Tegijal jagub tegemist, magajal magamist
(Saarde)


Riigieksamid, tasemetööd, uurimis- ja lootööd.

4., 7. ja 9. mail jätkasid abituriendid riigieksamite sooritamist. Inglise keele kirjalikule eksamile järgnes kahel päeval suuline osa ning 25. mail toimus viimane, matemaatika riigieksam. Lõpetajatel, kellel oli tahe tundides panustada enda haridusse, on kindlasti lootused suured. Lõpetajatel, kel koolitöö elu elamise kõrval vaid toetav tegevus, tuleb leppida nende tulemustega, mis selle napi tööga välja teeniti. Kuidas töö, nõnda palk.

Riigieksamite tulemused saavad õpilased teada vahetult enne lõpuaktust. Kooli panuse osas  õpilase arengusse jõuab SA Innove poolt analüüsituna kooli loodetavasti enne uue õppeaasta algust.

6. klasside valimiõpilased sooritasid tasemetööd eesti keeles (16. mai) ja matemaatikas (22. mai) ning 3. klasside õpilased eesti keeles (24. mai) ja matemaatikas (29. mai). Varasematel aastatel on tasemetööd näidanud meie õpilaste häid tulemusi ning õpetajate tublit tööd. Loodame, et käesoleva aasta tulemused on samuti rõõmustavad.

15. mail astusid esimese sammu keskhariduse omandamisele lähemale 11. klassi õpilased. Selleks tuli neil sooritada üks lõpetamiseks vajalik osa – kaitsta uurimis- või praktiline töö. Noorte huvid on mitmekülgsed ja uurimisprobleemile lahendusi otsides saadud vastused olulistele küsimustele. Ajaloost (Karl Marxi nimelise kolhoosi ajalugu, Kilingi-Nõmme kesklinna fotod läbi aastasaja, Veelikse lasteaia kasvandike ja töötajate mälestuste jäädvustamine), noorte enda probleemidest (unehäired, kohvijoomise harjumused) ja huvidest (viikingikultuur, basskitarri ehitamine jne) kantud tööd olid põnevad ja harivad.

23. mail kaitsesid enda loov- ja praktilisi töid 8. klasside õpilased. Mitmed ilusad käsitöötaiesed, hästi korraldatud spordivõistlused ja õppematerjalid tõestasid ilusti õpilaste panust enda arendamisesse.

Tõrvatilgaks meepotis on aja- või motivatsioonipuuduse kilbi taha peituvad õpilased, kelle esitamata tööd tekitavad küsimused valikutest olulise ja ebaolulise vahel või keskhariduse vajalikkusest ning jõukohasusest. Õppetöö võlgnevuste likvideerimise asemel suvise palgatöö otsimine ei vii õpilast keskharidusele omandamisele lähemale, vaid vastupidi – tekitab juurde probleeme. Selles olukorras vajab noor kooli kõrval ka kodu toetust arukate valikute tegemiseks.


Tantsu- ja laulukontserdid ning emadepäeva võimlemispidu.

3. mail, rahvusvahelise rahvatantsupäeva kontserdil kooli aulas astus üles 8 rühma 97 tantsijaga. Lisaks kooli rühmadele olid tantsimas Lasteaed Krõll mudilased, naisrühm Kilingi ning rühm Memmed. Noorim tantsupäeval esineja oli 5-aastane ja vanim 84-aastane. Seega on kindel, et rahvatants Saardes kestab 😀

Fotod: Laine Ülemaante

11. mail toimus võimlemisklubi Githa 29. emadepäeva pidu. “Päikesejänkud” esinemishoos. Elegantseima rühma auhinna sai Githa koondrühm, kuhu kuuluvad Infinitumi ja ka vilistlasrühma võimlejad. 2018. a Kilingi-Nõmme võimlemismiss Johanna Tammist.

22. mail astusid KiNG laululaste kontserdil üles 61 lauljat 18 numbriga. Alates 1.-2. klassi ansamblist kuni poistekoori ja meesansambliga Nõmmela ühisnumbrini. Aitäh lastele, juhendajatele ja kodudele! Kohtumiseni järgmisel kontserdil!


Sport

8. mail Pärnu maakoolide kevadkrossil Jõulumäel olid edukad Kristor Laius, Markus Kaljur, Margaret Klettenberg, Karl Kielas, Gregor Kuru, Joonas Kask, Ragne Gromiv, Maret Vilbaste, Merlin Tallo, Andres Zerel ja Tarmo Kovalevski.

