Suund, kuhu haridus inimese viib, määratleb tema tulevase elu.
Platon


Pärnumaa Omavalitsuste Liidu haridustöötajate tunnustusüritusel 6. oktoobril anti üle selle aasta auhinnakarud.
Aasta põhikooli aineõpetaja ELLI ALTIN, Kilingi-Nõmme Gümnaasium
Elli Altinil täitus 41 tööaastat Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis geograafia õpetajana. Tema eestvedamisel liitus tollane Kilingi-Nõmme Keskkool 1997. aastal USA asepresidendi Al Core poolt algatatud keskkonnasuunitlusega haridus- ja teadusprogrammiga GLOBE. Süsteemsed ilmavaatlused 20. aasta jooksul on olnud õpetaja Elli Altini südameasi ning uhkusega rõhutab ta seda Eesti koolides ainulaadset staaži. Nimetatud valdkonna mentori ja järjepidevuse hoidjana on õpetaja Elli Altin koolitanud kolleege Eestis ja Baltimaades. Ta on osalenud ise ja kaasanud ning julgustanud õpilasi osalema Eesti-sisestes ja rahvusvahelistes teadusprogrammides. Ta on andnud hindamatu panuse keskkonnaharidusse Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis ja tema pikaajaline töö on silmapaistev nii Eestis kui ka välismaal.
Palju õnne, Elli!
 
Aasta haridustegu SAARDE ÖÖ-MARU, Kilingi-Nõmme Gümnaasium

ÖÖ-MARUga tõsteti vabariigi haridusasutuste töötajate teadlikkust turvalisusest, toetati hoiakute kujundamist, pandi kogukonda ohutusele mõtlema. ÖÖ-MARU pakkus vabariigi õpetajatele teoreetiliste teadmiste kõrval palju praktilisi tegevusi erinevates turvalisuse aspektides.

Auväärsest sündmusest on olemas pildigaleriid


Õppetöö
Sügisel tuleb järje peale saada keerulise kevade ja distantsõppe perioodiga tekkinud teemad.
Varasematel aastatel III trimestril toimunud 8. klasside loov-, praktiliste- ja uurimistööde ning 11. klassi praktiliste ja uurimistööde kaitsmine lükkus sügisesse. Nii ongi sel õppeaastal 9. klassidel tähtaeg tööde esitamiseks oktoobris ning kaitsmine novembris ning 12. klassi tööde esitamine ja kaitsmine toimub novembris.
16. oktoobril esines gümnasistidele kooli vilistlane Auris Aleksandrov. Teemaks: “Meedia- ja sotsiaalmeedia käitumine, ehk kuidas ma sind tegelikult ära kasutan”. On ju infotulvas paljudel raske vahet teha arvamusel ja argumendil, uudisel ja libauudisel, asjatundmatult kuid veenvalt esitatud plämal ning faktil.

18.-19. oktoobril käisid KING loodussõprade ring liikmed õpetaja Thea Permi eestvedamisel sügisesel looduspraktikal Nigula looduskaitsealal. Õuesõpe aitas selgust saada rabas toimuvast, tutvuda taimedega ning kuulata looduse hääli. Tehti moodsate vahenditega ilmavaatlust ning selle peale saadi omal nahal tunda, milline oli selle aasta esimene lörts. Ja kõige muu kõrval toimus ka programm “valmisolek iseseisvaks eluks” ehk kokkamine. 😉

19.-20. oktoobril oli koolimaja Pärnumaa andekate matemaatikute päralt, kes korraldasid juba 7. õppelaagri. Laagris osales 34 7.-9. klasside õpilast. Kogu laagripäevade tegevusest saab ülevaate koolilehe “Kirjatark” veebist.
Mitmed kevadesse kavandatud projektipäevad ja õpitoad toimuvad pisut teises vormis sügisel.

28. oktoobril algas füüsika õpitubade sari, mis koosneb neljast erinevast osast. Teemad on mehaanika, valgusõpetus, elektriõpetus ja soojusõpetus. Esimene töötuba oli Tartu Ülikooli Teaduskooli lektor Kaido Reivelt’i eestvedamisel täis põnevust ka katsetusi.

30. oktoobril oli koolis Tartu Loodusmaja programmidega „Metsapäev“, „Looduskaitse algab lähedalt“ ja „Mets kui loodusvara.”

Sport
1. oktoobril toimus Rannapargis Pärnu linna ja maakoolide orienteerumise meistrivõistlused, kus Kilingi-Nõmme Gümnaasium saavutas I koha! 🙂 Kooli esindasid: Emma Tammist, Maibritt Pesti, Pärtel Pesti, Ann Marii Rattam, Andero Stig Saarpere, Maria Kaljur, Liis-Marie Kaljur, Laura-Liis Kaljur, Markus Kaljur, Tauri Kovalevski, Toomas Meier. Laste treener Ville Vinkel. Tubli tulemus! Palju õnne!

