Aeg ja harjutamine annavad kokku saavutused.
Andre Agassi


Spordiühing Jõud Pärnumaa aasta noortetreeneri tunnustuse pälvis Pärnu spordikooli vanemtreener Eiki Lehemets, kes on aastaid panustanud meie koolis male ja lauamängude treenerina! Palju õnne Sulle, Eiki! Foto Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi malevõistlustelt 😉


Õpilasesinduse valik – kuu tegu – on Jõuluball 2022

Traditsioonilise KiNG Jõuluballi korraldamine: põnevad esinemised, tantsumuusika ja üllatused.

Aitäh peakorraldajatele 11. klass ja klassijuhataja vanemõpetaja Helle Berg!

Õpilasesinduse valik – kuu tegija on: Saarde Kommunaali bussijuhid ja töötajad!

Õpilaste turvaline kooli ja koju sõidutamine, teede korrashoid kooli ümbritsevatel tänavatel ning igakülgne kooli toetamine.

Aitäh, et olete koostööpartneritena alati olemas!


30. novembril selgus, et jätkuvalt on Kilingi-Nõmme Gümnaasium GLOBE tegevustes Eesti kõige tublimate koolide hulgas! Seda tänu õpetaja Reine Klettenbergile, kes on sellega suurepäraselt on hakkama saanud!


ÕPPETÖÖ

I trimestri õppetöö kokkuvõte.  Hinnatud õpilaste arv 234, edukus arvutatud õpilaste arvu 323 järgi – 90%

Hinne 5.0 42 õpilast 17 %
Hinne 4.5 54 õpilast 23 %
Hinne 4 ja 5 40 õpilast 17 %
Puudulik 33 õpilasel 14%

Kommentaarid:

  • Kui võrrelda I trimestri andmeid alates 2019/20. õppeaastast, siis õpilaste arv, kes õpib vaid hindele „5“ on stabiilne (21/22. õa – 49; 20/21. õa – 40)
  • Õpilaste arv, kellede hinnete keskmine on kuni 4,5, on langenud, kuid jõudsalt on tõusnud õpilaste arv, kellede tunnistusel on vaid „4“ ja „5“. Võrdluseks võib tuua, et eelmisel õppeaasta (21/22) I trimestril on neid õpilasi 12, üle-eelmisel õppeaastal (19/20) hinnetele „4“ ja „5“ õppijaid oli 25.
  • Puudulikele hinnetele õppivate õpilaste arv on stabiilne. Võrreldes eelmise õppeaastaga on puudulikele hinnetele õppivate õpilaste arv 7 võrra kasvanud, kuid võrdlusena üle-eelmise õppeaastaga jällegi 4 võrra kahanenud.