Kooli esindasid tublilt Kaarel Kahro, Gert Martin Muttel, Liis-Marie Kaljur, Greete Lume, Ann Marii Rattam, Seleri Sutt, Aaron Pernits, Henri Sireli, Kerot Luhaäär, Laura-Liis Kaljur, Ketter Reinhold, Iiris Kangur, Caspar Pärn, Maria Peterson, Hanna Tali, Grethe Karoline Kaljaste, Nora Pärn, Greete-Liis Krapp, Andre Aasaroht, Chris-Sten Kadakas, Karl Martin Krapp, Brita Pärna, Lilit Aldoja ja Hannarin Melnits 10.kl Juhendajad: Erki Kangur, Ülo Liblik ja Kuro Link.

9. mail toimunud maijooks kandis Kilingi-Nõmme linnaõiguste 80. aastapäeva pitserit ja kiirete-sportlike võistkondade kõrval oli võimalik edukas olla ka stiilis “Kilinginõmmelane 1938”. Kogu ürituse fotogalerii ja ülevaade Spordiklubi Saarde kodulehel

11. mail korraldas õpetaja Erki Kangur discgolfi Pärnu maa ja linna koolide meistrivõistlused. Meie õpilased ei jätnud auhinnalisi kohti koju toomata. Medalid jätsid koju Janek Mändmets, Tom Kalde, Marie Kielas, Nora Pärn, Grethe Karoline Kaljaste ja Maret Vilbaste.

Tulemused

6 -9kl. poisid

 1. Mattias Villota – Pärnu
 2. Tom Kalde – Kilingi – Nõmme Gümnaasium
 3. Janek Mändmets Kilingi – Nõmme Gümnaasium

6 – 9 kl Tüdrukud

 1. Marie Kielas Kilingi – Nõmme Gümnaasium
 2. Nora Pärn Kilingi – Nõmme Gümnaasium
 3. Grethe Karoline Kaljaste Kilingi – Nõmme Gümnaasium

10 – 12 kl poisid

 1. Christopher Robin Antsu – Pärnu KHK
 2. Kenneth Koort – Pärnu Ülejõe
 3. Marthen Tasalain – Häädemeeste KK

10 – 12 kl.  tüdrukud

 1. Helis Sepp – Pärnu Ülejõe
 2. Maret Vilbaste – Kilingi – Nõmme Gümnaasium
 3. Anett Kentauria Liiva – Häädemeeste

Orienteerujad on võistlushooaega alustamas ja talvised treeningud on olnud tõhusad.

13. mail toimusid Tallinna meistrivõistlused suundorienteerumise lühirajal, võistluspaigaks Kõrvemaa. Vanuseklassis M14 Markus Kaljur 1. koht ja vanuseklassis N14 Laura-Liis Kaljur 3. koht! Aitäh lastele ja perele!

 

15. mail pandi võimed proovile Tartu linnasprindis. Linnasprindi näol on tegu paarisorienteerumisega Tartu raekoja platsis, vanalinnas ja Toomemäel. Põhikooli neidude arvestuses tulid 4.kohale Laura-Liis Kaljur ja Ragne Gromov. Põhikooli noormeeste arvestuses tulid 7. kohale Markus Kaljur ja Mihkel Tali.

19. mail toimusid Eesti meistrivõistlused orieteerumisjooksu lühirajal Voorepalus. M14 arvestuses saavutas Markus Kaljur 10.koha. Ja olgu öeldud, et Markus võistles endast kaks aastat vanemate konkurentidega.


23. mail toimunud Pärnumaa kergejõustiku meistrivõistlustel paistsid silma meie noortest Markus Kaljur, Iiris Kangur, Karl Kielas, Margaret Klettenberg, Kardo Koop, Gregor Kuru, Lisete Lensment, Maria Peterson, Anne-Mai Post, Rasmus Rist, Oskar Tallo, Tõnis Hendrik Tallo, Andre Aasaroht, Grethe Karoline Kaljaste, Joonas Kask, Greete-Liis Krapp ja Karl-Martin Krapp, Nora Pärn ja Sander Statsenko. Laste juhendajad: Kuro Link, Romet Mihkels, Grete Udras.

25. mail toimusid kergejõustiku “Karu Kati ja Karu Mati” mängud, kus võistlemas kõige nooremad õpilased ja meie noored kergejõustiklased olid võistkondlikus arvestuses parimad! Võistkonda kuulusid Anette Einmann, Elmar Jefimov, Laura-Liis Kaljur, Kärt-Mia Kingla, Kerot Luhaäär, Gert Martin Muttel, Gendra Pedoson ja Henri Sireli. Juhendajad Erki Kangur, Ülo Liblik ja Kuro Link.


Huvitavat

9. mail külastasid õpilasesinduse liikmed Häädemeeste Keskkooli esindust. Arutati koolielu rõõme ja muresid ning peeti plaane võimalikuks edasiseks koostööks.

9. mail olid koolis külas Tallinna Tehnikaülikooli tudengid projektiga Geeks on Wheels. Tutvu!  Õpi! Mängi! põhimõttel sütitatakse noori õppima reaalaineid ja matemaatikat, et hiljem oleks lihtsam IKT maailmas ja virtuaalreaalsuses toime tulla.