7. oktoobril Jõulumäel toimunud Pärnumaa koolide krossijooksu teatevõistlusel saavutasime üldarvestuses I koha! 🙂  Aitäh ning kiitus kõikidele õpilastele, kes andsid oma panuse! Kooli esindasid: Rait Loodus 3. kl, Andero Stig Saarpere 3. kl, Maria Kaljur 3. kl, Crystal–Eliis Krapp 3. kl, Kaarel Kahro 5. kl, Gert Martin Muttel 5. kl, Liis-Marie Kaljur 5. kl, Grete Lume 5. kl, Kristor Laius 6. kl, Rocco Kartau 7. kl, Laura–Liis Kaljur 7. kl, Seleri Sutt 7. kl, Markus Kaljur 8. kl, Tõnis Hendrik Tallo 9. kl, Iiris Kangur 8. kl, Eliise Junninen 8. kl, Markos Maidle 11.kl, Henrik Tali 12. kl, Gertrud Liebenau 10. kl ja Angeliina Mamajeva 10. kl. Aitäh õpetajad Elisabeth Rõigas ja Erki Kangur ning treener Kuro Link!

10. oktoobril Kilingi-Nõmme discgolfi lahtistel meistrivõistlustel võtsid üheskoos mõõtu nii õpilased kui õpetaja. 3 parimat Saarde valla naist: (vasakult) õpetaja Reine Klettenberg, õpilane Marie Kielas ja õpetaja Helle Berg. Noorte vanuseklassi võitja õpilane Rico Kalde ning Karl-Erik Lusti 4. koht!
Hea oli võistelda õpilastega koos korrastatud rajal 😉  (vt järgmisi pilte ka!)
Õpilaste motiveerimisest – kui töö kõnetab, siis pannakse käed külge ja tehakse ära! 7. oktoobril rassisid huvilised õpilased ja õpetaja Erki Kangur Kilingi-Nõmme discgolfi rajal, et see võistluste tarbeks heaks saaks.
Niisamuti näevad sporti ja kasvatust koos ka võimlejad. Enne töö, siis lõbu ning ise on tehtud, siis saab hästi tehtud. Sedasi on… Võimlemisvaibad said innuka ühistööga kiiresti puhtaks. Ja kui hästi maitsesid kodused küpsetised ning energiat jätkus veel pallimängukski! Aitäh usinatele noorvõimlejatele ja nende juhendajatele Margit Schmidt ning Ega Smolina!

17. oktoobril toimusid Valtu spordimajas Eesti meistrivõistlused lauamängude mitmevõistluses – male, kabe, lauatennis, koroona. Anette Einmann võitis kõiki vastaseid ja tuli neidude Eesti meistriks! 🙂 Aitäh juhendajad Viire Talts ja Eiki Lehemets ning toetavale kodule!

31. oktoobril Jõgeval toimunud Eesti maastikuvibu sisemeistrivõistlustel olid tulemused sellised, et nüüd on meil koolis veel kolm Eesti meistrit! 😀 Tihemetsas basseinipõhjas tehtud treeningud kandsid vilja!

Alenna Juhkamsoo 1. koht
Sandra Liisbet Lilleste 1. koht
Tauri Kovalevski 1. koht
Dagne Oriehov 2. koht
Aitäh kodudele! Aitäh, treener Reimo Loorents!

Huvitegevus

3. oktoobril jõudis 5.b klassi kõrvitsaralli peaaegu finišisse. Peaaegu seepärast, et kõrvitsad tuli veel ilusti Tallinna Loomaaiale üle anda ning siis veel minna elevantidele head isu soovima. 😀

Kui õpetaja Ly Rätsep 2019. aastal praeguse 5.b klassi juhatajaks sai, tekkis ta peas kohe soov midagi koos laste ja vanematega ühiselt ette võtta. Kõrvitsate kasvatamine Tallinna loomaaia elevantidele tundus igati tore mõte. Möödunud aasta septembri lõpus käiski õpetaja Ly mõtte klassi Facebook’i grupis välja. Rõõmuga olid valmis osalema nii lapsed kui vanemad. Kogu lugu saab lugeda koolilehest Kirjatark

Loomaaia külastusel kui väga olulisel missioonil toetas 5.b klassi õpilasi, vanemaid ja klassijuhatajat paralleelklass 5.a koos klassijuhataja Kätlin Lauriga. Õpetaja Kätlini poolt koostatud ja kaasas olnud töölehed olid abiks loomaaia ning nende asukate tundma õppimisel ning toetasid missiooni kordaminekut igakülgselt!  😉

12. oktoobril jätkusid traditsioonilised veerandiviktoriinid, mida aastaid on eest vedanud õpetajad Mari Karon ning õpetaja Kätlin Laur ja kus toimub pikaajaline koostöö meie vilistlase ning Järvamaa 2020. aasta põhikkooliõpetaja Jaanus Moppeliga. Selle õppeaasta I veerandiviktoriini parimad:

