleval aastal 25 aastat osalemist rahvusvahelises GLOBE programmis, siis lisame meenutuseks 1999. aastast loo Saarde Sõnumites, mil toimus Haridusministeeriumi vastuvõtt keskkonnaprogrammis GLOBE aktiivsemalt osalevat koolide direktoritele ja õpetajatele.


Talverõõmud tuleb ära kasutada, sest nagu Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi GLOBE programmi raames 25 aasta jooksul tehtud ilmavaatlus (nüüd juba kliima uuring) näitab, on lumerohket ning pakaselist perioodi meil vähem. Õpetaja Elisabeth Rõigas juhendas lastel suuskadel tehtavat lehviksammu ning kes suuskadele eelistab kelku, saab seda kasutada maakooli talvetaksona 🙂


Huvitegevus

Piiratud kuu alguses distantsõppest ja kuu lõpus vaheajast, suutsid õpilased ja juhendajad siiski kahte koolis oldud nädalat ja nautida ning sisustasid selle mitmete põnevate tegevuste. Kesksel kohal olid loomulikult sõbrapäev ja ⛷vastlapäev⛷.

Koolilehe Kirjatark toimetus korraldas 15. veebruaril sõbrapäeva loosi

8. veebruaril algas eeltöö kaartide meisterdamisega. Lõikasime välja südamekujulised kaardid, kaunistasime ja kirjutasime neile hea soovi. Samal ajal sõime piparkooke. Kokku meisterdasime 21 üllatust.

15. veebruari vahetundide ajal loosisime välja võitjad. Õnnenumbrid valisime õpilaste garderoobi kapinumbrite hulgast. Loosimisel oli abiks Google`i numbrigeneraator. Loosisime kolmel vahetunnil ning iga kord võitis viis õpilast. Võitjaid teavitasime kooliraadio kaudu.

12.-16. veebruaril toimunud sõbranädalat sisustasid erinevad päevad. Stiilipäeval „Kaisukarud“ olid oma lemmikud kaasa võtnud suured ja väikesed 🙂

Tavapäraselt oli populaarne sõbrapäeva postkast ning kenad kaardid said kõik toimetatud saajateni 😉

Stiilse sõbrapäeva kalli-kalli edastas võimlemisklubil GITHA koos sooviga olla hoitud ja terved!

Sõbranädalat lõpetas stiilipäev „Eesti filmide tegelased“. Koolipere hulgas olid esindatud tegelased filmidest: „Supilinna salaselts“, „Eia jõulud Tondikakul“, “Arabella, mereröövlitütar”, Lotte multifilmid jt.

Õpilasesindus jagas klassidele sõbrapostkasti kaardid ning soovilugusid jätkus veel mitmeks päevaks kooliraadio vahetundidesse.


Vastlatralli jagus liumäele, aulasse ja õppetundi. Meeleolu aitasid luua traditsiooniline kelgusõit ning vurri valmistamine kuid isegi põrandavaibal oli võimalik vastlaliug tekitada, eriti kui eest vedajaks (siin ei ole kirjaviga) klassijuhataja Eve Sinijärv. 🙂 Vastlakukkel kuulub alati sündmuse juurde ning värskes õhus rassimise järel ei kurtnud isupuudust keegi 🙂


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Tartu teadlased ja arstid rõhutavad lihtsaid põhimõtteid, mille igapäevane järgimine aitab tuua soodsaid muutusi ülekaalu ja rasvumisega kimpus olevate laste elus.

Päev alaku süsivesikurikka hommikusöögiga, õhtusööki söödagu koos perega, nälga peletab juurvili ja janu kustutab vesi, vähem aega ekraani taga istumisele ning rohkem aega aktiivsele liikumisele.


Veebruari mahtus …

2. veebruaril alustasime ettevalmistusega kooli töötajate vaktsineerimiseks. Kõik töötajad said tutvuda teabega erinevate vaktsiinide kohta ning seeläbi kujundada oma selge seisukoht. Teadlaste hinnangul on viiruse leviku piiramiseks vajalik vaktsineeritute hulk 65-70%. Meie töötajatest tegi valiku vaktsineerimise kasuks ligi 80 % inimesi ning 20. veebruaril oli positiivselt meelestatud koolirahvas Pärnu Haiglas süsti saamas. Hea teabevahetus tagas selle, et meie kooli töötajaid on esimeste Pärnumaal vaktsineeritud haridustöötajate hulgas ning seeläbi usume, et edasine õppetegevus koolis on turvalisem.

3. veebruaril jõudis kooli sööklasse kohale kaua oodatud küpsetusahi 🙂 Oli ka juba tagumine aeg, sest vana ahi on kooliperet toitnud 12 aastat. Mida head ja paremat kokad uuest ahjust plaanivad hakata läbi laskma – ootame põnevusega 😉

Meeldiv üllatus ootas kõiki kooli töötajaid sõbrapäeva hommikul õpetajate toas laual. Personaalsed šokolaadid koos neile trükitud paarisõnalise kolleegitervitusega olid südantsoojendavad ning positiivset energiat andvad. Aitäh õpetajad Saima Tõigast ja Anne Aasamets!

25. veebruaril töine päev kooli õppe- ja ainekavadega. Mida, miks ja mismoodi tuleb õppetöö edaspidisel kavandamisel ja läbi viimisel enam arvesse võtta ning muuta ja millele seada tähelepanu – nende küsimuste üle murdsid pead kooliastmete nõukodade juhid koos juhtkonnaga.

Nagu õpilased ja kodud nii on ka õpetajad juba harjunud oma töid ning tegemisi ümber korraldama: kord kontaktis, kord distantsilt 🙂 Virtuaalne õpetajate tuba on saamas tavapäraks nagu ka virtuaalne klassiruum.

Briti Nõukogu, Haridus- ja Teadusministeeriumi ja Euroopa Komisjoni koostöös Eestis läbiviidavas projektis “Improving the system of professional development of teachers and school leaders in Estonia” on kooli poolt eksperdina teisi koole nõustamas õpetaja Anne Aasamets. Põnev projekt haakub igati kooli õppe- ja ainekavade arendusega.

Teinegi huvitav, avatusele ja koostööle suunatud ning võrgustikku loov projekt on koolil käsil. Läinud kevadel alanud koostööd soovib Iisrael jätkata ja fookuses on Eesti koolide head tulemused PISA testis. Õpetajad Anne Aasamets ja Ly Rätsep on nüüd kaasatud tegevustesse, mille käigus koos Hollandi, Singapuri, Sloveenia ja Kanada kolleegidega tuleb tutvustada silmapaistvamates haridussüsteemides kasutatavaid õpetamisstrateegiaid.