Detsember oli 2.a klassile päris oma projekti kuu, sest koolitöös olid osalemas nende enda emmed-issid. 🙂
Õpetaja Terje Pahk korraldab juba mitmendat korda projekti „Emmed-issid kooli!“. Allpool klassis kirjapandu, fotode autor on klassiõpetaja Terje Pahk ning nagu mahukale projektile kohane – ka aruanne on põhjalik! 🙂
“Täna käis meil külas Reena-Liisa ema Heidi Sosi. Saime teada, mis ameteid on Reena-Liisa ema pidanud enne, kui temast politseinik sai. Kuulsime, et politseis töötavad ka koerad. Kordasime üle turvalise liiklemise reeglid ja saime teada, et kõik helkurid ei olegi autojuhtidele nähtavad. Reena-Liisa ema näitas meile ka oma helkurikogu. Kustutasime klassis valguse ja tegime helkurikatset. Saime proovida sõrmejälgede andmist ning käeraudade tugevust. Panime selga kaitsevarustust ning uurisime erinevaid politsei töövahendeid. Meil oli väga tore! Aitäh, Heidi Sosi!”
“Neljapäev ja reede oli 2.a klassil tegemisi täis, sest „Emmed-issid kooli!“ projekti raames käisid külas Miabeli ema Kadi Riis, Nora ema Maris Saar ja Eliise ema Dea Jürimäe.
Miabeli ja Nora ema tõid kooli kaasa piparkoogid ning suure portsu glasuure. Saime emmedelt nippe, kuidas piparkooke kaunistada. Valisime endale sobiva kujuga piparkoogi ning hakkasime pihta. Klass lõhnas magusalt ja meil said valmis imekaunid maiustused.
Reede jätkus meisterdamisega. Eliise ema Dea Jürimäe õpetas meile kiilikujulise helkuri valmistamist. Valisime karbist pärleid ning kujundasime oma helkur-kiilikese. Meisterdamisele lisaks rääkisime, mis on vabatahtlik tegevus. Saime teada, et kõik inimesed saavad teisi aidata. Rääkisime kodust ja oma vallast. Jätsime meelde, et nii kodus kui ka mujal käitume viisakalt.
Aitäh, Maris Saar, Kadi Riis ja Dea Jürimäe!”
“Teisipäeval tuli kooli Peetri ema, kes rääkis Jäärja küla ajaloost ning talupidamisest. Saime teada, et Jäärja on meie valla kõige vanem küla ja pilt külakõrtsist asub ERMis. Kuulsime, et Peetri kodutalu krundi sai üks mees vabadussõjas käimise eest ning nüüd kasvatab Peetri pere seal mahelambaid. Meisterdasime villaheidest lambakesi ja lahendasime Kahooti ülesandeid.
Kolmapäeval kohtusime Deividi isa Alaniga, kelle töö on väga keeruline aga vajalik. Deividi isa rääkis, et tema ehitab liiklustunneleid maa alla ja ehitust alustatakse talvel. Saime teada, et tunnelite seinad on väga täpselt ehitatud ja segul on erinevad retseptid. Kuulsime, et ehitamisel saadakse ühes päevas valmis 18 meetrit ja mõni tunnel on sama pikk, kui minna koolist Talile. Vaatasime pilte ja videoid, kuidas tunnel valmib.
Neljapäeval oli meil isemoodi kehalise kasvatuse tund, sest õpetajaks oli Hebe-Triini isa Argo. Tunni alguses tegime lõbusat soojendust. Kordasime üle valgusfoori tulede tähendused. Pärast mängisime liiklusteemalisi mänge ning kurikaelte püüdmist. Tunni lõpuks olid kõigil põsed punased ja rõõmus meel.
Aitäh, Maile Kreevs, Alan Kukke, Argo Tali!”
“Reedel jätkus 2.a klassi projekt „Emmed-issid kooli!“. Külas käis Marelle isa Mait. Rääkisime tuleohtlikest olukordadest ja kuidas neid saaks ära hoida. Saime teada, et külmkapi tagant peab ka tolmu pühkima ning kaitseümbris tuleb ära võtta, kui telefoni laadida. Jätsime meelde, et tulega peab olema väga ettevaatlik ning harjutasime raadiosaatjate abil päästjatega ühenduse võtmist.
Esmaspäeval külastas meid Mia ema Kadri. Nägime väikseid jooniseid, millelt võetakse mõõdud ja keevitatakse valmis väga suuri erinevaid seadmeid. Saime teada, et Helmetal sai eelmisel aastal Saarde valla aasta ettevõtte auhinna ja nende tooted tellitakse enamus välismaalt. Kuulsime, et keevitaja paneb ette maski ja värvija kasutab respiraatorit. Kujundasime ise ka geomeetrilistest kujunditest joonise.
Viimasel projektipäeval käis külas Gerreti isa Indrek. Saime teada, et kiirabibrigaad on kolmeliikmeline ning brigaadijuht otsustab, kas haige jääb koju või viiakse kaasa. Õppisime vahet tegema, millal on vaja kiirabi kutsuda ning millal saab ise ennast abistada. Harjutasime haava sidumist ja pulsi mõõtmist. Gerreti isa näitas, kuidas paigaldatakse kaelatugi ning mõõtis julgematel lastel veresuhkrut.
Aitäh, Mait Juhkamsoo, Kadri Kabanen ja Indrek Likk!”

Selleks korraks sai „Emmed-issid kooli!“ läbi. 2.a klass ja õpetaja Terje tänab kõiki projektis osalenud lapsevanemaid! Uute toredate kohtumisteni. Aitäh õpetaja Terjele ning jaksu jätkata!