9.-12. klassi arvestuses viktoriini võitja
9.b klass
5.-8.klassi arvestuses viktoriini võitja
7.a klass

12.-16. oktoobril oli Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastel võimalus osaleda projektis “Kino maale”. Sellega seoses toimusid nimetatud kuupäevadel kinokülastused Kilingi-Nõmme Klubis. 1.-6. klasside õpilased tutvusid Eesti lühifilmiloojate programmiga („Elbert Tuganov 100, retrospektiiv“ ja „Joonisfilmi animatsioonipärl lastele – Lotte ja kadunud lohed“) ning said aimu Saksa filmikunstist („Saksa laste animamudila 2“ ning „Saksa noorte animalaegas“). Gümnaasiumi valikainete foto ja film ning saksa keel õppurid vaatasid programmi nimega „Saksa lühifilmilaegas täiskasvanutele“. Lisaks sellele toimusid klubis 5ndate klasside kunstitunnid – ühiselt uuriti Soome autorite plakatikunsti ja õpiti näitusel käimise etiketti. Suur tänu koostöö eest – Kilingi-Nõmme Klubi!

21. oktoobril korraldasid õpetaja Kadri Karon ja juhendaja Raili Lilleleht järjekordse, juba traditsiooniks saamas, jooga- ja loovuslaagri 7-12 aastastele lastele. Seekordne kogunemine oli pühendatud vaimse tervise kuule. Mängudes keskenduti erinevate meelte arendamisele, sõpruse tähtsusele, koostööle ning vaimu ja füüsise teadlikule lõõgastamisele. Lisaks said lapsed voolida ja meisterdada. Täname kõiki kodusid, kes meile oma lapsed usaldasid! Jooga- ja loovuspäeva toetas Saarde vald. Ennetussõnumiga tegi laagrilapsed nähtavaks PPA. AITÄH! Uute kohtumisteni!


Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi huvitegevuse  kohta saab pidevat teavet nii kooli kalenderist, kui ka kooli avalikult facebook’i lehelt ning koolilehe “Kirjatark” veebiväljaandest.


Õpetajad tegutsevad

1. oktoobril tuli Tartu Ülikooli õpetajakoolituse praktikakogukonna sügiskoolis aru anda, kuidas saab kool toetada õpetaja kutsealast arengut. Meie kooli tegemised pakkusid huvi ning koostöölepped järgmisteks projektideks on ette valmistamisel.

2. oktoobril võtsid gümnasistid üle koolis õppetundide korraldamise ning õpetajad said lustida retropäeval “Ajarännak aastasse 1961!”. Täie tõsidusega moodustati pioneerimalevad, taaslavastati koolihoone avamine, võideti Abja rajooni koole sotsialistlikus võistluses ning arutati ühiskonna kitsaskohtade üle selle ajastu võtmes 😀

Oktoobris on koolil juba tõsisemad tööd seoses osalemisega OECD õppekavade arendusprojektis, mis keskendub kaugele ette suunatult sellele, millised peaksid olema õpilaste oskused, pädevus, hoiakud, väärtused ning kuidas korraldada selleks ümber õpetajate kutsekompetentside omandamine ja täiendamine.

22. oktoobril Eesti Käsitööõpetajate Seltsi juht Saima Tõigast oma vabariigi aineühenduse tegevust juhtimas. Meie kool võib asuda küll ääremaal, kuid seda mitte vabariigi haridusmaastikul 😉


Novembris on kavas:

02.11 – uurimistööde esitamine 12. klass
02.-10.11 – Põllumajandusameti taimetervise rändnäitus aulas
03.11 – rahvastepall 4-5 kl T Paikusel
04.11 – loov- ja praktiliste tööde kaitsmine 9. klass
05.11 – alustavad 3.a ja 3.b klass ujumisega Abjas
05.11 – isadepäeva üritus spordihoones
06.11 – rahvastepall 4-5 kl P Paikusel
06.-07.11 – mudilaskoori laululaager Jõulumäel
12.11 – rebasejaht 10. klassile
16.11 – füüsikaõpituba 8-9.kl rühm
19.11 – saalijalgpall 1-3 kl (segavõistkondadele) Sindis
19.-20.11 – “Dumle” rahvastepall 4-5 kl P,T Viljandis (piirkond)
20.11 – algab Pranglimise II etapp
20.-21.11 – lastekoori laululaager
25.11 – uurimistööde kaitsmine 12. klass
27.11 – polaaruurija Enn Kaup loeng
28.11 – loodusteaduste olümpiaadi maakonnavoor
30.11 – tunnustusprogrammi Hea Kool üritus Tartus


Ajaloost leiab huvitavat, internetist väga huvitavat 😀