10. mail sai Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 5.a klassi esindus Coca-Cola Plazas kätte auhinna Patareijaht 2018 I koha eest vabariigis (16+ õpilastega koosseisudes). Kokku koguti 28 152 patareid (pea pool tonni) ja 8501 küünlaümbrist. Suur tänu kõigile, kes 5.a klassi ülisuurele kogusele oma panuse andsid!

Metsaviktoriinil osales tänavu 911 klassi 237 koolist üle Eesti. Kokku sai tulemuse kirja 10567 õpilast.
Parimad klassid saavad auhinnaks loodusõppeprogrammi RMK külastuskeskustes. Auhinna juurde kuulub Metsaviktoriini reeglite järgi bussikompensatsioon programmile sõiduks iga vanuserühma 10 parimale klassile. Parimate hulgas on meie koolist järgmised klassid: 1.-4. klass: 2.a – õpetaja Eha Kipri;
5.-9. klass: 5.a – õpetaja Urve Jõgi, 5.b – õpetaja Elli Altin, 6.b – õpetaja Elli Altin, 7.a – õpetaja Urve Jõgi
8.a – õpetaja Elli Altin; 10.-12. klass: 10.kl – õpetaja Elli Altin, 11.kl – õpetaja Elli Altin.

17. mail osalesid 1.b, 2.a ja 2.b klassid ja 30. mail 3. ja 1.a klass Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi õppeprogrammides. 1. klasside õpilased tutvusid Läänemere elustikuga hülge vaatenurgast, 2.a sai teadmisi eksootiliste lemmikloomade kohta loodusmuuseumi elavnurgas ja 2.b klass uuris vee-elustikku ja tutvusid veeselgrootute rühmadega. Õppekäik toimus Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastusel.

19. mail said meie tantsulapsed Eve Sinijärve juhendamisel au ja väärika vastuvõtu osaliseks Võrumaa tantsupäeval. Ainsa lasterühmana väljaspoolt Võrumaad pälvisid meie rahvatantsijad tähelepanu ja tunnustuse!

21. mail tegid meie kõige väiksemad, 1.klasside, õpilased õppekäigu. Käidi Kablis RMK looduskeskuses, kus jätkus vaatamist nii toas, metsas kui mere ääres. Järgmistel aastatel on lapsed juba suuremad ja õppekäigud ulatuvad kaugemale 😉

22. mail pakuti õpilastele põnevat, tundus, et kohati ennastületavat võimalust 😛 Toimus “Nutivaba Koolipäev” suures koolimajas ja ennäe imet – lapsed arvasid tagasisides, et üllatavalt tore oli mängida ja klassikaaslastega näost-näkku suhelda 🙂

31. mail toimus liikluseksam algklasside õpilastele. Jalgrattakoolitus on kestnud pea terve kooliaasta ja terve maikuu toimusid praktilised õppetunnid jalgrattarajal spordihoone parklas. Jalgrattakoolitusel juhendavad õpilasi: Terje Pahk, Kuro Link ja Heidi Sosi.

 


5. mail Saarde 100 Tamme Salu talgupäeval vaadati kõik puuhakatised ükshaaval üle. Rohiti, seoti uued numbrisildid, korrastati platsi ning tehti koos priitahtlike pritsumeestega heakorratöid.

9. mail pandi paika tammesalu, kui Saarde rahva kingituse Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks, tähistamiseks kivimürakas. Ligi 3 meetri kõrgune rahn jäi ootama mälestusplaati „Eesti Vabariik 100. Saarde rahvalt.“

 

26. mail 2018 said paika stend ning plaat kivile. Avamiseks, 1. juunil 2018, peaaegu valmis.


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Olulised koolielu kuupäevad:

01.06 – lastekaitsepäeva tähistamine ning Saarde 100 tamme salu pidulik avamine

Projektinädal sisaldab:
04.06 – KiNG lõimingupäev
05.06 – KiNG karjääripäev
06.06 – KiNG teaduspäev
07.06 – KiNG ohutusolümpia

04.06 – kooli tunnustusüritus õppetöö tublidele ja kodudele kell 16.00
20.06 – LÕPUAKTUS põhikool kell 18.00
21.06 – LÕPUAKTUS gümnaasium kell 18.00
25.-27.06 – dokumentide vastuvõtt 10. klassi

3. september – ÕPPEAASTA AVAAKTUSED
14.-15. september – Saarde Seenefestival
29. september – Kolme Koolimaja Jooksu start kell 12.20

20. oktoober – KiNG vilistlaste kokkutulek


Kilingi-Nõmme Keskkooli tutipäev 1980 (Lembit Nõmm erakogu)

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi tutipäev 2010 (KiNG fotokogu)