1. detsembril toimus Pärnus Koidulauliku luulevõistlus. Margot Klettenberg saavutas luulevõistlusel maakonna arvestuses 2. koha! Palju õnne, Margot! Aitäh juhendaja Ly Kuningas!


2.-3. detsembril kogunesid Pärnumaa matemaatikahuvilised juba 10. korda matemaatikalaagrisse, sedapuhku Sindi Gümnaasiumisse. Kahe päeva programmi mahtus nuputamist, arvutamist, konstrueerimist, sõpradega suhtlemist ja kõike muud, mis ühe korraliku laagrielu juurde ikka käib 🙂


KiNG-i 6.-7. klasside saksa keele õppijad tähistasid Pärnu Keskraamatukogus koos Vändra ja Häädemeeste lastega saksa kultuuriruumis olulist tähtpäeva – Nikolaustag 🎅🏻Õpilased tutvustasid selle päeva tähistamise päritolu ja traditsioone, laulsid, musitseerisid ja lugesid luuletusi. Panid proovile oma nutikuse ja õpitud saksa keele oskused ning meisterdasid ise väikese Nikolausi. Kõigil huvilistel on nüüd saksa keele klassi juures tänu valminud plakatitele võimalus õppida advendi-ja jõuluteemalisi sõnu. Aitäh saksa keele õppijatele ning õpetajatele Kätlin Laur ja Sirli Friedrichson! Fotod Kätlin Laur ja Sirli Friedrichson


MINI NEGAVATT VÕITJAD ON SELGUNUD!Tänavu otsisime algklassi noorte lennukaid ideid ületarbimise probleemi lahendamiseks. Konkursile saabus 75 videolahendust, mis kõik olid eriilmselised nii esitusviisi kui ideede poolest. Aitäh kõigile videomeistritele! 👏

 Keskkonnainvesteeringute Keskuse töötajate ühisel arvamusel selgusid mini Negavatt V hooaja võitjad ja 🏆 Laste teadusajakirja Minu Maailm tellimuse saab Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi 3.a ja 3.b klass!


KiNG abituriendid ja õpetaja Urve Jõgi külastasid detsembris RMK Kabli külastuskeskust. Tegemist oli RMK Metsaviktoriinil võidetud preemiareisiga. Looduskeskuse pererahvas tutvustas noortele lumist looduse õpperada ning hiljem vesteldi tubastes tingimustes keskkonna- ja kliimateemadel. Aitäh, RMK Kabli Looduskeskus!


Kui üksi kodus visa hingena politseiakadeemia vaatamine jõulukuul ära tüütab, on asjakohane pilk peale visata vanemõpetaja Mai Selleri poolt juhitud arvutiringi õpilastöödele 🙂

Vaatajatele teadmiseks sedagi, et ei pea üksnes vaatama vaid võimalik on ka enda kunstnikuandeid interaktiivselt avastada! 🙂


HUVITEGEVUS

“Sambla tänavas elab nii palju häid lapsi, et kohale oli tulnud koguni kaks jõuluvana. Kõlasid kasvatajate juhendamisel pähe õpitud ja julgustusel ette kantud jõululuuletused ja -laulud. Prooviti seltskonnamänge, julgemad lasid end jõulumuusikal tantsupõrandale kanda. Teistel tõstis tuju lookas maiustustelaud ja õnneloos. Oli meeleolukas ja südantsoojendav koosviibimine. Tuhat tänu suure südamega kasvatajatele ja armsatele noortele!”

Ülesvõtteid (autor Hanna-Simona Sirg) 15. detsembril õpilaskodu jõuluõhtust.


Jõulukuu finaaliks olid oodatult kontsert, disko ja ball! 🙂

21. detsembril oli aula 1.-5. klasside õpilaste päralt, kes võõrustasid Jõuluvana laulude ja tantsudega. Fotogalerii jõulukontserdist Laine Ülemaantelt.

Jõuludiskot korraldasid ja külastasid maagilised tegelased – just need, kellega 6.-8. klasside õppijad ise kõige rohkem kursis on 🙂 Aitäh eesvedajatele 7. klassidest ja klassijuhatajatele õpetaja Kätlin Laur ja vanemõpetaja Ly Rätsep! 👍


Kaua ette valmistatud ja oodatud jõuluball viis meid koos mustkunstnik Marko, balletitrupi, suurepärase muusika ning lummavate kaaslastega võlumaailma.

 

Traditsioonide kohaselt kroonitakse kooli jõuluballil kuninganna ja kuningas. Seega, saage tuttavaks: kuninganna Elisa Johanna Lindov ja kuningas Madis Perillus!

Tuleb tõdeda, et alati ei tea me oma koolipere liikmete talendikust ja nende oskused ning anded avalduvad kõiki üllataval viisil. Balli lõpupala esitas Anna-Maria Pervušina, noodita, hingest, ausalt… Ise ta lisas oma klaveripala juurde:  “Selle loo eriline tähendus? See on pala, mis on mulle väga hinge jäänud. Seda mängides tunnen alati, et saan oma emotsioonid välja elada ja pakkuda ka rahvale neid tundeid, mis esitamise ajal mind ennast valdavad. Raske on tundeid sõnadesse panna, aga selle loo puhul tunnen ma alati ärevust, sest see lugu on väga sügavamõtteline minu jaoks. Veel tahaks ma öelda, et seda esitades tunnen ma selle loo ilu ja jõulisust. Ma alati naudin selle pala esitamist ja arvan, et ka teised naudivad selle kuulamist.” Just nii see oli! ❤

Balli suurepärasele kordaminekule andsid enim 11. klassi õpilased ja klassijuhataja vanemõpetaja Helle Berg – aitäh teile! 👍


Õpilasesindus külastas täna Saarde Valla Huvikeskust.  Aitäh ringkäigu ja tutvustuse eest!
Saarde Valla Huvikeskus on avatud E-R 13.00-19.00!


7. detsembril külastasid gümnasistid Tallinna Linnateatri etendust “OSNAP”. Lavastuses mängis Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi vilistlane Maiken Pius. Pärast etendust oli võimalus Maikeniga suhelda ning teatri grimmiruumis ringi uudistada.


9. detsembril toimunud jõululaadalt oli võimalus kõigil kõike osta ja seeläbi panustada õpilaste enda ettevõtmistesse. Suur tänu kõigile: müüjatele, ostjatele, toetajatele, õpetajatele, peredele ja abilistele laada ettevalmistamisel ja läbiviimisel! 🙂


Saarde saarmad lõpetasid 2022.a jõululaagriga Tihemetsa sõdurikodus. “Laager algas laupäeva õhtupoolikul saabaste korrastamisega, ehk kuidas hooldada endi vormisaapaid. Tuletasime meelde põhilised esmaabi teadmised. Jätkasime traditsioonilise jõulupitsa valmistamisega. Kui kõht täis, sai peetud mõned kiired teatevõistlused õues. Täpsus löömises, suustamises jms. Õhtul vaadati natuke filmi ja osad soovijad said saunatada. Hommik algas nagu ikka pannkookidega ja hiljem said poisid harjutada täpsust õhupüssi laskmisega.”

Oli toimekas laager. Aitäh juhendajatele! Fotod Anneli Pesti


SPORT

3. detsembril toimus Paides Eesti suurima võimlemisfestivali GymnaFest eelvoor, kus Githat esindasid 5.-8. klassi rühm Žestika ja meie suur eeskuju – vilistlasrühm. Varsti saame teada, kes on finaali pääsenud. Fotod: Laivi Pärna ja Margit Schmidt


3. detsembril toimus Võrus TV 10 olümpiastarti 52. hooaja esimene vabariiklik etapp. Crystal-Eliis Krapp hüppas kõrgust 1.40 ja saavutas sellega teise koha. Suured tänud treener Romet Mihkelsile.  Palju õnne Crystal-Eliisile ja kogu perele!  Fotode: Merje Krapp ja EKJL


11. detsembril Merepiiga võistlusel saavutas Seleri Sutt oma võimlemisrühmaga I koha. Palju õnne Selerile ja toetavale perele!


11. kl õpilane Tõnis Hendrik Tallo saavutas Pärnu võrkpalliklubi koosseisus 11. dets 2022 võidu Barrus Võru VK üle.  Tegemist oli ühtlasi hooaja viimase mänguga. Palju õnne Tõnis Hendrikule ja toetavale perele!


Võimlemisklubi Githa Jõuluakro ’22 säravsilmsed esinejad. Aitäh kõigile tublidele võimlejatele ja treener Margit Schmidtile! Fotod: Margit Schmidt


Tartus A.Le Coq spordihoones Slonny Cup. Seleri Sutt (8.a klass) kurikakavas II koht ja vabakavas I koht ning Alisa Isand (3.a klass) II koht! Mõlemad piigad võistlevad Pärnu võimlemisklubi ridades. Uuel aastal juba uued väljakutsed. Aitäh treeneritele ja toetavale kodule! Fotod: võimlemisklubi Rüht

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Uuring: koduse raamatukogu suurus mõjutab lapse jõudmist ülikooli

“Uurijate sõnul viitab raamatute rohkus lapsepõlvekodus teatud tüüpi lapsevanematele ja nende loodud kodusele keskkonnale, millel on positiivne mõju lapse õpingutele ja üldisele arengule.”


9. detsembril läksid Pärnumaa koolide Ukraina lastele laiali 159 väikest, kuid südamest tehtud kommipakki. Olgu nende jõulud kodust kaugel rõõmsad ja turvalised!
Aitäh meie õpilastele ja õpetajatele, kes olid tööl päkapikukontoris! Aitäh Eesti matemaatikaõpetajate sügispäevade heategevuslikule loteriile, millega koguti 485 eurot! Aitäh õpetaja regina Arnemann, kes Sa oled olnud Ukraina õpilastele toeks ja klassijuhatajaks!
Aitäh LC Kilingi-Nõmme liikmed ja toetajad!


Viimane söögivahetund sel aastal. Meie koolirestoranis elava muusika saatel 😉 👍

Vahel kohe juhtuvad huvitavad juhtumised. Mats Truija, kes jõuluballi alguses mängis lõõtsal meeleolumuusikat, rõõmustas veerandi viimasel päeval kooliperet ja lõpulood kõlasid pärast koolitunde lõunasöögi juurde. Pole paha – mis? 🙂


2. detsembril jõudis koolipereni uudis, mis seab mitmeks aastaks suuri väljakutseid.

Riigi Tugiteenuste Keskus (edaspidi RTK) otsustab:
1.Tunnistada nõuetele vastavaks ja rahuldada Saarde Vallavalitsuse… toetuse taotlus…projekti „Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi rekonstrueerimine“ rahastamiseks …
3.Toetuse määr on 48,47 protsenti projekti abikõlblikest kuludest ja maksimaalne suurus 904 500,00  eurot.
4. Omafinantseeringu minimaalne määr on 51,53 protsenti projekti abikõlblikest kuludest ja suurus vähemalt 961 600,00 eurot.

6.Projekti abikõlblikkuse periood on 01. november 2022. a – 20. juuni 2025. a.

Ees ootavad projekteerimise lähteülesande koostamine, projekteerimise riigihange, projekti ekspertiis, ehitushange, loodetavasti ümber- ja tagasikolimised ning võimalikult vähe hankevaidlusi. Kogu selle protsessi taustal käib loomulikult rahastuste otsimine ja mitmesugused läbirääkimised ning mis kõige olulisem – õppe- ja koolitöö kogu aeg ju toimub. Seega – väljakutsed uuteks aastateks 🙂


Eesti Rahvusringhäälingu arhiivist. Head vaatamist!

AK filmikroonika 1958-1991 – KILINGI-NÕMME ÕPETAJA  ASTA SUSS: 1

Reporteri sissejuhatus. Intervjuu annab Kilingi-Nõmme kunstiõpetaja, Eesti NSV teeneline õpetaja Asta Suss, kes oli üks esimestest vabariigis, kes ühendas tööõpetuse kunstilise kasvatusega. Vanempioneerijuht Asta Suss malevanõukogu koondusel. Intervjuu annavad: koolipoisid, miilitsa lastetoa juhataja, sovhoosi direktor, õppealajuhataja.